Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος στη θηλη μετα το θηλασμο


Recommended Posts

Καλημέρα! Είμαι σε κατάσταση απελπισίας και ψαχνω λύση για να μην κόψω το θηλασμό από το ένα στήθος... Το αριστερό στήθος με πονάει στην αρχήτου θηλασμού αφόρητα άσχετα με το πόσο καλά πιάνει το μωρό. Το μόνο που με ανακουφίζει κάπως είναι η ξαπλωτή στο πλάι σταση θηλασμού. Μετά το θηλασμό όμως η θηλη μου πονάει για πάνω απο 2-3 ώρες σαν να έχει καρφια. Δεν ανέχομαι ούτε ρούχο πάνω της...Μασαζ και ζεστη κομπρέσα δοκίμασα αλλά τιποτα.... Ο πόνος μου φαίνεται ότι προέρχεται απο ένα σημείο της θηλαίας αλω που εφάπτεται με τη θηλη και είναι πρησμένο και επώδυνο. Βοηθειαααααααααα δεν σντεχω αλλοοοοοοοοοοοοοοο

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την περιγραφή μοιάζει με καντιντα. Μυκητιαση δηλαδη.

Σταματησε να καταναλωνεις ζαχαρη και άσπρο αλεύρι γιατι αυτα τρέφουν τους μυκητες. Οταν δεν έχουν να φάνε δεν πολλαπλασιάζονται.

Μετα το θηλασμο να ξεπλενεις τις θηλές με νερο και βάζε ξυδονερο με ένα βαμβάκι.

 

Το μωρο μήπως έχει στοματιτιδα; Έχει άσπρα σημάδια στο στόμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιγραφή μοιάζει με καντιντα. Μυκητιαση δηλαδη.

Σταματησε να καταναλωνεις ζαχαρη και άσπρο αλεύρι γιατι αυτα τρέφουν τους μυκητες. Οταν δεν έχουν να φάνε δεν πολλαπλασιάζονται.

Μετα το θηλασμο να ξεπλενεις τις θηλές με νερο και βάζε ξυδονερο με ένα βαμβάκι.

 

Το μωρο μήπως έχει στοματιτιδα; Έχει άσπρα σημάδια στο στόμα;

 

Οχι το μωρό δεν έχει στοματίτιδα. Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πονο φοβαμαι να τον βαλω στο στηθος.Ετσι απο το πρωι στις 9 δεν εχει φαει παρα μονο απο το αλλο στηθος.Τωρα το "προβληματικο" στηθος εχει αρχισει να πετρωνει. Τι να κανω? Πριν μιση ωρα εβγαλα γαλα με το χερι κ τωρα ειναι χειρότερα... Τι κανω λαθος;

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αντεξεις τον πόνο για να μην τρεχεις με καμία μαστιτιδα.

Έχεις θηλαστρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησε να αντεξεις τον πόνο για να μην τρεχεις με καμία μαστιτιδα.

Έχεις θηλαστρο;

 

Οχι δεν έχω. Αυριο θα στείλω τον άντρα μου να νοικιάσει νοσοκομιακό από το Μητέρα. Αυτό δεν είναι το ποιο σωστό;

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ειναι μυκητιαση δε θα σε βοηθήσει το θηλαστρο. Θα πονας και με αυτο. Δεν είναι πληγη απο λάθος σταση θηλασμου ώστε να μην πονας με το θηλαστρο.

Βάζε κανονικα το μωρο στο στηθος. Προσπάθησε να το αντεξεις, ετσι κι αλλιώς πονας!

Η Πατσουρου στο βιβλίο της γράφει οτι αν κάνει αυτα που σου έγραψα παραπάνω απο τη δεύτερη μέρα θα έχει διαφορα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο χτεσινος απολογισμός εχει ως εξης: θηλασα το πρωι στις 9 και πέθανα στον πόνο μόνο στη θηλη μετά το θηλασμό, θηλασα στις 8 το βράδυ και δεν ένιωσα τπτ,θηλασα ξανα το πρωι στις 5 και κόντεψα να μείνω από τον πόνο στη θηλη και σαν βελόνες γύρω από τη θηλαία άλω στο λευκό μέρος του στήθους. Σήμερα πήρα τηλ στο τμημα θηλασμου στο Ελενα και μου είπαν για πιθανή μυκητίαση και να βάζω Ντακταριν τζελ. Εβαλα και τζελ και κομπρέσες νερόξυδου και θηλασα στις 5 χωρίς πόνο (πήρα και ένα παναντολ προληπτικά). Τι γίνεται;;;; Η μόνη διαφορά μεταξύ θηλασμού με και χωρίς πόνο είναι ότι όσες φορές δεν πόνεσα πριν το στήθος ήταν σε φάση πετρώματος και είχα αδειασει αρκετό μετο χέρι πριν θηλασω. Βγαίνει κανένα νόημα από όλα αυτά;;;; Είναι τυπική "συμπεριφορά" μυκητίασης μια να πονάω και μια όχι; Επόμενο βήμα είναι να δω σύμβουλο θηλασμού,αν συνεχίσει ο πόνος. Αν μπορεί κάποια να μου προτείνει για ανατολική Αττική θα ήμουν ευγνώμων...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο χτεσινος απολογισμός εχει ως εξης: θηλασα το πρωι στις 9 και πέθανα στον πόνο μόνο στη θηλη μετά το θηλασμό, θηλασα στις 8 το βράδυ και δεν ένιωσα τπτ,θηλασα ξανα το πρωι στις 5 και κόντεψα να μείνω από τον πόνο στη θηλη και σαν βελόνες γύρω από τη θηλαία άλω στο λευκό μέρος του στήθους. Σήμερα πήρα τηλ στο τμημα θηλασμου στο Ελενα και μου είπαν για πιθανή μυκητίαση και να βάζω Ντακταριν τζελ. Εβαλα και τζελ και κομπρέσες νερόξυδου και θηλασα στις 5 χωρίς πόνο (πήρα και ένα παναντολ προληπτικά). Τι γίνεται;;;; Η μόνη διαφορά μεταξύ θηλασμού με και χωρίς πόνο είναι ότι όσες φορές δεν πόνεσα πριν το στήθος ήταν σε φάση πετρώματος και είχα αδειασει αρκετό μετο χέρι πριν θηλασω. Βγαίνει κανένα νόημα από όλα αυτά;;;; Είναι τυπική "συμπεριφορά" μυκητίασης μια να πονάω και μια όχι; Επόμενο βήμα είναι να δω σύμβουλο θηλασμού,αν συνεχίσει ο πόνος. Αν μπορεί κάποια να μου προτείνει για ανατολική Αττική θα ήμουν ευγνώμων...

 

Σου στέλνω πμ με τα στοιχεία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά η διάγνωση που έκανε η σύμβουλος θηλασμού ήταν φραγμένος πόρος και εδώ και 2 εβδομάδες παίρνω λεκιθίνη αλλά αποτελέσματα δεν έχω δει.... Το blister μου φαίνεται ότι μεγάλωσε και τώρα πλεον δεν βάζω το μωρό στο στήθος αυτό αλλά κάνω αντλήσεις αποκλειστικά για να αντικαταστήσω τον επώδυνο θηλασμό από το προβληατικό στήθος. Η παραγωγή μου είναι μέτρια προς φτωχή γτ βγάζω από 30μλ μετά το 3ωρο ή 80μλ μετά από 10ώρες τη φορά και το μωρό θέλει τουλάχιστον 100μλ/γευμα. Η κατάσταση χειροτέρεψε χτες που άρχισε να πονάει η θηλη κατα τη διάρκεια και μετά την αντληση. Η ψυχολογική μου κατάσταση είναι χάλια γιατί νιώθω ότι παλεύω εναντια στο σώμα μου και ο πόνος με έχει καταβάλει εδώ και ένα μήνα.... Σκέφτομαι μέχρι και τον αποθηλασμό και εκεί με πιάνουν ενοχές και πιάνω πάτο.....

Τι μπορώ να κάνω για να τελειώσει αυτός ο πόνος????? Πώς μπορώ να αυξήσω την ποσότητα που αντλώ????

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι θηλαστρο έχεις;

Πόσες αντλησεις κανεις;

 

Σε κάθε γεύμα φαντάζομαι βάζεις το μωρο στο καλο στηθος πρώτα, έτσι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φραγμένος κάποιος πόρος,οπως βέβαια και σε άλλα θέματα στο θηλασμό, μόνο ο ίδιος ο θηλασμός μπορεί να σε βοηθήσει και μάλιστα με περισσότερη επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Τι θηλαστρο έχεις;

Πόσες αντλησεις κανεις;

 

κάθε γεύμα φαντάζομαι βάζεις το μωρο στο καλο στηθος πρώτα, έτσι;

 

swing της μεντελα

ανα 4ωρο από τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ

όχι στα μισά γευματα παίρνει στήθος από το καλό και στα άλλα μισα μπουκάλι από αντλημενο δικό μου ΄και αν χρειαστεί συμπλήρωμα από το καλό στήθος

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φραγμένος κάποιος πόρος,οπως βέβαια και σε άλλα θέματα στο θηλασμό, μόνο ο ίδιος ο θηλασμός μπορεί να σε βοηθήσει και μάλιστα με περισσότερη επιμονή.

Είναι blister πανω στη θηλη και πονάει απίστευτα.... δυστυχώς εχω εξαντλήσει τα αποθέματα μου σε υπομονή και δεν είμαι διατεθειμένη να πονάω κι άλλο.... ή ο πόνος θα σταματήσει ή ο θηλασμός:(:(:(:(....

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι στα μισά γευματα παίρνει στήθος από το καλό και στα άλλα μισα μπουκάλι από αντλημενο δικό μου ΄και αν χρειαστεί συμπλήρωμα από το καλό

 

Προτεραιότητα πρέπει να έχει το στηθος για να κρατήσεις παραγωγη. Εκτός αν κανεις συστηματικές αντλησεις με νοσοκομειακο θηλαστρο απο το άλλο στηθος κάθε 3 ωρες το πολυ. Αλλιώς ειναι φυσικό να σου μειωθει το γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πώς το εννοείς... Σε κάθε γεύμα να δίνω το δεξί στήθος και ????

 

Λοιπόν, σε ενδιαφέρει η συνολικη παραγωγη σου, όχι πόσο παράγει το κάθε στηθος.

Το καλύτερο θηλαστρο ειναι το μωρο. Επίσης δε θες να πάθει σύγχυση θηλών με το μπουκάλι.

Επομένως δίνεις το καλο σου στηθος σε κάθε θηλασμο για να δωσεις ωθηση στην παραγωγη σου και βγάζεις με το θηλαστρο απο αυτο που πονας για να κρατήσει κι αυτο παραγωγη και γιατι θέλει λίγο χρόνο το καλο στηθος να προσαρμοστεί ώστε να ικανοποιεί το μωρο σε όλους τους θηλασμους οπότε ίσως να χρειάζεται το μπουκάλι για κάποιο διάστημα.

Αν σε ενδιαφερει μπορείς να θηλαζεις απο το ένα στηθος γενικώς!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το φραγμενο πόρο τώρα: μπορείς να μου περιγράψεις τον πόνο, αν έχει κατι εξωτερικά η θηλή κι αν έχεις σκληρά κι επώδυνα μέρη στο στηθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ στο πρώρο μου παιδί που είχαν πληγωθεί αφάνταστα οι θηλές μου-κυρίως στον ένα μαστό.Θηλασμός απο το καλό και άντληση από το άλλο+ purelan ωσπου να επουλωθεί.

Το αμίμητο θηλάζω και τα δάκρυα του πόνου στάζουν απο το πηγούνι μου.

Φιλη μου που είχει bl. απλά θηλαζε μαραθώνια κι αυτή κλάιγοντας ώσπου αποκαταστηθηκε η ροή.Βέβαι αυτό δεν έγινε σε 2-3 μέρες.

Αν θέλεις να θηλάσεις θα πρέπει να κάνεις αυτή την υπέρβαση στον πόνο, θα περάσει και δεν θα το θυμάσαι καν.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το φραγμενο πόρο τώρα: μπορείς να μου περιγράψεις τον πόνο, αν έχει κατι εξωτερικά η θηλή κι αν έχεις σκληρά κι επώδυνα μέρη στο στηθος;

Η θηλή εξωτερικά έχει ένα εξόγκωμα σαν σπυράκι με κεφάλι άσπρο που έσκασε αλλά γάλα δεν βγαίνει απο εκει. Αυτό αρχικά ήταν πολύ μικρότερο και όχι εξογκωμένο αλλά τώρα πιάνει σχεδόν το μισό της θηλής και εξέχει. Ο πόνος ξεκινάει από εκεί και πάει προς τα μέσα σαν καρφί. σκληρά κι επώδυνα μέρη στο στηθος δεν εχω

Πώς γίνεται να θηλάσω μόνο από το καλό στήθος??? Με το άλλο τι θα κάνω???

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ στο πρώρο μου παιδί που είχαν πληγωθεί αφάνταστα οι θηλές μου-κυρίως στον ένα μαστό.Θηλασμός απο το καλό και άντληση από το άλλο+ purelan ωσπου να επουλωθεί.

Το αμίμητο θηλάζω και τα δάκρυα του πόνου στάζουν απο το πηγούνι μου.

Φιλη μου που είχει bl. απλά θηλαζε μαραθώνια κι αυτή κλάιγοντας ώσπου αποκαταστηθηκε η ροή.Βέβαι αυτό δεν έγινε σε 2-3 μέρες.

Αν θέλεις να θηλάσεις θα πρέπει να κάνεις αυτή την υπέρβαση στον πόνο, θα περάσει και δεν θα το θυμάσαι καν.

;)

Δυστυχώς τον πόνο τον έχω πολύ εντονο εδώ και 1 μήνα.... και δεν μπορώ άλλο...Εγω δεν είαι ανθεκτική στον πόνο... αλλά και από τη μέρα που γέννησα δεν υπάρχει μέρα που δεν πονάωωωωω

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η θηλή εξωτερικά έχει ένα εξόγκωμα σαν σπυράκι με κεφάλι άσπρο που έσκασε αλλά γάλα δεν βγαίνει απο εκει. Αυτό αρχικά ήταν πολύ μικρότερο και όχι εξογκωμένο αλλά τώρα πιάνει σχεδόν το μισό της θηλής και εξέχει. Ο πόνος ξεκινάει από εκεί και πάει προς τα μέσα σαν καρφί. σκληρά κι επώδυνα μέρη στο στηθος δεν εχω

Πώς γίνεται να θηλάσω μόνο από το καλό στήθος??? Με το άλλο τι θα κάνω???

 

Θα γίνεις αμαζονα! :D χωρίς πλάκα τώρα, σταδιακα το άλλο στηθος δεν θα παράγει και θα θηλαζεις μόνο απο το καλο. Απλα το άλλο θα μικρύνει για όσο καιρο θηλαζεις. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χρόνια με ένα στηθος! ΑΛΛΑ συνήθως αυτο το επιλέγουν γυναίκες που το μωρο αρνείται το ένα στηθος, ή γυναίκες εγχειρισμενες κτλ.

Εγω θα σου πρότεινα να ξαναπροσπαθησεις με το κακο στηθος. Το μωρο θα μπορέσει να σπάσει το φραγμενο πόρο.

Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω ειναι πως γίνεται να μη βγαίνει γάλα απο το φραγμενο πόρο και να μην έχεις σκληρά τμήματα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβουλος θηλασμού σου είναι και γιατρός μήπως για να σε βοηθήσει?πιστεύω οτι πρέπει να το εκτιμήσει και γιατρός το θέμα σου γιατί βλέπεις επιδείνωση στο προβλημά σου και οχι βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Πόση λεκιθινη παίρνεις; Θέλει 1 Κουταλακι του γλυκού 2 φορές την ημέρα για 1 μήνα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...