Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποριες νεας μαμας!


panoula

Recommended Posts

εχω ενα μπεμπη 7 μηνων και ενω καθεται καθιστος δεν στεκεται πολυ ωρα και πεφτει στα πλαγια,απο πια ηλικια στεκονται μονα τους?

το αλλο μας προβλημα ειναι τα δοντια μας ,τις τελευταιες μερες εχει γινει γκρινιαρης ενω ηταν ησυχος πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμα να βγουν?

και τελος δεν καθεται να τον αλλαξω, γυρναει μπρουμυτα και δεν μπορω να τον κανω καλα!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξεχασα να σας πω οτι ειμαστε σε φαση που προσπαθουμε να μπουσουλισουμε αλλα τελικα αυτο που καταφερνουμε ειναι να καθομαστε στα τεσσερα και να πηγαινουμε μπρος πισω!!!!!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

panoula καταρχάς να χαίρεσαι τον μπέμπη σου. Η κόρη μου έγινε 7 μηνών την προηγούμενη εβδομάδα και όπως λες και εσύ, μπορεί να κάτσει για λίγο χωρίς στήριξη αλλά σε 1-2 λεπτά έχει πέσει στο πλάι. Απ'όσο γνωρίζω, από τον 6ο μήνα ξεκινάνε τα μωρά να κάθονται αλλά με στήριξη. Απο 'κει και πέρα δεν νομίζω οτι υπάρχει κανόνας - το κάθε μωρό έχει τους ρυθμούς του. Αν όμως κάτι σε ανυσυχεί μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα δει το μωρό.

 

'Οσο για το άλλαγμα της πάνας, αν και η μικρή μου δεν γυρνάει μπρούμυτα, αυτό που έχω κάνει είναι να της δίνω 1 κουκλάκι να απασχολείται όσο εγώ της αλλάζω την πάνα. Εμάς δεν μπουσουλάει ακόμα.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

Οπως σου ειπε και η Μανια δεν υπαρχει κανονας, το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμο αλλα αφου καθεται σιγα σιγα θα καταφερει να μην γερνει.

Αυτο το μπρος πισω που κανει δεν εχει πολυ πλακα? :) Εμενα ετσι εκανε και μετα απο 2 βδομαδες αρχισε να να μπουσουλαει, σε λιγο θα κανει και ''βαρελακι'' (απο ανασκελα μπρουμυτα και ξανα ανασκελα).

Για τα δοντακια υπομονη, εμενα απο 4 μηνων γκρινιαζει κι ακομα δεν εχει βγαλει ουτε ενα! Αν ασπριζει καπου το ουλακι του και ειναι πιο μυτερο οταν βαζεις το χερι σου σημαινει οτι βγαινει.

Για το αλλαγμα τραβα του την προσοχη ή με καποιο παιχνιδι ή φιλωντας το (εγω του φιλαω την κοιλιτσα ή τα μπουτακια με δυνατο ηχο και γελαει).

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του. η δικιά μας είναι 6,5 μηνών και κάθεται χωρίς υποστήριξηγια αρκετή ώρα, αλλά ακόμα δεν έχει γυρίσει ούτε μπουσουλάει. το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα η μπεμπα εκατσε μονη της απο 5,5 μηων αλλα δεν μπουσουλησε ποτε...και αργησε επισης αρκετα να σηκωθει, ενω περπατησε πολυ γρηγορα...θελω να πω οτι το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του και ολα θα γινουν, μην αγχωνεσαι...οσο για τα δοντια θα τα δεις καποια στιγμη μπροστα σου, εμενα απο 4 μηνω ετρωγε χερια, σεντονια ο,τι εβρισκε και το 1ο δοντι τελικα το εβγαλε 8 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τον μπεμπη ξεκινησαμε να τον βαζουμε να καθεται αφου εκλεισε τον 5ο μηνα-μετα απο οδηγια της γιατρου που τον ειδε- και τωρα καθεται ανετα για αρκετη ωρα.Γυρισε απο ανασκελα μπρουμυτα 4 μηνων και το αναποδο πριν καμια εβδομαδα και τωρα κανουμε βαρελακια. Σηκωνεται και κρατιεται για δευτερόλεπτα ορθιος απο τους κρικους στο παρκοκρεβατο απο 6,5 μηνων.Δεν μπουσουλαμε,εχουμε 2 δοντια!!Καθε παιδι ειναι διαφορετικο,μην συγκρινουμε.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολυτα δικιο κοριτσια οτι το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμο,ο δικος μου οταν ηταν 3 μηνων γυρνουσε μπρουμητα ανασκελα και το αναποδο,6 μηνων ορθιος στο παρκοκρεβατο,ορθιος στη κουνια 7 μηνων μπουσουλισε και 9 περπατησε,τωρα που ειναι 11 τρεχω και δεν φτανωωωωωωω....Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο δεν υπαρχουν κανονες οπως ειναι με τα κιλα και το υψος ολα τα παιδακια δεν ζυγιζουν το ιδιο ουτε εχουν ιδιο υψος..Ευχομαι οτι καλυτερο στα παιδακια σας...

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε οτι τα παιδια σας σηκωνονται κ κρατιουνται τι εννοειτε????εμενα αγωνιζεται ματαια να σηκωθει απο ξαπλα να κατσει αλλα αν την βαλω να κρατηθει απο τους κρικους στογι α παρκο με τα ποδια της στο πατωμα στεκεται..και για αρκετη ωρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν λετε οτι τα παιδια σας σηκωνονται κ κρατιουνται τι εννοειτε????εμενα αγωνιζεται ματαια να σηκωθει απο ξαπλα να κατσει αλλα αν την βαλω να κρατηθει απο τους κρικους στογι α παρκο με τα ποδια της στο πατωμα στεκεται..και για αρκετη ωρα...

 

Ουτε εμενα σηκωνεται απο ξαπλωτος καθιστος.Αν τον βαλω ομως καθιστο στο παρκοκρεβατο πιανει τους κρικους και σηκωνεται.Επισης αν τον βαλω ορθιο να κρατιεται απο τα "καγκελα" του παρκοκρεβατου στεκεται και εμενα για αρκετη ωρα.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε συγκρίσεις! Κάθε παιδί διαφορετικό. Άλλο θα περπατήσει 9 μηνών και άλλο 16 μηνών! Άλλο θα καθίσει από τους 5 μήνες κι άλλο στους 8! Άλλο θα βγάλει δοντάκια στους 3 μήνες κι άλλο στους 12! ΥΓΕΙΑ να 'χουν τα παιδάκια όλα και σιγά σιγά θα μεγαλώσουν και θα γίνουν μεγάλοι άντρες και μεγάλες κυρίες!!!! :) Κι όλες αυτές τις αγωνίες μας θα τις θυμόμαστε με ένα χαμόγελο στα χείλη!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι συμφωνώ. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Εμένα πχ πρώτα μπουσούλησε και μετά καθόταν μόνος του καλά. Ανάποδο παιδί.

Την απορία με τα δόντια την είχα και εγώ. Λοιπόν όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω θα το δεις το ούλο του δοντιού που είναι να βγεί κόκκινο και πρησμένο στην αρχή. Μετά θα δείς πάνω ακριβώς στην άκρη κάτι σαν πληγούλα, σαν φουσκαλίτσα και εάν σε λίγες ώρες βάλεις το χέρι σου πιθανώς θα σε γρατζουνάει. Μπορεί βέβαια να σκάσει και την επόμενη ημέρα . ΥΠομονή λοιπόν και όλα θα γίνουν.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πχ πρώτα μπουσούλησε και μετά καθόταν μόνος του καλά. Ανάποδο παιδί.

 

Χαχαχα, κι εμένα ανάποδος....Μπουσούλησε 7 μηνών αλλά κάθισε καλά στον ποπό του 8 ή 8,5. 10,5 περπάτησε...

 

Κάθε παιδί με το ρυθμό του. Εγώ ποτέ δεν τον πίεσα να καθίσει ή να περπατήσει. Τον είχα όλη μέρα στο πάτωμα να κάνει ο,τι του αρέσει και όταν ο ίδιος ήταν έτοιμος, έκανε το επόμενο βήμα προς την ανεξαρτησία :):)

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ....Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ....ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ????ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ Κ ΛΙΓΟ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΣΑΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ???ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΘΕΤΑΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΕΓΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΧΙ Κ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ????

EqSap2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ....Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ....ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ????ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ Κ ΛΙΓΟ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΣΑΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ???ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΘΕΤΑΙ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΕΓΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΧΙ Κ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ????

 

emena einai 3.5mhnwn kai den kserw an etuxe alla gurise 2 fores apo anaskela mproumhta k mia to anapodo, pantws kathe mera kana 5 fores apo 10 lepta thn ksaplwnw anaskela ths dinw to daxtulo m na to piasei kai thn trabaw pros ta aristera h pros ta deksia na gurisei sta plagia k siga siga mproumhta , k meta apo mproumhta thn gurnaw anaskela to xairetai polu auto olh mera na to kanoume den gkriniazei, isa isa pou xairetai !!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται στο παιδί . Μπορεί σε κανένα μήνα να γυρίσει. Γενικά εκεί που δεν το περιμένεις το κάνουν. Απλά πρέπει να του δίνεις και την ευκαιρία να το κάνει. Δηλαδή εγώ τον έβαζα στο κρεβάτι μας και παίζαμε πχ. τον έβαζα σε ένα πανί και τον γυρνούσα εγώ μπρούμυτα και ανάσκελα σαν παιχνίδι. Ναι μπορείς για λίγο να τον βάζεις να κάθεται αλλά νομίζω ότι ΄το πολύ κανένα τέταρτο ίσως και λιγότερο.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...