Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?  

657

  1. 1. ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

    • ΝΑΙ
      298
    • ΟΧΙ
      664


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.Ευχομαι σε ολες σας ολοψυχα να κρατησετε στην αγκαλια σας το συντομοτερο τα μωρακια σας.

Θα ηθελα να σας ενημερωσω ( σε οσες φυσικα δεν το γνωριζουν ) οτι οταν κανετε προσπαθειες με εξωσωματικη ή σπερματεγχυση δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να χρησιμοποιειται τεστ εγκυμοσυνης.ΜΟΝΟ β'χοριακή.Ολα τα τεστ επηρεαζονται από την pregnil και ολα τα "ξαδερφακια" της με αποτελεσμα να εχετε ψευδη αποτελεσματα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοεις οτι μπορει να δειξει θετικο και να μην υπαρχει εγκυμοσυνη?

Εγω παντως εχω κανει pregnyl 5 φορες και 2 σπερματεγχυσεις και τα τεστ βγηκαν αρνητικα ,δηλαδη αληθινα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ακριβως.

Η Pregnyl και μαλιστα των 10.000 μοναδων απορροφαται εντελως απο τον οργανισμο μεσα σε 10 μερες, αρα απο την ημερα που θα γινει η ενεση, δηλ. 36 ωρες πριν την ωοληψια, αρκει να εχουν περασει 10 μερες για να γινει με ασφαλεια το τεστ φαρμακειου.

Για οσες ξερουν τη διαδικασια, αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 7 μερες απο την εμβρυομεταφορα....

Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, μερικες φορες και περισσοτερο.

 

Αρα, προτιμουμε την μετρηση της β' χοριακης, απο την αποψη οτι εστω και η παραμικρη ποσοτητα αυτης (λογω εγκυμοσυνης βεβαιως) θα ανιχνευτει με σιγουρια μονο με αυτον τον τροπο. :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι μπορει να δειξει θετικο και να μην υπαρχει εγκυμοσυνη?

 

Ακριβως αυτο εννοω. Υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα τα τεστ να ανιχνευσουν την pregnil.Αυτο που ειπα ειναι οτι κατα πασα πιθανοτατα μπορει να επηρεαστει το αποτελεσμα.Το ποσες μέρες κορίτσια θα κανει απορροφηθει η pregnil απο τον οργανισμο εξαρταται από τον οργανισμο.

Μια απλη ενημερωση εκανα επειδη εργαζομαι εδω και χρονια σε φαρμακευτικη εταιρεια και το γνωριζω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με

 

εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με

 

εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.

 

Σε μένα πάντως δεν λειτούργησε και ας ήμουν καρα-έγκυος! Κρίμα το κλάμα, όχι τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με

 

εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.

 

εγω ειχα παρει 2 μερες πριν αδιαθετησω κ χωρις καθυστερηση το τεστ νεας γενιας clearblue που δειχνει 4 ημερες πριν απο την περιοδο εαν εισαι εγκυος και μου εδειξε ενα + τεραστιο!!!!!

980992402e.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις να κανει κανεις τεστ φαρμακειου, δεδομενου οτι δεν ειναι ουτως ή αλλως αξιοπιστα, οταν δεν υπαρχει μια καθυστερηση τουλαχιστον 1-2-3 ημερων, με

 

εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.

 

χμ...εννοεις αυτο? :roll:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5874&highlight=%C5%CF%D6

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ.

EKANA ΕΝΕΣΗ PREGNYL 5000 ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΣΤΙΣ 24/5/08 ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 12/5/08 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΤΙΣ 12/6/08 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΘΕ.ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΣΤΗΝ 3 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΤΕΣΤ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΒΓΗΚΑΝ ΘΕΤΙΚΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΕΧΩ 8 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ.ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Irene, αφου εκανες ενεση pregnyl στις 24/5, η ωορρηξια προεκυψε μετα απο 36 ωρες αρα περιπου στις 26/5. Απο τοτε μετρας 14 μερες, αρα η αναμενομενη περιοδος θα ηταν στις 9/5...δηλαδη εγω βλεπω οτι εχεις περισσοτερες μερες καθυστερηση (!)...11 μερες....

 

..και δεδομενου των τριων θετικων, εισαι πολυ εγκυος...

 

Ισως την Πεμπτη να δειτε και σακο! :D

Θα περιμενουμε με αγωνια τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω θα διαφωνησω διοτι υπαρχει αξιοπιστο τεστ, που δειχνει εγκυμοσυνη λιγες μερες απο την επαφη,αυτο γινεται διοτι ανιχνευει στις 10.000 μοναδες και οχι στις 25.000.Πιστεψε με ειναι τεστ ανταγωνιστριας εταιρειας και οντως ειναι αξιοπιστο,την εχουμε ψαξει.

 

Αυτό το τεστ υποτίθεται ότι ανιχνεύει από τις 10-20 μονάδες, δηλαδή μόλις ξεκινάει η εμφύτευση και άρα ο οργανισμός αρχίζει να παράγει την χοριακή ορμόνη (γι'αυτό λένε ότι δείχνει λίγες μέρες κιόλας μετά τις γόνιμες), ενώ τα άλλα από τις 50 μονάδες, γι'αυτό τα συνιστούν να γίνονται από τις 2-3 τελευταίες μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και πέρα...(10.000 μονάδες έχεις μετά από περίπου 10 μέρες καθυστέρησης και τότε δείχνουν ΟΛΑ :D )

 

Τώρα το κατα πόσο είναι αξιόπιστο :? ...Εμένα πάντως μου βγήκε αρνητικό, μία εβδομάδα μετά από σπερ/χυση και 9 μέρες μετά την Pregnyl 5.000...Και τελικά τώρα κοντεύω να κλείσω τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης :D:D

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω κάνει εξωσωματική και σήμερα είναι η ημέρα που θα επρεπε ΄να κάνω τη χοριακη.η μικροβιολόγος μου είπε οτι θα ηταν ετοιμη μετα τις τεσσερις το απογευμα.γι αυτο πηρα ένα clear blue νέας γενιάς και έδειξε θετικο...μπορεί να μην είμαι εγκυος.αν κάποια κοπελα ξερει κάτι ας μου απαντησει γιατί έχω αγχωθεί όσο δεν πάει....ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα....διαβαζα για το θεμα αυτο στο internet δηλ αν θα πρεπει οσες εχουμε κανει εμβρυομεταφορα να κανουμε τεστ εγκυμοσυνης πριν την χοριακη και επεσα εδω που ουτως ή αλλως μιλαω με καποιες κοπελες στο parentscafe.Με καιει το θεμα γιατι ειμαι και εγω στην φαση της αναμονης την Πεμπτη θα κανω την χοριακη (18/3) και εχτες μου μπηκε ο διαολος να κανω τεστ εγκυμοσυνης που βγηκε αρνητικο...και φυσικα ψιλοαπογοητευτικα!!!! Τελικα τι ισχυει? Νομιζω πως μονο η β χοριακη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η σωστοτερη λυση...

 

Διαφωτίστε με γιατι κοντευω να λαλησω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

κοριτσια μετα απο πρεγκνυλ εκανα τεστ την 8η μερα και ηταν αχνο θετικο

 

τι λετε ειναι εγκυρο;;;

 

εντωμεταξυ μου εχει δωσει ο γιατρος να παιρνω 2 χαπακια ενδοκολπικα προγεστερονη και εχει πρηστει η κοιλια μου,εχω τρομερα νευρα και πονανε τα ποδια μου στην κλειδωση,πισω απο το γονατο

 

πειτε μου τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

naki kalispera ....i pregnyl periexei mesa tin ormoni xoriaki gonadotropini i opoia ormoni einai k auti pou anixneuoun ta test...tha prepei na exeis kanei toulaxiston 10 meres prin tin pregnyl gia na min epireasei to apotelesma..tin exo patisei polles fores!tora oso gia ta outrogestan einai apoluta fusiologiko na exeis fouskoma stin koilia tora oson afora ta neura exoun na kanoun me tis ormones genikotera opote k pali einai fusiologiko me toses ormones pou pernoume stin upovoithoumeni anaparagogi....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Πριν από 4 χρόνια περίπου έκανα εξωσωματική και ο γιατρός μου είχε συστήσει 13 ημέρες μετά την εμμβρυομεταφορά να κάνω χοριακή.Εγώ επειδή δεν μπορούσα να περιμένω έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης στις 12 ημέρες και βγήκε αρνητικό.Αφού πλάνταξα στο κλάμμα ο γιατρός μου είπε ότι κακώς το έκανα και έτσι την άλλη μέρα πήγα γιασ χοριακή όπου και διαπίστωσα με μεγάλη έκλπληξη ότι ήμου έγκυος!!!!!Έτσι απέκτησα την κορούλα μου!!!!!!Καλή επιτυχία και να ακολουθείτε τις συμβουλές του γιατρού!!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο γιατρός μου μου είχε πει απο μόνος του να μην τρέχω για χοριακη, να κάνω τεστ την 14η μέρα απο ωοληψια, αν είναι θετικο, είναι σίγουρο, γιατί η hcg απο την pregnyl αποβάλλεται τελείως μετα απο 8-10 μέρες απο τότε που την κανείς. Αν πίνεις και πολλα νερά, ακόμα πιο γρήγορα. Αν πάλι είναι αρνητικό, ξανακανεις για σίγουρα μετα απο μια εβδομάδα. Γιατί στις 14 μέρες Μπορεί να μην έχει δείξει, αλλα στις 21 σίγουρα θα ανιχνευεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι πρωτάρα στην εξωσωματική. Έκανα την εμβρυομεταφορα και την Τριτη 8/3 πάω για χοριακη και φοβάμαι πολύ.

Καλή επιτυχία σε όλες που προσπαθούν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι πρωτάρα στην εξωσωματική. Έκανα την εμβρυομεταφορα και την Τριτη 8/3 πάω για χοριακη και φοβάμαι πολύ.

Καλή επιτυχία σε όλες που προσπαθούν....

 

Ειρήνη 77 καλή επιτυχία να έχεις!

και εγώ έκανα εξωσωματική για πρώτη φορά στο γέννεσις θεσ/νικης

τον Ιανουάριο και έχω δίδυμη κύηση!!

θετική σκέψη να έχεις και όλα καλά θα πάνε!

Υπάρχει ένα θέμα εδώ στο forum με τίτλο "μετά την εμβρυομεταφορα"και ένα δεύτερο με τίτλο "εξωσωματικη στο γέννεσις" μπορείς να τα παρακολουθεις διότι μπαίνουν κορίτσια και μοιράζονται ανάλογες εμπειρίες μιλάω και έγω εκεί.

Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε!

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα...όλο αυτό τον καιρό της προσπάθειας μου για να αποκτήσουμε και εμείς το παιδάκι μας έχετε σταθεί κοντά μου...και πάλι κοντά μου είστε τώρα που είμαι απογοητευμένη. Κάναμε προσπάθεια εξωσωματικής την προηγούμενη Παρασκευή και ο γιατρός μου είπε να κάνω την Β' χοριακή σε 11 μέρες για να δούμε. Σήμερα που είναι η 9η μέρα δεν μπορούσα άλλο την αγωνία και είπα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης. Το θεώρησα καλή κίνηση μιας που σήμερα είναι η γιορτή της μητέρας. Μόνο που το δώρο μου ήταν να βγει το τεστ αρνητικό. με έπιασε μια μεγάλη απογοήτευση...κόντευα να λιποθυμήσω...υπάρχει περίπτωση η χοριακή να δείξει διαφορετικό αποτέλεσμα σε 2 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...