Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δικαιωματα εχει αλλοδαπος-ομογενεις τριτεκνος?Γιατι δεν παιρνω κανενα επιδομα?SOS!


Recommended Posts

μηπως παιζει ρολο ποσα χρονια εισαι παντρεμενη??μα οντως εισαι αλλογενης συζηγος ομογενη αλλα δε ζω ελλαδα για να ξερω απαυτα απλα ρωταω.οι αλλοδαποι γενικως τι επιδοματα παιρνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φουλινα,εση πολυ ενημερομενη και με καταλαβενεις τορα βγαζεις νοημα σε τι κατιγορια ανηκω?Δυστηχως,πρεπει να κλεισω,παω να παρω παιδι απο το σχολιο και μετα επιστρεφω....

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

δ) Αλλογενείς σύζυγοι Ελλήνων ή ομογενών ή υπηκόων κρατών μελών της Ε.Ε. καθώς και τα τέκνα αυτών.

 

http://www.disabled.gr/lib/?p=13160

 

Ειναι δεκτοι σε ολα τα επιδοματα αλλα αν εχω διαβασει καλα γιατι βιαζομαι πρεπει να εχουν ετησιο εισοδημα μεχρι 6.000,00 , Εσυ εχεις 13.000,00

 

Μηπως γι αυτο?

 

http://www.nah.gr/prefecture/structure/hosptital-drug-support.html

 

Δεν παιζει λεμεεεεε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ανάλογη ένωση, τώρα τη βρήκα...αφού δεν ξέρεις ακριβώς σε τί κατηγορία ανήκεις πάρε να σε ενημερώσουν, το site είναι http://www.migrationpolicy.gr/

 

ΕΝΩΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

178-180 ΑΧΑΡΝΩΝ

11251 ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛ.: +30 213.03 27 467

Link to comment
Share on other sites

Προϋποθέσεις, δικαιούχοι και δικαιολογητικά για τo επίδομα τριτέκνων

 

............

Επισημαίνεται ότι, προκειμένου για δικαιούχους που έχουν αλλοδαπή υπηκοότητα ή είναι ανιθαγενείς ή πρόσφυγες, τα δικαιολογητικά αυτά θα εκδίδονται από τις Αρχές της χώρας της οποίας είναι υπήκοοι. Σε περίπτωση που αυτό είναι δύσκολο, τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να αποδεικνύονται από άλλα πρόσφορα έγγραφα, κατά την κρίση του οργάνου αναγνώρισης του δικαιώματος. Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίζονται νόμιμα μεταφρασμένα και επικυρωμένα (πρωτότυπα και μετάφραση).

http://giandal.blogspot.com/2008/02/200000.html

 

Αυτα και για το επιδομα τριτεκνιας.

Δεν αναφερει πουθενα ΕΟΚ.

Τα χαρτια τα πηγες?

Αιτηση εκανες?

 

Γιατι λογικη εξηγηση δεν υπαρχει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανηκω σε καμια κατηγορια,σα να ειμαι ενα τιποτα.Ηρθε το χαρτι και λεει οτι ειμαι "αλλογενεις συζηγος ομογενη"Και που το βρηκαν????

Εχεις δίκιο κοπέλα μου....Είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα..........

Θέλω να μου πεις εσύ έχεις ταυτότητα ομογενους ή μόνο ο άντρα σου και τα παιδιά σου?????? Στην ταυτότητα του άντρα σου κάτω από το όνομά σου τι γράφει???????αλλογενεις ή ομογενεις????? Εδω είναι το θέμα στις λέξεις........

Αν ο άντρας σου ήταν αλλογενεις και εσύ ομογενείς τότε θα το έπερνες....

Αν ο αντρας σου ήταν Ελληνας και εσύ αλλογενείς πάλι θα το έπερνες......

Αν και εσύ και ο άντρας σου είστε και οι δύο ομογενείς θα το έπερνες.......

Αν και οι δύο είστε αλλογενείς δεν θα το έπερνες.....

Είναι αυτα που λέμε επισημάνσεις και διευκρινήνσεις για τους ομογενεις...

Το ξέρω είναι άδικο αλλά έστι έιναι ο νόμος το επίδομα με λίγα λόγια για να με καταλάβεις το παίρνουν όσες γυναίκες είναι Ελληνίδες.ομογενεις(βοριοηπειρώτησες,ρωσοπόντιες οι ίδιες )ή από αλλό κράτος εαν είναι παντρεμένες με Ελληνα ( όχι με Βοριοειπηρώτη ή Ρωσοπόντιο).

Τώρα στο μόνο που μπορείς να πατήσεις είναι με την Ευρωπαίκη Ενωση.Η Ουκρανία είναι στην Ευρωπαίκή ένωση???????

Δεν θυμάμε αν το επίδομα το παίρνουν οι πόλίτες Ευρωπαίκής Ενωσης που μένουν μόνιμα στην Ελλάδα αλλά νομίζω πως ΝΑΙ.

Νομίζω από την εμπειρία που έχω ότι το πρόβλημα έιναι στον όρο:

ΑΛΛΟΓΕΝΗΣ ΣΥΖΥΓΟΣ ΟΜΟΓΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ μου σχετική αίτηση, οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά από ότι κατάλαβα από αυτά που έγραψε η Ολένα, έκανε αίτηση και της την απέρριψαν με την αιτιολογία ότι είναι "αλλογενής σύζυγος ομογενούς". Να κάνω και μία ηλίθια ερώτηση τώρα: λες να φταίει που έκανες εσύ αίτηση κι όχι ο άντρας σου?

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κάνεις ένσταση γραπτή για το έγγραφο που σου έστειλαν προς απάντηση της αρχικής σου αίτησης και να και να ζητήσεις περισσότερες διευκρινήσεις.

Ρώτα και στους συλλόγους που σου είπαμε (σύλλογοι τριτέκνων και σύλλογος μεταναστών).

Επειδή υπέθεσαν κάποιες κοπέλες ότι μπορεί να μην το πήρες λόγω εισοδήματος, στο έγγραφο που σου έστειλαν απορρίπτουν την αίτησή σου και γι αυτό το λόγο (εισόδημα 11000) ή μόνο επειδή είσαι "αλλογενής σύζυγος ομογενούς";

Α, και γι αυτό που ρωτήσατε, ούτε η Ουκρανία, ούτε η Αλβανία είναι μέλη της Ε.Ε.

 

 

Μακάρι να βρεις άκρη σύντομα κι αν το δικαιούσαι το επίδομα να το πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρει το επίδομα κάποιος άντρας πρέπει να είναι χήρος ή χωρισμενος και να εχει την επιμέλεια των παιδιων με δικαστική απόφαση.

Και υπήκοοι τρίτων χώρων δεν παίρνουν επίδομα.....

Δεν υπάρχει εισοδηματικό κριτήριο για τους δικαιούχους.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι.Διαβασα ολα και παλι στενοχωριεμαι,ο ανδρας μου ειναι Βορειηπηροτης,ολοι,μα ολοι,εχουμε ταυτοτητες ομογενους,μονο στο δικω μου λεει απο πισω στη γραμμη ιθαγενεια-αλλογενης συζηγος ομογενους,αρα θα πει,οτι εχω και ανδρα και τα παιδια Βορειηπηροτες,αρα με ελληνικη εθνικοτητα μονο με Αλβανικη υπηκηωτιτα.Και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι το οριο τον 6000?

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο κοπέλα μου....Είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα..........

Θέλω να μου πεις εσύ έχεις ταυτότητα ομογενους ή μόνο ο άντρα σου και τα παιδιά σου?????? Στην ταυτότητα του άντρα σου κάτω από το όνομά σου τι γράφει???????αλλογενεις ή ομογενεις????? Εδω είναι το θέμα στις λέξεις........

Αν ο άντρας σου ήταν αλλογενεις και εσύ ομογενείς τότε θα το έπερνες....

Αν ο αντρας σου ήταν Ελληνας και εσύ αλλογενείς πάλι θα το έπερνες......

Αν και εσύ και ο άντρας σου είστε και οι δύο ομογενείς θα το έπερνες.......

Αν και οι δύο είστε αλλογενείς δεν θα το έπερνες.....

Είναι αυτα που λέμε επισημάνσεις και διευκρινήνσεις για τους ομογενεις...

Το ξέρω είναι άδικο αλλά έστι έιναι ο νόμος το επίδομα με λίγα λόγια για να με καταλάβεις το παίρνουν όσες γυναίκες είναι Ελληνίδες.ομογενεις(βοριοηπειρώτησες,ρωσοπόντιες οι ίδιες )ή από αλλό κράτος εαν είναι παντρεμένες με Ελληνα ( όχι με Βοριοειπηρώτη ή Ρωσοπόντιο).

Τώρα στο μόνο που μπορείς να πατήσεις είναι με την Ευρωπαίκη Ενωση.Η Ουκρανία είναι στην Ευρωπαίκή ένωση???????

Δεν θυμάμε αν το επίδομα το παίρνουν οι πόλίτες Ευρωπαίκής Ενωσης που μένουν μόνιμα στην Ελλάδα αλλά νομίζω πως ΝΑΙ.

Νομίζω από την εμπειρία που έχω ότι το πρόβλημα έιναι στον όρο:

ΑΛΛΟΓΕΝΗΣ ΣΥΖΥΓΟΣ ΟΜΟΓΕΝΗ

Ειναι οπος το λες,γ'αυτο και αναρωτιεμαι,αν δε δικαιωμαι εδω,που το δικαιωμαι?Καθε χωρα μας διωχνει με πολλες δικαιολογιες...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω κοπελια μου επειδη ισως εχω βρει τη λυση θελω να μου πεις δυο πραγματα αλλιως λυπαμαι δε θα μπορεσω να κανω τιποτα. Πρωτον τι ιθαγενεια εχετε οι γονεις και τα παιδια. Που απευθυνθικες για το επιδομα? Επαρχια ή αθηνα? Εκανες αιτηση? Αν ναι τι εκβαση είχε, ποιος ο λογος που την απρεριψαν. Απο που γενικα ενημερωθικες οτι δεν δικαιουσε το επιδομα. Απαντησε μου και μαλλον εχω τη λυση.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Διαβασα ολα και παλι στενοχωριεμαι,ο ανδρας μου ειναι Βορειηπηροτης,ολοι,μα ολοι,εχουμε ταυτοτητες ομογενους,μονο στο δικω μου λεει απο πισω στη γραμμη ιθαγενεια-αλλογενης συζηγος ομογενους,αρα θα πει,οτι εχω και ανδρα και τα παιδια Βορειηπηροτες,αρα με ελληνικη εθνικοτητα μονο με Αλβανικη υπηκηωτιτα.Και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι το οριο τον 6000?

 

Το εισδημα σου στη φορολογικη δηλωση εννοει να μη ξεπερνα τις 6000. Αλλα απο οτι γνωριζω για το επιδομα αυτο δε παιζει ρολο το εισοδημα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι οπος το λες,γ'αυτο και αναρωτιεμαι,αν δε δικαιωμαι εδω,που το δικαιωμαι?Καθε χωρα μας διωχνει με πολλες δικαιολογιες...

 

για ποιο λογο λες οτι σας διωχνει?σας διωχνουν απο τη χωρα επειδη ζητατε επειδομα? κ σε ποιες χωρες πηγατε να το ζητησετε?κ στις 3?τι εννοεις?οτι πηγατε να μεινετε εκει κ σας εδιωξαν για το επιδομα?

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν καταλαβα,εδω δεν βγαζω ακρι με 13000,με 6000 θα ειχαμε πεθανει...Το νοικιο το χρονο 4500 μας δινουν πισω 2480 αρα μενει4000 το χρονο,πος το καταφερνει μια 5 ατομον οικογενια?Εχω δει αφορολογητο με 3 παιδια που φτανει 22000!!!Προσφερουν βοηθια τροφιματα με προυποθεση οτι παιρνετε λιγοτερα απο 28000,και αν εχουμε νοικιο+ αλλα 6000,διλαδη-να εχω λιγοτερα απο 34000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ,τοτε παιρνω και ρυζι,μακαρονια και φετα.Ακου...Εγω αν επαιρνα τοσο δεν θα ειχα αναγκη απο κανενα επιδομα!!

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα ακριβως αυτό........που είπες...Το ίδιο ήθελα να ρωτησω και έγω....Το ξέρω κοπέλα μου οτι είσαι απογοητευμένη και θυμωνένη μαζί και καταλαβαίνω απόλυτα τις δυσκολίες που περνας αλλά έτσι είναι οι νόμοι δυστιχως.....Και μην νομίζεις ότι μόνο εσύ αδικησε σε αυτό το θέμα αλλά υπάρχουν και πολλές Ελληνίδες που δεν έχουν καταφέρει να πάρουν το επίδομα γαι διαφορους λόγους......

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν καταλαβα,εδω δεν βγαζω ακρι με 13000,με 6000 θα ειχαμε πεθανει...Το νοικιο το χρονο 4500 μας δινουν πισω 2480 αρα μενει4000 το χρονο,πος το καταφερνει μια 5 ατομον οικογενια?Εχω δει αφορολογητο με 3 παιδια που φτανει 22000!!!Προσφερουν βοηθια τροφιματα με προυποθεση οτι παιρνετε λιγοτερα απο 28000,και αν εχουμε νοικιο+ αλλα 6000,διλαδη-να εχω λιγοτερα απο 34000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ,τοτε παιρνω και ρυζι,μακαρονια και φετα.Ακου...Εγω αν επαιρνα τοσο δεν θα ειχα αναγκη απο κανενα επιδομα!!

 

Καλη μου αυτα τα ξερουμε και μπορει και καποιοι απο εμας να περνανε τα ιδια. Δεν είναι ομως αυτο το θεμα σου. Το θεμα σου είναι το επιδομα. Θελεις να σε βοηθησουμε ή οχι. Αν θελεις απαντησε μου σε αυτα που ρωτησα. Σου είπα οτι μπορω να σε βοηθησω, αυτο θα επρεπε να σε ενδιαφερει αυτη τη στιγμη και οχι να μας αναλυσεις με ποσα χρηματα το χρονο περνας. Αν θες βοηθεια εχει καλως αν παλι θες μονο πεις το πονο σου οτι τα βγαζεις με μικρο εισοδημα περα παλι καλως, Απλα πες το μας για να μη ψαχνουμε αδικα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Άρα, από ότι κατάλαβα, έχουμε τα εξής δεδομένα:

"είναι μία οικογένεια, η Ολένα κι ο άντρας της, με 3 παιδιά (να σας ζήσουν! )

Ο σύζυγός της, είναι ομογενής από την Βόρειο Ήπειρο, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει "ελληνική ιθαγένεια, υπηκοότητα αλβανική".

Η κοπέλα, είναι από την Ουκρανία, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει ότι είναι "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς".

Τα παιδιά, είναι ότι κι ο σύζυγός της.

Έχουν εισόδημα πάνω από 6000 ευρώ.

Έκανε αίτηση στον ΟΓΑ και της την απέρριψαν με την αιτιολογία "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς". "

Ολένα, διόρθωσε με στα παραπάνω, αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν το έγραψα σωστά.

Και τώρα έρχομαι εγώ, διαβάζοντας τις πληροφορίες που παρέθεσε η Κλάρα, και λέω, ότι αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δικαιούστε το επίδομα, αν είστε ακόμα παντρεμμένοι με τον άντρα σου (μακάρι να είστε) κι αφού μένετε στην Ελλάδα.

Ψάξτο. Πολλές φορές, σε θέματα επιδομάτων, ακόμα κι εμείς που έχουμε γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, τελειώσει σχολείο εδώ κι είναι τα Ελληνικά η μητρική μας γλώσσα, μπορεί να μην βρίσκουμε αμέσως άκρη σε σχέση με το τι δικαιούμαστε και τι όχι. Κι οι υπάλληλοι, πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι, δυστυχώς. Δεν θα πω ότι φταίνε πάντα οι υπάλληλοι, μπορεί να είναι και θέμα κεντρικής διοίκησης που δεν τους ενημερώνει σωστά. Αν έχουν κάνει λάθος, κι ενώ το δικαιούσαι, σου είπαν ότι δεν το δικαιούσαι, ψάξτε το. Λάθη γίνονται, δυστυχώς. Αν ψάξετε την ανάλογη ενότητα του φόρουμ, που ρωτούν οι κοπέλες για επιδόματα ΙΚΑ, τοκετού κλπ κλπ θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν για να πάρουν αυτό που δικαιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν καταλαβα,εδω δεν βγαζω ακρι με 13000,με 6000 θα ειχαμε πεθανει...Το νοικιο το χρονο 4500 μας δινουν πισω 2480 αρα μενει4000 το χρονο,πος το καταφερνει μια 5 ατομον οικογενια?Εχω δει αφορολογητο με 3 παιδια που φτανει 22000!!!Προσφερουν βοηθια τροφιματα με προυποθεση οτι παιρνετε λιγοτερα απο 28000,και αν εχουμε νοικιο+ αλλα 6000,διλαδη-να εχω λιγοτερα απο 34000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ,τοτε παιρνω και ρυζι,μακαρονια και φετα.Ακου...Εγω αν επαιρνα τοσο δεν θα ειχα αναγκη απο κανενα επιδομα!!

 

 

Δεν καταλαβα τπτ.

Παιρνεις επιδομα ενοικιου?

Link to comment
Share on other sites

Άρα, από ότι κατάλαβα, έχουμε τα εξής δεδομένα:

"είναι μία οικογένεια, η Ολένα κι ο άντρας της, με 3 παιδιά (να σας ζήσουν! )

Ο σύζυγός της, είναι ομογενής από την Βόρειο Ήπειρο, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει "ελληνική ιθαγένεια, υπηκοότητα αλβανική".

Η κοπέλα, είναι από την Ουκρανία, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει ότι είναι "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς".

Τα παιδιά, είναι ότι κι ο σύζυγός της.

Έχουν εισόδημα πάνω από 6000 ευρώ.

Έκανε αίτηση στον ΟΓΑ και της την απέρριψαν με την αιτιολογία "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς". "

Ολένα, διόρθωσε με στα παραπάνω, αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν το έγραψα σωστά.

Και τώρα έρχομαι εγώ, διαβάζοντας τις πληροφορίες που παρέθεσε η Κλάρα, και λέω, ότι αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δικαιούστε το επίδομα, αν είστε ακόμα παντρεμμένοι με τον άντρα σου (μακάρι να είστε) κι αφού μένετε στην Ελλάδα.

Ψάξτο. Πολλές φορές, σε θέματα επιδομάτων, ακόμα κι εμείς που έχουμε γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, τελειώσει σχολείο εδώ κι είναι τα Ελληνικά η μητρική μας γλώσσα, μπορεί να μην βρίσκουμε αμέσως άκρη σε σχέση με το τι δικαιούμαστε και τι όχι. Κι οι υπάλληλοι, πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι, δυστυχώς. Δεν θα πω ότι φταίνε πάντα οι υπάλληλοι, μπορεί να είναι και θέμα κεντρικής διοίκησης που δεν τους ενημερώνει σωστά. Αν έχουν κάνει λάθος, κι ενώ το δικαιούσαι, σου είπαν ότι δεν το δικαιούσαι, ψάξτε το. Λάθη γίνονται, δυστυχώς. Αν ψάξετε την ανάλογη ενότητα του φόρουμ, που ρωτούν οι κοπέλες για επιδόματα ΙΚΑ, τοκετού κλπ κλπ θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν για να πάρουν αυτό που δικαιούνται.

 

Φιλη μου χωρις παρεξηγηση θα ηθελα να μαθω συγκερκιμενα απο την ολενα το τι συμβαινει. Εγω και εσυ μπορουμε να υποθετουμε. Αν είναι οπως τα λες θελω να μαθω ποιος της είπε οτι δεν το δικαιουτε το επιδομα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, απλά ανακεφαλαιώνω αυτά που η ίδια έγραψε. Αν προσέξεις, όλα αυτά που γράφω, είναι αυτά που η ίδια έγραψε σε προηγούμενα ποστ. Σε κάποιες από τις ερωτήσεις που της έχεις κάνει, αν προσέξεις, έχει απαντήσει (π.χ. τι ιθαγένεια έχουν και αν έχει κάνει αίτηση στον ΟΓΑ).

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω κοπελια μου επειδη ισως εχω βρει τη λυση θελω να μου πεις δυο πραγματα αλλιως λυπαμαι δε θα μπορεσω να κανω τιποτα. Πρωτον τι ιθαγενεια εχετε οι γονεις και τα παιδια. Που απευθυνθικες για το επιδομα? Επαρχια ή αθηνα? Εκανες αιτηση? Αν ναι τι εκβαση είχε, ποιος ο λογος που την απρεριψαν. Απο που γενικα ενημερωθικες οτι δεν δικαιουσε το επιδομα. Απαντησε μου και μαλλον εχω τη λυση.

Εχω κανει αιτηση στο ΟΓΑ,μετα ηρθε απαντηση οτι δεν δικαιωμαι λογου που εγω ειμαι αλλογενης συζηγος ομογενη,αρα ο ανδρας και τα παιδια εχουν μονο ελληνικη εθνικοτητα,και οχι ιθαγενια,στο καλο και να τους καταλαβεις πρεπει να εχεις τελιωσει Χαρβαρδ!!Παντου,μα παντου βρισκουμε προβληματα.Φερε το ενα χαρτι φερε το αλλο...Να γραψω το παιδι στο σχολιο εφερα ληξαρχικη πραξη-εδω γεννιθηκαν,ΟΧΙ-μου λενε τρεχα στην Αλβανια,και λες ειναι 1 ωρα απο'δω, και φερε πιστοποιητικο γεννησεως !!!Να λεει τι???Οτι το παιδι γεννιθηκε στην Αθηνα!!!Και να το μεταφρασω στα ελλινηκα...Αχ...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...