Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ


Recommended Posts

Τελευταία αναρωτιέμαι συνέχεια. Βρέθηκα τώρα στη θέση να κάνω τροφοβλάστη λόγω αυξημένης πιθανότητας για σύνδρομο Down. Ξέρω ότι με αυτή την εξέταση θα έχω αποτέλεσμα για το σύνδρομο Down, για τρισωμία 18-13, (το οποίο θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι), για φυλετικές ανωμαλίες. Τι άλλο θα μάθω;

Υπάρχει τρόπος να βρεις έγκαιρα άλλου είδους νοητική καθυστέρηση ή αυτισμό; Υπάρχει εξέταση που δείχνει τέτοια στοιχεία;

Ξέρω ότι η Β΄Επιπέδου στη συνέχεια θα δείξει αποτελέσματα κυρίως για κατασκευαστικές ανωμαλίες ή μη. Που μπορεί να παραπέμπουν αυτές; Σε ποιες ασθένειες;

Μήπως ξέρει κάποιος ποιες ασθένειες ή προβλήματα δεν μπορούν να προβλεφθούν με κανένα τρόπο από τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γειά σου Κεχριμπαρένια! Δυστυχώς καμία εξέταση δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% οτι το μωρό σου θα είναι υγειές. Αυτό που ξέρω ειναι οτι η τρισωμία 21 ειναι το γνωστό πλέον σε όλους σύνδρομο Down, τώρα οι τρισωμίες 13 και 18 δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι, παρα μόνο οτι πρόκειται για χρωμοσωμικές ''ανωμαλίες'', οι οποίες ανήκουν και αυτές στην κατηγορία των συνδρόμων. Ο αυτισμός δεν μπορεί να διαγνωστεί προγεννητικά σίγουρα και είναι και πολύ δύσκολο να διαγνωστεί και σε νεογνά, συνήθως μετά τον 1ο χρόνο και ίσως και αργότερα κάποια σημάδια προβληματίζουν τους γονείς. Η β' επιπέδου ανιχνεύει τυχον συγγενείς ανατομικές ανωμαλίες στο κεφάλι, τον εγκέφαλο, το πρόσωπο, την σπονδυλική στήλη, το θώρακα/διάφραγμα, τα νεφρά,την καρδιά...αλλά όχι όλες. Συγγενείς ανωμαλίες είναι η δισχιδής ράχη, η ανεγκεφαλία, η υδροκεφαλία, δίαφορες καρδιακές παθήσεις, η διαφραγματοκήλη, η γαστρόσχιση κ.α. Και πολλά απο αυτά δεν είναι πάντα εύκολο να διαγνωσθούν, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κεχριμπαρενια...

λοιπον ο αυτισμος δυστηχως δεν φαινεται στον προεγεννετικο ελεγχο...

 

ο τροφοβλαστης βλεπεις ολα τα χρωμοσωματα του εμβρυου....τα ποιο γνωστα ειναι το 21 το down, το 18 συνδρομο edwards το 13 το pataou(νομιζω ετσι γραφετα κ το 13-18 που θεωρειται κ αυτο συνδρομο....

βλεπει επισης κυστικη ινωση το στιγμα..δεν θυμαμαι αλλα...

εχει αρνητικα οτι δεν βλεπει τα παντα...αλλα τα χρωμοσωμιακα τα βλεπει....

ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα..κ με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...