Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε από το θέμα, αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ. Στη πρώτη εγκυμοσύνη έκανα ολόκληρη καμπύλη με 100 γλυκόζη στον 8ο μήνα. Έβγαλα μια γουλιά αλλά τα κατάφερα. Είχα και λίγο ανεβασμένες τιμές αλλά με διατροφή όλα καλά. Σε αυτή την εγκυμοσύνη δοκίμασα να την κάνω την περασμένη Τετάρτη. Αλλά μετά από 45 λεπτά μου ήρθε ένα κατιτις....και τελικά η γλυκόζη κατέληξε στην τουαλέτα.. :oops:

Εντομεταξύ έκανα τον υπέρηχο β επιπέδου (ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ ΠΑΛΙ) και βρήκαν το μωρό μεγάλο (600γρ ήδη) και έπρεπε να την κάνω οπωσδήποτε. Πήγα λοιπόν ξανά σήμερα. Δεν πήρα ούτε το χάπι του θυροειδή για να μην έχω τίποτα στο στομάχι μου. Το πίνω με τα χίλια ζόρια...κάπως μου΄ρθε πάλι...συγκρατήθηκα. Στο μισάωρο πάνω αρχίζει το στομάχι να γουργουρίζει και το μόνο που με έσωσε μια τσίχλα...παρανόμως όμως, αλλά προκειμένου να τα βγάλω πάλι, ας επιρεάσει λίγο τα δεδομένα... Τελικά την έκανα και τα αποτελέσματα θα είναι έτοιμα αύριο.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosalita μου σε νοιώθω γιατί και εγώ είχε χρειαστεί να την κάνω δύο φορές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου μιας και την πρώτη φορά μια από τις τιμές ήταν λίγο "περίεργη". Το κακό ήταν ότι στο ενδιάμεσο των εξετάσεων έκανα μια σχετική δίαιτα καλού κακού, το καλό ήταν ότι τελική η δεύτερη έδειξε πως δεν είχα πρόβλημα. Να σημειωθεί ότι το ζάχαρο στην απλή εξέταση που έκανα κάθε μήνα, ήταν κανονικότατο... αλλά ο γιατρός μου την κάνει σε όλες την καμπύλη... σαν εξέταση είναι φρίκη, δεν το συζητώ...

Με το καλό ο μπέμπης!

:D

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να το σκεφτομαι καθολου :!: κ εμενα ηταν μεγαλο β επιπεδου 690 :!: ειχα παει το πρωι δεν ειχα παρει ουτε εγω το χαπι του θυροειδη κ ημουνα στο τσακ να τα βγαλω στο ιατρειο :lol: τελικα τα καταφερα δεν εκανα εμετο στο ιατρειο αλλα οταν εφτασα σπιτι :lol::lol::lol: οσο σκεφτομαι οτι θα ξανακανω καποια στιγμη :( απελπιζομαι

Link to comment
Share on other sites

Ένα κόλπο που μου είχε πει ο γιατρός μου για να μπορέσω να πιω την γλυκόζη (αν και είμαι πολύ γλυκατζού, και δεν είχα πρόβλημα να την πιω και σκέτη) ήταν να πάρω μαζί μου απ'το σπίτι, μέσα σε ένα ποτηράκι, το χυμό ενός λεμονιού.

Mόλις μου έδωσαν την γλυκόζη, την έριξα μέσα στο λεμόνι και έγινε μια ωραιότατη γλυκιά λεμονάδα που την ήπια στο πι και φι!

Kαι δεν αισθάνθηκα ζαλάδα μετά, δεν ξέρω βέβαια αν βοήθησε το λεμόνι σ'αυτό.

Tο μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν οι πολλές ώρες που έμεινα νηστική. Όταν έφυγα, ήθελα να φάω άνθρωπο!

Kαλά αποτελέσματα κορίτσια!

 

Nα δω εγώ, άραγε θα τη γλιτώσω;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι πολλές ώρες που έμεινες νηστική...πλάκα μου κάνεις? Εγώ για κάνα 2ωρο αφού έφαγα ένιωθα ακόμα βαρυστομαχιασμένη! Βέβαια δεν είμαι γλυκατζού και ειδικά το πρωί πάντα με χαλούσε το γλυκό!! Φανταστείτε 100γρ γλυκόζης!!!...Και πάστες να μου δίνανε ίσως να ζοριζόμουνα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι πολλές ώρες που έμεινες νηστική...πλάκα μου κάνεις? Εγώ για κάνα 2ωρο αφού έφαγα ένιωθα ακόμα βαρυστομαχιασμένη! Βέβαια δεν είμαι γλυκατζού και ειδικά το πρωί πάντα με χαλούσε το γλυκό!! Φανταστείτε 100γρ γλυκόζης!!!...Και πάστες να μου δίνανε ίσως να ζοριζόμουνα!!!

 

Αφού έφυγα εννοούσα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

125 gr ήπια εγω που την έκανα,είναι πίκρα.Στο παρελθόν που την είχα κάνει για να ξεκινήσω τη χρήση αντισυυληπτικών 150 gr σκέτη ταλαιπωρία.Εγω την έκανα με τις αρχικές εξετάσεις λέτε να την ξανακάνω ως τον 9ο;

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εγω θα την κάνω κάποια στιγμή και το σκέφτομαι από τώρα αφου μου έοχυν πει ότι ειναι πίκρα και αηδία. Αλλά τι να κάνουμε ειναι για το καλό και των 2 μας. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα μονο εγω ειμαι η αναισθητη :lol: δεν με πειραξε καθολου και ουτε ειχα αναγουλες,μια χαρα,ενταξει η γευση δεν ηταν και οτι καλυτερο αλλα εκεινη την στιγμη μονο ,μετα ολα καλα,δεν εχω προβλημα να την ξανακανω. :D

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ aggeliki, μια απ'τα ίδια!

Mε είχαν τρομοκρατήσει ότι θα ζαλιστώ, θα έχω τάσεις λιποθυμίας, θα κάνω εμετό και άλλα τέτοια καλά.

Tελικά ήμουν μια χαρά! Δεν είναι τόσο τραγικό όπως λένε...

Mόνο η αναμονή και η πείνα είναι λίγο ζόρι..

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα με πειραξε , ουτε η γευση της αλλα ουτε και μετα

 

και μαλιστα την ηπια μονορουφι , ενταξει δεν ξετρελαθηκα αλλα πινεται...

 

ηταν αλλη μια εγκυος μαζι με μενα που ειχε αλλαξει 8 χρωματα για να την πιει ...

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη ζαχάρου την κάνεις υποχρεωτικά??? Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν εκανα... τωρα στη δευτερη που αλλαξα γιατρο λετε να με βαλει να την κάνω????

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την καμπύλη ζαχάρου την κάνεις υποχρεωτικά??? Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν εκανα... τωρα στη δευτερη που αλλαξα γιατρο λετε να με βαλει να την κάνω????

 

Εξαρτάται από το γιατρό Σοφία... μερικοί γιατροί αρκούνται στη μέτρηση του ζαχαρου από τα ούρα και αυτό τους φτάνει... θα δεις τι θα σου πει!

:D

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την καμπυλη οπως οι περισσοτερες δεεν αντεξα και κατεληξε στην τουαλετα.....

ειπα στην γυναικολογο οτι δεν υπαρχει περιπτωση να την ξανακανω

και μου ειπε να ζητησω απο το μικροβιολογικο να την κανουμε με φαγητο

η διαδικασια ηταν απλα να φαω ακριβως κατι που μου ειχαν πει (αν θυμαμαι καλα μετριμενο γιαουρτι με δημητριακα)

απλα σας το αναφερω για οσες δεν αντεχουν

το προβλημα ειναι οτι ετσι δεν ειναι 100% τα αποτελεσματα οποτε αν υπαρχει προβλημα δεν το κανουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά τελείως, σας λέω οτί υπάρχουν 2 σκευάσματα για να κάνεις μέτρηση της καμπύλης... Προσωπικά έχω κάνει 5 φορές τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και τις 5 στο Ιασω (πάντα την τρίωρη και με φόρτιση 100 γρ γλυκόζης) Έχουμε και λέμε λοιπόν εμπειρίες: Τις 2 πρώτες φορές (στην πρώτη εγκυμοσύνη) μου έδωσαν μια σκονίτσα διαλυμένη σε ένα πλαστικό ποτηράκι νερό. Σιροπάκι μεν, πινόταν δε με αρκετή άνεση.Άσε που ότι δυσάρεστο αίσθημα και αν έμεινε εξαφανίστηκε στο μισάωρο.... Στην τωρινή εγκυμοσύνη όταν πήγα για την καμπύλη νο3 και ενώ περίμενα να δω το γνωστό ποτηράκι, είδα να ανοίγουν ένα ψυγειάκι και να βγάζουν απο μέσα ένα μεγαλούτσικο μπουκαλάκι με ένα κίτρινο υγρό. Α ωραία σκέφτομαι, θα είναι και παγωμένο.... Παγωμένο ήταν αλλά απο το μισό και μετά δεν κατέβαινε με τίποτα.... Τί να σας πω για τη γεύση του; Προσωπικά νόμιζα οτί έπινα χαλασμένο γάλα που του έχουν προσθέσει πάρα πολύ ζαχαρίνη ή κάτι άλλο γλυκαντικό (όχι ζάχαρη)... "Είναι βελτιωμένο με ευχάριστη γεύση λεμόνι" μου είπαν κιόλας!!! :? Πλέον έχω καταλήξει οτί το πιο άσχημο στο μπουκαλάκι είναι το γεγονός οτί είναι μεγάλη η ποσότητα που πρέπει να πιείς (200 μλ υγρό).... Για την ιστορία αναφέρω οτί εκείνη τη φορά (τρίτη) μετά είχα σπασμούς και στομαχόπονο όλη την υπόλοιπη μέρα, την τέταρτη φορά δεν κατάφερα να ολοκληρώσω την εξέταση λόγω εσπευσμένης επίσκεψης στην τουαλέτα ( :oops: ) Και την φορά νο5 (και ελπίζω τελευταία) είχα τα χειρότερα.... Σπασμούς και στομαχόπονο για 2 μέρες και το πρώτο 24ωρο και bonus διάρροια..... :oops::oops::oops::?:?:?

Δέχομαι οτί είναι στον κάθε οργανισμό, αλλά σαν Έλενα δεν την ξανακάνω με τίποτα αν δε μου εγγυηθούν οτί θα έχουν τη σκονίτσα....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στις αναίσθητες της παρέας ...

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και εγώ την καμπύλη των 180 και δεν μπορώ να πω οτι ενοχλήθηκα απο κάτι.... εκτός απο τις ώρες που έπρεπε να περάσω μέσα στο μικροβιολογικό.... :x

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα να την κάνω με τιποτα!!Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου λόγο πολύ χαμηλου δείκτη ζαχάρου 0,70 με γλυκό παρακαλώ με έβαλε ο γυναικολόγος να κάνω καμπύλη των 50 γρ.Ούτε ένα γραμμάριο δεν κατάφερα να κατεβάσω και είμαι και γλυκατζού αναγούλες από την πρώτη γουλιά και ας είχα πάρει και νερό με λεμονι μαζί μου με τίποτα δεν καταίβενε η άτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αν και έχω πάρει ήδη 20 κιλά (30η εβδομάδα) και ο μπαμπάς μου έχει κληρονομικό ζάχαρο, δεν με έβαλε να την κάνω. Τον ρώτησα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Η αλήθεια είναι ότι μέτρησα το ζάχαρό μου ένα απόγευμα μετά από 3 γλυκά και φαγητό και ήταν 0,70 (σχεδόν υπογλυκαιμία δληαδή) οπότε μάλλον δεν έχει κανένα νόημα να την κάνω. Από αυτά που ακούω, πολύ χαίρομαι που δεν χρειάζεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

στον σπυρο το ηπια ανετα αυτο το απισιο πραγμα,στην μπεμπε 2 φορες πηγα να κανω την εξεταση και εκανα εμετο. :oops: τελικα την τιτη φορα τα καταφερα,επεμενε ο γιατρος μου να κανω την εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, νομίζω, επειδή είμαι παθούσα, ότι η καμπύλη ζαχάρου πρέπει να γίνεται. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα τη μικρή των 50 γρ με μια μέτρηση μια ώρα μετά. Όλα φαινόντουσαν καλά και την έκανα 2 φορές μάλιστα. Στον υπέρηχο Γ επιπέδου τον 7ο μήνα το μωρό ήταν 7 μέρες μεγαλύτερο και υποψιάστηκε ο γιατρός μου ζάχαρο. Έκανα την καμπύλη και όντως είχα λίγο ζάχαρο το οποίο με δίαιτα ρυθμίστηκε και ο μικρός μετά από ένα μήνα που ξαναέκανα υπέρηχο ξαναρθε στα ίσα του από άποψη μεγέθους... Τώρα στη 2η εγκυμοσύνη 3 χρόνια μετά μου έβαλε να κάνω κατευθείαν καμπύλη ζαχάρου και έμαθαότι σε όλες βάζει πια κατευθείαν καμπύλη...Προφανώς πήρε το μάθημά του...!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...