Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια πείτε μου την εμπειρία σας: Eίμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και θα γεννήσω τέλη Σεπτεμβρίου. Το θέμα είναι πώς βολεύονται πλέον παραπάνω δουλειές στο σπίτι, το μεγαλύτερο παιδάκι μου που έχει και αυτό τα δικά του συν το ότι θέλω πολύ να θηλάσω και το δεύτερο αν και ξέρω πόσο χρονοβόρα και δύσκολη διαδικασία είναι τουλάχιστον στην αρχή. Πώς τα συνδυάζεις όλα μαζί και τί αντοχές σου μένουν? Όσο περνάει ο καιρός το σκέφτομαι όλο και περισσότερο. Να σημειώσω πάντως ότι έχω και μαμά και πεθερά που με βοηθάνε όσο μπορούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμπειρία δεν έχω ακόμα από 2 παιδάκια στο σπίτι, μια που κι εγώ Σεπτέμβριο περιμένω να έρθει ο μπέμπης μας. Νομίζω όμως ότι αν τα σκέφτεσαι όλα από τώρα, θα σου φαίνονται βουνό. Με μαμά και πεθερά για βοήθεια, θα είσαι μια χαρά!!

Να μην αρνείσαι την βοήθεια που μπορούν να σου προσφέρουν, είτε με τα παιδιά, είτε με τις δουλειές του σπιτιού, αλλά ακόμα και για λίγες στιγμές χαλάρωσης που μπορεί να έχεις ανάγκη!Αν κάνεις το λάθος, να θέλεις να είσαι super woman, το έχασες το παιχνίδι, μια που θα είσαι και εξοντωμένη και σαστισμένη.

Θα πρέπει να απενοχοπείς συχνά τον εαυτό σου, όταν βλέπεις ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάποια πράγματα, όπως κάποιες δουλειές του σπιτιού και βάζεις σε προτεραιότητα κάτι άλλο σημαντικό. Αυτό, μπορεί να είναι πολλές φορές, ακόμα και λίγη ξεκούραση, ή μια βόλτα με τα παιδιά!

 

Ο θηλασμός, είναι λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία, από ότι το τάισμα με μπιμπερό. Τουλάχιστον με τον θηλασμό, γλιτώνεις τις αποστειρώσεις και τα συναφή.Αν πάρεις και ένα σλινγκ, όπως σκοπεύω κι εγώ να κάνω, μπορείς να θηλάζεις και παράλληλα να κάνεις και άλλα πράγματα, ή να ασχολείσαι με το μεγαλύτερο παιδάκι σου. (ε...δεν μιλάω να βάζεις και σκούπα:lol::lol:)

 

 

Επίσης, είναι σημαντικό, να εχεις ένα πρόγραμμα και μια ρέγουλα στο σπίτι,για να μπορείς να τα βάζεις σε τάξη, χωρίς να αγχώνεσαι!Και ακόμα, αν ο σύζυγος σε βοηθήσει έστω και λίγο, νομίζω ότι δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς!;)

Όλα θα γίνουν με καλή διάθεση, μην στενοχωριέσαι!!;)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς με το καλό τα μωράκια σας!!!!!!!!

Εδώ πρέπει να μας πουν μανούλες όπως η Αλκυόνη τις εμπειρίες τους!

Πολύ θα ήθελα και εγώ να ακούσω εμπειρίες και ας μην ειμαι έγκυος στο 2ο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Τα δύσκολα είναι στην αρχή μόλις επιστρέψεις από το μαιευτήριο, εμένα μου πήρε καμια βδομάδα να προσαρμοστώ με τα δύο παιδιά. Βέβαια εγώ δεν είχα την βοήθεια που θα έχεις εσύ και συν τοις άλλοις ο άντρας μου τότε δούλευε βράδυ (από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 2 τα μεσάνυχτα) κι έτσι όχι μόνο βοήθεια δεν είχα αλλά ούτε συμπαράσταση, ιδίως στα ξενύχτια. Οπότε έπρεπε αυτές τις ώρες που ήμουν μόνη με τα παιδιά μου να τα φροντίζω και τα δύο και να ασχολούμαι ιδιαιτέρως με τον μεγάλο μου γιο για να μην ζηλεύει. Να σου πω όμως πως κι αυτές τις δύσκολες στιγμές τις έχω ξεχάσει γι΄αυτό άλλωστε περιμένω τα διδυμάκια μου τον Νοέμβριο.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

να πω κ εγω με τη σειρα μου τι γινεται με το δικο μου τρελοκομειο...τα δικα μου παιδακια ειναι 3 με ενα χρονο διαφορα μεταξυ τους...δεν εχω εμπειριες απο θηλασμο να σου πω,μιας κ οι δυο πρωτες μου γεννες σημαδευτηκαν απο πολυ σοβαρα προβληματα υγειας του πατερα μου,την πρωτη φορα 18 μερες θηλασα κ κοπηκε το γαλα μου μαχαιρι κ τη δευτερη δεν προλαβα καν να βγω απο το μαιευτηριο.την τριτη το εκοψα μονη μου μολις γεννησα(καλως η κακως).επειδη η τριτη μου εγκυμοσυνη ειχε αρκετα προβληματακια απο την αρχη της,αποκολληση,αιμοραγια,χαμηλο πλακουντα κ αλλα,μολις μπηκα στον 6 μηνα,πηρα μια κοπελα 3 ωρες τη μερα να με βοηθαει με τα παιδια,ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις βολτα 2 παιδια (ο μεγαλος ειναι 31 μηνων) με την κοιλια στο στομα.εσυ ομως εχεις μαμα κ πεθερα,οποτε δεν θα'χεις προβλημα.την κοπελα την κρατησα σε καθημερινη βαση για 3 ωρες,μεχρι που σαραντησα,πιο πολυ για να μη χασουν τη βολτα τους τα παιδια κ τωρα ερχεται τα σαββατοκυριακα.οσο για το σπιτι,ειναι σαν το γεφυρι της αρτας...ολη μερα μαζευω κ το μεσημερι που γυριζουν απο το σταθμο,γινεται παλι το ιδιο...μονιμως σαν να εχει περασει ανεμοστροβιλος...εχω μονιμως μια στοιβα με απλυτα,μια με ασιδερωτα,αλλα...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ...ειμαι τοσο χαρουμενη που εχω τα τρια μου μωρα,που ολα τ αλλα περισευουν...ο αντρας μου εχει μεγαλη κατανοηση,εχει χαρει κ αυτος τοσο πολυ που δεν δινει σημασια στο σπιτι.κ αν δεν προλαβω να μαγειρεψω καμια φορα γιατι κοιμηθηκα...η πιτσαρια να ναι καλα.φανταζομαι μεσες ακρες ετσι ειναι οταν εχεις παιδια κ οχι βοηθεια.νταξει..εχω παραμελησει κ λιγο τον εαυτο μου,αλλα οκ.με πιανουν κ νευρα καμια φορα,κ ψυχοπλακωμα,αλλα κοιταω τα παιδια κ μου περναει...αυτα.σου ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης κ μ'ενα γερο κ ομορφο μωρο το σεπτεμβρη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χίλια μπραβο τι να πω εγώ ενα μωρό που χρονίζει την τετάρτη 10/6 και έιμαι έγκυος 7 εβδομάδων σε δίδυμα και με πίανει κρίση πως θα τα φέρω βόλτα ότνα έρθει η ώρα

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ περιμένω το δεύτερο γιο μου τον Αύγουστο, νομίζω ότι είναι σημαντικό το πόση διαφορά έχουν τα παιδιά μεταξύ τους.

να πω όμως την αλήθεια και μόνο στο άκουσμα της λέξης βοήθεια και από δύο γυναίκες μάλιστα νομίζω ότι θα ναι σχετικά εύκολα τα πράγματα για σένα, τουλάχιστον δεν έχεις καποιον ιδιαίτερο λόγο να σε πιάσει πανικός.

αν στο πρώτο παιδάκια έχει εδραιωθεί ένα πρόγραμμα, ύπνου κυρίως, θα πάνε καλά τα πράγματα.

απευθύνθηκα σε παιδοψυχολόγο που συνεργάζεται με το παιδικό σταθμό του μεγάλου μου και μου πε σημαντική είναι ή προετοιμασία από πριν, επίσης να μην παραμελείται το πρόγραμμα του μεγάλου και για τις μέρες του μαιευτηρίου να το μάθει το παιδί μια μέρα πριν όχι νωρίτερα και του δημιουργηθεί άγχος, να μη δει τη μαμά του στο νοσοκομείο, ότι πονάει πχ ή κοιμάται σε άλλο κρεβάτι...και όταν θα ρθει το νέο μέλος ο γονιός που θα μένει πίσω να υποστηρίζει το γονιό που λείπει για οποιοδήποτε λόγο, πχ είναι στο μαιευτήριο, πάει το μωρό στο γιατρό, θηλάζει ...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια μπραβο τι να πω εγώ ενα μωρό που χρονίζει την τετάρτη 10/6 και έιμαι έγκυος 7 εβδομάδων σε δίδυμα και με πίανει κρίση πως θα τα φέρω βόλτα ότνα έρθει η ώρα

να τον χαιρεσαι... κ εγω 10.06 εχω γενεθλια...θα καλοπερασεις με το διδυμακι...χε χε χε...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και και να είμαστε καλά να χαιρόμαστε τα παιδιά μας. Ο αντρούλης μου δυστυχώς έχει ωράριο στη δουλειά 9 το πρωί με 9 το βράδυ οπότε στην ουσία απών, ευτυχώς όμως όταν είναι σπίτι ούτε απαιτητικός είναι, ούτε με αγχώνει με δουλειές, αν δεν έχω μαγειρέψει π.χ. Κατά τα άλλα ασχολείται με την κόρη μας, νομίζω και με τη δεύτερη μπεμπούλα το ίδιο θα κάνει. Εξάλλου η μεγάλη θα είναι ήδη 4 ετών και το πρωί θα πηγαίνει σχολείο, οπότε δεν θα τα έχω και τα δύο στο σπίτι. Με το καλό να μας έρθουν τα καινούρια μας μωράκια, εξάλλου πράγματι, με το βλέπω την κόρη μου και νιώθω και το άλλο στην κοιλιά μου, έχω όλο τον κόσμο στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου δεν εχει ωραριο,αν αυτο σε κανει να νοιωθεις καλυτερα...φευγει για δουλεια μολις ξυπνησει κ γυριζει μονο αν του ζητησω βοηθεια...εφυγε χθες βραδυ κ ακομα δεν σταματησε να δουλευει,παρα μονο δυο φορες τη μια επειδη ο δημητρης ηθελε το μπαμπα...(αδυναμιες) κ την ωρα του μπανιου.κ ξαναφυγε.ειμαστε ολη μερα στο τηλ με hands free κ οποτε χρειαστει ερχεται (εχουμε ταξι κ δεν εχει αφεντικο).αν θα κανω αλλο παιδι??? ΝΑΙ...αν κατσει βεβαια,γιατι δεν τα κανονιζεις αυτα...κ μετα τα ρουχα μου θα ειναι λευκα με μακρυα μανικια που δενουν πισω...χαλαλι ομως...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα δικα μας μπορεις να τα δεις εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31509

 

Θα συμφωνησω με την Αννα27 οτι η διαφορα ηληκιας τους ειναι βασικο στο βαθμο δυσκολιας :lol: Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι στρωνουν τα πραγματα και σιγα σιγα ολα μπαινουν στην θεση τους :-) Με τον θηλασμο καλό θα ειναι να μην απομακρυνεις το μεγαλυτερο παιδι αλλα να ειναι κοντα . Εμας μας Βολευε να βαζουμε μια ταινια και ενω θηλαζε ο μπεμπης ειχα την μαξιλαρα θηλασμου και τα 2 μεσα αγκαλιτσα και ετσι δεν βαριοταν ο Βασιλης. Η Βοηθεια που εχεις θα ειναι πολυτιμη . Με το καλο :-)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ...αν κατσει βεβαια,γιατι δεν τα κανονιζεις αυτα...κ μετα τα ρουχα μου θα ειναι λευκα με μακρυα μανικια που δενουν πισω...χαλαλι ομως...

 

Καλοοοοοοοοοοο , πες μου την μοδίστρα στου να μου ράψει ένα σε μπεζάκι παρακαλώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με το βλέπω την κόρη μου και νιώθω και το άλλο στην κοιλιά μου, έχω όλο τον κόσμο στα χέρια μου!

 

τι υπεροχη περιγραφη :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια κορουλα 20μηνων και ειμαι 2μηνων..δεν ξερω πραγματικα πβς θα το αντιμετωπισω...απο την μια νιωθω τυψεις και απο την αλλη χαιρομαι δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη..γιατι φοβαμαι να μην μου κανει ζηλιες και δεν θελει το μωρο στο σπιτι..ετσι κανει μια ξαδερφη του αντρα μου..μαμα και μωρο δεν τα θελει καθολου στο σπιτι...http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοοοοοοο , πες μου την μοδίστρα στου να μου ράψει ένα σε μπεζάκι παρακαλώ!!!!!!!

ειναι χορηγια τα ρουχα...στα κανει δωρο το κρατος...παντως σοβαρα...αν δεν αγχωθεις πολυ βγαινει...αρκει να μη κοιτας γυρω σου,το σπιτι το βομβαρδισμενο κλπ...καλη διαθεση κ ολα γινονται...ακομα κ στα γεραματα...(ειμαι 35 αισιως...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω μια κορουλα 20μηνων και ειμαι 2μηνων..δεν ξερω πραγματικα πβς θα το αντιμετωπισω...απο την μια νιωθω τυψεις και απο την αλλη χαιρομαι δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη..γιατι φοβαμαι να μην μου κανει ζηλιες και δεν θελει το μωρο στο σπιτι..ετσι κανει μια ξαδερφη του αντρα μου..μαμα και μωρο δεν τα θελει καθολου στο σπιτι...

 

1. Δες λιγο το τικερακι σου γιατι εκανα quote και ηρθε κι αυτο παρεα :lol:

 

2. Η διαφορα που θα εχουν ειναι πολυ καλη (για εκεινα :-D). Οταν ο Βασιλης ηταν 2 ηθελα 2ο αλλα φοβομουνα τη ζηλεια. Στα 4 το ζητουσε και ενοιωθα τυψεις που δεν το αποφασιζα οταν επρεπε. Ειναι πολυ ομορφο να μεγαλωνουν μαζι και ολα θα πανε μια χαρα :D. Μην συγκρινεις αλλα παιδια και αλλες καταστασεις. Σκεψου τα ομορφα. Θα εχουν παρεα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 παιδιά και θέλω ένα τρίτο...

Βοήθεια ούτε από την πεθερά, ούτε σε μόνιμη βάση από την μαμά....

Ο σύζυγος να λείπει από τις 7.70πμ ως τις 9 το βράδυ...Ευτυχως εδώ τα σαββατοκύριακα...

Αν όμως το θέλεις θα τα καταφέρεις.Τα δύσκολα κρατάνε 2 το πολύ χρόνια.Που και που βέβαια μου έρχεται να φορέσω κι εγώ το ζουρλομανδύα που λέγατε....αλλάόταν βλέπω το χαμόγελό τους....λιώνω!

Και τότε δοξάζω τον Θεό που με αξίωσε να γίνω μανούλα 2 αγγελουδίνων!Και σκέφτομαι πως ένας τρίτος θα συμπλήρωνε την ομάδα....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω το Σεπτέμβριο 35 γίνομαι και ως γνήσια Παρθένος είμαι σπαστικιά με την καθαριότητα και τη λεπτομέρεια στη ζωή μου, μάλλον όμως αυτά κόβονται με τον ερχομό του δεύτερου παιδιού. Πάντως, καλύτερα με παιδιά και χαμό στο σπίτι, παρά με εκνευριστική τάξη και μουγκαμάρα όταν αυτά λείπουν. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Και γω το Σεπτέμβριο 35 γίνομαι και ως γνήσια Παρθένος είμαι σπαστικιά με την καθαριότητα και τη λεπτομέρεια στη ζωή μου, μάλλον όμως αυτά κόβονται με τον ερχομό του δεύτερου παιδιού. Πάντως, καλύτερα με παιδιά και χαμό στο σπίτι, παρά με εκνευριστική τάξη και μουγκαμάρα όταν αυτά λείπουν. Συμφωνείτε?

ναι,το εχουν αυτο οι παρθενοι...το ξερω απο τον αδελφο μου ο οποιος σιδερωνει ο ιδιος τα σιδερωμενα απο τη μητερα μας ρουχα,κ βαζει τα μποξερακια του στο συρταρι με υποδεκαμετρο μη τυχων κ εξεχει κανενα...ο καθενας με την τρελα του...μην αγχωνεσαι ομως...θα τα καταφερεις.ασε που απο τα δυο χρονια κ μετα θα σε "βοηθαν" κ τα παιδια με τις δουλειες κ θα'χει πολλη πλακα...εχεις δικιο για τη μουγγαμαρα,το νιωθω το πρωι που πανε τα δυο μεγαλα στο σχολειο.καλυτερα χαμος κ παιδια...χιλιες φορες...κ οταν με το καλο γεννησεις κ περασει η "περιοδος προσαρμογης" θα δεις οτι ουτε θα δινεις σημασια στο χαμο...μονο τα παιδια θα κοιτας.εγω δεν εχω πια σαλονι...μονο ενα καναπε γωνια κ την τηλεοραση,μια τραμπαλα,ενα σπιτακι,ενα ποδηλατο κ το τραπεζακι με τις καρεκλιτσες τους.εμεις τρωμε στο ποδι.προτιμω το σπιτι γηπεδο,παρα σπιτι γεματο επιπλα.κιας λεει η πεθερα,η οποια βλεπει τα παιδια δυο φορες το χρονο,αμα ειμαστε τυχεροι κ τα θυμηθει,οτι πρεπει να εχουμε σωστο(συμφωνα μ εκεινη) σπιτι για να μη μας παρεξηγουν οσοι ερχονται...στην τελικη αυτος που θα'ρθει να με δει,θα πρεπει να ερθει για μενα ,τον αντρα μου κ τα παιδια μου κ οχι για τα τραπεζακια κ τα μπιμπελο,τα οποια στην προκειμενη περιπτωση ειναι αχρηστα,αφου μονο σκονη μαζευουν,αρα προσθετουν δουλειες...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Για το θηλασμό είχα κι εγώ την απορία και πόσταρα εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23143

Κατά τ΄άλλα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, το δεύτερο το περιμένουμε κι εμείς τον Οκτώβριο.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Και γω το Σεπτέμβριο 35 γίνομαι και ως γνήσια Παρθένος είμαι σπαστικιά με την καθαριότητα και τη λεπτομέρεια στη ζωή μου, μάλλον όμως αυτά κόβονται με τον ερχομό του δεύτερου παιδιού. Πάντως, καλύτερα με παιδιά και χαμό στο σπίτι, παρά με εκνευριστική τάξη και μουγκαμάρα όταν αυτά λείπουν. Συμφωνείτε?

 

Συμφωνούμε, συμφωνούμε και ας μου βγαίνει κι εμένα το παρθενίστικό μου από καιρό σε καιρό....

Καλύτερα ένα σπίτι γήπεδο παρά ένα σπίτι "καθωσπρέπει"!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε ολα τα παρθενάκια πως μαζευτήκαμε εδώ;

 

Ma.ria μου ολα καλά θα πάνε και θα τα καταφέρεις μια χαρά....

Απλά στην αρχη, η προσαρμογή θα είναι κάπως....με την ανακατανομή των ρόλων....

Είχες κληρονομικότητα και προέκυψε η δίδυμη κύηση;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

κληρονομικότητα βαρβάτη αλλα απο όλο το σόι σε μένα έτυχε η γιαγια μου ( η μανα της μάνας μου )ήταν δίδυμη και η θεια μου ή αδερφή της μαμας μου έκανε δύο διδυμα αγόρια μονοχοριακα και αυτα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω το Σεπτέμβριο 35 γίνομαι και ως γνήσια Παρθένος είμαι σπαστικιά με την καθαριότητα και τη λεπτομέρεια στη ζωή μου, μάλλον όμως αυτά κόβονται με τον ερχομό του δεύτερου παιδιού. Πάντως, καλύτερα με παιδιά και χαμό στο σπίτι, παρά με εκνευριστική τάξη και μουγκαμάρα όταν αυτά λείπουν. Συμφωνείτε?

 

Tι εχουμε δηλαδη τα Παρθενακια παρακαλω :) Τα καλυτερα παιδια ειμαστε.

Βεβαια το κοματι με την υπερβολικη καθαριοτητα πρεπει να το ξεχασαν σε μενα στην παραγγελια ....:lol: γιατι βαλε με καλυτερα να σκαβω παρα να καθαριζω. Ο καημος της μαμας μου παντα ηταν οτι εκανε κορη να την βοηθαει αλλα .... :oops: Τα κανω αλλα αγγαρεια . Το καθαριοτητα και χαρα δεν το χω :oops::oops::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...