Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι εαν ξερει καποια να μου απαντησει, στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα καμπυλη σακχαρου και ολα οκ τωρα στην δευτερη μου ειπε ο γιατρος πως δε χρειαζεται να ξανακάνω αφου στην πρωτη βγηκαν καλά τα αποτελέσματα. Ισχύει κατι τέτοιο ρε κορίτσια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο μενα.Ειμαι πολυ αγχωμενη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!!!Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος στο 2 παιδακι μου!Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα προβληματα ζαχαρου!Σε αυτην την εγκυμοσυνη εχω το αμνιακο υγρο στα ανωτερα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ορια,το μωρακι ειναι κανονικο στην αναπτυξη του και παρακολουθω το ζαχαρο με καμπυλες ζαχαρου.Εχω κανει 2 μικρες με 50ml γλυκοζης οι οποιες ηταν μεσα στα ορια και σημερα πηρα τα αποτελεσματα της μεγαλης καμπυλης ζαχαρου με τα 100ml.Να σημειωσω οτι στην τελευταια μικρη καμπυλη στα 60λ. ειχα μετρηση 138 με οριο του εργαστηριου το 140!Τα σημερινα μου αποτελεσματα ειναι τα εξης ζαχαρο νηστειας 69 με ορια 65-110.Φορτιση με γλυκοζη 100ml, ζαχαρο 60λ.μετα 152 με ορια 120-170

ζαχαρο 120λ.μετα 134 με ορια 65-120?????

και τελος ζαχαρο 180λ.μετα 86 ορια δεν ειναι γραμμενα

διπλα σε αυτη τη μετρηση.

Απο ο,τι μπορω να καταλαβω το προβλημα υπαρχει στα 120λ. Εσεις τι λετε???Ειναι παθολογικη η καμπυλη???Τι πρεπει να κανω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσιολογικες τιμες για τα 100γρ γλυκοζης ειναι στα 60΄εως 180 στα 120΄εως 155 και στα 180΄εως 120..Μην αγχώνεσαι. Θα σου πει ο γιατρος σου τι να κανεις αν και ειναι καλά τα αποτελεσματά σου.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!τα φυσιολογικα ορια που γραφεις που τα βρηκες?το δικο μου μικροβιολογικο γιατι μου εδωσε αλλα ορια???δεν μπορω να καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!τα φυσιολογικα ορια που γραφεις που τα βρηκες?το δικο μου μικροβιολογικο γιατι μου εδωσε αλλα ορια???δεν μπορω να καταλαβω....

 

αυτό συμβαίνει, κάθε μικροβιολογικό μπορεί να δώσει και διαφορετικό φυσιολογικό εύρος. Μην το ψάχνεις εδώ στο φόρουμ γιατί τζάμπα θα αγχωθείς, ο πιο αρμόδιος είναι ο γιατρός σου ;) γενικά πάντως, όταν είναι μόνο μία τιμή ανεβασμένη δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, συνήθως απλά προσέχεις λίγο τη διατροφή. Μίλα με το γιατρό σου όμως για έγκυρες οδηγίες.

 

Όντως κάποιοι γιατροί δεν συστήνουν την καμπύλη, και απλά παρακολουθούν το σάκχαρο μέσα από τις εξετάσεις αίματος. Δεν είναι λάθος αυτό, απλά τείνει να καθιερωθεί να την κάνουν προληπτικά οι περισσότερες έγκυες, επειδή μπορεί να δείξει με περισσότερη ακρίβεια τι γίνεται με την ινσουλίνη.

 

Αααα κι ο διαβήτης δεν έχει σχέση με το πόσα γλυκά τρώμε, μάλλον επειδή το λέμε και ζάχαρο νομίζουμε ότι έχει να κάνει με τη ζάχαρη, αλλά δεν ισχύει ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μου τα ειπαν δυο ενδοκρινολογοι και δυο γυναικολόγοι.Και το δικομου μικροβιολογικο τα ιδια εγραφε αλλά μου ειπε ο γιατρος οτι αυτες οι τιμες ειναι οταν δεν εισαι εγκυος..Ενοειται οτι θα συμβουλευτεις το γιατρο σου συμφωνω με την κοπελα που σου απαντησε και γενικα καλο ειναι το τελευταιο τριμηνο, ακόμα και αν δεν εχεις διαβητη κυησης και έχεις καμπύλη καλή, να προσεχεις την διατροφη και να αποφευγεις τα γλυκα. Ο πιο αρμόδιος όμως ειναι ο γιατρός σου για να σε συμβουλέψει!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν εκανα τη καμπυλη επειδη ειχα πολυ χαμηλο ζαχαρο και δεν χρειαζονταν.Ο γιατρος σου θα αποφασισει αν χρειαζεται να την κανεις η οχι βαση των εξετασεων σου.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας!!!Θα ρωτησω τον γιατρο μου εννοειται απλα θεωρησα σωστο να παρω και αλλες γνωμες!!Οσο για τη διατροφη μου εδω και 3-4 εβδομαδες εχω κοψει τα γλυκα [τρωω 1 τον μηνα], εχω κοψει τα κοκκινιστα κλπ, τα ζυμαρικα και τρωω ψητα με σαλατα και απο 1 φετα μαυρο ψωμι σε καθε γευμα για να παιρνω τους υδατανθρακες που χρειαζομαι.Για βραδυ γιαουρτακια,φρουτα, γαλα με λιγα δμητριακα και τετοια......Ε δε νομιζω να μπορω να κανω κατι αλλο πια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σακχαρο πρωινο εχω γενικα κάτω από 80 εκανα την καμπύλη των 50 εφτασα 113 στην μια ωρα και φαγωμενη με ενα μπωλ δημητριακα με σοκολατα και γαλα. Άριστη.Την εκανα 21η εβδομαδα. Παθαινα υπογλυκαιμίες. Ο γιατρος του νοσοκομειου όμως επεμενε να κανω την μεγαλη καμπύλη και του ελεγα αδικα θα ταλαιπωρηθω!Μου ειπε θα πας την 28 εβδομαδα..Έκαν των 75 βγήκε στα ανώτερα φυσιολογικα (αλλά ήταν αυτο που το διαλύεις και ειχε λίγο ιζημα στο ποτηρι τους το ειπα μου ειπαν δεν πειράζει).Ξαναέκανα 2 μερες μετα των 100 σε άλλο μικροβιολογικό με σφραγισμένο μπουκαλάκι των 100.Και ήταν παθολογική!Ακόμη και τωρα με την διατροφη πριν το γευμα επαθα υπογλυκαιμία και έφτασε 62!Με την διατροφή δοξα το θεο ειμαι μια χαρά μεχρι στιγμής.Αν δεν την ειχα κάνει την καμπύθλη θα ειχα μαύρα μεσανυχτα και θα έλεγα παθαινω και υπογλυκαιμίες αποκλείεται να έχω.Ο διαβήτης κύησης ειναι υπουλος δεν φαίνεται απο τις απλές εξετάσεις. Με την μεγάλη καμπύλη φαίνεται αν ο οργανισμός ξεπερνάει το σοκ των υψηλών ορμονών που ανεβαίνουν στην 24η-28η εβδομάδα και αν μπορει να το μεταβολίσει.Απο εκεί και πέρα οτι πεί ο γιατρός και όπως κρίνει ο καθένας!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...εγω εκανα εχθες β επιπεδου,ολα καλα σακχαρο εχω 70,,ρωτησα για καμπυλη και ειπε οτι δεν χρειαζεται, καποιες κοπελες μου ειπαν οτι ειναι το εκαναν...και ειχα αμφαβολιες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σακχαρο πρωινο εχω γενικα κάτω από 80 εκανα την καμπύλη των 50 εφτασα 113 στην μια ωρα και φαγωμενη με ενα μπωλ δημητριακα με σοκολατα και γαλα. Άριστη.Την εκανα 21η εβδομαδα. Παθαινα υπογλυκαιμίες. Ο γιατρος του νοσοκομειου όμως επεμενε να κανω την μεγαλη καμπύλη και του ελεγα αδικα θα ταλαιπωρηθω!Μου ειπε θα πας την 28 εβδομαδα..Έκαν των 75 βγήκε στα ανώτερα φυσιολογικα (αλλά ήταν αυτο που το διαλύεις και ειχε λίγο ιζημα στο ποτηρι τους το ειπα μου ειπαν δεν πειράζει).Ξαναέκανα 2 μερες μετα των 100 σε άλλο μικροβιολογικό με σφραγισμένο μπουκαλάκι των 100.Και ήταν παθολογική!Ακόμη και τωρα με την διατροφη πριν το γευμα επαθα υπογλυκαιμία και έφτασε 62!Με την διατροφή δοξα το θεο ειμαι μια χαρά μεχρι στιγμής.Αν δεν την ειχα κάνει την καμπύθλη θα ειχα μαύρα μεσανυχτα και θα έλεγα παθαινω και υπογλυκαιμίες αποκλείεται να έχω.Ο διαβήτης κύησης ειναι υπουλος δεν φαίνεται απο τις απλές εξετάσεις. Με την μεγάλη καμπύλη φαίνεται αν ο οργανισμός ξεπερνάει το σοκ των υψηλών ορμονών που ανεβαίνουν στην 24η-28η εβδομάδα και αν μπορει να το μεταβολίσει.Απο εκεί και πέρα οτι πεί ο γιατρός και όπως κρίνει ο καθένας!

 

κάποιες φορές ΚΑΙ η υπογλυκαιμία είναι ένδειξη διαβήτη. Προσωπική μου άποψη, εφόσον είναι μια εξέταση που δεν μας επιβαρύνει σε κάτι (είναι λίγο ταλαιπωρία, αλλά ΟΚ, αντέχεται) και είναι και πιο εξειδικευμένη από μια απλή εξέταση αίματος, καλό είναι να γίνεται. Αν βέβαια ο γιατρός που μας παρακολουθεί δεν το θεωρεί σκόπιμο, είτε το ζητάμε εμείς είτε το δεχόμαστε και προχωράμε με αυτό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάποιες φορές ΚΑΙ η υπογλυκαιμία είναι ένδειξη διαβήτη. Προσωπική μου άποψη, εφόσον είναι μια εξέταση που δεν μας επιβαρύνει σε κάτι (είναι λίγο ταλαιπωρία, αλλά ΟΚ, αντέχεται) και είναι και πιο εξειδικευμένη από μια απλή εξέταση αίματος, καλό είναι να γίνεται. Αν βέβαια ο γιατρός που μας παρακολουθεί δεν το θεωρεί σκόπιμο, είτε το ζητάμε εμείς είτε το δεχόμαστε και προχωράμε με αυτό.

 

Υπογλυκαιμίες έκανα μόνο στην εγκυμοσύνη. Πρίν δεν ειχα. Και μεχρι την 21η εβδομάδα σιγουρα δεν ειχα διαβητη κυησης γιατι ειχα κάνει την καμπύλη των 50 και ηταν 113.Στην εγκυμοσύνη νομίζω ειναι φυσιολογικο να κάνεις υπογλυκαιμιες (ειδικα αν αργεις τα γευματα) δεν σημαίνει απαραίτητα διαβητη.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Υπογλυκαιμίες έκανα μόνο στην εγκυμοσύνη. Πρίν δεν ειχα. Και μεχρι την 21η εβδομάδα σιγουρα δεν ειχα διαβητη κυησης γιατι ειχα κάνει την καμπύλη των 50 και ηταν 113.Στην εγκυμοσύνη νομίζω ειναι φυσιολογικο να κάνεις υπογλυκαιμιες (ειδικα αν αργεις τα γευματα) δεν σημαίνει απαραίτητα διαβητη.

 

γι' αυτό είπα 'κάποιες φορές' ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα κάνω αύριο και με αυτά που διάβασα έχω καραγχωθεί. Τόσο χάλια είναι η γλυκόζη;

Ειναι λιγακι.Εγω τουλαχιστον δεν το μπορουσα και εκανα μονο με 50 γλυκοζη!Αλλες παλι το πινουν πιο ανετα.Μην αγχωνεσαι μωρε,θα σου φανει χειροτερο!Με το καλο το μωρακι σου!!!:-D

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγακι.Εγω τουλαχιστον δεν το μπορουσα και εκανα μονο με 50 γλυκοζη!Αλλες παλι το πινουν πιο ανετα.Μην αγχωνεσαι μωρε,θα σου φανει χειροτερο!Με το καλο το μωρακι σου!!!:-D

 

΄Σ' ευχαριστώ. Να΄σαι καλά!

Δεν το περίμενα να είναι τόσο χάλια. Από περιέργεια μπήκα και διάβασα και ΦΡΙΚΑΡΑ!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι.Εγω ουτε την μυρωδια δεν αντεχα αλλα μια κοπελα που ηταν διπλα μου την ηπιε λες και ηταν νερο,το ιδιο και μια φιλη μου.Παντως αν σε ενοχλησει μπορεις να παρεις και λιγο λεμονι μαζι σου να σταξεις μεσα.Πριν το χρησιμοποιησεις ρωτα την μικροβιολογο αλλα απο οτι ξερω δεν πειραζει

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω . Μάλλον είναι θέμα γιατρού τελικά. Εγώ και στις 3 εγκυμοσύνες το έκανα επειδή ο γιατρός το θεωρούσε απαραίτητο (και κάθε φορά τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά).

Σε μια φίλη πάλι ούτε στη πρώτη, ούτε στη 2η εγκυμοσύνη την έβαλε να το κάνει. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Kυριολεκτικά τα είδα όλα. Άντε και ήπια αυτή την αηδία. Η ζαλάδα και η ανακατωσούρα ήταν όλα τα λεφτά. Να ξεράσω ήθελα, να λιποθυμησω ήθελα...τελικά με το που ήπια τη γλυκόζη με μετέφεραν σε ένα κρεβάτι γιατί δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Το δάκρυ δε κορόμηλο. Τόσο αδύναμη ένιωθα που μιξοέκλαιγα σαν κοριτσάκι. Μετά την πρώτη μέτρηση πάλι καλά συνήλθα και πετάχτηκα στης μαμάς μου μέχρι να περάσει η ώρα.

Πάει κι αυτό...Αναμένουμε τα αποτελέσματα τώρα...Ξέρουμε φυσιολογικές τιμές;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Άντεξες να κάνεις 3 εξετάσεις καμπύλης ζαχάρου; Μπράβο σου!

Εγώ έκανα το πρωί και δεν θέλω να ξαναπεράσω και να ξαναζήσω αυτή την αηδία...

Τώρα αναμένω αποτελέσματα. Σε καμιά ώρα θα πάμε να τα πάρουμε κι ο Θεός βοηθός. Αχ Παναγία μου μην έχω ζάχαρο. Δεν θέλω να λιμοκτονήσω!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου με 100 γραμ. γλυκόζη.

 

Γλυκόζη 0 λεπτά 79

Γλυκόζη 60 λεπτά 89

Γλυκόζη 120 λεπτά 88

Γλυκόζη 180 λεπτά 46

 

Πώς είναι; Φυσιολογικές τιμές δεν μου έδωσαν.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...