Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα, η μυκητιασική κολπίτιδα είναι αρκετά συχνή στην εγκυμοσύνη, κυρίως λόγω των αυξημένων υγρών που υπάρχουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, αφού οι μύκητες δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στο μωρό. Επίσης δεν επηρρεάζουν σε τίποτα τον τράχηλο και την πορεία της εγκυμοσύνης. Καλό είναι να πάρετε αγωγή με κολπικά υπόθετα μετά τις 12 εβδομάδες εσείς και χάπια ο σύντροφος, εάν έχετε επαφές, καθώς και να επαναλάβετε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού σε ένα μήνα περίπου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Ειμαι 28 χρονων και εχω περιοδο μονο με χαπια.. Εχω αδιαθετησει απο μονη μου μονο 2-3 φορες. Ο υπερηχος που ειχα κανει αρχικα εδειξε υποπλαστικη μητρα και ωοθηκες.. Υστερα απο θεραπεια που μου συστησε ο γιατρος μου για να εχω περιοδο καθε μηνα η μητρα μου καθως και το ενδομητριο εχουν ερθει σε κανονικες περιπου διαστασεις. Ομως μου ειπε οτι δεν θα μπορεσω ποτε να κανω δικο μου παιδι γιατι δεν εχω ωαρια. Εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτο? Δεν υπαρχουν πιιανοτητες να εχω δικα μου ωαρια? Εκοψα για τρεις μηνες παλιβτα χαπια και δυστυχως αναγκαστικα να τα ξαναρχισω γιατι δεν αδιαθετησα ολο το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ. Βάντζου σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!!!! Η γραμματέας της γιατρού μου είπε ότι οι εξετάσεις είναι μια χαρά κ ότι εχω ελαφρά κολπίτιδα.. Μιας κ η γιατρός ήταν απασχολημένη κ δεν είχε χρόνο να με δει. Λέω κ γω ευτυχώς είμαι καλά. Πίνω εγώ κ ο άντρας μου αντιβίωση για 10 μέρες μου τελειώνει κ η περίοδος και την 14 μέρα λέμε να προσπαθήσουμε πάλι μιας κ θέλουμε να κάνουμε μωρό. Σημειωτέον είμαι 32 ετών χώρις παιδί χωρίς ιστορικό αποβολών κτλ. Δυστυχώς όμως ξανά αίμα.. Πάω κατευθείαν στη γιατρό κ μου ανακοινώνει ότι εχω τραχηλιτιδα ελκωδη κ ότι δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε να κοιμηθεί ο ιός... Και η προσπάθεια για μωρό;;; Να περιμένω λέει .. Το τεστ ΠΑΠ γράφει :ότι παρατηρούνται λίγα παρακερασωτικά κύτταρα. Συμπέρασμα ελαφρά κολπίτιδα αρνητικό για κακοήθεια.

Η ιστολογική γράφει: τεμαχίδια τραχήλου εμφανίζουν έντονη χρονίζουσα κ οξεία φλεγμονώδη διήθηση με εξέλκωση του επιθηλίου στην μεγαλύτερη έκταση.

Εστιακά αντίστοιχα προς πλακωδώς μεταπλασθέν επιθήλιο αναγνωρίζονται λίγα κοιλοκύτταρα ενδεικτικά ιογενούς μόλυνσης κ σύστοιχη ήπια επιθηλιακή δυσπλασία, λόγω ωστόσο της ελκωτικής τραχηλίτιδας συνιστάται επανέλεγχος .

Πείτε μου σας παρακαλώ με την πείρα σας θα κανω παιδιά ;; Πότε θα κοιμηθεί αυτός ο ιός;;; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά καταλαβαίνετε την αγωνία μου.. Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κα Βαντζου καλησπέρα! Θα ήθελα να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Μετά από 3 προσπάθειες αποτυχημένες για παιδι κάναμε με τον άντρα μου κάποιες εξετάσεις. Βρέθηκε μικρόβιο (εντερόκκοκος) με επακόλουθη τη μειωμένη κινητικότητα στον άντρα μου, κάναμε θεραπεία και οι δύο και από αυτήν την πλευρά τουλάχιστον τώrα είμαστε έτοιμοι. Εγώ από την άλλη έχω κάνει μόνο ορμονολογικές εξετάσεις και είναι καλές και ο γιατρός μου επιμένει ότι δε χρειάζεται από τώρα να κάνουμε σαλπιγγογραφίες κοκ. Λόγω πολυκυστικών μου είπε αφού ξεκινήσει ο κύκλος μου να πάρω σερπαφαρ και να ακολουθήσουμε με ενεσεις. Συμφώνησα φυσικά και περιμένω να ξεκινήσει ο κύκλος μου. Μου είπε ότι θα πρέπει να το πάρω από την 3η εως και την 5η μέρα του κύκλου μου. Δοσολογία δε μου έχει πει ακόμα. Δεν έχω διαβάσει πουθενά (στο διαδίκτυο) να δίνουν σερπαφαρ για τόσες λίγες μέρες. Θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη η διάρκει της λήψης τους κατα την πείρα σας? Επίσης διαβάζω ότι προκαλούν λέπτυνση του ενδομητρίου. Θα πρέπει να λαμβάνω παράλληλα και κάποιο άλλο χάπι? Δε θέλω να του δείχνω ότι δεν τον εμπιστευομαι. Κυρίως όταν ο τρόπος που μαθαίνω κάποια πράγματα είναι από το διαδίκτυο, πράγματα που μπορεί να αποδειχθούν αναληθή ή και πολύ προσαρμοσμένα στην κάθε μία περίπτωση. Σας ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Kυρια Βαντζου καλησπερα. Ηθελα να μου πειτε μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναμεινω εγκυος για να επιχειρησω vbac κι αν αντενδεικνυται σε ηλικια πανω απο 40.

Επισης δεδομενου οτι ειχα κανει εκτακτη περιδεση την 21η εβδομαδα, θα χρειαστει να κανω προληπτικη περιδεση λογω ιστορικου; Και αν ναι θα χρειαστει μερικη η ολικη ακινησια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Εξαιτίας παλίνδρομης κύησης έκανα απόξεση την Παρασκευή 17/10, είχα λίγο αίμα. Την επομένη, το Σάββατο, είχα αρκετή ροή. Μετά σταδιακά μειώθηκε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μέχρι και σήμερα έχω αίμα, λίγο αλλά έχω. Είναι ανησυχητικό;Έχουν περάσει 15 μέρες απο την επέμβαση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και είναι πολύ σημαντικό που μπαίνετε στον κόπο να απαντάτε στις απορίες μας.

Υ.Γ. μετά την επέμβαση πήρα mitrotan και αντιβίωση.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Εξαιτίας παλίνδρομης κύησης έκανα απόξεση την Παρασκευή 17/10, είχα λίγο αίμα. Την επομένη, το Σάββατο, είχα αρκετή ροή. Μετά σταδιακά μειώθηκε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μέχρι και σήμερα έχω αίμα, λίγο αλλά έχω. Είναι ανησυχητικό;Έχουν περάσει 15 μέρες απο την επέμβαση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και είναι πολύ σημαντικό που μπαίνετε στον κόπο να απαντάτε στις απορίες μας.

Υ.Γ. μετά την επέμβαση πήρα mitrotan και αντιβίωση.

Καλησπέρα λυπάμαι για την απώλειά σας. Το σωστό είναι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας ο οποίος γνωρίζει το ιστορικό σας και ίσως χρειαστεί να πάρετε κάποια αγωγή ή και να εξεταστείτε για να διαπιστωθεί ο λόγος της καφεοειδούς αιμόρροιας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kυρια Βαντζου καλησπερα. Ηθελα να μου πειτε μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναμεινω εγκυος για να επιχειρησω vbac κι αν αντενδεικνυται σε ηλικια πανω απο 40.

Επισης δεδομενου οτι ειχα κανει εκτακτη περιδεση την 21η εβδομαδα, θα χρειαστει να κανω προληπτικη περιδεση λογω ιστορικου; Και αν ναι θα χρειαστει μερικη η ολικη ακινησια;

 

Καλησπέρα. Μετά από καισαρική τομή καλό είναι να προσπαθήσετε για νέα εγκυμοσύνη μετά από 6 μήνες. Το λογικό είναι ότι θα χρειαστείτε πάλι περίδεση. Ανάλογα με την πορεία της εγκυμοσύνης θα αποφασίσει ο θεράπων για την ανάγκη της κατάκλισης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βαντζου καλησπέρα! Θα ήθελα να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Μετά από 3 προσπάθειες αποτυχημένες για παιδι κάναμε με τον άντρα μου κάποιες εξετάσεις. Βρέθηκε μικρόβιο (εντερόκκοκος) με επακόλουθη τη μειωμένη κινητικότητα στον άντρα μου, κάναμε θεραπεία και οι δύο και από αυτήν την πλευρά τουλάχιστον τώrα είμαστε έτοιμοι. Εγώ από την άλλη έχω κάνει μόνο ορμονολογικές εξετάσεις και είναι καλές και ο γιατρός μου επιμένει ότι δε χρειάζεται από τώρα να κάνουμε σαλπιγγογραφίες κοκ. Λόγω πολυκυστικών μου είπε αφού ξεκινήσει ο κύκλος μου να πάρω σερπαφαρ και να ακολουθήσουμε με ενεσεις. Συμφώνησα φυσικά και περιμένω να ξεκινήσει ο κύκλος μου. Μου είπε ότι θα πρέπει να το πάρω από την 3η εως και την 5η μέρα του κύκλου μου. Δοσολογία δε μου έχει πει ακόμα. Δεν έχω διαβάσει πουθενά (στο διαδίκτυο) να δίνουν σερπαφαρ για τόσες λίγες μέρες. Θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη η διάρκει της λήψης τους κατα την πείρα σας? Επίσης διαβάζω ότι προκαλούν λέπτυνση του ενδομητρίου. Θα πρέπει να λαμβάνω παράλληλα και κάποιο άλλο χάπι? Δε θέλω να του δείχνω ότι δεν τον εμπιστευομαι. Κυρίως όταν ο τρόπος που μαθαίνω κάποια πράγματα είναι από το διαδίκτυο, πράγματα που μπορεί να αποδειχθούν αναληθή ή και πολύ προσαρμοσμένα στην κάθε μία περίπτωση. Σας ευχαριστώ πολυ.

 

Καλησπέρα. Ανάλογα με την ηλικία σας και το ιστορικό σας θα κρίνει ο γιατρός σας πότε θα πρέπει να κάνετε εξετάσεις και ποιές. Γενικά μετά από 1 χρόνο προσπαθειών αρχίζουμε διερεύνηση υπογονιμότητας. Για τη δοσολογία της αγωγής υπεύθυνος είναι ο γιατρός σας. Συνήθως η χρονική διάρκεια είναι 5 μέρες.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας κ. Βάντζου σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!!!! Η γραμματέας της γιατρού μου είπε ότι οι εξετάσεις είναι μια χαρά κ ότι εχω ελαφρά κολπίτιδα.. Μιας κ η γιατρός ήταν απασχολημένη κ δεν είχε χρόνο να με δει. Λέω κ γω ευτυχώς είμαι καλά. Πίνω εγώ κ ο άντρας μου αντιβίωση για 10 μέρες μου τελειώνει κ η περίοδος και την 14 μέρα λέμε να προσπαθήσουμε πάλι μιας κ θέλουμε να κάνουμε μωρό. Σημειωτέον είμαι 32 ετών χώρις παιδί χωρίς ιστορικό αποβολών κτλ. Δυστυχώς όμως ξανά αίμα.. Πάω κατευθείαν στη γιατρό κ μου ανακοινώνει ότι εχω τραχηλιτιδα ελκωδη κ ότι δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε να κοιμηθεί ο ιός... Και η προσπάθεια για μωρό;;; Να περιμένω λέει .. Το τεστ ΠΑΠ γράφει :ότι παρατηρούνται λίγα παρακερασωτικά κύτταρα. Συμπέρασμα ελαφρά κολπίτιδα αρνητικό για κακοήθεια.

Η ιστολογική γράφει: τεμαχίδια τραχήλου εμφανίζουν έντονη χρονίζουσα κ οξεία φλεγμονώδη διήθηση με εξέλκωση του επιθηλίου στην μεγαλύτερη έκταση.

Εστιακά αντίστοιχα προς πλακωδώς μεταπλασθέν επιθήλιο αναγνωρίζονται λίγα κοιλοκύτταρα ενδεικτικά ιογενούς μόλυνσης κ σύστοιχη ήπια επιθηλιακή δυσπλασία, λόγω ωστόσο της ελκωτικής τραχηλίτιδας συνιστάται επανέλεγχος .

Πείτε μου σας παρακαλώ με την πείρα σας θα κανω παιδιά ;; Πότε θα κοιμηθεί αυτός ο ιός;;; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά καταλαβαίνετε την αγωνία μου.. Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!

 

Καλησπέρα. Από τη στιγμή που η βιοψία δεν έδειξε αλλοίωση από τον ιό, δεν χρειάζεται να αγχώνεστε. Προφανώς πρόκειται για μια φλεγμονή, όχι απαραίτητα μικροβιακής αιτιολογίας, που χρειάζεται αγωγή. Καλό θα έκανε να παίρνατε και βιταμίνη Ε, με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού σας, για να αυξηθεί η άμυνα του οργανισμού σας. Όσον αφορά στο μωρό, η ύπαρξη φλεγμονής δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα! Ειμαι 28 χρονων και εχω περιοδο μονο με χαπια.. Εχω αδιαθετησει απο μονη μου μονο 2-3 φορες. Ο υπερηχος που ειχα κανει αρχικα εδειξε υποπλαστικη μητρα και ωοθηκες.. Υστερα απο θεραπεια που μου συστησε ο γιατρος μου για να εχω περιοδο καθε μηνα η μητρα μου καθως και το ενδομητριο εχουν ερθει σε κανονικες περιπου διαστασεις. Ομως μου ειπε οτι δεν θα μπορεσω ποτε να κανω δικο μου παιδι γιατι δεν εχω ωαρια. Εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτο? Δεν υπαρχουν πιιανοτητες να εχω δικα μου ωαρια? Εκοψα για τρεις μηνες παλιβτα χαπια και δυστυχως αναγκαστικα να τα ξαναρχισω γιατι δεν αδιαθετησα ολο το καλοκαιρι.

 

Καλησπέρα είναι πολύ δύσκολο να σας απαντήσω χωρίς να γνωρίζω το ιστορικό και τις εξετάσεις που έχετε κάνει. Πάντως, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, είναι πολύ πιθανό να έχει δίκιο ο γιατρό σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου γεια σας,

η δική μου ερώτηση έχει να κάνει με το περιβόητο ζήτημα της θρομβοφιλίας κατα την εγκυμοσύνη.

Ακόμα δεν υπάρχει εγκυμοσύνη αλλά σκοπεύουμε να αρχίσουμε σύντομα τις προσπάθειες. Γνωρίζω λοιπόν ότι φέρω το γονίδιο G20210A του παράγοντα πήξης ΙΙ (προθρομβίνης) σε ετερόζυγη μορφή, το γονίδιο ΜTHFR C677T σε ετερόζυγη μορφή (με φυσιολογική τιμή ομοκυστείνης), και τον γονότυπο 4G/4G στο γονίδιο PAI-1.

Είμαι 30 ετών, αδύνατη χωρίς προσωπικό ιστορικό. Όσον αφορά στο οικογενειακό ιστορικό, η θεία μου η οποία έχει θρομβοφιλία έπαθε μια θρόμβωση σε ηλικία μεταξύ 40 και 50 ετών.

Σύμφωνα με μια γνώμη που πήρα απο αιματολόγο, έχω ήπια θρομβοφιλία με κάποιο οικογενειακό ιστορικό και ακολουθώντας τις κατευθυντήριες γραμμές του American College of Chest Physicians η σύσταση είναι ιδιαίτερη προσοχή / επαγρύπνιση (clinical vigilance) κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αντιπηκτική αγωγή μετά τον τοκετό για 6 βδομάδες.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς σημαίνει πρακτικά στην συγκεκριμένη περίπτωση η προσοχή/επαγρύπνιση (clinical vigilance)? Χρειάζεται μόνο να είμαστε ενήμεροι και επαγρυπνισμένοι σε περίπτωση που παρουσιαστούν κάποια συμπτώματα? Ή θα είναι χρήσιμο στην περίπτωσή μας να γίνονται κάποιοι επιπλέον έλεγχοι ή εξετάσεις απο το γυναικολόγο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

 

Επίσης, απο τη δική σας εμπειρία θα θεωρούσατε μήπως την πιο πάνω αντιμετώπιση ανεπαρκή για την περίπτωση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον όποιο χρόνο σας.

 

Καλησπέρα. Το ερώτημά σας μάλλον θα πρέπει να απαντηθεί από αιματολόγο. Η γνώμη πάντως για την περίπτωσή σας είναι να κάνετε νέες εξετάσεις στην αρχή της κύησης ώστε να καθοριστεί τότε η αγωγή που θα χρειαστείτε. Επίσης πιστεύω πως θα χρειαστεί να πάρετε κάποια προφυλακτική αγωγή.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: έχω κάνει εμβρυομεταφορά στις 15/10 σε φυσικό κύκλο με 2 έμβρυα 3 ημερών από κατάψυξη (καταψυχθηκαν Ιούνιο 2014). Στην πρώτη προσπάθεια ήταν θετικό με χαμιλή χοριακή και στις 16 μέρες το έχασα..

 

Στην 2η τώρα προσπάθεια τα φάρμακα που έπερνα 5 utrogestan κολπικά, 1 prezolon & 1 clexane (μέχρι μια μέρα πριν την χοριακή το clexane προληπτικά)

Στις 29/10 έκανα χοριακή και βγήκε 28μονάδες, στια 31/10 επαναληπτική 64 μονάδες όμως στις 01/11 άρχισε πολύ λίγο καφέ βλέννα ο γιατρός μου μου συνέστησε τελείως ξάπλα (όπως και ήμουν τις προηγούμενες 2 εβδομάδες)

Ενώ το αίμα συνεχίζονταν καφέ - ροζ - κοκκινο και σταματούσε έκανα στις 06/11 νέα χοριακή και βγήκε 101 μονάδες..το είπα στον γιατρό μου και μου είπε να κόψω τα φάρμακα γιατί δεν είναι καλά το έμβρυο και να το αφήσω να φύγει...

 

Σήμερα έχουμε 09/11 και ακόμα δεν έχω τίποτα μόνο καφέ και λίγο κόκκινο αίμα (αφου σηκώνομαι και κάνω ελαφριά δουλείες) και σταματαει που και που.. δεν έχω γενικά καθόλου πόνους.. Ενημέρωσα τον γιατρό μου κ μου είπε ότι φυσιολογικα μέχρι σήμερα θα πρέπει να φύγει αλλιως θα πρέπει να με δει..

 

Πιστευετε ότι δεν έχει καμία ελπίδα αυτό το μωρό ? Φοβάμαι ότι ο γιατρος θα θέλει να μου σταματήσει την κυηση λόγω μικρής τιμής & ανόδου της χοριακής...

 

Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο & σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end!

 

IEC1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: έχω κάνει εμβρυομεταφορά στις 15/10 σε φυσικό κύκλο με 2 έμβρυα 3 ημερών από κατάψυξη (καταψυχθηκαν Ιούνιο 2014). Στην πρώτη προσπάθεια ήταν θετικό με χαμιλή χοριακή και στις 16 μέρες το έχασα..

 

Στην 2η τώρα προσπάθεια τα φάρμακα που έπερνα 5 utrogestan κολπικά, 1 prezolon & 1 clexane (μέχρι μια μέρα πριν την χοριακή το clexane προληπτικά)

Στις 29/10 έκανα χοριακή και βγήκε 28μονάδες, στια 31/10 επαναληπτική 64 μονάδες όμως στις 01/11 άρχισε πολύ λίγο καφέ βλέννα ο γιατρός μου μου συνέστησε τελείως ξάπλα (όπως και ήμουν τις προηγούμενες 2 εβδομάδες)

Ενώ το αίμα συνεχίζονταν καφέ - ροζ - κοκκινο και σταματούσε έκανα στις 06/11 νέα χοριακή και βγήκε 101 μονάδες..το είπα στον γιατρό μου και μου είπε να κόψω τα φάρμακα γιατί δεν είναι καλά το έμβρυο και να το αφήσω να φύγει...

 

Σήμερα έχουμε 09/11 και ακόμα δεν έχω τίποτα μόνο καφέ και λίγο κόκκινο αίμα (αφου σηκώνομαι και κάνω ελαφριά δουλείες) και σταματαει που και που.. δεν έχω γενικά καθόλου πόνους.. Ενημέρωσα τον γιατρό μου κ μου είπε ότι φυσιολογικα μέχρι σήμερα θα πρέπει να φύγει αλλιως θα πρέπει να με δει..

 

Πιστευετε ότι δεν έχει καμία ελπίδα αυτό το μωρό ? Φοβάμαι ότι ο γιατρος θα θέλει να μου σταματήσει την κυηση λόγω μικρής τιμής & ανόδου της χοριακής...

 

Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο & σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Καλησπέρα, φαντάζομαι ότι μέχρι τώρα θα έχετε απάντηση στο ερώτημά σας. Καταλαβαίνω την αγωνία σας για τις μετρήσεις της β χοριακής, αν και δεν είναι πάντα ενδεικτικές για την πορεία της κύησης. Επίσης θεωρώ ότι ο γιατρός σας δεν θα προβεί σε καμία απόλυτη ενέργεια, χωρίς να είναι σίγουρος για την πορεία της κύησης και χωρίς να έχει προτεραιότητα τη δική σας ωφέλεια. Σας εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας ξεχασα να παρω το 2ο και το 4ο αντισηλιπτικο. Περνω τα gunofen .εκεινες της ημερες ειχα επαφη.χτες πηρα κανονικα το 5ο χαπι.απλα ειναι εδω κ 2,3μερες που χω μια ψιλο ανακατοσουρα κ αδυναμια δν ξερω αν ειναι κρυωμα.υπαρχει περιπτωση να μεινα εγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρία Βάντζου, καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η ενδομητρίωση στο τοίχωμα της κοιλιάς είναι πρόβλημα γονιμοποίησης. Πριν γεννήσω την κόρη μου, είχα μία κύστη στην ωοθήκη την οποία και αφαίρεσα (λαπαροσκοπικά). Εδώ και δύομιση περίπου χρόνια ανακάλυψα το συγκεκριμένο "πρόβλημα" στην κοιλιά. Ο γιατρός μου μου είπε επανειλημμένα πως δεν επηρεάζει στη γονιμότητα και επειδή είναι και πολύ μικρό δεν αξίζει η αφαίρεση (απαιτείται χειρουργική τομή). Απλώς, σχεδόν 2 χρόνια προσπαθούμε να κάνουμε και δεύτερο παιδί, έχουμε κάνει διάφορες εξετάσεις (εξέταση σπέρματος, εξετάσεις θυρεοειδή, υστεροσαλπιγγογραφία) και είναι όλες εντάξει. Γι' αυτό κατά καιρούς σκέφτομαι μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου, καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η ενδομητρίωση στο τοίχωμα της κοιλιάς είναι πρόβλημα γονιμοποίησης. Πριν γεννήσω την κόρη μου, είχα μία κύστη στην ωοθήκη την οποία και αφαίρεσα (λαπαροσκοπικά). Εδώ και δύομιση περίπου χρόνια ανακάλυψα το συγκεκριμένο "πρόβλημα" στην κοιλιά. Ο γιατρός μου μου είπε επανειλημμένα πως δεν επηρεάζει στη γονιμότητα και επειδή είναι και πολύ μικρό δεν αξίζει η αφαίρεση (απαιτείται χειρουργική τομή). Απλώς, σχεδόν 2 χρόνια προσπαθούμε να κάνουμε και δεύτερο παιδί, έχουμε κάνει διάφορες εξετάσεις (εξέταση σπέρματος, εξετάσεις θυρεοειδή, υστεροσαλπιγγογραφία) και είναι όλες εντάξει. Γι' αυτό κατά καιρούς σκέφτομαι μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, η ενδομητρίωση κοιλιακού τοιχώματος (συνήθως πάνω σε κάποια τομή από χειρουργείο) δεν μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα, αλλά εάν υπάρχει εκεί, θα υπάρχει και στην κοιλιακή κοιλότητα όπου μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Η κύστη που αναφέρετε ήταν ενδομητριωσική; Πάντως από τη στιγμή που προσπαθείτε για 2 χρόνια για εγκυμοσύνη, θα πρέπει να δείτε γενικότερα το θέμα της υπογονιμότητας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημερα σας ξεχασα να παρω το 2ο και το 4ο αντισηλιπτικο. Περνω τα gunofen .εκεινες της ημερες ειχα επαφη.χτες πηρα κανονικα το 5ο χαπι.απλα ειναι εδω κ 2,3μερες που χω μια ψιλο ανακατοσουρα κ αδυναμια δν ξερω αν ειναι κρυωμα.υπαρχει περιπτωση να μεινα εγκυος?

Καλησπέρα, εάν παραλείπετε κάποιο από τα πρώτα χάπια, θα πρέπει στον κύκλο να έχετε μια επιπλέον αντισυλληπτική μέθοδο π.χ. προφυλακτικό. Δεν υπάρχει περίπτωση κύησης τόσο νωρίς στον κύκλο και σίγουρα δεν μπορεί να έχετε συμπτώματα εγκυμοσύνης από τόσο νωρίς. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα είναι να επικοινωνείτε άμεσα με το γυναικολόγο σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα γιατρέ.εχω 3 αποβολές στο ιστορικό μου. Η πρωτη απο σπερματεγχυση 2 χρονια πίσω στην 5η εβδομαδα προλαβαμε και ειδαμε μονο σακο. 2η αποβολη πέρυσι τέτοιο καιρο μετα απο εξωσωματικη. Διδυμα το πρώτο ειδαμε μονο σακο στην 5η εβδομαδα και το δεύτερο ακουσανε καρδιακη λειτουργια στην 8η εβδομάδα. 3η αποβολη τωρα αρχές Δεκεμβρίου την 21η εβδομάδα διδυμα μετα απο εξωσωματικη. Εκανα αντιπυκτικες και επαιρνα και σαλοσπιρ. Να σας πω πως έχω κανει κ loop τον μαρτιο. Τι πρεπει να κανω απο εδω κ περα;;;εχω απογοητευτει.μπορω να ξεκινησω προσπαθειες με την πρωτη περιοδο;;να σας πω ακομη πως εχει γινει και σαλπιγγογραφια λαι υστεροσκοπηση και δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω πως στην τελευταια εγκυμοσυνη ειδα λιγο αιμα πηγα στο νοσοκομειο και ειδαν πως ειχα τελεια διαστολη. τα μωρα μου κλωτσουσαν μεχρι και την στιγμη που τα γεννησα. 4 μερες πριν συμβει αυτο ειχα παει στον γιατρο οπου ειδε πως ολα ηταν καλα. οι γιατροι στο νοσοκομειο μου ειπαν πως αυτο δεν συμβαινει απο την μια μερα στην αλλη. μου κανανε καλλιεργεια μηπως υπηρχε καποιο μικροβιο αλλα δεν βρεθηκε κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
να συμπληρωσω πως στην τελευταια εγκυμοσυνη ειδα λιγο αιμα πηγα στο νοσοκομειο και ειδαν πως ειχα τελεια διαστολη. τα μωρα μου κλωτσουσαν μεχρι και την στιγμη που τα γεννησα. 4 μερες πριν συμβει αυτο ειχα παει στον γιατρο οπου ειδε πως ολα ηταν καλα. οι γιατροι στο νοσοκομειο μου ειπαν πως αυτο δεν συμβαινει απο την μια μερα στην αλλη. μου κανανε καλλιεργεια μηπως υπηρχε καποιο μικροβιο αλλα δεν βρεθηκε κατι.

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Για την τελευταία αποβολή σας μπορεί να ευθύνεται ο τράχηλος ή κάποιο μικρόβιο. Στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνετε περίδεση. Μπορείτε να δοκιμάσετε σύντομα, αλλά το πότε ακριβώς καλύτερα να σας το πει ο γιατρός σας που γνωρίζει το ιστορικό σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιατρέ!

 

Εγώ εχασα το πρώτο μου παιδί πριν 5 μήνες στις 34 εβδομάδες και ενώ όλα πήγαιναν μια χαρα. Ξαφνικά δεν το ένιωθα, οπότε πήγα στο γιατρό όπου απλά επιβεβαιωθηκε ο θάνατος του.. Η βιοψία του μωρού έδειξε ότι κάτι έκλεισε την παροχή οξυγόνου, πιθανότα κάποιος θρόμβος Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν έδειξαν απολύτως τίποτα. Με αλλα λόγια έιμαι μια υγιεστατη γυναίκα που έχασε ένα υγιεστατο μωρό.. Πως είναι δυνατόν? Πως μπορεί να προκλήθηκε ένας θάνατος χωρίς να υπάρχει ακριβής αιτία?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην έγκυος 6 εβδομάδων και ενω η χοριακή μου είναι καλή και έιδαμε και σάκο με εμβρυικά στοιχεία τα οποία είχαν και μια σχετική αναπτυξη στις 2 μέρες που μεσολάβησαν μεταξύ των 2 υπερήχων, η προγεστερόνη μου είναι εξαιρετικα χαμηλη. Μολις 6 μοναδες με τιμές αναφορας για το πρώτο τρίμηνο 2.8 με 147. ΚΑνω ενέσιμη προγεστερόνη αλλα ο γιατρός μου δεν είναι καθόλου αισιοδοξος.Πιστευετε πως υπάρχουν ελπίδες να ευοδωθει η κύηση?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα Γιατρέ!

 

Εγώ εχασα το πρώτο μου παιδί πριν 5 μήνες στις 34 εβδομάδες και ενώ όλα πήγαιναν μια χαρα. Ξαφνικά δεν το ένιωθα, οπότε πήγα στο γιατρό όπου απλά επιβεβαιωθηκε ο θάνατος του.. Η βιοψία του μωρού έδειξε ότι κάτι έκλεισε την παροχή οξυγόνου, πιθανότα κάποιος θρόμβος Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν έδειξαν απολύτως τίποτα. Με αλλα λόγια έιμαι μια υγιεστατη γυναίκα που έχασε ένα υγιεστατο μωρό.. Πως είναι δυνατόν? Πως μπορεί να προκλήθηκε ένας θάνατος χωρίς να υπάρχει ακριβής αιτία?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Καλησπερα. Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σας. Δυστυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις εμβρυικων θανατων δεν ανευρισκεται η αιτια. Αυτο που θα πρεπει να κανετε την επομενη φορα κατα τη γνωμη μου ειναι να παρετε αγωγη με ηπαρινη χαμηλου μοριακου βαρους μετα απο συννενοηση με αιματολογο, να κανετε απο νωρις ελεγχο για σακχαρο και θυρεοειδη και να κανετε υπερηχογραφημα καρδιας του εμβρυου. Πιστευω οτι την επομενη φορα ολα θα πανε καλα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Είμαι στην έγκυος 6 εβδομάδων και ενω η χοριακή μου είναι καλή και έιδαμε και σάκο με εμβρυικά στοιχεία τα οποία είχαν και μια σχετική αναπτυξη στις 2 μέρες που μεσολάβησαν μεταξύ των 2 υπερήχων, η προγεστερόνη μου είναι εξαιρετικα χαμηλη. Μολις 6 μοναδες με τιμές αναφορας για το πρώτο τρίμηνο 2.8 με 147. ΚΑνω ενέσιμη προγεστερόνη αλλα ο γιατρός μου δεν είναι καθόλου αισιοδοξος.Πιστευετε πως υπάρχουν ελπίδες να ευοδωθει η κύηση?

 

Σας ευχαριστώ

 

Καλησπερα. Σωστα ο γιατρος σας σας χορηγει προγεστερονη. Δεν θα πρεπει να σας αγχωνει η τιμη της προγεστερονης αλλα να παρακολουθειτε την κυηση κανονικα. Δεν ακολουθουν ολες οι εγκυμοσυνες τις τιμες των εργαστηριων.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...