Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Καλημέρα κ απο μένα..θηλαζω κ εγω 2 μηνες απο την πρωτη στιγμη κ εχθές που πήγα την μικρή για τα πρωτα εμβόλια της σε νέο παιδιατρο στην Αθήνα γιατι λόγω δουλειάς του συζύγου έφυγα απο Κρήτη για να είμαστε μαζί μου είπε να σταματήσω τον θηλασμο επειδή κάνω 3τσιγαρα(τα ελαφρύτερα 0.1 νικοτινη κ με φιλτρο μπροστα)οπως του εξηγησα κ 2 ώρες πριν το θηλασμο.(όπως έχω διαβάσει απο την αγλαια)ενώ στην Κρήτη που ήμουν με ενθάρρυναν στο να θηλαζω..εκεινος μου ειπε καλυτερα ξενο παρα θηλασμο με τσιγάρο..!!πραγματικά δεν ξέρω τι να πω,πιστεύω ότι αν κ είμαι κάπως μικρότερη(26) με είδε έτσι κ μου λέει μετά"έλα,ούτε η γυναίκα μου δεν θηλασε καθόλου,δεν θα είσαι η μονη"!! Τρελαθηκα..!! Εντάξει,δηλ.επειδη κάπνιζουμε έστω κ λιγο πρέπει να κόψουμε τον θηλασμο? έτσι συμβουλεύουν τις νέες μανουλες εδώ στην Αθήνα?η απλά έπεσα σε ηλ@@@ παιδιατρο? δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω κ έχω μείνει άφωνη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλη χρονια σε ολες τις μαμαδες.

στο ιδιο διλλημα κ μεις η κορη μου σε λιγες μερες κλεινει 4 μηνων κ τον τελευταιο μηνα κανω 3-4 τσιγαρα πινει αποκλειστηκα δικο μου γαλα μιας κ το εχω σε μεγαλη ποσοτητα (κ αυτος ειναι ενας λογος που το σκεφτομαι να το κοψω)κανω αποκλειστικη αντληση μιας κ το στηθος δεν το θελει γιατι εμεινε ενα μηνα μεσα στην μεθ κ εμαθε το μπουκαλι κ ουτε λογος για το στηθος οσο κ αν προσπαθησα .εχω γαλα για ενα μηνα στην καταψυξη κ ετσι ειπα να την δοκιμασω σημερα σε ξενο να δω αν θα το πιει αλλα ουτε γουλια κοριτσια με τπτ σε 10 μερες πρεπει να επιστρεψω το θηλαστρο κ πανω που το ειχα παρει αποφαση να το κοψω τωρα στεναχωριεμαι να του δωσω με το ζορι κατι που δεν της αρεσει .τι να κανω?το τσιγαρο οχι μονο δεν μπορω αλλα δεν θελω κ να το κοψω τελειως ειναι κατι που μαρεσει πολυ κ οπως ειναι η ζωη μου τωρα ειναι το μονο που με κανει να ξεδινω λιγο η παιδιατρο μου μου ειπε πρωτα θηλαζουμε κ μετα αν θελουμε καπνιζουμε εγω βεβαια οταν καπνιζω το επομενο γαλα που αντλω το πεταω

οπως ειπα εχω πολυ γαλα ως ωρας φτανω στο 1,5 λιτρο ημερησιος

πειτε ρε κοριτσια την γνωμη σας

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολες τις μαμαδες.

στο ιδιο διλλημα κ μεις η κορη μου σε λιγες μερες κλεινει 4 μηνων κ τον τελευταιο μηνα κανω 3-4 τσιγαρα πινει αποκλειστηκα δικο μου γαλα μιας κ το εχω σε μεγαλη ποσοτητα (κ αυτος ειναι ενας λογος που το σκεφτομαι να το κοψω)κανω αποκλειστικη αντληση μιας κ το στηθος δεν το θελει γιατι εμεινε ενα μηνα μεσα στην μεθ κ εμαθε το μπουκαλι κ ουτε λογος για το στηθος οσο κ αν προσπαθησα .εχω γαλα για ενα μηνα στην καταψυξη κ ετσι ειπα να την δοκιμασω σημερα σε ξενο να δω αν θα το πιει αλλα ουτε γουλια κοριτσια με τπτ σε 10 μερες πρεπει να επιστρεψω το θηλαστρο κ πανω που το ειχα παρει αποφαση να το κοψω τωρα στεναχωριεμαι να του δωσω με το ζορι κατι που δεν της αρεσει .τι να κανω?το τσιγαρο οχι μονο δεν μπορω αλλα δεν θελω κ να το κοψω τελειως ειναι κατι που μαρεσει πολυ κ οπως ειναι η ζωη μου τωρα ειναι το μονο που με κανει να ξεδινω λιγο η παιδιατρο μου μου ειπε πρωτα θηλαζουμε κ μετα αν θελουμε καπνιζουμε εγω βεβαια οταν καπνιζω το επομενο γαλα που αντλω το πεταω

οπως ειπα εχω πολυ γαλα ως ωρας φτανω στο 1,5 λιτρο ημερησιος

πειτε ρε κοριτσια την γνωμη σας

 

Το τσιγάρο δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό.

Το μωρό μιας μαμάς που θηλάζει είναι εκτεθειμένο στις βλαβερές ουσίες του καπνού από τα ρούχα της μαμάς, τα μαλλιά, το δέρμα. Είναι καλύτερα να πάιρνει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος ακόμα κι αν η μαμά καπνίζει. Τέλειες συνθήκες δεν υπάρχουν πουθενά, από το να δώσεις ξένο γάλα καλύτερα να δώσεις ενα μητρικό γάλα ακόμα κι αν δεν είναι 100% τέλειο λόγω του τσιγάρου. Ακόμα κι έτσι είναι καλύτερο από το αγελαδινό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Βλέπω οτι έχει καιρό να γράψει κάποια σε αυτο το φόρουμ το οποίο ανακάλυψα πρόσφατα και εχω διαβάσει όλα τα μηνύματα! Δυστυχώς δεν το είχα υπόψη μου κατα την απόκτηση του πρώτου μου παιδιού (τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο)!

Θα σας γράψω κι εγω τη δική μου εμπειρία... Ο παιδίατρος μας ειναι και Σύμβουλος Θυλασμου και με την πολύτιμη βοήθεια του κατάφερα να θυλασω αποκλειστικά για 5 μήνες. Λίγες εβδομάδες μετα τη γέννηση του παιδιού μου και λόγω κούρασης και άγχους άρχισα να καπνίζω ένα τσιγάρο. Μεχρι τον 5ο μήνα Θυλασμου έκανα 3τσιγαρα κυρίως την ώρα που δούλευα. Μετα τκ 5ο μήνα το μωρο άρχισε να τρώει κ κρεμουλες και άρχισα να του δίνω και ξένο γάλα. Συνέχισα το θηλασμο μεχρι 7 1/2 μηνών και διέκοψα γιατί ήθελα να καπνίζω περισσότερα απο 3 τσιγάρα την ημέρα. Τότε ήταν που είπα και στον παιδίατρο οτι θηλάζει και κάπνισα 2-3τσιγαρα ημερησίως και γιαυτο ενοιωθα άσχημα και αυτός μου είπε αρχικά οτι θα πρέπει να σταματήσω το κάπνισμα με τη βοήθεια κάποιων χαπιών που δίνουν στα φαρμακεία κα του είπα οτι δεν ήθελα να πάρω αυτά τα χάπια και μου είπε άντε δεν πειράζει να θηλαζεις και να καπνιζεις. Έτσι όπως μου το είπε όμως με έκανε και ενοιωσα περισσότερες τύψεις και σταμάτησα το θηλασμο. Τωρα το δεύτερο παιδι μου οταν με το καλο ερθει, σκεφτόμουν οτι δεν θα άντεχα να μην κάπνισα έστω 1-2τσιγαρα την ημέρα (και στις 2 εγκυμοσυνης μου δεν καπνίζω γιατί το σιχαίνομαι αλλά μετα γέννα αυτο αλλάζει-οι καπνιστριες μάνες θα με καταλάβουν) έτσι λοιπόν σκεφτόμουν οτι δεν θα θηλασα τόσο όσο στο πρώτο μου παιδι. Βλέπετε πριν διαβάσω αυτά που έγραψε η Αγλαια σε αυτο το φόρουμ είχα κι εγω την εντύπωση οτι ειναι χειρότερο να καπνιζεις στο θηλασμο πάρε στην εγκυμοσυνη! Τωρα δεν ξερω αν άλλαξε κατι απο τότε που έχει να γράψει η Αγλαια και θα το εκτιμούσα αν μας διαφωτίζει ξανά περί του θέματος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Αγαπη πριν απο το πρωτο σου ποστ εχει γραψει η νινα-νανα.αυτο ισχυει.καλο ειναι να καπνισεις αμεσως μετα το θηλασμο,να πλυνεις μετα καλα τα χερια σου,να καπνιζεις εκτος σπιτιου κ φοραντας μια ζακετα που θα βγαζεις μετα.3-5τσιγαρα νομιζω ειναι οκ.απλα δ ξερω αν κανετε κ co-sleeping.αν ναι ψαξε αν ειναι ασφαλες αν καπνιζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας . Είμαι καινούρια στην σελίδα αλλά σας διαβάζω καιρό . Έχω ένα μωράκι 4 μηνών .. κρατιέται με πολύ προσπάθεια να μην καπνίζω και το έχω καταφέρει κάνω κάνα δυο τσιγάρα την μέρα και αν!!απλά ήθελα να ρωτήσω επειδή χρησιμοποιώ το iqos αντί κανονικό τσιγαρο μήπως κάνω κακό στο μωρό μου?το κάνω γτ νομίζω ότι είναι λιγότερο επιβλαβές.. θα ήθελα την γνώμη σας!! ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...