Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμητριο...αφαιρεση σαλπιγγας;


ΤΙΓΡΑΚΙ

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα εχω περασει και εγω μια εξωμητρια κυηση τιν προηγούμενο Ιανουάριο και τελικα ευτυχώς και δοξαζω τον θεό και τον αγιο εφρεμ που δεν χρειαστεικε να αφερεσω την σάλπιγγα γιατι τι έμβρυο ηταν ναι μεν στη σάλπιγγα αλλα στο σημείο που ενώνει με τη μήτρα και ευτυχώς οταν κάθετε σε αυτό το σημείο που είναι σπάνιο αλλα τυχαινει καμιά φορά στα εξωμητρια βγάζεις με υστεροσκοπηση το έμβρυο χωρίς να αφαιρέσεις σάλπιγγα. Απο τοτε όμως δεν εχω ξανά συλλάβει και καμιά φορα οταν η ωοριαξια γίνεται απο αυτη την μεριά που ηταν η εξωμητρια ποναω πολύ στην σάλπιγγα οταν μου έρχεται η περίοδος γνωρίζετε να μου πειτε από τη μπορεί να συμβαίνει αυτό. Α !!!!να σας πω ότι εκανα ξανά σαλπιγγογραφια μετα την εξωμητρια και οι σαλπιγγες ηταν σε πολύ καλη καταστασει και ποιο βατες από την πρωτη που ειχα κάνει. Επίσης εχω κανει μια εξωσωματικη και 2 συλλήψεις φυσιολογικα μετα την εξωσωματική αλλα δεν προχώρησε καμια εγκυμοσύνη το λογο ακομα δεν τον έχουμε μάθει και η εξετάσεις όλες δεν δείχνουν καποιο προβλημα ούτε οι ιστολογικες των εμβρυων οου εκανα μετα τις αποξεσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Πριν 2 εβδομάδες περίπου χειρουργήθηκα&εγώ λαπαροσκοπικά, αφαίρεση σάλπιγγας, καθώς είχα δίδυμη εξωμήτρια εγκυμοσύνη σχεδόν 7 εβδομάδων! Δυστυχώς η ψυχολογία μου δ έχει ανέβει γτ ήθελα πάρα πολύ&άλλο παιδί...για καλή μου τύχη έχω ένα αγγελούδι 13 μηνών, που δυστυχώς δ μπορώ να το απολαύσω όπως θέλω αυτές τις μέρες! Όποια πληροφορία για την μετέπειτα πορεία της όλης κατάστασης, καλοδεχούμενη!

q6bUp3.png

 

FCQkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μην σε περνει κορίτσι μου από κατω έχεις είδη ενα παιδάκι και σίγουρα θα κάνεις και το δεύτερο. Μην ξεχνάς οτι η φύση μας πρικησε καποια όργανα που ειναι βασικά στη συλληψη να τα έχουμε διπλά. Έγκυος θα μείνεις ξανά , εγω θα σε συμβούλευα να αφήσεις λιγο χρονο να περάσει και μετα να προσπαθουσες ξανά, απλά για να ηρεμήσει η μητρα. Ισως 2 εως 4 κυκλοι είναι ενα καλο διαστημα. Να μην σκέφτεσαι τη εγινε αλλά πως θα πραγματοποιησεις το όνειρο σου. Αν θες άκουσε με, είμαι παθουσα και μαλιστα σε 2 εγκυμοσύνες κανονικές και 1 εξωμητρια και με μια ψυγολογια χάλια δεν ηθελα να βλέπω κανενα, ουτε να με βλέπουν και προπαντων δεν μπορουσα να βλεπω εγκύους, η ζευγαρια που ειχαν τα παιδακια τους και ηταν ευτυχισμένοι, στεναχωριομουν πολύ και εκλεγα συνέχεια, όμως λεω φτάνει, ως εδώ ηταν η στεναχώρια, αν θέλει ο Θεός , θα μου δώσει ενα παιδί αν πάλι δεν θέλει, δεν μπορώ να παω εναντια σε αυτό, το μονο που μπορω να κάνω είναι να κοιταω να είμαι καλα με τον αντρουλι μου και ίσως καποια στιγμη τα καταφέρουμε και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μην σε περνει κορίτσι μου από κατω έχεις είδη ενα παιδάκι και σίγουρα θα κάνεις και το δεύτερο. Μην ξεχνάς οτι η φύση μας πρικησε καποια όργανα που ειναι βασικά στη συλληψη να τα έχουμε διπλά. Έγκυος θα μείνεις ξανά , εγω θα σε συμβούλευα να αφήσεις λιγο χρονο να περάσει και μετα να προσπαθουσες ξανά, απλά για να ηρεμήσει η μητρα. Ισως 2 εως 4 κυκλοι είναι ενα καλο διαστημα. Να μην σκέφτεσαι τη εγινε αλλά πως θα πραγματοποιησεις το όνειρο σου. Αν θες άκουσε με, είμαι παθουσα και μαλιστα σε 2 εγκυμοσύνες κανονικές και 1 εξωμητρια και με μια ψυγολογια χάλια δεν ηθελα να βλέπω κανενα, ουτε να με βλέπουν και προπαντων δεν μπορουσα να βλεπω εγκύους, η ζευγαρια που ειχαν τα παιδακια τους και ηταν ευτυχισμένοι, στεναχωριομουν πολύ και εκλεγα συνέχεια, όμως λεω φτάνει, ως εδώ ηταν η στεναχώρια, αν θέλει ο Θεός , θα μου δώσει ενα παιδί αν πάλι δεν θέλει, δεν μπορώ να παω εναντια σε αυτό, το μονο που μπορω να κάνω είναι να κοιταω να είμαι καλα με τον αντρουλι μου και ίσως καποια στιγμη τα καταφέρουμε και σε αυτό.

Πεπι σ'ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο&μου απάντησες! Εσένα σου αφαίρεσαν τη σάλπιγγα??? &εγώ νιώθω λίγο άσχημα ακούγοντας για κοπέλες που θα γεννήσουν Ιούνιο-Ιούλιο...βασικά νομίζω πως επειδή είχα μια πάρα πολύ εγκυμοσύνη στο πρώτο&σχεδίαζα τα πάντα στο μυαλό μου απο την αρχή σ'αυτό(δ έβαζε κακό ο νους μου) μου κακοφάνηκε τόσο πολύ! Έχω σκοπό να το αφήσω 3-4 μήνες να ηρεμήσω&εγώ, &απο Μάρτιο πρώτα ο θεός θα το βάλουμε μπροστά χωρίς άγχος!

q6bUp3.png

 

FCQkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πεπι σ'ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο&μου απάντησες! Εσένα σου αφαίρεσαν τη σάλπιγγα??? &εγώ νιώθω λίγο άσχημα ακούγοντας για κοπέλες που θα γεννήσουν Ιούνιο-Ιούλιο...βασικά νομίζω πως επειδή είχα μια πάρα πολύ εγκυμοσύνη στο πρώτο&σχεδίαζα τα πάντα στο μυαλό μου απο την αρχή σ'αυτό(δ έβαζε κακό ο νους μου) μου κακοφάνηκε τόσο πολύ! Έχω σκοπό να το αφήσω 3-4 μήνες να ηρεμήσω&εγώ, &απο Μάρτιο πρώτα ο θεός θα το βάλουμε μπροστά χωρίς άγχος!

Μαρακι όχι εμενα ευτυχως και για καλή μου τύχη δεν χρειάστηκε να αφερεσω σάλπιγγα διότι ειχε κάτσει στο σημείο που ενώνει με τη μήτρα, εσύ ομως μην το σκέφτεστε αυτό έχεις άλλη μια σάλπιγγα που καλειστα μπορει να κάνει τη δουλειά της. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθεις την ωοριξια σου οταν αποφασεις ξανα για παιδάκι για να ξέρεις ποτε θα κάνεις ωοριξια από τη μερια που δεν αφερεσες τη σάλπιγγα, και πιστεύω ότι θα έχεις και λιγότερο άγχος ετσι. Συζήτησε με το γυναικολογο σου για αυτό το θέμα ίσως σε βοηθήσει και αυτός να νιώσεις καλητερα. Πάντως να ξέρεις οτι παιδάκι θα κάνεις και ειλικρινά σου εύχομαι μεσα απο την ψυχή μου να σου έρθει γρήγορα και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πεπι σ'ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο&μου απάντησες! Εσένα σου αφαίρεσαν τη σάλπιγγα??? &εγώ νιώθω λίγο άσχημα ακούγοντας για κοπέλες που θα γεννήσουν Ιούνιο-Ιούλιο...βασικά νομίζω πως επειδή είχα μια πάρα πολύ εγκυμοσύνη στο πρώτο&σχεδίαζα τα πάντα στο μυαλό μου απο την αρχή σ'αυτό(δ έβαζε κακό ο νους μου) μου κακοφάνηκε τόσο πολύ! Έχω σκοπό να το αφήσω 3-4 μήνες να ηρεμήσω&εγώ, &απο Μάρτιο πρώτα ο θεός θα το βάλουμε μπροστά χωρίς άγχος!

Μαρακι όχι εμενα ευτυχως και για καλή μου τύχη δεν χρειάστηκε να αφερεσω σάλπιγγα διότι ειχε κάτσει στο σημείο που ενώνει με τη μήτρα, εσύ ομως μην το σκέφτεστε αυτό έχεις άλλη μια σάλπιγγα που καλειστα μπορει να κάνει τη δουλειά της. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθεις την ωοριξια σου οταν αποφασεις ξανα για παιδάκι για να ξέρεις ποτε θα κάνεις ωοριξια από τη μερια που δεν αφερεσες τη σάλπιγγα, και πιστεύω ότι θα έχεις και λιγότερο άγχος ετσι. Συζήτησε με το γυναικολογο σου για αυτό το θέμα ίσως σε βοηθήσει και αυτός να νιώσεις καλητερα. Πάντως να ξέρεις οτι παιδάκι θα κάνεις και ειλικρινά σου εύχομαι μεσα απο την ψυχή μου να σου έρθει γρήγορα και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα, εχει 5 ημερες που εκανα επεμβαση για αφαιρεση σαλπιγγας. η απορια μου ειναι η εξης, ειχα σαφως λιγο αιμα μετα την επεμβαση, αλλα εχω ακομα, οχι πολυ ομως. ειναι φυσιολογικο αυτο; συγχωρεστε με για την ισως χαζη ερωτηση, αλλα βλεπετε ειμαι κ λιγο φοβιτσιαρα! :) θα εκτιμουσα μια απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσι καλησπέρα και περαστικά. Το Μάρτιο του 2015 έκανα λαπαροσκοπηση λόγω εξωμητριας κυησης και αφαίρεση δεξιας σάλπιγγας. Σε καταλαβαίνω για το άγχος και εγώ έτσι είμαι. Είχα για λίγες μέρες αίμα, φυσιολογικό είναι,και πόνους περιόδου δε θυμάμαι πόσες μέρες. Μετά μου ήρθε στο 20ημερο περίοδος και μετά σιγά σιγά έστρωσε ο κύκλος. Θέλει λίγο χρόνο, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσι καλησπέρα και περαστικά. Το Μάρτιο του 2015 έκανα λαπαροσκοπηση λόγω εξωμητριας κυησης και αφαίρεση δεξιας σάλπιγγας. Σε καταλαβαίνω για το άγχος και εγώ έτσι είμαι. Είχα για λίγες μέρες αίμα, φυσιολογικό είναι,και πόνους περιόδου δε θυμάμαι πόσες μέρες. Μετά μου ήρθε στο 20ημερο περίοδος και μετά σιγά σιγά έστρωσε ο κύκλος. Θέλει λίγο χρόνο, μην αγχώνεσαι.

 

Να σαι καλα κοπελα μου. Πονουσες για μερες; Γιατι εγω δυσκολευομαι πολυ στις κινησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

 

Να σαι καλα κοπελα μου. Πονουσες για μερες; Γιατι εγω δυσκολευομαι πολυ στις κινησεις μου.

 

Ναι κορίτσι πονουσα τα ραμματα με τραβουσαν πολύ. Ιδίως τις πρώτες μέρες τίποτα δε μπορούσα να κάνω. Με τον καιρό συνήλθα, σωματικά μόνο, γιατί ψυχολογικά δε ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτέ. Τώρα βρίσκομαι στο δρόμο της εξωσωματικής και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ναι κορίτσι πονουσα τα ραμματα με τραβουσαν πολύ. Ιδίως τις πρώτες μέρες τίποτα δε μπορούσα να κάνω. Με τον καιρό συνήλθα, σωματικά μόνο, γιατί ψυχολογικά δε ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτέ. Τώρα βρίσκομαι στο δρόμο της εξωσωματικής και ο Θεός βοηθός.

 

Το ψυχολογικο μονο με τον χρονο και με ενα νεο υγιεστατο μωρακι θα περασει κι εν τελει ολα καλα θα πανε. Το λεω για να το ακουω κι εγω!. Σου ευχομαι απο καρδιας το πολυποθητο κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ψυχολογικο μονο με τον χρονο και με ενα νεο υγιεστατο μωρακι θα περασει κι εν τελει ολα καλα θα πανε. Το λεω για να το ακουω κι εγω!. Σου ευχομαι απο καρδιας το πολυποθητο κοπελα μου.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο.Εύχομαι το 2016 να μας φέρει ότι επιθυμούμε.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, μαζεύω τα κομμάτια μου και σας γράφω απόψε μετά από μερικές μέρες πραγματικά εφιαλτικές.

Ειχα μείνει έγκυος το Νοέμβριο αλλά δυστυχώς 27 Νοεμβρίου απέβαλλα. Η πρώτη χοριακη ήταν 124 και την ημέρα της αποβολής είχε πάει 40. Εκεί θεώρησα και εγώ και ο γιατρός πως ητανε μια βιοχημική αποβολή και δεν έδωσα σημασία. Παιρναει ένας μήνας ΚΑο περίοδος άφαντη. Αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια. Κανω χοριακη και είχε πάει 90. Εκεί καταλαβα πως κάτι δεν πάει καλά. Παίρνω το γιατρό και πάω υπερηχο. Ψάχνει ψάχνει και δε φαίνεται τπτ πουθενα. Πιθανώς μου είπε εξωμητριο εφόσον η ενδομητρικη κοιλότητα είναι καθαρή. Από τότε έχει πέσει κάπως η χοριακη και περιμένουμε μπας και αποβληθεί από μόνο του, ώστε να μην πάρω μεθοτρεξατη. Από τότε ρε παιδιά δεν είμαι καλά. Αυτό να πηγαίνω να τσεκάρω κάθε μέρα χοριακη με έχει διαλύσει, έχω διαλυθεί από το άγχος Και τη στεναχώρια. Δεν ξέρω Γτ το έχω πάρει τόσο βαριά. Μια βιοχημική να το δεχτώ οκ αλλά εξωμητριο Γτ;

ειχα κάνει παλιά σαλπιγγογραφια και είχε βγει καθαρή. Φοβάμαι μήπως έχω μέσα συμφυσεις και φλεγμονές και έχουν κάνει θέμα. Είχα διαγνωστεί με χλαμυδια σε ιστό περιόδου και φοβάμαι πως τελικά οντως έκαναν μολυνση μέσα και κατηγορώ τον εαυτό μου που άφησα και έγινε όλο αυτό. Σκέφτομαι να πω στο γιατρό νέα κανω λαπαροσκόπηση κλπ να δω τι παίζει μέσα αλλά ο ίδιος δε νομίζω να το δεχτεί. Πρέπει να το ξαναπάθω για να με πάρουν στα σοβαρά;

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία σας παρακαλω ας γράψει κάτι, σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skoros είπε:

Καλησπέρα, μαζεύω τα κομμάτια μου και σας γράφω απόψε μετά από μερικές μέρες πραγματικά εφιαλτικές.

Ειχα μείνει έγκυος το Νοέμβριο αλλά δυστυχώς 27 Νοεμβρίου απέβαλλα. Η πρώτη χοριακη ήταν 124 και την ημέρα της αποβολής είχε πάει 40. Εκεί θεώρησα και εγώ και ο γιατρός πως ητανε μια βιοχημική αποβολή και δεν έδωσα σημασία. Παιρναει ένας μήνας ΚΑο περίοδος άφαντη. Αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια. Κανω χοριακη και είχε πάει 90. Εκεί καταλαβα πως κάτι δεν πάει καλά. Παίρνω το γιατρό και πάω υπερηχο. Ψάχνει ψάχνει και δε φαίνεται τπτ πουθενα. Πιθανώς μου είπε εξωμητριο εφόσον η ενδομητρικη κοιλότητα είναι καθαρή. Από τότε έχει πέσει κάπως η χοριακη και περιμένουμε μπας και αποβληθεί από μόνο του, ώστε να μην πάρω μεθοτρεξατη. Από τότε ρε παιδιά δεν είμαι καλά. Αυτό να πηγαίνω να τσεκάρω κάθε μέρα χοριακη με έχει διαλύσει, έχω διαλυθεί από το άγχος Και τη στεναχώρια. Δεν ξέρω Γτ το έχω πάρει τόσο βαριά. Μια βιοχημική να το δεχτώ οκ αλλά εξωμητριο Γτ;

ειχα κάνει παλιά σαλπιγγογραφια και είχε βγει καθαρή. Φοβάμαι μήπως έχω μέσα συμφυσεις και φλεγμονές και έχουν κάνει θέμα. Είχα διαγνωστεί με χλαμυδια σε ιστό περιόδου και φοβάμαι πως τελικά οντως έκαναν μολυνση μέσα και κατηγορώ τον εαυτό μου που άφησα και έγινε όλο αυτό. Σκέφτομαι να πω στο γιατρό νέα κανω λαπαροσκόπηση κλπ να δω τι παίζει μέσα αλλά ο ίδιος δε νομίζω να το δεχτεί. Πρέπει να το ξαναπάθω για να με πάρουν στα σοβαρά;

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία σας παρακαλω ας γράψει κάτι, σας παρακαλω

Αρχικα να σου πω πωσ καταλαβαινω την αγωνια σου κ την στεναχωρια σου γιατι το χω περασει...

Αυτη τη στιγμη δεν μπορω να σου γραψω πολλα..εγω εκανα λαπαροσκοπηση κ το αφαιρεσα..κ ευτυχωσ δηλαδη που εγινε ετσι..γιατι οταν με ανοιξε ο λαπαροσκοποσ η σαλπιγγα μου ηταν κατεστραμμενη( εκει ειχε γινει η εμφυτευση). Κ αυτο θα μπορουσε να με οδηγησει σε 2ο εξωμητριο..αφαιρεθηκε κ η σαλπιγγα  μαζι .

ξερω κοπελα που εκανε αγωγη με μεθοτρεξατη κ ολα πηγαν καλα..κ τωρα εχει κ μωρο...αλλα  ο δικοσ μου γιατροσ ηταν αντιθετοσ στη μεθοτρεξατη γιατι μου χε πει πωσ ειναι μορφη χημειοθεραπειασ..ψαξ το λιγο καλυτερα..επισησ απαγορευεται να μεινεισ εγκυοσ συντομα..

Εγω 9 μηνεσ μετα το εξωμητριο κ παρολου που αφαιρεσα την σαλπιγγα εμεινα εγκυοσ..τωρα η μικρη μου ειναιν15 μηνων..στο λεω για να μην απογοητευτεισ..

Υπαρχει κ αλλου θεμα με εξωνητριο μεσα στο parents..δεσ το λιγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γεια σας.Σας γράφω γιατί είμαι λυπημένη και ευελπιστώ κάποια που χει περάσει αντίστοιχα να μου δώσει θάρρος και ελπίδα.Προχθες χειρουργηθηκα λαπαροσκοπηκα αφαίρεσαν την σάλπιγγα μαζί με το ..ζυγωτο το όπως το λένε όλοι για να μην το πουν έμβρυο και στεναχωρηθω,για μένα ήταν το μωράκι μου.Εχω πολλά ξεσπάσματα γιατί αφενός έχασα αυτό που ήθελα τόσο και αφετέρου έχασα την μια σάλπιγγα.Ο γιατρός με καθησυχάζει λέγοντας μου ότι έχω πολλές πιθανότητες γιΑ επόμενη κυηση όμως εγώ έχω τρομάξει και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω ξανά παιδιά.Οτι θα μπλόκαρω το σώμα μου από το άγχος μου και δεν θα πιάνω.

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 1:13 ΜΜ, Mina2014 είπε:

Γεια σας.Σας γράφω γιατί είμαι λυπημένη και ευελπιστώ κάποια που χει περάσει αντίστοιχα να μου δώσει θάρρος και ελπίδα.Προχθες χειρουργηθηκα λαπαροσκοπηκα αφαίρεσαν την σάλπιγγα μαζί με το ..ζυγωτο το όπως το λένε όλοι για να μην το πουν έμβρυο και στεναχωρηθω,για μένα ήταν το μωράκι μου.Εχω πολλά ξεσπάσματα γιατί αφενός έχασα αυτό που ήθελα τόσο και αφετέρου έχασα την μια σάλπιγγα.Ο γιατρός με καθησυχάζει λέγοντας μου ότι έχω πολλές πιθανότητες γιΑ επόμενη κυηση όμως εγώ έχω τρομάξει και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω ξανά παιδιά.Οτι θα μπλόκαρω το σώμα μου από το άγχος μου και δεν θα πιάνω.

Σας ευχαριστώ. 

Μολισ λιγεσ μερεσ περασαν..ειναι φυσιολογικο να μην εισαι στα καλα σου..

Το 2015 αφαιρεσα σαλπιγγα κ εξωμητριο μαζι.. ( ειχς κ αλλη μια επεμβαση ενδιαμεσα για ινομυωματα, που κςθυστερησαν για αλλουσ 3 μηνεσ τισ προσπαθειεσ).

σε 10 μηνεσ  συνολικα απο τισ επεμβασεισ ξανα εμεινα εγκυοσ κ τωρα εχω μια κορη 23 μηνων..

κ για να σου πω κ τκ καλυτερο ειμαι κ στο μηνα μου περιμενω να γεννησω..

Αφου εμεινεσ μια φορα θα ξαναμεινεισ.κ με μια σαλπιγγα μια χαρα επιτυγχανεται εγκυμοσυνη..απλα.ισωσ παρει λιγο παραπανω χρονο..ισωσ...

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί διότι κάναμε σχεδόν 2 χρόνια (Όχι συνεχείς προσπαθειες)

Επίσης δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στο σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου βρέθηκε ένα μικρόβιο(εντεροκοκκος) το οποίο επηρέαζε την ποιότητα του σπέρματος

Το αντιμετωπίσαμε και μετά από έναν μήνα έμεινε εγκυος.Δεν ρώτησα τον γιατρό αν ήταν τυχαίο η οχι

Ανησυχώ γιατί δεν ξέρω πόσο εύκολα θα ξαναμεινω.

Να σου ζήσουν τα παιδακια σου κ να ναι καλοτυχα

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2019 at 1:13 ΜΜ, Mina2014 είπε:

Γεια σας.Σας γράφω γιατί είμαι λυπημένη και ευελπιστώ κάποια που χει περάσει αντίστοιχα να μου δώσει θάρρος και ελπίδα.Προχθες χειρουργηθηκα λαπαροσκοπηκα αφαίρεσαν την σάλπιγγα μαζί με το ..ζυγωτο το όπως το λένε όλοι για να μην το πουν έμβρυο και στεναχωρηθω,για μένα ήταν το μωράκι μου.Εχω πολλά ξεσπάσματα γιατί αφενός έχασα αυτό που ήθελα τόσο και αφετέρου έχασα την μια σάλπιγγα.Ο γιατρός με καθησυχάζει λέγοντας μου ότι έχω πολλές πιθανότητες γιΑ επόμενη κυηση όμως εγώ έχω τρομάξει και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω ξανά παιδιά.Οτι θα μπλόκαρω το σώμα μου από το άγχος μου και δεν θα πιάνω.

Σας ευχαριστώ. 

Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι... με μια σάλπιγγα μια χαρά μένεις έγκυος... αφαιρεσα κι εγώ μια σάλπιγγα το 2016 λόγω εξωμητριου και τον τελευταίο χρόνο έμεινα 2 φορές έγκυος σε ηλικία 40 χρονών!!! Βέβαια οι εγκυμοσύνες δεν προχώρησαν αλλά έγκυος έμεινα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και η κοιλίτσα σου να φουσκώσει σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι... με μια σάλπιγγα μια χαρά μένεις έγκυος... αφαιρεσα κι εγώ μια σάλπιγγα το 2016 λόγω εξωμητριου και τον τελευταίο χρόνο έμεινα 2 φορές έγκυος σε ηλικία 40 χρονών!!! Βέβαια οι εγκυμοσύνες δεν προχώρησαν αλλά έγκυος έμεινα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και η κοιλίτσα σου να φουσκώσει σύντομα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μου γίνει εμμονη γιατί τον πρώτο καιρό προσπαθούσαμε κάθε μήνα συστηματικά και με κούρασε και το παράτησα. Τον Αύγουστο με 2 επαφές και έφερε θετικό αποτέλεσμα άσχετα με την εξέλιξη.Σαφεστατα δεν μπορεί καμία κοπέλα από δω να μας πει ποτε  θα ξαναπιασει για να της απαντήσουμε.Ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχω πρόβλημα γονιμότητας για την ώρα τουλάχιστον και πως σε 2 μήνες θα μαι πάλι στο ιατρείο του για τα ευχάριστα. Τόσο θετικός. Σκεφτόμουν ότι αυτό που λένε άμα πιάσεις μια θα ξαναπάρεις το είχα παντα σαν απλά μια θεωρία.Στη πράξη πολλές κοπέλες δεν πιάνουν αμέσως ξανά. Είναι στο χέρι του Θεού. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mina2014 είπε:

Με απασχολεί διότι κάναμε σχεδόν 2 χρόνια (Όχι συνεχείς προσπαθειες)

Επίσης δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στο σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου βρέθηκε ένα μικρόβιο(εντεροκοκκος) το οποίο επηρέαζε την ποιότητα του σπέρματος

Το αντιμετωπίσαμε και μετά από έναν μήνα έμεινε εγκυος.Δεν ρώτησα τον γιατρό αν ήταν τυχαίο η οχι

Ανησυχώ γιατί δεν ξέρω πόσο εύκολα θα ξαναμεινω.

Να σου ζήσουν τα παιδακια σου κ να ναι καλοτυχα

Θα κανετε πιο στοχευμενεσ προσπαθειεσ την επομενη φορα..κ δεν ξερω..αλλα δεν μου ακουγεται τοσο τυχαιο το οτι με το που θεραπευσατε το μικροβιο εμεινεσ εγκυοσ αμεσωσ..

Παρε λιγο υο χρονο σου..κ μετα ξανα βαλτε μπροστα..κ ευχομαι να μασ πεισ συντομα πωσ περιμενεισ μωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...