Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια ο μικρος μου ειναι 16μηνων 82 εκατοστα δεν ξερω μπορει να ειναι και παραπανω τωρα δεν τον εχω παει στον παιδιατρο αλλα ξερω γιατι τον ζυγιζω οτι το βαρος του ειναι ακομα σταθερο 9300 πολυ αδυνατο. Παρ'ολο αυτα μπορει να κανει σχεδον καθε μερα 4 φορες κακα αντε 3 παντως παντα πανω απο 2 φορες. Γιατι συμβαινει αυτο αν σκεφτειτε οτι τον ταιζω και με το ζορι... γι αυτο δεν παχαινει οτι το τρωει το βγαζει μετα:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωτηρία πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.Μήπως το παιδί έχει καλό μεταβολισμό;Μπορεί να λέω και βλακεία,αλλά γιατί δε ρωτάς τον παιδίατρο να σου πει αν ισχύει κάτι τέτοιο.Πάντως δε νομίζω να υπάρχει λόγος να πανικοβάλεσαι.Αρκεί το παιδί ναα είναι καλά.

Εμείς είμαστε 1 έτους και έχουμε μια δυσκολία αλλά ο ανιψιός μου θα κλείσει τα 3 σε ένα μήνα,είναι 15 κιλά και κάνει κακά 3-4 φορές τις περισσότερες ημέρες και είναι υγιέστατος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλα αυτά είναι συμπτώματα αλλεργίας;

 

Oχι δεν ειναι αλλεργικος πουθενα. Τι να πω... μπορει οπως ειπε η κοπελα να ειναι θεμα μεταβολισμου γιατι και εμεις ειμαστε αδυνατοι απο που να παρει το καημενο και αυτο

Link to comment
Share on other sites

που το βασιζεις και λες οτι δεν ειναι αλλεργια το κοιταξατε κανατε κανα τεστ να το δειτε? αν οχι ... μιλα με την/τον παιδιατρο σου! απο πηρα σου λεω οτι το πιο πιθανον ειναι να ειναι αλλεργια τωρα σε τι .... σκεψου απο ποτε σου το κανει και τι του δινεις ποτ δε του το εδινες πιο πριν ... αλλα γενικα σε πραμματα τετοια ρωτα την/ρον παιδιατρο σου δεν ειναι νορμαλ ακομα και το βαρος του ειναι λιγο ... εδω συνομιληκη η δικια μου 19 μηνων και ειμαστε 12000 και παλι μας τα χωνει να την ταιζουμε τωρα τι ... που ειναι αλλεργικη ειναι αλλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που το βασιζεις και λες οτι δεν ειναι αλλεργια το κοιταξατε κανατε κανα τεστ να το δειτε? αν οχι ... μιλα με την/τον παιδιατρο σου! απο πηρα σου λεω οτι το πιο πιθανον ειναι να ειναι αλλεργια τωρα σε τι .... σκεψου απο ποτε σου το κανει και τι του δινεις ποτ δε του το εδινες πιο πριν ... αλλα γενικα σε πραμματα τετοια ρωτα την/ρον παιδιατρο σου δεν ειναι νορμαλ ακομα και το βαρος του ειναι λιγο ... εδω συνομιληκη η δικια μου 19 μηνων και ειμαστε 12000 και παλι μας τα χωνει να την ταιζουμε τωρα τι ... που ειναι αλλεργικη ειναι αλλο θεμα!

 

έχω μιλήσει με τον παιδίατρο και μάλιστα και με δεύτερο και μου είπαν να μην ανησυχώ ειναι θεμα μεταβολισμού. Τώρα για το βάρος ειναι γονιδιακό. Συγκεκριμένα μου ειπαν και οι 2 οτι στην ηλικία του υπάρχουν και πιο αδύνατα παιδάκια. Τεστ αλλεργιας οχι δεν του έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ, έλεγξε αν οι καμπύλες ανάπτυξης του είναι παράλληλες με αυτές στο μπλέ βιβλιάριο. Αν ναι, τότε μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς. Οι κενώσεις του μικρού σου πως είναι;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 εβδομάδα κανει 1-2 φοές κακά. Το συζήτησα πάλι με την μητέρα μου και την πεθερά μου που τον κρατάνε και μου είπανε οτι τους κανει 1 -2φορα κακα την μερα. Τι να πω το Σ/κ που ειμαι εγω τον βλέπω καμια φορα να κανει εως 4 φορές! Αυτη την εβοδμαδα παντως εκανε 2 φορες την μερα και αλλες 1. Δεν ανησυχω απλα με προβληματισε λογω του βαρους του

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 εβδομάδα κανει 1-2 φοές κακά. Το συζήτησα πάλι με την μητέρα μου και την πεθερά μου που τον κρατάνε και μου είπανε οτι τους κανει 1 -2φορα κακα την μερα. Τι να πω το Σ/κ που ειμαι εγω τον βλέπω καμια φορα να κανει εως 4 φορές! Αυτη την εβοδμαδα παντως εκανε 2 φορες την μερα και αλλες 1. Δεν ανησυχω απλα με προβληματισε λογω του βαρους του

 

βρε συ που να παρει βαρος με τετοιο μεταβολισμο το παιδι?

ετσι ειναι ο ανδρας μου, με το που θα φαει...τσουπ τουαλετα.

ειναι στα ιδια κιλα απο την δευτερα γυμνασιου μεχρι σημερα 37.5, το πιστευεις?

κατα τα αλλα κομψος και υγιεστατος, ειναι στο σκαρι του..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, από μόνες τους 3-4 φορές δεν μου φαίνονται ανησυχητικές, ίσα-ίσα το σύστημα δουλεύει μάλλον καλά :)

Όταν μετά μεγαλώνουν και τα "κρατάνε", γιατί δεν θέλουν να διακόψουν το παιχνίδι τους ... τότε τα επιδιώκουμε :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γαστρεντερικό και πεπτικό σύστημα σε αυτή την ηλικία ακόμη προσαρμόζεται και ωριμάζει. Πιθανά ο συνδυασμός των τροφών να μην έχει γίνει πλήρως αποδεκτός από τον οργανισμό και να γίνει σιγά σιγά αυτό. Πιθανά το γάλα που πίνει να προκαλεί όχι διάριες αλλά εύκολες κενώσεις, ευκολότερες στο γιο σου από άλλα παιδάκια. Η δικιά μου είτε φάει καλά είτε όχι θα έχει μίνιμουμ 2 κενώσεις τη μέρα και πάντα μαλακά κακά.

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ, αν τα κακα του είναι πολυ αραιά θα φανταζόμουν ότι πιθανόν για κάποιο λόγο να μην αποροφά τις ουσίες που τρώει (δεν είμαι γιατρός, υποθέσεις κάνω). Αν όμως ειναι κανονικά και οι παιδίατροι σου λένε οτι έχει καλό μεταβολισμό ε, μάλλον αυτό θα είναι. Καλύτερα έτσι παρά κάποια που έχουν δυσκοίλια και πάνε τουαλέτα κάθε 2-3 μέρες.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...