Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωρες απουσιας??


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες το εξης

Εχω σχεδον επιστρεψει αναγκαστικα στη δουλεια εδω κι ενα μηνα παρολο που η μπουμπουκα μου ειναι 2.5 μηνων ακομη.Δουλευω σχεδον ελευθερα απο ωραριο (δουλευω σε ωδεια ως δασκαλα).Αυτα που ειναι κοντα στη περιοχη μου ειναι οκ.Φευγω,λειπω κανα τριωρο επομενως συνηθως δεν χανουμε ουτε γευμα.

Αυτα που που ειναι ομως μακρια μου τρωνε ενα δυωρο πηγαινε ελα.Αν θα φευγω καθε μερα για να κανω 4 ωρες μαθημα θα τρωω και 2 στο δρομο πηγαινε ελα ετσι θα χανω γευματα,θα πρεπει να ψαχνω χρονο και τοπο για αντληση κλπκλπ

Ετσι αρχικα επελεξα να λειπω 2 μερες μονο στα μακρινα αλλα φουλ.Δηλαδη ολη μερα.Απο τις 9 το πωρι τη μια μερα ως τις 6 το απογευμα και απο τις 9 ως τις δεκα το βραδυ την αλλη,με τη λογικη οτι με αυτες τις δυο μερεςδεν θα πηγαινει πισω ο θηλασμος τοσο πολυ οσο με το να λειπω καθε περα.Οταν λειπω οοοολη μερα κανω μονο 2 αντλησεις και οτνα λειπω σχεδον τη μιση μονο μια.Χανονται γευματα και ανησυχω οτι θα εχω επιπτωσεις στην παραγωγη μου...:-(

Τωρα ποια ειναι η ερωτηση.Ειναι προτιμοτερο να λειπω καθε μερα λιγο ή αυτο που επελεξα ...να χανουμε δηλαδη μονο 2 μερες της εβδομαδας???

Εχει οντως επιπτωσεις στην παραγωγη αν μια μερα φυγει με μονο 2 αντλησεις αντι για 4 θηλασμους που θα ειχε εκεινες τις ωρες?(ή αντιστοιχα μια αντληση αντι για 2 θηλασμους)????

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καθε μερα απουσια μεχρι 4 ωρες θα απαιτει μια αντληση εκει που θα σαι και σιγουρα ενα γευμα στο σπιτι.. καλο θα ηταν να χεις και μια καβατζα στη τραπεζα γαλακτος για τυχον απροοπτα καθως και το μωρο μεγαλωνει και οι απαιτησεις αυξανονται.. 2.5 μηνων ειναι ακομη ενα μικρο μωρακι..

 

η αλλη λυση για δυο φορες την εβδομαδα σερι ολη μερα απουσια παλι θα απαιτει τουλαχιστον 3-4 γευματα στο σπιτι και παραλληλα τοσες σχεδον αντλησεις εκει που θα σαι.. αρα θα πρεπει να υπαρχει και ικανη τραπεζα στην καταψυξη συν οτι φρεσκο αντλεις πριν φυγεις.. το οτι δεν ειναι καθε μερα ειναι το ενθαρρυντικο, απλα δεν ξερω εγω προσωπικα τι κοστος μπορει να εχει στη γαλουχια σου (δεν πιστευω οτι θα εχει αν μπορεις να εισαι συνεπης στις αντλησεις σου οταν εισαι στη δουλεια σου) και στην ψυχολογια του μωρου (υπαρχουν μωρα που η πολυωρη απουσια της μαμας τα κανει νευρικα και τη νυχτα ας πουμε ξεσπανε αυτο το αισθημα απουσιας.. το χω παθει και εγω με την κορη μου..)

 

 

καλη επιστροφη στη δουλεια σου λοιπον και καλα να πανε ολα

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα απουσια μεχρι 4 ωρες θα απαιτει μια αντληση εκει που θα σαι και σιγουρα ενα γευμα στο σπιτι.. καλο θα ηταν να χεις και μια καβατζα στη τραπεζα γαλακτος για τυχον απροοπτα καθως και το μωρο μεγαλωνει και οι απαιτησεις αυξανονται.. 2.5 μηνων ειναι ακομη ενα μικρο μωρακι..

 

η αλλη λυση για δυο φορες την εβδομαδα σερι ολη μερα απουσια παλι θα απαιτει τουλαχιστον 3-4 γευματα στο σπιτι και παραλληλα τοσες σχεδον αντλησεις εκει που θα σαι.. αρα θα πρεπει να υπαρχει και ικανη τραπεζα στην καταψυξη συν οτι φρεσκο αντλεις πριν φυγεις.. το οτι δεν ειναι καθε μερα ειναι το ενθαρρυντικο, απλα δεν ξερω εγω προσωπικα τι κοστος μπορει να εχει στη γαλουχια σου (δεν πιστευω οτι θα εχει αν μπορεις να εισαι συνεπης στις αντλησεις σου οταν εισαι στη δουλεια σου) και στην ψυχολογια του μωρου (υπαρχουν μωρα που η πολυωρη απουσια της μαμας τα κανει νευρικα και τη νυχτα ας πουμε ξεσπανε αυτο το αισθημα απουσιας.. το χω παθει και εγω με την κορη μου..)

 

 

καλη επιστροφη στη δουλεια σου λοιπον και καλα να πανε ολα

εκει που ειμαι συνηθως καταφερνω μια αντληση καθε 6 ωρες(μονο).Αυτο το γαλα το κραταω και το υπολοιπο που χρειαζεται ψιλοκανω αγωνα αλλα το μαζευω.Αφηνω και επιπλεων.Ειναι οντως πολυ μικρο το νινι μου γι αυτο δεν θελω να λειπω καθε μερα.Οντως ξεσπαει το βραδυ τις μερες που λειπω και θηλαζει(λεμε τωρα)πιπιλαει οοοολη νυχτα σχεδον.κοιμομαστε αγγαλιτσα...

Την επομενη ολα φαινονται οκ απλα προσθετει ενα γευνμα αλλα επειδη απομακρυνομαι και απο την ημ τοκετου δεν εχω πρισμενο στηθος και εχω μια φοβια οτι θα μειωθει το γαλα μου:confused::confused:

μακαρι να μπορουσα να μεινω σπιτι αλλα αν αφησω τα μαθηματα θα τα χασω κι ολας:-(

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θελβ να ρωτησω.Στην αρχη ενιωθα το στηθος να τρελαινεται στο πριξημο και εδω και μια βδομαδα οταν βγαζω με το θηλαστρο βγαζω ακριβως το γευμα που εχει χαθει και σταγονα παραπανω.Παιζει το γεγονος οτι απομακρυνομαι απο την ημερομηνια τοκετου ή οτι μειωνεται το γαλα μου?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

gavramid Εμενα σταματησε να πρηζεται το στηθος οταν σαραντησα.Μην σε αγχωνει που ειναι μαλακο, γαλα εχεις, απλως τωρα πια εχει προσαρμοστει στη ζητηση και παραγει γαλα οταν θηλαζει το μωρο.

 

Στην κορη μου το στηθος μου ηταν πρησμενο για καποιους μηνες δεν θυμαμαι ποσους,και εσταζε γαλα μεχρι 12-13 μηνες.

Τωρα οταν λειπω στη δουλεια αισθανομαι το ''γαργαλητό'' οταν κατεβαινει το γαλα αλλα δεν τρεχει το στηθος μου,και εχω μπολικο γαλα,θηλαζουν και τα 2 μου παιδια και αντλω 500ml γαλα τις μερες που δουλευω (9ωρο).

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στο 9ωρο κανω μια αντληση στη δουλεια και κανω αλλες 2,πριν φυγω και με το που θα γυρισω απο τη δουλεια.Να διευκρινησω οτι πρωτα θηλαζω και μετα αντλω.

Το γαλα που αντλω το πινει το μωρο και η μεγαλη (θελει να πινει δικο μου γαλα απο το ποτηρακι και απο το στηθος :rolleyes:).

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 9ωρο κανω μια αντληση στη δουλεια και κανω αλλες 2,πριν φυγω και με το που θα γυρισω απο τη δουλεια.Να διευκρινησω οτι πρωτα θηλαζω και μετα αντλω.

Το γαλα που αντλω το πινει το μωρο και η μεγαλη (θελει να πινει δικο μου γαλα απο το ποτηρακι και απο το στηθος :rolleyes:).

Ελπιζω να σε βοηθησα.:)

 

Τωρα ψιλοξεαγχωθηκα...αν και εχεις πολυυυ περισσοτερο γαλα:wink: απο εμενα.Εγω μολις θηλασω δεν βγαινει τιποτα!!!μετα βιας 40 μλ.Περιμενω τη νυχτα που κοιμαται η μικρη 10 και αντλω στις 11:30 60-80 μλ.Το πρωι αδυνατον γιατι το πινει ολοο η ζουζου και οτι βγαζω ειναι τα 60αρια και αυτες οι 1-2 αντλησεις στη δουλεια.Κανω αγωνα δηλαδη για να μαζεψω και δεν θελω να μειωθει η παραγωγη μου.Αλλα μιας και το κανεις για δυο παιδια με μονο μια αντληση και δεν εχεις κανενα:-) προβλημα πιστευω οτι κι εγω θα τα καταφερω!

θενκς και να χαιρεσαι τα παιδακια σου

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

gavramid Να ξερεις οτι θελει το χρόνο του το στήθος να ανταπεξέλθει στο θήλαστρο.

Επίσης εχει σημασία με ποιό θήλαστρο αντλείς,εγώ έχω στο σπίτι το symphony της medela με διπλή άντληση που είναι το καλύτερο που υπάρχει,γενικά ειμαί φαν της medela την θεωρώ την καλυτερη εταιρια στα θήλαστρα.

Οτι άλλο θες εδω ειμαστε ετσι?.:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

gavramid Να ξερεις οτι θελει το χρόνο του το στήθος να ανταπεξέλθει στο θήλαστρο.

Επίσης εχει σημασία με ποιό θήλαστρο αντλείς,εγώ έχω στο σπίτι το symphony της medela με διπλή άντληση που είναι το καλύτερο που υπάρχει,γενικά ειμαί φαν της medela την θεωρώ την καλυτερη εταιρια στα θήλαστρα.

Εχω ενα της αμεντα.το λακταλαιν.το βρισκω πολυ καλο σε σχεση με αλλα που ειχα χρησιμοποιησει.Σ ημερα πχ μαζεψα 400 με δυο αντλησεις ολη μερα βεβαια που ελειπα.δηλ δεν ειχε φαει πιο νωρις το νινι.εφαγε το πρωι και τρωει και τωρα..οταν εχει φαει βγαζω σταγονες
Οτι άλλο θες εδω ειμαστε ετσι?.:D

Σ ευχαριστω πολυ !Θα το εχω υπ οψιν;)

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάρα πολύ στο τι μπορεί να συμβεί, μόνο να προτείνω να κάνεις και αντλήσεις την ώρα που θηλάζει το μωρό από το άλλο στήθος αν δεις ότι κάποιες μέρες δυσκολεύεσαι να μαζέψεις την ποσότητα. Τέλη Μαΐου δεν σταματάνε τα μαθήματα; ή θα έχεις και το καλοκαίρι;

Συμφωνώ κι εγώ ότι με συστηματικές αντλήσεις, όσο περνάει ο καιρός θα αντλείς περισσότερο σε λιγότερο χρόνο-αντλήσεις (εγώ, παρόλο που θηλάζω κι εγώ 2 παιδιά όπως η Μαρία, δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου θήλαστρο, προσπάθησα πριν 3 βδομάδες να αντλήσω και έβγαλα με το ζόρι 100ml σε 1 ώρα!:rolleyes: Λογικό, αφού το στήθος δεν έχει συνηθίσει στο θήλαστρο!)

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάρα πολύ στο τι μπορεί να συμβεί, μόνο να προτείνω να κάνεις και αντλήσεις την ώρα που θηλάζει το μωρό από το άλλο στήθος αν δεις ότι κάποιες μέρες δυσκολεύεσαι να μαζέψεις την ποσότητα. Τέλη Μαΐου δεν σταματάνε τα μαθήματα; ή θα έχεις και το καλοκαίρι;

Συμφωνώ κι εγώ ότι με συστηματικές αντλήσεις, όσο περνάει ο καιρός θα αντλείς περισσότερο σε λιγότερο χρόνο-αντλήσεις (εγώ, παρόλο που θηλάζω κι εγώ 2 παιδιά όπως η Μαρία, δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου θήλαστρο, προσπάθησα πριν 3 βδομάδες να αντλήσω και έβγαλα με το ζόρι 100ml σε 1 ώρα!:rolleyes: Λογικό, αφού το στήθος δεν έχει συνηθίσει στο θήλαστρο!)

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Οταν αντλω ταυτοχρονα με το μωρο μετα αλλαζουμε στηθος και δειχνει οτι δεν της φτανει και τρωει μια ωρα για να χορτασει ενω κανονικα κανει 5-7 λεπτα απο καθε στηθος και τελος.Το μονο που με σωνει ειναι η νυχτα και οτι τελος Ιουνιου τελειωνω τα μαθηματα(δυστηχως οχι μαιο)!!!!!

Ελπιζω να εχει αντεξει και το γαλατακι μου μεχρι τοτε.:):)

Να χαιρεσαι κι εσυ τα παιδακια σου!Μπραβο βρε κοριτσια που τα καταφερνετε με δυο παιδια θηλασμο!!!αξιες

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...