Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΛΟΥ ΒΡΕΦΙΚΟΥ ΜΕ ΒΙΟΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΘΗΝΑ


Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά :D.

Εχω ένα αγοράκι 12 μηνών και θα πρέπει απο τον Μάρτιο να πάει σε βρεφικό σταθμό γιατί τελειώνει η άδειά μου και δεν υπάρχει δυστυχώς κανείς για να τον κρατήσει :-(. Όμως απο τότε που ήταν στην κοιλιά ακόμα δεν έχει φάει συμβατική τροφή, παρα μόνο βιολογική, αφού κι εμείς στο σπίτι μας τρώμε φαγητά μαγειρεμένα με βιολογικές πρώτες ύλες, και θα ήθελα αν μπορούσα να το συνεχίσω όσο περισσότερο γίνεται, τώρα που ακόμα ο έλεγχος της τροφής του περνά απο το χέρι μου.

Για αυτό θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε καλό βρεφικό σταθμό που να χρησιμοποιεί μόνο βιολογικά προιόντα στη διατροφή των παιδιών στο κέντρο της Αθήνας που μένω και συγκεκριμένα στις περιοχές Πατήσια, Κυψέλη, Άνω Πατήσια, Κάτω Πατήσια, έως και Γαλάτσι. Αν βέβαια δεν βρεθεί κάτι στις περιοχές που γράφω θα μπορούσα να πάω και μακρύτερα όπως Χαλάνδρι, Μαρούσι, Περιστέρι, Ν. Φιλαδέλφεια, Ν. Ιωνία, Ηράκλειο κλπ.

Επίσης θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου γράψετε και πόσο κοστίζει ένας τέτοιος βρεφικός σταθμός, για να δω αν είναι μέσα στις δυνατότητές μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να βρεις σταθμούς που να πηγαίνεις εσύ το φαγητό του παιδιού. Έτσι θα εξασφαλίσεις αυτό που θέλεις στο φαγητό και θα έχεις περισσότερες επιλογές να βρεις κάποιον σταθμό που να σε ικανοποιεί γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις σταθμούς που να πηγαίνεις εσύ το φαγητό του παιδιού. Έτσι θα εξασφαλίσεις αυτό που θέλεις στο φαγητό και θα έχεις περισσότερες επιλογές να βρεις κάποιον σταθμό που να σε ικανοποιεί γενικά.

 

Συμφωνω απολυτα με την kyra, γιατι εγω την πατησα γενικως από βιολογικο σχολειο....που τελικα τα ταιζαν από το LIDL καταψυγμενα....καλυτερα να πηγαινεις εσυ το φαγακι που επιθυμεις να τρωει το παιδι σου.

 

Καλη επιτυχια στο ψαξιμο....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Λίγο που έχω ψάξει σε κάποιους βρεφικούς της περιοχής μου για τη λύση που μου προτείνετε, βρήκα αρκετή δυσκολία. Βασικά μου είπαν ότι δεν επιτρέπουν να έρχεται φαγητό απο το σπίτι, παρα μόνο εάν το παιδί έχει σοβαρής μορφής τροφική αλλεργία και χρειάζεται, με γνωμάτευση γιατρού, ειδική σίτιση. Δεν πήγα βέβαια σε όλους αλλά φαντάστηκα ότι επειδή και στους 4 που απευθύνθηκα είχα την ίδια αντιμετώπιση, ότι αυτό ισχύει γενικά. Εσείς έχετε προσωπική εμπειρία απο σταθμούς που επιτρέπουν το φαγητό απο το σπίτι? Είναι αναλογικά πολλοί? Γιατί αν τελικά δεν βρω αυτό που ψάχνω θα πρέπει ίσως να καταφύγω σε αυτή τη λύση.

 

Τώρα για αυτό που σου έτυχε καρδουλίνι, η αλήθεια είναι ότι είναι και ο δικός μου φόβος για αυτό προσπαθώ να βρώ βρεφικό μέσα απο εμπειρία γονέων και όχι ψάχνοντας μόνη μου. Κάτι δοκιμασμένο δηλαδή.

 

Μου είπαν για έναν στο Χαλάνδρι το "Προσχολικά Χαμόγελα". Γνωρίζει κάποιος για αυτόν? Είναι καλός?

Επίσης είχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το "Βιο - Το λαγουδάκι" αλλά δυστυχώς είναι στη Γλυφάδα και δεν προσφέρεται. (Όπως επίσης και λόγω τιμής που είναι πολύ ακριβό.. κοντά στα 500 ? το μήνα :shock:)

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίζεις........

 

Η μικρή μου πάει παιδικό από πέρσυ και της δίνω εγώ φαγητό απο το σπίτι.

 

Σε κανέναν κρατικό/δημοτικό δεν το δέχονταν.

 

Σε έναν παιδικό που σκεφτόμουν να την στείλω, είχαν δεχθεί να της δίνω εγώ φαγητό, θα μου έδιναν το πρόγραμμα της εβδομάδας και θα της έφτιαχνα τα ίδια.

 

Τελικά πήγε σε άλλον, δεν μου δίνουν πρόγραμμα, μαγειρεύουν την ίδια ημέρα, ανάλογα με το τι έχουν, χωρίς ιδιαίτερο πρόγραμμα (όχι στα είδη των φαγητών, π.χ. 1 μέρα κρέας, 1 μέρα ψάρι, 1 μέρα κοτόπουλο, 1 μέρα όσπρια κλπ αλλά στην σειρά τους). Της δίνω λοιπόν εγώ φαγητό μαζί της. Ούτως ή άλλως, αφού μαγειρεύω για τον πιτσιρίκο, δεν μου ήταν θέμα να φτιάχνω ποσότητα για δύο παιδιά αντί για ένα.

 

Δεν θα εμπιστευόμουν ότι δίνουν βιο φαγητό στα παιδιά. Είμαι καχύποπτη.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δυστυχώς καχύποπτη είμαι :confused:.... Και ακόμα και αυτό με το φαγητό απο το σπίτι το υποπτεύομαι. Ξέρω περιπτώσεις που επειδή τα παιδάκια ήταν μικρά και δεν ήξεραν να πούν τι τους έδιναν για φαί, οι μαγείρισες πέταγαν το φαί που έφερναν απο το σπίτι και τους έδιναν ότι και στα άλλα παιδιά. Όταν πιάστηκαν να το κάνουν αυτό δικαιολογήθηκαν ότι ..το ξέχασαν!:evil:

Και να φανατστείτε ότι δεν μιλάμε για απλή "βίδα" ενός γονέα για βιολογικά, αλλά για παιδιά με σοβαρό πρόβλημα αλλεργίας στη γλουτένη και στη λακτόζη (2 περιπτώσεις διαφορετικές). Και φυσικά πιάστηκαν γιατί έπαθαν κρίση τα μωράκια :evil:. Αλλιώς ακόμα θα έτρωγαν το κοινό φαγητό.

 

Και επειδή και ο δικός μου θα είναι πολύ μικρός, κανείς δεν ξέρει αν ακόμα και αυτό που θα του φτιάχνω εγώ θα του το δίνουν τελικά.

Για αυτό ψάχνω για συγκεκριμένες και δοκιμασμένες εμπειρίες ... εκ των ενώντων δηλαδή αν θα βρω την άκρη...;)

 

Σας ευχαριστώ πάντως για τις εμπειρίες και τις συμβουλές σας. Είναι πολύτιμες.:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Λίγο που έχω ψάξει σε κάποιους βρεφικούς της περιοχής μου για τη λύση που μου προτείνετε, βρήκα αρκετή δυσκολία. Βασικά μου είπαν ότι δεν επιτρέπουν να έρχεται φαγητό απο το σπίτι, παρα μόνο εάν το παιδί έχει σοβαρής μορφής τροφική αλλεργία και χρειάζεται, με γνωμάτευση γιατρού, ειδική σίτιση. Δεν πήγα βέβαια σε όλους αλλά φαντάστηκα ότι επειδή και στους 4 που απευθύνθηκα είχα την ίδια αντιμετώπιση, ότι αυτό ισχύει γενικά. Εσείς έχετε προσωπική εμπειρία απο σταθμούς που επιτρέπουν το φαγητό απο το σπίτι? Είναι αναλογικά πολλοί? Γιατί αν τελικά δεν βρω αυτό που ψάχνω θα πρέπει ίσως να καταφύγω σε αυτή τη λύση.

 

Τώρα για αυτό που σου έτυχε καρδουλίνι, η αλήθεια είναι ότι είναι και ο δικός μου φόβος για αυτό προσπαθώ να βρώ βρεφικό μέσα απο εμπειρία γονέων και όχι ψάχνοντας μόνη μου. Κάτι δοκιμασμένο δηλαδή.

 

Μου είπαν για έναν στο Χαλάνδρι το "Προσχολικά Χαμόγελα". Γνωρίζει κάποιος για αυτόν? Είναι καλός?

Επίσης είχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το "Βιο - Το λαγουδάκι" αλλά δυστυχώς είναι στη Γλυφάδα και δεν προσφέρεται. (Όπως επίσης και λόγω τιμής που είναι πολύ ακριβό.. κοντά στα 500 ? το μήνα :shock:)

 

 

Ax..αχ αχ......το πέτυχες το Βιο το λαγουδακι...για αυτα που επαθα.....προσεχε λοιπον.....ότι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος !!!!!!!!!!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 παιδιά, δίνω στην βιολαική γύρω στα 50 ευρώ την εβδομάδα, ΜΟΝΟ για τα παιδιά. Ένα κιλό βιολογικός κιμάς παίζει γύρω στα 20 ευρώ. Ένα βιολογικό κοτόπουλο 1 κιλού πάει γύρω στα 10 ευρώ. Δεν συνυπολογίζω τα υπόλοιπα, ήτοι ψάρι, λάδι, ρύζι, μακαρόνια κλπ.

 

Αν λοιπόν εγώ για τα παιδιά μου στο σπίτι μου θέλω γύρω πάνω από 250 ευρώ τον μήνα, μόνο για τα βιολογικά τους, δεν πιστεύω με τίποτα ότι υπάρχει σταθμός που θα ξοδεύει τα ανάλογα χρήματα για το φαγητό των παιδιών που έχει.

 

Απλή αριθμητική και κανόνες της αγοράς;);)

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...