Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός από το ένα στήθος ......


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

και συγχαρητήρια για τη σημαντική βοήθεια που προσφέρετε στις θηλάζουσες μητέρες, και ιδιαίτερα εσύ Αγλαϊα.

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Εξαιτίας μιας τομής στην άλω του δεξιού μαστού, το πρώτο μου παιδί αλλά και το δεύτερο δεν μπόρεσαν να τραβήξουν γάλα από αυτό στήθος, παρότι την τρίτη μέρα μετά τον τοκετό κατέβασε γάλα όπως και το αριστερό. Δοκίμασα το νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά μάταια, κάποιες σταγόνες ...., μόνο μετά από πολύ ισχυρή πίεση του γυναικολόγου μου και δυνατό πόνο βγήκε γάλα και σταδιακά ξεπρίστηκε ο μαστός.

Τον πρώτο μου γιό - 5 χρονών σήμερα- τον θήλασα δίνοντας του και συμπλήρωμα για 5,5 μήνες, τότε ήμουν σίγουρη πως το ένα στήθος δεν επαρκεί....

Το δεύτερό μου παιδί γεννήθηκε στις 17-7-2007 είναι δηλαδή 7 μηνών σήμερα. Τον θήλασα αποκλειστικά μέχρι τον έκτο μήνα που αρχίσαμε φρουτόκρεμα και κρέμα που άλλοτε τρώμε και άλλοτε όχι. Παράλληλα συνεχίζουμε με θηλασμό.

Η εξέλιξη του βάρους του είναι η εξής :

Γέννηση 2.960

Έξοδος από μαιευτήριο 2.680

19/9/07 4.780

16/10/07 5.500

28/11/07 6.350

10/1/08 7.050

27/2/08 7.200

Τις τελευταίες 47 μέρες , από τότε που αρχίσαμε τις τροφές περίπου πήραμε μόνο 150 γρ. Ας προσθέσω ότι πέρασε και μια ίωση γαστρεντερίτιδας με 2-3 εμετούς. Η παιδίατρος μου είπε να αυξήσω τις θερμίδες που παίρνει δίνοντάς του κρεατόσουπα με μοσχάρι και φαρίν λακτέ. Έπίσης μου είπε να προσθέσω ρυζάλευρο στη φρουτόκρεμα. Επειδή δεν είναι ιδιαίτερα λάτρης του κουταλιού έχω την επιφύλαξη ότι τόσα πολλά γεύματα με κουτάλι δεν θα τα φάει.

Τι να κάνω; Είναι φυσιολογικό το βάρος που πήρε τον τελευταίο μήνα ;

Αγλαϊα τα φώτα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι η Αγλαΐα... :D

Να σου πω όμως την σκέψη μου;;;

 

Λοιπόν το βάρος του παιδιού σου είναι φυσιολογικότατο. Οντως πήρε λίγο βάρος τις τελευταίες 47 μέρες αλλά πέρασε και την γαστρεντερίτιδα..

 

Επίσης τα παιδιά που θηλάζουν έχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης... Παίρνουν πολύ βάρος στην αρχή (όπως το δικό σου) και στην συνέχεια φτάνουν σε ένα πλατώ ελαττώνοντας την πρόσληψη βάρους...

 

Το γεγονο΄ς ότι θηλάζεις με ένα στήθος είναι κάτι που συμβαίνει και δεν πρέπει να ανησυχείς ότι δεν θα έχεις αρκετό γάλα γι αυτό τον λόγο. Αφού είχες για τους προηγούμενους 6 θα έχεις όσο καιρό το θέλεις...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc σε ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση,

 

Απευθύνθηκα στην Αγλαϊα ως σύμβουλο, αλλά με χαρά ανακαλύπτω ότι υπάρχουν κι άλλες ενημερωμένες μαμάδες

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι τα 150 γρ με τρόμαξαν λίγο, έχω ακόμη την ανασφάλεια του ενός στήθους, και αρκετές φορές χρειάζομαι ενθάρρυνση.

 

Άραγε με τη βοήθεια ενός καλού θήλαστρου, θα μπορούσα έστω και τώρα να θηλάσω και από το άλλο; Συνεχίζει να βγάζει σταγονίτσες αλλά ο μικρός δυσανασχετεί όταν τον βάζω

Link to comment
Share on other sites

felinidoc σε ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση,

 

Απευθύνθηκα στην Αγλαϊα ως σύμβουλο, αλλά με χαρά ανακαλύπτω ότι υπάρχουν κι άλλες ενημερωμένες μαμάδες

 

ξενυχτάνε διαβάζοντας!!! :wink:

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι τα 150 γρ με τρόμαξαν λίγο, έχω ακόμη την ανασφάλεια του ενός στήθους, και αρκετές φορές χρειάζομαι ενθάρρυνση.

 

Μετά από τόσο καιρό που τα κατάφερες τόσο καλά μάλλον εσύ πρέπει αν ενθαρρύνεις άλλες και όχι το αντίστροφο!!! :)

 

Το μωρό σου πήρε πολύ καλό βάρος! Μην ανησυχείς. Ισχύει αυτό με τις καμπύλες που λέει η felinidoc. Η παιδίατρός σου μάλλον δεν είναι εξοικειωμένη με μωρά που θηλάζουν... Τα περισσότερα μωρά όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές δεν αυξάνουν την πρόσληψη σε θερμίδες, πολλά τη μειώνουν.

 

Δοκίμασε να θηλάζει πιο συχνά, μετά τα γεύματα ή πριν από αυτά. Δες αν το μωρό χρειάζεται πιο συχνό θηλασμό, αν δεν χρειάζεται μην ανησυχείς! :)

 

Άραγε με τη βοήθεια ενός καλού θήλαστρου, θα μπορούσα έστω και τώρα να θηλάσω και από το άλλο;

 

Ίσως να μπορούσες όμως μάλλον έχουν κοπείς κάποιοι γαλακτοφόροι πόροι. Και με λιγότερους πιθανόν να τα καταφέρεις αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις τόσο κόπο. Τεχνικά είναι εφικτό, πρακτικά μόνο εσύ ξέρεις αν χωράει κάτι τέτοιο στο πρόγραμμά σου!

 

Το μωρό δεν το χρειάζεται, μια χαρά τα καταφέρνει! :) Αν εσύ το χρειάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να ξέρατε πόσο πολύ βοηθάτε τις μαννούλες που θηλάζουν...

 

Εγώ όσες φορές ήμουν στα πρόθυρα να τα παρατήσω - θήλαζα ατελείωτες ώρες τους 3 πρώτους μήνες - έμπαινα στο forum διάβαζα μια ιστορία θηλασμού και έπαιρνα κουράγιο να συνεχίσω. Και νάμαστε φθάσαμε τους 7,5 μήνες, ποιός θα το πίστευε !

 

Αγλαϊα και Felinidoc σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΠΑΛΙ *

 

Η Σαφιρα μου ειναι 8 μιση μηνων,Εδω κ ενα μηνα περιπου την θηλαζω μονο απο το ενα στηθος διοτι το αλλο σταματησε την παραγωγη γαλακτος= απο δικο μου λαθος φυσικα,,,, Την τελευταια εβδομαδα αχω αρχισει να εχω ανησυχιες για το αν τις φτανει το γαλα διοτι στον πρωινο θηλασμο, αφου την θηλασω μετα απο μιση ωρα θελει να ξαναφαει,Κατα την διαρκεια της μερας την θηλαζω 5 φορες,Το βαρος της ειναι 8,5 κιλα κ ειναι 73 εκατοστα,Πως μπορω να ειμαι σιγουρη οτι το γαλα ειναι αρκετο??

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγώ θυμάμαι όταν θήλαζε ο μεγάλος γιος μου, είναι τωρα 7 ετών, στην μισή ώρα πείναγε πάλι. Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι αυτό σημαινει οτι το γάλα δεν τον χορταίνει. Και του άρχισα και συμπλήρωμα από μπιμπερό. Αυτό σήμαινε οτι το γάλα ηταν αραιο, οχι κακης ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι αυτό σημαινει οτι το γάλα δεν τον χορταίνει. Και του άρχισα και συμπλήρωμα από μπιμπερό. Αυτό σήμαινε οτι το γάλα ηταν αραιο, οχι κακης ποιότητας.

 

Α πα παααααααα!!! Συμφορουμίτισσα Ιουλία, αν έχεις παρακολουθήσει την ενότητα του θηλασμού αρκετά θα ξέρεις πως το παραπάνω που έγραψες είναι λάθος!!!

 

Λίκα... αν προσφέρεις στήθος ΚΑΘΕ φορά που το μωρό σου το θέλει, δε νομίζω πως θα πρέπει να είσαι ανασφαλής για το αν τρέφεται καλά από το γάλα σου. Η Αγλαϊα στο παρελθόν έχει κάνει πολλές φορές αναφορά σε μαμάδες που με επιτυχία θήλασαν από τον ενα μαστό.... ο άλλος μαστός αλήθεια τίποτα τίποτα δεν έχει;;;; :?

Link to comment
Share on other sites

στο σημειο που εχεις φτασει στους 8 μηνες..πως γινεται να κανεις λαθος κ να κοπει το γαλα απο το ενα μονο στηθος?κ αν το κανεις το λαθος..μπορεις να το διορθωσεις? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιεργο μου φαινεται!!!! Γινεται να κοβεται το γαλα απο το ενα στηθος? Και συμβαινει καιρο αυτο? Πιστευω οτι μπορεις να επαναγαλακτισεις αν βαζεις θηλαστρο η ακομα καλυτερα το μωρο......

 

 

 

πΑΝΤΩς αφου γυναικες με 4διμα καταφερνουν να θηλαζουν, μπορεις και συ με εναν μαστο.....

Κατα πασα πιθανοτητα το μωρο κανει αλμα αναπτυξης και γι αυτο πειναει συχνα.......και το δικο μου αυτη την εβδομαδα τρωει καθε τοσο και για αρκετη ωρα.....

 

Στερεες τροφες δεν δινεις?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Julias, δεν πιστευω οτι το γαλα ειναι αραιο...η φυση ξερει καλυτερα. Της δινω στερεες τροφες και τρωει, Απλως εχω την ανασφαλεια μηπως το οτι της δνω μονο απο το ενα στηθος δεν ειναι αρκετο,Την βαζω κ απο το αλλο αλλα δεν αισθανομαι οτι παραγεται γαλα,Αφου και το μωρο μετα απο λιγο σταματαει να θηλαζει,,,, οσον αφορα τον επαναγαλακτισμο σιγουρα ειναι κατι που μπορει να γινει, απλως δεν αισθανομαι κ τοσο αποφασισμενη στο να το κανω. Γιαυτο κ θαθελα να δω αν ο θηλασμος μονο απο το ενα στηθος ειναι αρκετος,,,, Αυτο παντως με τα διδυμα οντως δεν το χα σκεφτει ***

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει ο παιδίατρος οτι αυτό σημαινει οτι το γάλα δεν τον χορταίνει. Και του άρχισα και συμπλήρωμα από μπιμπερό. Αυτό σήμαινε οτι το γάλα ηταν αραιο, οχι κακης ποιότητας.

 

Α πα παααααααα!!! Συμφορουμίτισσα Ιουλία, αν έχεις παρακολουθήσει την ενότητα του θηλασμού αρκετά θα ξέρεις πως το παραπάνω που έγραψες είναι λάθος!!!

 

Λίκα... αν προσφέρεις στήθος ΚΑΘΕ φορά που το μωρό σου το θέλει, δε νομίζω πως θα πρέπει να είσαι ανασφαλής για το αν τρέφεται καλά από το γάλα σου. Η Αγλαϊα στο παρελθόν έχει κάνει πολλές φορές αναφορά σε μαμάδες που με επιτυχία θήλασαν από τον ενα μαστό.... ο άλλος μαστός αλήθεια τίποτα τίποτα δεν έχει;;;; :?[/quote

 

Αγαπητη μου, ετσι ειχε πει ο γυναικολόγος. ΄Ισως εσας ο δικός σας ξέρει περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου, ετσι ειχε πει ο γυναικολόγος. ΄Ισως εσας ο δικός σας ξέρει περισσότερα

 

Αγαπητή μου, δεν ξέρει ο δικός μου περισσότερα (ειδικά ο γυναικολόγος μου θα τα έλεγε πάνω κάτω σαν το δικό σου) αλλά η απανταχού βιβλιογραφία πάνω στο θηλασμό που προφανώς ο γιατρός σου (και όχι μόνο ο δικός σου) αγνοεί! :?

Link to comment
Share on other sites

H ακόμα χειρότερα όπως όοοοοολοι οι παιδίατροι το κάνει εως και εσκεμμένα μη σου πω...

 

 

Γενικά αν διαβάσεις στο φορουμ αλλα και γενικότερα, θα ανοίξει διάπλατα ο ορίζοντας του θηλασμού.... :D

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αγαπητη μου, ετσι ειχε πει ο γυναικολόγος. ΄Ισως εσας ο δικός σας ξέρει περισσότερα

 

Από τους γιατρούς και τις μαίες τα ακούμε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι για το ανθολόγιο βλακειών.

:)

 

Το μητρικό γάλα έχει μελετηθεί ενδελεχώς εδώ και δεκαετίες και όπου και αν ζουνε οι μητέρες, από τους πόλους μέχρι τον ισημερινό, ότι και να τρώνε, από junk food μέχρι να πεινούνε γιατί δεν έχουν να φάνει, το γάλα έχει σταθερή ποιότητα. :wink: Δεν υπάρχει αραιό και πυκνό γάλα, ούτε γάλα φτωχό ή πλούσιο. Απλά για τα μωρά είναι φυσιολογικό να είναι ακόμη και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος και ο γιατρός σου, όπως και οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν το φυσιολογικό γιατί εκπαιδεύονται σε κλινικές που κανένα μωρό δεν θηλάζει...

 

Ο γυναικολόγος σου απλά δεν έχει δει κανένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας, ούτε τα δικά του είδε και δεν ενδιαφέρθηκε να διαβάσει ούτε τα βασικά για το θηλασμό, τα οποία είναι ελάχιστα:

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Αντίθετα εμπιστεύτηκε για την ενημέρωσή του τα φυλλάδια των εταιρειών με τα γάλατα που διάβαζε στα νιάτα του και από αυτά μεταφέρει τη "σοφία" του στις γυναίκες χωρίς ποτέ να αναρωτηθεί γιατί όλες αποτυχαίνουν.... :?

Link to comment
Share on other sites

 

Η Σαφιρα μου ειναι 8 μιση μηνων,Εδω κ ενα μηνα περιπου την θηλαζω μονο απο το ενα στηθος διοτι το αλλο σταματησε την παραγωγη γαλακτος= απο δικο μου λαθος φυσικα,,,, Την τελευταια εβδομαδα αχω αρχισει να εχω ανησυχιες για το αν τις φτανει το γαλα διοτι στον πρωινο θηλασμο, αφου την θηλασω μετα απο μιση ωρα θελει να ξαναφαει,Κατα την διαρκεια της μερας την θηλαζω 5 φορες,Το βαρος της ειναι 8,5 κιλα κ ειναι 73 εκατοστα,Πως μπορω να ειμαι σιγουρη οτι το γαλα ειναι αρκετο??

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά! Μην ανησυχείς, το μωρό μπορεί να συνεχίσει το θηλασμό μόνο από το ένα στήθος χωρίς πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση Αγλαια, Πρεπει να ομολογησω οτι ο λογος που εχω θηλασει τοσο πολυ ειναι το φορουμ σας,,, Διαφορετικα θα χα σταματησει απο τον 6 μηνα

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites

Λικα αν μπορεις πες μας πως προεκυψε αυτος ο θηλασμος απο το ενα στηθος μονο....τι λαθος λες οτι εκανες δλδ? Θηλαζες μονο απο το ενα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ηθελα να ρωτησω την Αγλαια ή καποια που της εχει συμβει. η κορη μου τωρα που γινεται 4 μηνων αρνειται να φαει απο το ενα στηθος που η θηλη ειναι μικρη με το που τη βαζω σε αυτη την μερια ουτε να το πλησιασει κ αρχιζει να κλαιει,μεχρι τωρα ετρωγε κανονικα την βαζω στο αλλο κ τρωει.τι μπορει να συμβαινει μηπως τεμπελιαζει καθως βγαινει πιο δυσκολα σε αυτο το στηθος το γαλα?εγω τι πρεπει να κανω να της δινω μονο απο το ενα ?

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου το ίδιο κάνει εδώ και πάρα πολλούς μήνες. Προσπαθώ πάντα να του δώσω πρώτο αυτό που δε θέλει και κλαίει. Σαν λύση για να μην κοπεί το γάλα βρήκα να του δίνω το βράδυ όταν ξυπνάει και το πρωί μόλις ξυπνήσει πρώτα το στήθος που δε θέλει γιατί μεσα στον ύπνο του δεν το καταλβαίνει και τρώει και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν τα κατάφερα με το θήλαστρο, αλλά οι περισσότερες μαμάδες βοηθήθηκαν. Αν θέλεις μπορείς να νοικιάσεις επαγγελματικό, νομίζω η ΑΓλαία ξέρει καλύτερα. εγώ συνεχίζω αυτή τη μέθοδο πρώτα από την πλευρά που δεν θέλει, συνήθως κλαίει και μετά από την άλλη. όντως έχει πλέον περισσότερο γάλα η μία πλευρά, αλλά αφού του αρκεί δεν με πειράζει. Άλλωστε οι γυναίκες με τα δίδυμα πως τα καταφέρνουν;

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...