Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιο γαλα μοιαζει με το μητρικο?? (σε γευση εννοειται)


Recommended Posts

γεια σας και παλι!!!! ο μικρος μου 10,5 μηνων σημερα αποφασισε να αποθηλασει μονος του!!! εδω και 3 νυχτες-πρωινα αρνειται να θηλασει και με εβγαλε και μενα απο τη δυσκολη θεση... η παιδιατρος μου συστησε να του δωσω φρεσκο γαλα κατευθειαν, ομως δεν του αρεσει που δεν του αρεσει το μπιμπερο (ποτε δεν το εβαλε στο στομα του) δεν του αρεσει και το γαλα αυτο!!! ποιο θα λεγατε οτι ειναι αρκετα ομοιο σε γευση με το μητρικο ωστε να γινει η μεταβαση στο φρεσκο σιγα σιγα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περυσι που ειχα το ιδιο θεμα ο γαιτρος μου ειχε πει οτι το πιο "γλυκο" ειναι το guikoz ...εμενα δεν ηπιε το φρεζυλακ, το αλμιρον, το χουμανα..αλλα ενα βημα πριν το guikoz ηπιε το nutriben 2...δες και αυτο...δεν βρωμαει και διαλυεται πολυ ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι και τα δυο το προβλημα!!

χθες το πρωι που του ειχα βαλει καμια 50αρια ml απο το δικο μου το ηπιε ολο!!! ηταν δυσκολο μεχρι να του βαλω την πιπιλα στο στομα, αλλα οταν τα καταφερα και ετρεξε λιγο γαλα και το δοκιμασε τελικα το ηπιε.

Χθες βραδυ ηπιε 30 ml απο το φρεσκο και τελος.. μετα ουρλιαζε.. για το guigoz μου το εχουν ξαναπει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς νομίζω οτι είναι μικρός για φρέσκο.Δώστου σκόνη καλύτερα.

Αν πίνει το δικό σου κάνε για καμιά βδομαδα μίξη.50 δικό σου και 1 μεζούρα για 2 μέρες, 40 δικό σου και 2 μεζούρες, 30 και 3 μεζούρες, 20 και παει λέγοντας ώσπου να πίνει πλέον άνετα τη σκόνη και να φτάσει την ποσότητα που εσύ κρίνεις ότι τον χορταίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι!!!! ο μικρος μου 10,5 μηνων σημερα αποφασισε να αποθηλασει μονος του!!! εδω και 3 νυχτες-πρωινα αρνειται να θηλασει και με εβγαλε και μενα απο τη δυσκολη θεση... η παιδιατρος μου συστησε να του δωσω φρεσκο γαλα κατευθειαν, ομως δεν του αρεσει που δεν του αρεσει το μπιμπερο (ποτε δεν το εβαλε στο στομα του) δεν του αρεσει και το γαλα αυτο!!! ποιο θα λεγατε οτι ειναι αρκετα ομοιο σε γευση με το μητρικο ωστε να γινει η μεταβαση στο φρεσκο σιγα σιγα???

 

Η ηλικία του ειναι αρκετα μικρη για να αποθηλάσει μόνος του. Ειναι πολυ σπάνιο να συμβει αυτο. Πιο πιθανόν ειναι απεργία θηλασμου. Εσένα σε ενδιαφέρει να αποθηλάσει; Γιατι αν θέλεις υπάρχουν τρόποι να λυθεί η παρεξήγηση σας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

στο χρονο θα ξεκινουσε το φρεσκο ετσι κι αλλιως.. και στην κορη μου τοτε το ξεκινησα.

προσπαθησα να βγαλω με το θηλαστρο για να το ανακατευω αλλα μαλλον ο λογος που ο μικρος δεν το θελει το στηθος ειναι γιατι δεν χορταινει πια

ενω παλιοτερα εβγαζα 100 ml + μετα απο γευμα του μικρου (γι αυτο και φτασαμε ως τους 10 μηνες αποκλειστικο θηλασμο!!!!), χθες εβγαλα με το ζορι 30 ml, οποτε στηθος τελος!!

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία του ειναι αρκετα μικρη για να αποθηλάσει μόνος του. Ειναι πολυ σπάνιο να συμβει αυτο. Πιο πιθανόν ειναι απεργία θηλασμου. Εσένα σε ενδιαφέρει να αποθηλάσει; Γιατι αν θέλεις υπάρχουν τρόποι να λυθεί η παρεξήγηση σας.

 

η αληθεια ειναι πως και εμενα με βολευει αυτη η χρονικη στιγμη γιατι σε ενα μηνα επιστρεφω στη δουλεια. Νιωθω απολυτα ικανοποιημενη που φτασαμε ως εδω με αποκλειστικο θηλασμο (ενω την κορη μου δε τη θηλασα δυστυχως)!!! και χαιρομαι που ο μικρος κανει πισω πρωτος γιατι ειχα τυψεις που θα επρεπε να το κοψω εγω!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως και εμενα με βολευει αυτη η χρονικη στιγμη γιατι σε ενα μηνα επιστρεφω στη δουλεια. Νιωθω απολυτα ικανοποιημενη που φτασαμε ως εδω με αποκλειστικο θηλασμο (ενω την κορη μου δε τη θηλασα δυστυχως)!!! και χαιρομαι που ο μικρος κανει πισω πρωτος γιατι ειχα τυψεις που θα επρεπε να το κοψω εγω!!

 

Elia αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσετε, η επιστροφή στη δουλειά δεν ειναι εμπόδιο. Δεν χρειάζεται να κόψεις τον θηλασμο για να πας στη δουλεια, και 40 ημερών να ήταν και πάλι δε χρειαζόταν.

 

Το πόσο αντλεις με το θηλαστρο σε καμία περίπτωση δεν ειναι αντιπροσωπευτικό του πόσο παράγεις. Έτσι κι αλλιώς όσο απομακρυνεσαι ημερολογιακα απο τον τοκετο τόσο πιο δύσκολη ειναι η άντληση.

 

Το γάλα δε μειώνεται μετα απο 10 μήνες αποκλειστικου θηλασμου εκτός αν κάνατε πολυ λίγους θηλασμους ώστε να μην μπορει να συντηρηθεί η γαλουχια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

πρωι και βραδυ θηλαζε απο 6 μηνων έως τωρα..

θελω ομως κι εγω να σταματησω ετσι κι αλλιως..

το θεμα μου δεν ειναι πως να συνεχισει ο θηλασμος (αν ηθελα να συνεχισει θα τον αφηνα να ηρεμησει λιγο και πιστευω θα το ξαναζητουσε) αλλα να βρω καποιο γαλα να του αρεσει για να μην σταματησει τελειως να το πινει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωι και βραδυ θηλαζε απο 6 μηνων έως τωρα..

θελω ομως κι εγω να σταματησω ετσι κι αλλιως..

το θεμα μου δεν ειναι πως να συνεχισει ο θηλασμος (αν ηθελα να συνεχισει θα τον αφηνα να ηρεμησει λιγο και πιστευω θα το ξαναζητουσε) αλλα να βρω καποιο γαλα να του αρεσει για να μην σταματησει τελειως να το πινει..

 

Οκ, σεβαστό.

Δοκίμασε να κανεις ανάμειξη δικο σου και ξένο για να συνηθίσει τη γεύση. Σταδιακά (ανάλογα με το πόσο δεκτικος ειναι) μειωνεις το δικο σου μέχρι να πίνει το ξένο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αυτη θα ηταν μια καλη ιδεα αλλα με 30 ml που βγαινουν τη φορα με το θηλαστρο δεν γινεται.. δεν μπορω να κανω αντλησεις ολη μερα για να μαζευτει μια ποσοτητα καλη.. οποτε ακυρο!!

θα δοκιμασω ισως το Guigoz μιας και μου εχει πει και μια φιλη πως με αυτο καταφερε να δωσει ξενο γαλα και στα δυο παιδια της μετα απο πολλους μηνες θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On 27/4/2012 at 3:02 ΜΜ, physcomum είπε:

Καταρχάς νομίζω οτι είναι μικρός για φρέσκο.Δώστου σκόνη καλύτερα.

Αν πίνει το δικό σου κάνε για καμιά βδομαδα μίξη.50 δικό σου και 1 μεζούρα για 2 μέρες, 40 δικό σου και 2 μεζούρες, 30 και 3 μεζούρες, 20 και παει λέγοντας ώσπου να πίνει πλέον άνετα τη σκόνη και να φτάσει την ποσότητα που εσύ κρίνεις ότι τον χορταίνει

Καλησπέρα! Να ρωτήσω εγώ κάτι πως γίνεται να κάνεις μιξι σκόνης με μητρικό γάλα? 

Δλδ π.χ. στα 30 μλ βάζεις νερό 15μλ σκόνη μιση από το κανονικό και το άλλο μισό μητρικό γάλα?? Η κατάλαβα λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, εννοεί ότι αν πχ δίνεις 150 μητρικο στο γευμα, ξεκινας και βαζεις 120 μητρικο και 30ml φορμουλα (δλδ 30 νερό με μια μεζούρα σκονη), μετα 90-60 κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν καταλαβαίνω καλά, εννοεί ότι αν πχ δίνεις 150 μητρικο στο γευμα, ξεκινας και βαζεις 120 μητρικο και 30ml φορμουλα (δλδ 30 νερό με μια μεζούρα σκονη), μετα 90-60 κλπ. 

Εμένα το μωράκι μου είναι 1 μήνα δεν έχω δώσει μπουκάλι εκτός από 2 φορές το χουμανα που μας είπε η γιατρός αλλά με το ζόρι και αυτό δεν το πίνει και τώρα το καλοκαίρι που θα είμαστε δεν θα μπορώ να θηλάσω και θέλω εάν μπορέσω να της δώσω ένα γάλα που να το πίνει μόνο για της εξόδους μασ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Εμένα το μωράκι μου είναι 1 μήνα δεν έχω δώσει μπουκάλι εκτός από 2 φορές το χουμανα που μας είπε η γιατρός αλλά με το ζόρι και αυτό δεν το πίνει και τώρα το καλοκαίρι που θα είμαστε δεν θα μπορώ να θηλάσω και θέλω εάν μπορέσω να της δώσω ένα γάλα που να το πίνει μόνο για της εξόδους μασ.

 

Γιατί δε θα μπορείς να θηλάσεις το καλοκαίρι;;;

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 7:52 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί δε θα μπορείς να θηλάσεις το καλοκαίρι;;;

Γιατί θα πάω για δουλειά... Σκέφτηκα να βγάζω γάλα με θηλαστρο αλλά όσο βγάζω το στήθος μου μετά έχει σαν πετροματα σε διάφορα σημεία και πονάω είναι πολύ βαρύ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Pegodou είπε:

Γιατί θα πάω για δουλειά... Σκέφτηκα να βγάζω γάλα με θηλαστρο αλλά όσο βγάζω το στήθος μου μετά έχει σαν πετροματα σε διάφορα σημεία και πονάω είναι πολύ βαρύ. 

 

Πόσο θα είναι το μωρό σου το καλοκαίρι; Σκοπεύεις να αποθηλάσεις απότομα, ή θα συνεχίσεις να θηλάζεις ενώ εργάζεσαι;

Θα μπορούσες σε ένα μωράκι π.χ. 6 μηνών, να θηλάζεις πριν φύγεις, να πιει στις 2-3 ώρες μητρικό που έχεις βγάλει την προηγούμενη στη δουλειά, να φάει τη σούπα του το μεσημέρι, να πάρει ένα δεύτερο μπουκάλι με μητρικό ή ξένο το απόγευμα, και να ξαναθηλάσεις με το που μπεις στο σπίτι. Δε χρειάζεσαι κάποια τεράστια τράπεζα γάλακτος για να ξεκινήσεις, απλά κάτι σαν γάλα για 3-4 μέρες το πολύ. Ο κανόνας είναι 30 ml μητρικού ανά ώρα μεταξύ γευμάτων. Αν έχεις μία δουλειά 8ωρο, βάζω και μια ώρα τα πηγαιν-έλα, θηλάζεις πριν φύγεις και μόλις έρθεις, είναι κάτι σαν 200 ml τη μέρα που χρειάζεσαι. Βάλε ότι ένα γεύμα θα είναι στερεά αν έχετε φτάσει στο εξάμηνο, με κάτι σαν 120-130 ml το μωρό είναι καλυμμένο, και μετά από κανένα μήνα βάζεις και φρούτα π.χ. νωρίς το απόγευμα, οπότε ουσιαστικά θες ένα μπουκάλι με 60-70 ml για όσο λείπεις.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πόσο θα είναι το μωρό σου το καλοκαίρι; Σκοπεύεις να αποθηλάσεις απότομα, ή θα συνεχίσεις να θηλάζεις ενώ εργάζεσαι;

Θα μπορούσες σε ένα μωράκι π.χ. 6 μηνών, να θηλάζεις πριν φύγεις, να πιει στις 2-3 ώρες μητρικό που έχεις βγάλει την προηγούμενη στη δουλειά, να φάει τη σούπα του το μεσημέρι, να πάρει ένα δεύτερο μπουκάλι με μητρικό ή ξένο το απόγευμα, και να ξαναθηλάσεις με το που μπεις στο σπίτι. Δε χρειάζεσαι κάποια τεράστια τράπεζα γάλακτος για να ξεκινήσεις, απλά κάτι σαν γάλα για 3-4 μέρες το πολύ. Ο κανόνας είναι 30 ml μητρικού ανά ώρα μεταξύ γευμάτων. Αν έχεις μία δουλειά 8ωρο, βάζω και μια ώρα τα πηγαιν-έλα, θηλάζεις πριν φύγεις και μόλις έρθεις, είναι κάτι σαν 200 ml τη μέρα που χρειάζεσαι. Βάλε ότι ένα γεύμα θα είναι στερεά αν έχετε φτάσει στο εξάμηνο, με κάτι σαν 120-130 ml το μωρό είναι καλυμμένο, και μετά από κανένα μήνα βάζεις και φρούτα π.χ. νωρίς το απόγευμα, οπότε ουσιαστικά θες ένα μπουκάλι με 60-70 ml για όσο λείπεις.

Αύριο θα γίνει ένα μηνών , είναι πολύ μικρούλα... Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω.... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...