Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο ή Ιδιωτικό μαιευτήριο?


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι 32 ετών, δεν έχω παιδιά ακόμη, αλλά ελπίζουμε την επόμενη χρονιά να έχουμε στην αγκαλιά μας ένα υγιέστατο μωράκι..Το δίλημμά μου είναι: Να κρατήσω τον γυναικολόγο μου, που είναι πολύ καλός και είναι στο ΙΑΣΩ ή να ψάξω για κάποιον στο δημόσιο? Τα χρήματα τα έχουμε για το ιδιωτικό, αλλά αξίζει να τα δώσουμε? Από την άλλη, τον γυναικολόγο μου τον εμπιστεύομαι, είναι και στο σπίτι μου κοντά και στο ΙΚΑ καθώς έχω ταμείο ΙΚΑ. Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου bunny.εγω ημουνα παντα υπερ των δημοσιων μαιευτεριων.εδω που μενω ομως (στη Μυτιληνη)αλλαξα γνωμη αν και δεν γεννησα εδω.πριν 4 μηνες γεννησα το μπεμπουλη μου στη Λαρισα σε ιδιωτικο μαιευτηριο και δεν το μετανιωσα.απο τη στιγμη που αποφασισα να κανω παιδακι αλλαξε ο τροπος σκεψεις μου,ειμαι της αποψης πλεον οτι επιλεγουμε γιατρο και οχι δημοσιο η ιδωτικο μαιευτηριο η πια κλινικη.το απν ειναι να εμπιστευεσαι το γιατρο σου να σε καλυπτει στις αποριες και στους ενδεχομενους φοβους σου και πανω απο ολα να σου εμπνεει εμπιστοσυνη.icon12.gificon12.gificon12.gificon12.gif ελπιζω να μη σε μπερδεψα χειροτερα.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,pontikaki! Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ! Δεν με μπέρδεψες χειρότερα, μην ανησυχείς..Εγώ ήμουν πάντα υπέρ των ιδιωτικών μαιευτηρίων, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι πάρα πολλοί πλέον επιλέγουν τα δημόσια, γιατί είναι πιό οικονομικά..Τον γιατρό τον εμπιστεύομαι, οπότε στο ΙΑΣΩ με βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι η ιωαννα 19ετων...εχω γιατρο τον κ.χασιακο ο οποιος ειναι και στο λητω ειναι και στο αρεταιειο...εμας σαν επιλογη μας ηταν το λητω λεγαμε καλυτερα θα ηταν σε ιδιωτικο μαιευτηριο αλλα γεννησε μια γνωστη πριν απο μενα και πληρωσε 5000χιλιαδες ευρω για μια γεννα..και δεν εχει μεινει και με τις καλυτερες εντυπωσεις εμας τα οικονομικα εκεινο το καιρο δεν ηταν και τα καλυτερα και ετσι αποφασισαμε μετα απο συζητηση μαζι με τον γιατρο μας να γεννησω στο αρεταιειο και μονο 1800ευρω εδωσα με γιατρο,αναισθησιολογο,νοσοκομειο και πολυ ευχαριστημενη εμεινα με το προσωπικο του νοσοκομειου...δεν ξερω παντως εγω ειμαι υπερ του δημοσιου νοσοκομειου αρκει να πληρουβ ολους τους κανονες και οτι τα ιδιωτικα ειναι απλα και μονο ξενοδοχεια πολυτελειας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό αλλά το έκανα επειδή ο ιατρός μου ήταν εκεί κ του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη.Είχα πει μάλιστα οτι για το 2ο θα άλλαζα ιατρό κ θα έβρισκα κάποιον άλλον σε δημόσιο.Επειδή όμως ο μικρούλης μου είχε τυλιγμένο 3 φορές τον λώρο γύρω απ τον λαιμό του κ παρ'όλα αυτά γέννησα φυσιολογικά δεν αλλάζω ιατρό.Οπότε και το 2ο (πρώτα ο Θεός) θα είναι σε ιδιωτικό και χαλάλι τα 5000.

Απο κει κ πέρα είναι επιλογή σου.

Με το καλό να αποκτήσετε το μπεμπουλάκι σας!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον εχεις καιρο ακομη μπροστασου μπορεις να κανεις μια ερευνα μηπως βρεις καποιον γιατρο που να τον εμπιστευεσαι και να ειναι σε δημοσιο. Και οτνα με το καλο ερθει η ωρα αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

εγώ γέννησα στο μητέρα,μια χαρά όλα αλλά τα 5000 που έδωσα-γιατρό και μαιευτήριο-ήταν πολλά,για αυτά που προσέφεραν...ήμουν σε τρίκλινο,ήταν πολύ ήσυχα,είχε καλή εξυπηρέτηση αλλά μέχρι εκεί..δεν είχε κάτι φιλικό,να το πω,σε αντιμετωπίζουν σαν ένα πακέτο με λεφτά και όχι σαν μια νέα μανούλα,που θέλεις λίγη γλύκα γύρω σου,τις πρώτες μέρες!!επίσης αυτό που με πείραξε απίστευτα ήταν η απουσία του μωρού μου..το ήθελα συνέχεια δίπλα μου..είχα σοκαριστεί καθώς περνούσα έξω από εκεί που τα έχουν και κλαίγανε!!!!!!ήθελα όταν ξυπνούσε να τη χάιδευα και να την ησύχαζα..αλλά τα λεφτά για να την είχα συνέχεια δίπλα μου ήταν πααααααααααααααάρα πολλά,10000 για το μονόκλινο..

από την άλλη,στο δημόσιο,το πολύ σε δίκλινο..έχω παέι σε 4κλινο και έχει πολύυυυυυ κόσμο!!

 

με το καλό!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χαιρετω ολες τις μαμαδες! εγω γεννησα σε ιδιωτικο για 2 λογους. 1ον) γιατι πιστευω αν δεν πληρωσεις δεν σε προσεχουν, και αλλη ασφαλεια εχει το ιδιωτικο μην λεμε και χαζομαρε ε? και 2ον) γιατι εκει ηταν ο γιατρος μου. εγω ειπα καλυτερα να παντρευτω με πολιτικο γαμο παρανα γεννησω σε δημοσιο. βεβαια οι αποψεις ειναι πολλες. αλλοι λενε οτι στα δημοσια ξεγγενανε πιο πολλα μωρα και ξερουν περισσοτερα και οτι αν κατι συμβει στη μητερα μπορει το νοσοκομειο να βοηθησει γιατι τα μαιευτηρια τα ιδωτικα ειναι μονο για το μωρο. και αλλοι λενε οπως μια φιλη μου οτι γεννησε σε δημοσιο και ηταν η χειροτερη εμπειρια. την ειχαν με αλλες ετοιμογεννες σε ραντζα και οταν δε μπορουσε να θηλασει οι μαιες την ελεγα αχρηστη μανα. βεβαια αυτα ειναι μεμονωμενα περιστατικα αλλαποτε δεν ξερεις. σωστα?

:)

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Εγώ έχω 2 αγοράκια. Τον μεγάλο τον γέννησα στο ΙΑΣΩ & τον μικρό στο ΜΗΤΕΡΑ, οπότε έχω εμπειρία απο τα ιδωτικά μαιευτήρια. Συγκριτικά έμεινα πιο ευχαριστημένη απο το ΜΗΤΕΡΑ, ωστόσο ούτε αυτό είναι φιλικό προς τον θηλασμό. Μου τα έφερναν σίγουρα ταισμένα. Ήμουν & τις 2 φορές σε δίκλινο & δεν επέτρεπαν να έχουμε μαζί μας τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Να διαχωρισουμε κατι...υπαρχουν ιδιωτικα και ιδιωτικα...εαν ειναι απλες κλινικες...δεν λεει με τιποτα...

Το ΙΑΣΩ απ την αλλη ειναι ιδιωτικο νοσοκομειο και οχι κλινικη οποτε εχει εντατικη και ενηλικων και νεογνων...

Καλα και ασχημα λογια εχω ακουσει για παντου...οποτε για μενα μετραει πιο πολυ να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου και αφου δεν τιθεται και θεμα οικονομικο(καλα ασχετα αλλα εμενα μου την δινουν πιο πολυ τα 2000 που δινουν μαυρα στο δημοσιο παρα τα 5000 με αποδειξη) δεν θα ψαχνομουν

Εχω ιδιωτικη ασφαλεια και γεννησα το 2001 και το 2003 στο ΙΑΣΩ σε δικλινο και εγω προσωπικα εμεινα πολυ ικανοποιημενη (το 2003 μαλιστα κραταγα τα διδυμα σχδων ολη μερα στο δωματιο..και δεν ειχα κανενα προβλημα..τωρα εχω ακουσει πως μπορεις ν αποφασισεις αν το θες διπλα σου ή να στπο φερνουν συγκεκριμενες ωρες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

Γέννησα το πρώτο μου παιδί σε ιδιωτικό μαιευτήριο και το δεύτερο στο Πανεπ. Νοσ. Λάρισας. Βέβαια και στις δυο περιπτώσεις ο γιατρός ήταν της απολύτου εμπιστοσύνης.

είχα διαβήτη κ'υησης και στη γιατρό που με παρακολουθούσε ερχόταν πολλές κοπέλες, από διάφορους γιατρούς. Πάντα είχαμε αυτή τη συζήτηση.

Δύο από τις κοπέλες που δεν ήθελαν με τίποτα να γεννήσουν στο Νοσ.(δυστυχώς) τις βρήκα να περιμένουν στο θάλαμο νεογνών. Γέννησαν εκτάκτως και τα μωρά τα μετέφεραν στο Νοσ. Τις πρώτες μέρες δεν μπορούσαν ούτε να φύγουν από την κλινική για να δουν τα μωρά.

Για μένα σημασία έχει να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ που στο νοσ. δεν μπορείς να έχεις παιδίατρο της επιλογής σου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι 32 ετών, δεν έχω παιδιά ακόμη, αλλά ελπίζουμε την επόμενη χρονιά να έχουμε στην αγκαλιά μας ένα υγιέστατο μωράκι..Το δίλημμά μου είναι: Να κρατήσω τον γυναικολόγο μου, που είναι πολύ καλός και είναι στο ΙΑΣΩ ή να ψάξω για κάποιον στο δημόσιο? Τα χρήματα τα έχουμε για το ιδιωτικό, αλλά αξίζει να τα δώσουμε? Από την άλλη, τον γυναικολόγο μου τον εμπιστεύομαι, είναι και στο σπίτι μου κοντά και στο ΙΚΑ καθώς έχω ταμείο ΙΚΑ. Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας..

Καλημερα Βunny.Γεννησα πριν δυο χρονια στο "Μητερα".Εκει ηταν ο γυναικολογος μου.Η αληθεια ειναι πως ειχα μια μικρη επιπλοκη,ομως χαρη στον γιατρο μου ολα πηγαν καλα και γεννησα φυσιολογικα.Στο "Ελενα" εχουν την καλυτερη μοναδα εντατικης θεραπειας.Ομως για μενα καλο ειναι να πας εκει που ειναι ο γιατρος σου.Τον ξερεις και σε ξερει!!!Ειναι πολυ σημαντικο!!

Link to comment
Share on other sites

...αλλη ασφαλεια εχει το ιδιωτικο μην λεμε και χαζομαρε ε?

κι εγώ σε ιδιωτικό γεννησα, αλλά μου φαίνεται ότι δεν είσαι πολύ καλά ενημερωμένη.

τα ιδιωτικά μαιευτήρια, τις δύσκολες περιπτώσεις τις ξαποστέλνουν στα δημόσια

έχω φίλη που μετά από μια βδομάδα περίπου νοσηλείας στην εντατική ιδιωτικού μαιευτηρίου με ρήξη μήτρας και αιμοραγία εστάλη στο Αλεξάνδρας, όπου και συνήλθε, κόντεψε να πεθάνει 25 χρονών κοριτσάκι (το μωρό το έχασε, δυστυχώς)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σε ιδιωτικό γεννησα, αλλά μου φαίνεται ότι δεν είσαι πολύ καλά ενημερωμένη.

τα ιδιωτικά μαιευτήρια, τις δύσκολες περιπτώσεις τις ξαποστέλνουν στα δημόσια

έχω φίλη που μετά από μια βδομάδα περίπου νοσηλείας στην εντατική ιδιωτικού μαιευτηρίου με ρήξη μήτρας και αιμοραγία εστάλη στο Αλεξάνδρας, όπου και συνήλθε, κόντεψε να πεθάνει 25 χρονών κοριτσάκι (το μωρό το έχασε, δυστυχώς)

 

εγω γεννησα στο αρεταιειο και επαθα ρηξη τραχηλου μητρας ευτυχως δεν εχασα το μωρο...αλλα εκανα 3ψρες χειρουργειο πηρα 4φιαλες αιμα και περασα 1βραδυ στην εντατικη ευτυχως γεννησα στο συγκεκριμενο δημοσιο νοσοκομειο και δεν χρειαστηκε αν γεννουσα σε ιδιωτικο να με πανε σε δημοσιο...:rolleyes::rolleyes:

http://www.image.php?id=f384e http://www.xarakas.gr]line_line_y_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σε ιδιωτικό γεννησα, αλλά μου φαίνεται ότι δεν είσαι πολύ καλά ενημερωμένη.

τα ιδιωτικά μαιευτήρια, τις δύσκολες περιπτώσεις τις ξαποστέλνουν στα δημόσια

έχω φίλη που μετά από μια βδομάδα περίπου νοσηλείας στην εντατική ιδιωτικού μαιευτηρίου με ρήξη μήτρας και αιμοραγία εστάλη στο Αλεξάνδρας, όπου και συνήλθε, κόντεψε να πεθάνει 25 χρονών κοριτσάκι (το μωρό το έχασε, δυστυχώς)

 

 

Tα πιστευεται αυτα που λετε???

Οι πλειοψηφια των γυναικων...απλα φευγουν για τα δημοσια γιατι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στο κοστος των νοσηλειων ενος ιδιωτικου νοσοκομειου...σταματηστε αυτη την καραμελα...δεν ισχυει...

Ασχημα συμβαντα εχουν γινει σε δημοσια και ιδιωτικα και καλοι κακοι γιατροι υπαρχουν παντου...

Σαφως και υπαρχουν ιδιωτικες κλινικες που δεν εχουν καν εντατικη (το ΙΑΣΩ και το ΜΗΤΕΡΑ εχουν ομως και εχουν αντιμετωπισει δυσκολα περιστατικα)

Για μενα σε οτι εχει να κανει με την υγεια δεν εχει να κανει με δημοσιο και ιδιωτικο (αν και προτιμω το ιδιωτικο απο θεμα καθαριοτητας και μονο)αλλα θεμα γιατρου..(μιλαω για ιδιωτικα που εχουν τα καταλληλα μηχανηματα)

Σε πολλα δημοσια υπαρχουν τα μηχανηματα αλλα θες απο κακη χρηση θες απο μην σωστη χρηση...ειναι αχρηστα πολλες φορες...

Δεν μπορω ν ακουω την δικαιολογια οτι και να γινει εκει θα καταληψεις...ισως καποτε...αλλα οχι πια...αν το αντεχεις οικονομικα

Ξερω περιπτωση που αντρα για καρδιολογικο προβλημα τον στειλαν στο Ιασω γιατι ηταν το μοναδικο νοσοκομειο στην Αθηνα που ειχε το συγκεκριμενο μηχανημα και ηταν λειτουργικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gifεπειδη πριν γεννησω ειχα αλλο γιατρο που ηταν στο μητερα και περασα και ειδα τι χαλι ειχε σε μερικα δωματια και διαδρομους τρομαξα πραγματικα,λεω σε ιδιωτικο τετοιο χαλι??και τελικα γεννησα σε δημοσιο γιατι αλλαξα γιατρο και ηταν ολα πεντακαθαρα..:-P:razz:+οι περισσοτερες περιπτωσεις και ειναι αληθεια...πραγματα που συμβαινουν στα ιδιωτικα πολλες φορες δεν εχουν την ικανοτητα και τα μεσα να ανταπεξελθουν και ΄΄φευγουν΄΄ μητερες και νεογνα για τα δημοσια..http://www.image.php?id=f384e
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ξερω πολλες περιπτωσεις που αντιμετωπιστηκαν κανονικοτατα στα ιδιωτικα (μια εκλαμψια και η αλλη με ρηξη μητρας και πολλα αλλα προβληματα οπου και οι δυο εμειναν εντατικη) ειχαν και οι δυο οικονομικη ανεση και δεν ειχαν θεμα με τα χρηματα.

Μια περιπτωση μονο που ξερω που μεταφερθηκε το ζητησε η ιδια κοπελα οχι γιατι δνε μπορουσαν να το αντιμετωπισουν αλλα γιατι δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα(καποιος 3ος που θα τ ακουσε θα ειπε το μακρυ του και το κοντο του..)

Σαφως και υπαρχουν κλινικες (τετοιες κλινικες ειδικα υπαρχουν πολλες σε επαρχεια)που δεν μπορουν να αντιμετωπισουν κατι σοβαρο..οπως υπαρχουν και δημοσια μαιευτηρια που αν συμβει κατι σοβαρο το στελνουν σε πανεπιστημιακο...

Μακαρι να ηταν τα δημοσια νοσοκομεια μας οπως στο εξωτερικο και να μην αναγκαζομασταν να τα σκαμε η να κανουμε ιδιωτικες ασφαλειες...

Βεβαια αναρωτιεμαι γιατι ενας γυναικολογος η γενικα καποιος επωνυμος (γιατρος ,ηθοποιος κτλ) που δεν εχουν καποιο κολλημα αλλα θελουν το καλυτερο για την γυναικα τους ...αν δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο γνωστο σε δημοσιο νοσοκομειο (κανα συγγενη ας πουμε ) πανε ολα στα δυο μεγαλα ιδιωτικα μαιευτηρια της Αθηνας??Δεν τους ενδιαφερει αν παει κατι στραβα???

Και ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας..αν οντως ολα τα ιδιωτικα ηταν χειροτερα απ τα δημοσια...δεν θα φυτρωναν κι αλλα ...αλλα θα κλειναν...

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικό, σίγουρα, είναι εκείνο που καθορίζει, αν θα επιλέξουμε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο..Ακόμη και η επιλογή του γυναικολόγου, εξαρτάται από το οικονομικό..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βunny.Γεννησα πριν δυο χρονια στο "Μητερα".Εκει ηταν ο γυναικολογος μου.Η αληθεια ειναι πως ειχα μια μικρη επιπλοκη,ομως χαρη στον γιατρο μου ολα πηγαν καλα και γεννησα φυσιολογικα.Στο "Ελενα" εχουν την καλυτερη μοναδα εντατικης θεραπειας.Ομως για μενα καλο ειναι να πας εκει που ειναι ο γιατρος σου.Τον ξερεις και σε ξερει!!!Ειναι πολυ σημαντικο!!

 

 

Επειδή έχω κι ένα πρόβλημα υγείας, σίγουρα θα επιλέξω τον γιατρό που με ξέρει και έχει και το ιστορικό μου..Να'σαι καλά! Σ'ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιλέξατε ή θα επιλέξετε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο για να γεννήσετε;

Πριν από 2 1/2 μήνες γέννησα τον Βενούλη μου στο "Μητέρα" αλλά το μόνο ευχάριστο της διαμονής μου εκεί ήταν ο μικρός μου. για την ακρίβεια από τη 3η μέρα αφού με διαβεβαίωσαν ότι το μωράκι μου είναι υγιες ήθελα όσο τίποτα άλλο να φύγω γιατί είχα εκνευριστεί αφόρητα. οι ώρες επισκεπτηρίου δεν τηρούνταν με αποτέλεσμα να υπάρχει συνέχεια κόσμος στο δωμάτιο (3κλινο) ακόμη και όταν μου φέρναν το μωράκι μου για θηλασμό. Αν δεν υπήρχε φασαρία από τους επισκέπτες σίγουρα υπήρχε φασαρία από τις τραπεζοκόμους ή τις καθαρίστριες που ναι μεν κάνανε τη δουλειά τους αλλά χωρίς να τις νοιάζει η κατάσταση η δική μας ή των μωρών (μέχρι που καθάριζαν τον θάλαμο όσο θηλάζαμε). Πρόγραμμα για τα μωρά δεν υπήρχε τα φέρνανε σχεδόν τις ίδιες ώρες άλλες φορές σε 10 λεπτά έρχονταν να τα πάρουν άλλες φορές τα άφηναν και 1 1/2 τη νύχτα. όσο για το θέμα του αποκλειστικού θηλασμού δε νομίζω ότι τους ενδιαφέρει και πολύ μιας και ούτε είναι ιδιαίτερα πρόθυμες οι μαίες να σου δείξουν πως και τι αλλά και το γεγονός ότι κυρίως το πρωί τα φέρνανε μετά από 5-6 ώρες δε με πείθει ότι δεν τα τάιζαν. Ίσως οι συνθήκες να ήταν καλύτερες αν ήμουν σε 1κλινο αλλά στην τελική τόσα λεφτά δώσαμε θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα. Τι διαφορά είχε τελικά με ένα δημόσιο μαιευτήριο εκτός από το γεγονός ότι η γιατρός μου συνεργάζεται με το Μητέρα και ότι το κόστος δεν έχει καμία σχέση;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το 2ο μωράκι μου (όταν έρθει με το καλό) να το γεννήσω σε κάποιο δημόσιο μαιευτήριο αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Μητέρα γέννησα και είχα πάρει μονόκλινο. Εγώ πάλι έμεινα πολύ ευχαριστημένη...

Είχα πάει προκατειλλημένη ότι δεν θα με αφήνουν να θηλάζω αποκλειστικά. Δεν υπήρχε πρόβλημα όμως. Μου έφερναν συνέχεια το μωρό όπως ζήτησα και μου το άφηναν όση ώρα ήθελα. Προφανώς τα τάιζαν νωρίς το πρωί όπως λες και εσύ, γιατί περνούσαν οι γιατροί να τα δουν ή να τους κάνουν εξετάσεις και καταλαβαίνω ότι πρακτικά είναι λίγο δύσκολο να τα πηγαίνουν στα δωμάτια για θηλασμό, αλλά όλη την υπόλοιπη μέρα είμαι σίγουρη ότι δεν τάιζαν τη μικρή μου γιατί μου την έφερναν πολύ συχνά. Μου άφηναν και στο πυρεξάκι της ένα συμπλήρωμα γάλα να το χρησιμοποιήσω εάν και εφόσον θέλω.

Με βοήθησαν πολύ στο θέμα του θηλασμού, πράγμα που δεν περίμενα. Φώναζα τις νοσοκόμες όποτε είχα πρόβλημα και έμεναν μεχρι να καταφέρω να θηλάσω.

Το ωράριο πράγματι δεν τηρούταν, αλλά έχοντας πάρει μονόκλινο αυτό δεν με πείραζε γιατί έρχονταν συνέχεια οι δικοί μου (καταλαβαίνω όμως ότι αν έχεις και άσχετους στο δωμάτιο είναι ενοχλητικό). Φασαρία πάντως στον όροφο (έβδομος) δεν υπήρχε καθόλου. Ήταν πάρα πολύ ήσυχα.

Το service γενικά ήταν πάρα πολύ καλό και οι νοσοκόμες έρχονταν συνέχεια όποτε τις φώναζα για οποιοδήποτε λόγο. Και το δεύτερο παιδάκι μου θα το γεννήσω στο Μητέρα. Τα δημόσια νοσοκομεία τα φοβάμαι γιατί και οι συνθήκες είναι υποδεέστερες, αλλά και δεν έχεις καμία βοήθεια με το παιδί.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα σε δημοσιο και ημουν λες και ειχα κλεισει σουητα!Ειχα ολο το δωματιο δικο μου...Πληρωσα μια μαια 50euro και με εβαλε σε ενα δωματιο περα απο τα αλλα μονο του και ημουν και τις 3 μερες μονη μου!Δε με νοιαζει να ξανα γεννησω εκει!Σημειωση το μωρο μου το ειχα συνεχεια διπλα μου απο την ωρα που γεννηθηκε και το ταιζα οτι ωρα ηθελα εγω και οχι οτι ωρα ηθελαν αυτοι!!!:P:p:p

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ξερω πολλες περιπτωσεις που αντιμετωπιστηκαν κανονικοτατα στα ιδιωτικα (μια εκλαμψια και η αλλη με ρηξη μητρας και πολλα αλλα προβληματα οπου και οι δυο εμειναν εντατικη) ειχαν και οι δυο οικονομικη ανεση και δεν ειχαν θεμα με τα χρηματα.

Μια περιπτωση μονο που ξερω που μεταφερθηκε το ζητησε η ιδια κοπελα οχι γιατι δνε μπορουσαν να το αντιμετωπισουν αλλα γιατι δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα(καποιος 3ος που θα τ ακουσε θα ειπε το μακρυ του και το κοντο του..)

Σαφως και υπαρχουν κλινικες (τετοιες κλινικες ειδικα υπαρχουν πολλες σε επαρχεια)που δεν μπορουν να αντιμετωπισουν κατι σοβαρο..οπως υπαρχουν και δημοσια μαιευτηρια που αν συμβει κατι σοβαρο το στελνουν σε πανεπιστημιακο...

Μακαρι να ηταν τα δημοσια νοσοκομεια μας οπως στο εξωτερικο και να μην αναγκαζομασταν να τα σκαμε η να κανουμε ιδιωτικες ασφαλειες...

Βεβαια αναρωτιεμαι γιατι ενας γυναικολογος η γενικα καποιος επωνυμος (γιατρος ,ηθοποιος κτλ) που δεν εχουν καποιο κολλημα αλλα θελουν το καλυτερο για την γυναικα τους ...αν δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο γνωστο σε δημοσιο νοσοκομειο (κανα συγγενη ας πουμε ) πανε ολα στα δυο μεγαλα ιδιωτικα μαιευτηρια της Αθηνας??Δεν τους ενδιαφερει αν παει κατι στραβα???

Και ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας..αν οντως ολα τα ιδιωτικα ηταν χειροτερα απ τα δημοσια...δεν θα φυτρωναν κι αλλα ...αλλα θα κλειναν...

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις.Εγώ γέννησα στην Πάτρα σε μεγάλη ιδιωτική κλινική και έμεινα απόλυτα ευχααριστημένη.Ούτε στιγμή δεν ένιωσα να κινδυνεύω και μάλιστα σε ένα χώρο όπου γίνονται πάρα πολλές εγχειρίσεις και πολύ σοβαρές.Έχω εμπειρία από γνωστές μου που γέννησαν σε δημόσιο και δε θα ήθελα ποτέ να ζήσω τα ίδια δηλαδή αδιαφορία, μαίες αγριεμένες,να είσαι στην αίθουσα τοκετού και να ακούς άλλες να ουρλιάζουν,άσε που στην Πάτρα τουλάχιστον σαμποτάρουν την επισκληρίδιο και για μένα αυτό είναι θέμα.Γέννησα τόσο ήσυχα και ήρεμα που αυτή την εμπειρία δεν την αλλάζω.Βέβαια δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.Σίγουρα υπάρχουν και αξιοπρεπή δημόσια όπως και ιδιωτικά της πλάκας(αν και στην Πάτρα επιβίωσαν μόνο όσα άξιζαν)και το κόστος είναι ένα θέμα,αλλά εγώ θα προτιμούσα να περιορίσω άλλα έξοδα και να προσφέρω κάτι καλό στον εαυτό μου στην πιο σημαντική στιγμή της ζωής μου

Link to comment
Share on other sites

Eγώ γέννησα στο Ιασώ. Εκτός απο το μπέρδεμα επισκεπτήριο-μωρά-φαγητά να έρχονται ταυτοχρόνως, δεν έλαβαν υπ΄όψιν ότι τους είπα για αποκλειστικό θηλασμό και αισθάνθηκα να με αγνοούνε. Κατάλαβα τι είχε συμβεί την μέρα που έφευγα, όπου μου είπαν για πρώτη φορά ότι το παιδί πάσχει απο συγγενή καρδιπάθεια!!!!! Η διάγνωση είχε γίνει απο την πρώτη ώρα αλλά γιατί να με έχουν να τους ρωτάω και να μου εξηγούν για κάτι που δεν χρειαζόταν να αντιμετωπισθή επιτόπου αλλά σε μήνες? Μου έλεγαν ότι έχει ένα μικρό φύσημα και ξεμπέρδεψαν μαζί μου!!!! Το τάιζαν, γιατί αν κλάψει πολύ μπορεί να μελανιάσει και να μείνει. Μια νύχτα που είχαν πρόβλημα με το προσωπικό, (είμουνα δίπλα στο θάλαμο νεογνών και άκουσα τους καυγάδες τους !) μου τον άφησαν με το μπουκαλάκι του όοολη νύχτα. Σου λέει αν γίνει κάτι να μας ειδοποιήσει....Εκείνη τη νύχτα κατάφερα και τον θήλασα. Δεν νομίζω ότι φέρονται έτσι στους επώνυμους ή στους συγγενείς τους :(

Στο Ιασώ δεν θα ξαναπηγαινα!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...