Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλά χάπια


Recommended Posts

Κορίτσια καλήμερα..

Νέα στο κλαμπ και αντιμετωπίζω ένα μπερδεμα

πήγα στο γιατρό και μου είπε να πίνω ένα filicine πριν το φαγητο

3 φορες την ημέρα vitamine e και τροφοκαρντ 2 το πρωι 2 το βραδυ

ερωτηση μηπως επρεπε να του πω να μου γραψει και σιδηρο

 

και αν ναι πως θα τα συνδιαζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλήμερα..

Νέα στο κλαμπ και αντιμετωπίζω ένα μπερδεμα

πήγα στο γιατρό και μου είπε να πίνω ένα filicine πριν το φαγητο

3 φορες την ημέρα vitamine e και τροφοκαρντ 2 το πρωι 2 το βραδυ

ερωτηση μηπως επρεπε να του πω να μου γραψει και σιδηρο

 

και αν ναι πως θα τα συνδιαζω

 

Σιδηρο θα σου γραψει αν τον χρειαζεσαι. Οι εξετασεις σου τι εδειξαν δεν μας λες, πως να ξερω αν τον χρειαζεσαι..ειναι χαμηλος ο αιματοκριτης σου?

Εμενα ας πουμε τωρα που μπηκα στον πεμπτο μου λενε θα μου δωσουν, επειδη επεσε ο αιματοκριτης μου λιγο ακομη,

Ξερω πως πρεπει αν λαμβανεις σιδηρο να απεχει η ληψη του καποια ωρα πριν και μετα απο τη ληψη γαλακτοκομικων.. και οτι βοηθα στην καλη του απορροφηση ο χυμος πορτοκαλι. Πως θα τα συνδυαζεις με τα υπολοιπα καλυτερα να τον ρωτησεις, να σου απαντησω δεν ξερω γιατι μονο φιλισιν το πρωι παιρνω και μιαα πολυβιταμινη το μεσημερι

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax nai συγνώμη

ειχα υπερβολικά χαμηλό.. Εκεί που έγραφε σιδηρο πάντως έγραφε 23

 

23 λιγο το βλεπω, εμενα ειναι 107 και απο ορια λεει στους ενηλικες 37-145 το εργαστηριο...χαμηλουτσικο ειναι το δικο σου. Παρτον να τον ρωτησεις, μην το αφηνεις, εμενα μου ζητησαν να κανω και φερριτινη. Σε ποια εβδομαδα εισαι?

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου KLELIA07, καλώς ήρθες στο club των χαπιών!!!!

και πού είσαι ακόμα....

Κοίτα είναι λίγο νωρίς για σίδηρο, συνήθως τον δίνουν πιο μετά, αλλά εάν εσύ έχεις ήδη χαμηλό, τότε θα πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου να σου δώσει (και) σίδηρο, καθώς μετά τον τρίτο μήνα (ειδικά εάν έχεις από τώρα χαμηλό σίδηρο) ο αιματοκρίτης σου θα πιάσει πάτο. Στα λέω ως παθούσα (που δεν είχα τόσο χαμηλό σίδηρο όσο εσύ).

Επίσης, ελπίζω να πίνεις και φυλλικό οξύ, τόσο για να βοηθάει (έστω και λίγο) τις "αποθήκες του σιδήρου" σου, αλλά και για το μωρό.

για τη βιταμίνη ε, δεν ξέρω, ομολογώ πως από αυτό δεν έχω παρει (ακόμα):lol:

όμως τόσο ο σίδηρος όσο και το μανγήσιο πρέπει να αποφεύγεις να τα παίρνεις μαζί με γαλακτοκομικά (να απέχουν 2-3 ώρες εάν μπορείς) και μαζί με ασβέστιο (που κι από αυτό θα πάρεις πιο μετά...)

Μίλα μαζί του, εγώ κάποια στιγμή που από τα πολλά χάπια που ήταν και "αντικρουόμενων συμφερόντων" μεταξύ τους, τα είχα παίξει, μίλησα και με το φαρμακοποιό και τη γιατρό μου.

(πάντως, αν σου λέει κάτι αυτό για το χαμό των φαρμάκων, που δε με φτάνει το 24ωρο, στη νυχτερινή μου εξόρμιση στην τουαλέτα, πίνω το μαγννήσιο...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομάξω αλλα πρόσφατα διαβασα αυτο και ηθελα να το παραθέσω http://www.tovima.gr/science/article/?aid=262688

 

 

 

Επισης ο σίδηρος θελει λιγο καιρό για να αρχιζει να αποθηκεύεται και καλο θα ηταν να το ξεκινήσεις απο τωρα για το δικό σου καλο...

 

 

Μαγνήσιο υπάρχουν σκευάσματα που χρειάζεται μονο ενα την ημέρα.Ρωτά μήπως μπορει να σου δόσει κατι τέτοιο αν σε πειραζει να περνεις τόσα χάπια...Ασε που σε λιγο καιρό θα προσθέσει και ασβέστιο και θα μπερδεύεσαι με τόσα πολλα...

 

 

Καλή εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει και δεν με βοηθάει κιολας

Σηκώνομαι το πρωι πίνω το filicin νυστικη

Μετα από κανενα τριωρο πίνω το trofocart μαζι με τo eviol

 

To mesimeraki eviol

 

kai to bradi eviol mazi me dio trofocart

to sidiro pou na to balo..

Link to comment
Share on other sites

KLELIA07, μπορείς να μπεις σε άλλο θέμα που έχω ξεκινήσει εδώ και τα γράφω αναλυτικά, γιατί εμπλεξα κι εγώ με τα πολλά χάπια... και το έψαξα πάρα πολύ!

Ο σίδηρος λάβε υπόψην σου ότι θα πρέπει να είσαι και σχετικά νηστική και να φας μετά από μισή με μία ώρα.... Αν δεν τρως γαλακτοκομικά το πρωί, μπορείς να τον πίνεις πρωί μόλις σηκώνεσαι. Το filicin μη σε προβληματίζει είναι το μόνο που βολευεται με τα πάντα (τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχω ανακαλύψει ή μάθει κάτι απαγορευτικό)

Εγώ έχω βγάλει κανονικό πρόγραμμα!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου κάνω paste από άλλο μου post:

το μαγνήσιο και ο σίδηρος δεν κάνει να πίνονται μαζί με γαλακτοκομικά. Το μαγνήσιο, ο σίδηρος και το ασβέστιο πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 3 ώρες μεταξύ τους. Ο σίδηρος να πίνεται τουλάχιστον μία ώρα πριν το φαγητό.

Εγώ το πρωι έχω διπλα στο κρεβάτι χάπι του θυρεοειδούς (καινούριο απόκτημα...θέλει μισή ώρα πριν το φαγητο...και πολλές ώρες μακριά από το σίδηρο) το πίνω, μέχρι να σηκωθώ, να πάω τουαλέτα κλπ. Μετα τρώω. Πίνω το felicine. Αφού ντυθώ, ετοιμαστώ,κλπ, πριν φύγω για τη δουλειά πίνω και το ασβέστιο. Επειδή το πρωί και το μεσημέρι τρώω γαλακτοκομικά (γάλα, τοστ, φέτα, κλπ) ο σίδηρος και το μαγνήσιο "απαγορεύονται" (δεν παθαίνεις κάτι, απλά τα γαλακτοκομικά μειώνουν την απορρόφησή τους από τον οργανισμό). Έτσι, έχω προγραμματίσει για το βραδάκι το σίδηρο, να έχω χωνέψει το μεσημεριανό. Πίνω το χαπάκι μου, και μετά από καμια ώρα τρώω κάτι ελαφρύ. Όπως καταλαβαίνεις μετά το μεσημεριανό τα γαλακτοκομικά κόβονται (αν και τα ατιμα τα παγωτά το απόγευμα με καλούν...).

Τέλος, τα ξημερώματα 2:00-3:00 πάντα ξυπνάω για τουαλέτα (η κύστη δεν αντέχει...) κι εκεί πίνω και το μαγνήσιό μου. Και το πρωί πάλι από την αρχή...

Όσον αφορά στην eviol κι εμένα μου κάνει εντύπωση, δεν έχω ξανακούσει να τη δίνουν σε εγκύους, αν κι απ' ότι ξέρω δεν ενοχλεί και δεν επηρεάζεται από άλλα χάπια, οπότε, λογικά, ως προς αυτό δε θα σε μπλοκάρει. Σε κάθε περίπτωση, βγάλε ένα πρόγραμμα για να μην πελαγώνεις και να μην ξεχνιέσαι, και μη διστάσεις να το συζητήσεις με το γιατρό ή/και το φαρμακοποιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα παίρνω διπλά δεν έχω χρόνο για 3 ώρες ενδιάμεσα...

επίσης με το σίδηρο νηστική με πιάνει στομαχόπονος και μετά πρέπει να φάω για να συνέλθω

 

και κάνω και διατροφή για διαβήτη κύησης

 

08:00 Τ4 για θυροειδή

 

08:30 πρωινό (με γάλα)

 

11:00 δεκατιανό (χωρίς γαλακτοκομικά)

 

12:00 σίδηρος + φυλικό

 

13:00 μεσημεριανό

 

14:00 2 μαγνήσια

 

16:00 απογευματινό

 

17:00 σιδηρός + φυλικό

 

19:00 βραδυνό

 

20:00 2 μαγνήσια

 

23:00 γεύμα προ ύπνου (γαλακτοκομικά)

 

24:00 ασβέστιο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...