Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ.....................!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το βραδυ κανει να φοραμε σουτιεν ( οχι κανονικο, κατι σαν μπουστακι απλα για να τα συγκρατει) ?

Το στηθος μου τωρα στον 5ο ειναι τεραααστιο - τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα - και καπως μου εχει μπει η ιδεα οτι καλυτερα να συγκρατειται και το βραδυ για να μην χαλαρωσει. Στην αρχη το φορουσα γιατι ετσι παρατηρησα οτι δεν με πονουσαν τοσο το βραδυ αλλα τωρα μου εχει μεινει συνηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ως συγγενής δερματολόγου θα πω τα εξής. Ραγάδες=απότομη αύξηση βάρος. Ξεχάστε τις κρέμες πριν και κυρίως την όποια αντιμετώπιση μετά! Αν οι ραγάδες ήρθαν, θα μείνουν!! Αν είναι γεννετικα κατασκευασμενο το δέρμα σας να είναι πιο ελαστικό, τότε σας παίρνει να βάλετε λίγα κιλάκια παραπάνω. έβαλα μόλις 11 κιλά στο 1ο ζουζούνι και έκανα ραγάδες την 38η εβδομάδα λόγω απότομης αύξησης του βάρους του μωρού. Μη ρωτάτε για κρέμες, τις μισές Salba-mamma 1 εγώ τις έβαλα.

 

Για το στήθος δε σκάω, μόλις γεννήσω έχω σχέδια.. Κλέφτης θα γίνει ο Φουστάνος????

Link to comment
Share on other sites

Το μαλακό σουτιέν στον ύπνο λένε πως είναι πολύ καλό για το στήθος. Πράγματι ανακουφίζει από τους πόνους κάπως, αλλά είμαι νευρική και δεν το αντέχω ούτε λεπτό όταν μπαίνω σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από την αρχή της εγκυμοσύνης άρχισα να βάζω κρέμα για ραγάδες και την ίδια χρησιμοποιούσα κιόλας για το στήθος metanastis :D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχω αγωνία επειδή 2 ημέρες τώρα δεν είναι ευαίσθητο. Βέβαια μου έχει ξανά συμβεί παύση ευαισθησίας και αυτό που λες, οτι άλλωτε με φαγουρίζει άλλωτε οχι... μάλλον σε ανησυχία να βρίσκομαι!!!

 

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα! Με το που περπάτησα λίγο την 12η βδομάδα, σταμάτησε να πονά...Αλλά με είχε προειδοποιήσει η γυναικολόγος ότι θα συμβεί, οπώτε μην ανησυχείς!

ea0f1b3dca.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάρες!!! Τί μου κάνετε; Εγώ αν και είμαι αδύνατη, μπόλικο στήθος είχα από πριν την εγκυμοσύνη. Τον 1ο και 2ο μήνα, πόναγε και πρηζόταν, τον 3ο περιορίστηκε ο πόνος αλλά ήταν τούμπανο (!!!) και τώρα νιώθω πολύ λιγότερο πόνο απ' ότι στην αρχή αλλά μεγαλύτερο πρήξιμο. Οι θηλές μου έχουν κι εμένα σκουρύνει και νομίχω ότι αυτό έγινε στις αρχές του 3ου μήνα. Επίσης έχει απλωθεί η περιοχή της θηλής, μου φαίνεται (θηλαία άλως). Κι εγώ στην αρχή ανησυχούσα όταν χαλάρωνε το στήθος γιατί δεν είχα και τίποτε άλλα συμπτώματα, αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην πονάει συνέχεια με την ίδια ένταση. Έτσι τώρα όταν σταματάει δεν πανικοβάλλομαι... Να ρωτήσω κάτι τώρα: Ο γιατρός μου έγραψε κάτι φαρμακευτικές κρεμούλες για τις ραγάδες στην κοιλίτσα αλλά εγώ προτίμησα να βάλω αγνή βαζελίνη, που μου φαίνεται πιο ακίνδυνη. Στο στήθος τί μπορούμε να βάλουμε προληπτικά για την αποφυγή ραγάδων; Υπάρχει κάτι ειδικό για την περιοχή που να είναι και ακίνδυνο ασφαλώς;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Κορίτσια, έχω το έξής θέμα, είχα απο πριν μεγάλο στήθος και τώρα ειδικά έχει γίνει τεράστιο και πολύ βαρύ!!

Είμαι στον πέμπτο και απο τα 4 κιλά που έχω πάρει πρέπει το ένα να είναι εκεί!

Τι να πω, απελπισία... :(

Επιπλέον τις τελευταίες μέρες με πονάει ακόμη και όταν είμαι ξαπλωμένη,

αν αλλάξω θέση, όπως μετακινείται το βάρος (τι λέω θέε μου :oops: ), πονάει!!!πολύ!!!

έχω πάρει σουτιέν εγκυμοσύνης για την σωστή στήριξη,

αλλά στον ύπνο δεν μπορώ να το φοράω γιατί με σφίγγει και μου κάνει σημάδια στο στήθος..οπότε δεν το φοράω όταν κοιμάμαι.

Εχω ακούσει για ειδικά σουτιέν ύπνου που δεν έχουν ραφές..

κάτι τέτοιο ξέρει καμία τιποτα?

Ευχαριστώ!!! :)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει για σουτιέν εγκυμοσύνης χωρίς ραφές, αλλά δεν είχα αγοράσει. Έχω παρόμοιο πρόβλημα, φούσκωσε το στήθος, πρέπει ν'ανέβηκα & 2 νούμερα στο σουτιέν!! Γυρίζω πλευρό το βράδυ & ξπνάω απ'τον πόνο. Το ίδιο & όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι. Τι να πω?? Όλα για τη μητρότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Kalispera eimai kainourgia stin parea sas kai 8a hthela thn politimi voithia sas!!!!Prin apo 2 mhnes eixa kanei gia polu ligo eleythero erwta(mpike mono mia-dyo fores) den eixe teliwsei mesa mou o filos mou......alla exw adiathetisei 2 fores kai apo tote ekeinh h fora htan h teleytaia mou!!!To erwtima mou einaii mipws eimai egkuos giati to stoithos mou exei megalosei kai kana 2 fores thn mia eniwsa adiathesia kai ekana emeto olo to vradi!!!alla kai shmera ekana emeto kai taytoxrona eixa kai ponokefaLo!!!emai mikri se hlikeia thelw thn voitheia sas!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...