Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια:αυξηση παραγωγης γαλακτος με νοσοκομειακο θηλαστρο ameda elite


Recommended Posts

Συγχαρητηρια καταρχην για την πολυτιμη προσφορα σας!!!ζητω βοηθεια με το θηλασμο!γεννησα πριν 20 μερες με καισαρικη,το παιδι απο την αρχη επιανε το στηθος ,αλλα εκανεελαχιστες θηλαστικες κινησεις,ισως επειδη ηταν λιγο νωθρο λογω ικτερου!στο μεταξυ την 3-4 μερα το στηθος μου πετρωσε κ επρεπε να μου κανουν μαλαξεις ,κατα τις οποιες πεθαινα απο τον πονο,η χειροτερη εμπειρια της ζωης μου!!!τελικα εφυγα απο το μαιευτηριο με τη συμβουλη να βαζω το νοσοκομειακο θηλαστρο ameda elite καθε 3 ωρες .εκτοτε το βαζω καθημερινα καθε 3 ωρες με εξαιρεση το βραδυ που μεσολαβει μεγαλυτερ διαστημα ,οποτε κανω 6-7 αντλησεις απο ( μην γελασετε με την ποσοτητα)25 ως 60 ml .αναρωτιεμαι αν υπαρχει ελπιδα μετα απο τοσες μερες χωρις αποτελεσμα να θηλασω κανονικα επιτελους η εστω να αυξησω το γαλα,οταν πετρωνει το στηθος αυτο τι δειχνει;επισηςθα ηθελα συγκεκριμενες οδηγιες για την διαρκεια,τις φορες των αντλησεων ,στις ποσες στροφες κ κυκλους,γιατι το θηλαστρο δεν ειναι αυτοματο κ δεν ξερω αν το χρησιμοποιω σωστα;συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα παρακαλω βοηθηστε με....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!!!

 

Εγω θα σου πρότεινα να γυρίσεις το θηλαστρο αυτο και να νοικιασεις διπλής άντλησης.

Αυτα που ρωτάς θα τα βρεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Το μωρο δεν μπαίνει καθόλου στο στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!!ν

 

Εγω θα σου πρότεινα να γυρίσεις το θηλαστρο αυτο και να νοικιασεις διπλής άντλησης.

Αυτα που ρωτάς θα τα βρεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Το μωρο δεν μπαίνει καθόλου στο στήθος;

 

Ευχαριστω καταρχην για την αμεση ανταποκριση!!!το θεμα μου δεν καταλαβα αν διαγραφηκε η μεταφερθηκε καπου οπου δεν μπορω να εντοπισω ομως.τελοσπαντων,το παιδι το δοκιμαζω στο στηθος για 5 λεπτα την ημερΑ ,γκρινιαζει γιατι η ροη μου ειναι αργη σταγονα-σταγονα,κ δεν θελω να το ζορισω γιατι εχει κ γοπ ....

Link to comment
Share on other sites

Μαμα2012 διάβασες το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου;

Θέλεις να συζητήσουμε κάτι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μαμα2012 διάβασες το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου;

Θέλεις να συζητήσουμε κάτι;

 

Δεν βρηκα κατι με αυτον τον τιτλο ΄πρωτοκολλο επαναγαλακτισμού ΄.επισης το παιδι δεν καθεται πολυ στο στηθος,κ προτιμα να γλειφει παρα να θηλαζει,τοsns βοηθα;αξιζει να το παρω η θα παει χαμενο;ευχαριστω που δεν με ξεχασες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν βρηκα κατι με αυτον τον τιτλο ΄πρωτοκολλο επαναγαλακτισμού ΄.επισης το παιδι δεν καθεται πολυ στο στηθος,κ προτιμα να γλειφει παρα να θηλαζει,τοsns βοηθα;αξιζει να το παρω η θα παει χαμενο;ευχαριστω που δεν με ξεχασες

 

Σου έβαλα το λινκ πιο πάνω. Είναι το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου απο την Αγλαια.

Δεν κάθεται γιατι η παραγωγη είναι μικρή και έχει σύγχιση θηλων λόγω μπουκαλιού. Είναι μικρο ακόμη κι η σύγχιση αντιμετωπίζεται κι η παραγωγη διορθώνεται με τις αντλησεις.

Το sns δεν είναι άσχημη ιδέα αλλα πρώτα ίσως θα έπρεπε να βεβαιωθείς αν μπορει να κάνει αποτελεσματικές θηλαστικες κινήσεις. Δεν έχει θηλασει ποτε απο το στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σου έβαλα το λινκ πιο πάνω. Είναι το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου απο την Αγλαια.

Δεν κάθεται γιατι η παραγωγη είναι μικρή και έχει σύγχιση θηλων λόγω μπουκαλιού. Είναι μικρο ακόμη κι η σύγχιση αντιμετωπίζεται κι η παραγωγη διορθώνεται με τις αντλησεις.

Το sns δεν είναι άσχημη ιδέα αλλα πρώτα ίσως θα έπρεπε να βεβαιωθείς αν μπορει να κάνει αποτελεσματικές θηλαστικες κινήσεις. Δεν έχει θηλασει ποτε απο το στήθος;

 

Ειναι οι οδηγιες οσον αφορα το παιδι κ το θηλαστρο δηλαδη.το εχω δει να κανει να κανει καποιες θηλαστικες κινησςις ,οχι ομως παντα,αλλοτε ψευτοθηλαζει η προτιμα να γλειφει τη σταγονα!οποτε μαλλον με εξαιρεση καποιες θηλαστικες κινησεις δεν εχει θηλασει....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια μωρα που δεν μπορούν να θηλασουν αποτελεσματικά, δεν κάνουν δλδ καλές θηλαστικες κινήσεις.

Σε ποια πόλη μένεις; Θα ήθελες να σας δει σύμβουλος θηλασμου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια μωρα που δεν μπορούν να θηλασουν αποτελεσματικά, δεν κάνουν δλδ καλές θηλαστικες κινήσεις.

Σε ποια πόλη μένεις; Θα ήθελες να σας δει σύμβουλος θηλασμου;

 

Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτο γιατι το περιεργο ειναι οτι την πρωτη μερα το παιδι λειτουργησε μια χαρα οσον αφορα τις κινησεις..το λαθος ηταν οτι επειδη δεν ειχα οση βοηθεια -υποστηριξη χρειαζομουν απο το οικειο περιβαλλον δεν εχω αξιοποιησει οπως θα επρεπε το θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη κ ετσι να βρει ενδιαφερον το παιδι.οι μαιες δεν ειναι καταλληλες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτο γιατι το περιεργο ειναι οτι την πρωτη μερα το παιδι λειτουργησε μια χαρα οσον αφορα τις κινησεις..το λαθος ηταν οτι επειδη δεν ειχα οση βοηθεια -υποστηριξη χρειαζομουν απο το οικειο περιβαλλον δεν εχω αξιοποιησει οπως θα επρεπε το θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη κ ετσι να βρει ενδιαφερον το παιδι.οι μαιες δεν ειναι καταλληλες;

 

Οι μαιες δεν είναι ενημερωμένες πάντα και πολλές φορές άθελά τους σαμποτάρουν το θηλασμο. Ξέρεις κάποια που μπορεί να σε βοηθήσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μαιες δεν είναι ενημερωμένες πάντα και πολλές φορές άθελά τους σαμποτάρουν το θηλασμο. Ξέρεις κάποια που μπορεί να σε βοηθήσει;

 

Εχω συμβουλευτει καποια μαια,ομως οι δικες σας πληροφοριες με βοηθησαν να καταλαβω καποια λαθη που εγιναν,το σιγουρο ειναι πως στο επομενο παιδι θα ειμαι πιο υποψιασμενη κ οργανωμενη με πιο εξειδικευμενη καθοδηγηση.δυστυχως τωρα που ειμαι μονη μου χωρις βοηθεια στο σπιτι κ με στενευουν τα χρονικα περιθωρια οσον αφορα τη δουλεια,δεν το βλεπω να αντεχω για πολυ...θελω να το παλεψω ομως οσο περισσοτερο μπορω με το θηλαστρο,το μονο που με φοβιζει κ θα ηθελα μια απαντηση ειναι γιατι το στηθος μου εκει που παει να ερθει το γαλα εχει την ταση να πετρωνει,μηπως δεν εχει τις προδιαγραφες για θηλασμο κ κινδυνευσω με αποφραξη πορων;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει την τάση να πετρωνει;

 

Πάντως αν θέλεις εγω ξέρω μια πιστοποιημενη σύμβουλο θηλασμου που θα μπορούσε να έρθει να εκτιμήσει την κατάσταση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...