Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμπέδωση εμβρύου;;;Μήπως είναι νωρίς;;;


Recommended Posts

Κορίτσια, τη Δευτέρα πήγα στη γιατρό και είδε το κεφαλάκι πολύ χαμηλά και μου είπε πως εμπεδώθηκε!!!Μα αφού είμαι ακόμα στον όγδοο της είπα!!!Το αστείο είναι πως όταν κατέβηκε (πριν καμιά βδομάδα!) το κεφαλάκι χαμηλότερα το κατάλαβα,βγήκα με ύφος και τους είπα...εμπεδώθηκε!Όλοι με κορόιδευαν!!!

Ήταν σαν γδούπος και έτρεξα αμέσως στην τουαλέτα, γιατί πίεσε την κύστη...και παρ΄ολίγον...καταλαβαίνετε...;)Είναι το πρώτο μας παιδάκι και στα βιβλία κτλ. γράφει ότι ο τοκετός αναμένεται συνήθως σε 2-3 εβδομάδες!!!Τα' χω ψιλοπαίξει...Αύριο πλέον μπαίνω στον ένατο, αλλά νόμιζα ότι θα τον εξαντλήσω...Και είμαστε και σε φάση να μετακομίσουμε σε 1-2 βδομάδες...Ε ρε γλέντια...Μια ζωή τελευταία στιγμή...

Εσείς πόσες μέρες μετά την εμπέδωση γεννήσατε;;;

Αφήστε που έχω όρεξη για βόλτες, να δω προικούλες μωρού, διακοσμητικά κτλ., να βρω έπιπλά για το νέο σπίτι, αλλά πλέον φοβάμαι μήπως γεννήσω πριν την ώρα μου!!!Στο δρόμο θα με βρουν τα γεννητούρια...Επίσης...σαν πολύ ήσυχος είναι...τί γλυκά, τί αλμυρά...δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!Κουνιέται ελάχιστα και πλέον...πολύ χαμηλά...

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα δεν εμπεδωθηκε ποτε, αλλα κατα η διαρκεια του τοκετου.

Να χαιρεσαι παντως, γιατι αυτο σημαινει συνηθως πιο ευκολο τοκετο.

Αφου μπαινεις στον εννατο, ολα καλα.

Με το καλο ευχομαι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμπεδώθηκε σήμαίνει ότι το μωρο ειναι προς τα κάτω και εχει μπει μες στη λεκάνη.Οπότε σιγά σιγά κατεβαίνει προς τα κάτω και στο τέλος ΓΕΝΑΣ!!!!!!!!Εγω ειμαι το αντίθετο...Το μωρο ειναι ακόμα με το κεφάλι πάνω!!!!Αυτό είναι πιο αγχωτικό απο το να εμπεδωθει λίγο πριν τον 9ο , αρα μάγδα νομίζω ότι είσαι τυχερη...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκια μου, μακάρι να γεννήσω εύκολα, όπως λέτε, αλλά για κάποιο λόγο αγχώνομαι αρκετά!!!Φοβάμαι μήπως έρθει νωρίς και ακόμα δεν έχω τίποτα έτοιμο!!!Μακάρι να πάνε όλα καλά...Εύχομαι σε όλες να είστε καλά και εσείς και τα μπεμπάκια σας!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάγδα, με το καλό να έρθει το μωράκι σου και μ' έναν πόνο. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα ίσα-ίσα αφού το μωρό πήρε την θέση του όλα θα πάνε καλά. Μήπως θα έπρεπε σιγα-σιγά να φτοιάξεις την βαλίτσα, εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου τα ετοίμαζα όλα μόλις έμπαινα στον έβδομο.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και εγώ κορίτσια μπήκα στον έννατο και δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα κ ο γιατρός μου είπε να το ρίξω λίγο ποιό πολύ στο περπάτημα για δύο μέρες και θα με δεί πάλι την Πέμπτη. Αν δεν έχει καθόλου εμπεδωθεί ο μπέμπης θα μπώ μέσα για να προσπαθήσουμε με τεχνικούς πόνους να τον βγάλουμε είναι βλέπετε ήδη 3800. Αλλιώς θα τον βγάλουμε με καισαρική. Ελπίζω να την γλιτώσω!!!!!!! Είμαι λίγο ανχωμένη γιατί δεν θέλω καισαρική.:oops::oops::|

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ωχ, κορίτσια και εγώ το ίδιο φοβάμαι!περπατάω αρκετά, είμαι στην 34η βδομάδα και καταλαβαίω ότι ο μικρός δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα!ελπίζω μέχρι την 36 βδομάδα που θα πάω στη γυναικολόγο να εμπεδωθεί γιατί αλλιώς....

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Mirandoula μηπως εχεισ μπερδεψει την εμπεδωση με το γυρισμα ?

εμπεδωση μπορει να γινει και 2 μερες πριν τον τοκετο .το γυρισμα πρεπει να γινει μεχρι την 36 ευδομαδα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...