Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριθαράκι στο βλέφαρο-16 μηνών


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Η μικρή μου από 27/9 έχει βγάλει ένα κριθαράκι στο άνω βλέφαρο,κάναμε θεραπεία με tobradex κρέμα για 8 μέρες κ αφού δεν υποχώρησε σχεδόν καθόλου πήγαμε κ σε οφθαλμίατρο ο οποίος μας έδωσε tobrex ανα 4ωρο για άλλες 10 μέρες! Το θέμα ειναι ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει σωστά η θεραπεία αφού η μικρή μου κουνιέται δεξιά αριστερά συνέχεια κ δεν μπορούμε να πετυχουμε το στόχο κ αν την ζορίσουμε πολύ αρχίζει κ κλαίει με αποτέλεσμα κ μέσα να μπει η σταγόνα να την αποβάλει με το δάκρυ! Ο οφθαλμίατρος μας είπε ότι εδώ που φτάσαμε μετά από τόσες μέρες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην φύγει το κριθαράκι κ θα πρέπει κάποια στιγμή να το ανοίξουμε χειρουργικά κάνοντας μέθη στο παιδί...έχει καμμιά μανούλα ανάλογη εμπειρία????Ακόμα δεν έχει τελειώσει η αγωγή αλλά η βελτίωση από τις 27/9 μετά από τόσες μέρες αγωγή είναι ελάχιστη κ πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φύγει.....:roll:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Η μικρή μου από 27/9 έχει βγάλει ένα κριθαράκι στο άνω βλέφαρο,κάναμε θεραπεία με tobradex κρέμα για 8 μέρες κ αφού δεν υποχώρησε σχεδόν καθόλου πήγαμε κ σε οφθαλμίατρο ο οποίος μας έδωσε tobrex ανα 4ωρο για άλλες 10 μέρες! Το θέμα ειναι ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει σωστά η θεραπεία αφού η μικρή μου κουνιέται δεξιά αριστερά συνέχεια κ δεν μπορούμε να πετυχουμε το στόχο κ αν την ζορίσουμε πολύ αρχίζει κ κλαίει με αποτέλεσμα κ μέσα να μπει η σταγόνα να την αποβάλει με το δάκρυ! Ο οφθαλμίατρος μας είπε ότι εδώ που φτάσαμε μετά από τόσες μέρες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην φύγει το κριθαράκι κ θα πρέπει κάποια στιγμή να το ανοίξουμε χειρουργικά κάνοντας μέθη στο παιδί...έχει καμμιά μανούλα ανάλογη εμπειρία????Ακόμα δεν έχει τελειώσει η αγωγή αλλά η βελτίωση από τις 27/9 μετά από τόσες μέρες αγωγή είναι ελάχιστη κ πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φύγει.....:roll:

 

anna καλημέρα και περαστικά, αμπειρία δεν έχω απο κάτι τέτιο, εμείς το tobrex το βάζουμε όταν τσιμπλιάζουν τα ματάκια, ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει, από οτι ξέρω κομπρέσα με θυμάρι κάνει πολύ καλή δουλειά, σκόρδο πριν κοιμηθεί και χαμομίλη.

Έυχομαι να μη χρειαστεί επεμβαση.......

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Η μικρή μου από 27/9 έχει βγάλει ένα κριθαράκι στο άνω βλέφαρο,κάναμε θεραπεία με tobradex κρέμα για 8 μέρες κ αφού δεν υποχώρησε σχεδόν καθόλου πήγαμε κ σε οφθαλμίατρο ο οποίος μας έδωσε tobrex ανα 4ωρο για άλλες 10 μέρες! Το θέμα ειναι ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει σωστά η θεραπεία αφού η μικρή μου κουνιέται δεξιά αριστερά συνέχεια κ δεν μπορούμε να πετυχουμε το στόχο κ αν την ζορίσουμε πολύ αρχίζει κ κλαίει με αποτέλεσμα κ μέσα να μπει η σταγόνα να την αποβάλει με το δάκρυ! Ο οφθαλμίατρος μας είπε ότι εδώ που φτάσαμε μετά από τόσες μέρες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην φύγει το κριθαράκι κ θα πρέπει κάποια στιγμή να το ανοίξουμε χειρουργικά κάνοντας μέθη στο παιδί...έχει καμμιά μανούλα ανάλογη εμπειρία????Ακόμα δεν έχει τελειώσει η αγωγή αλλά η βελτίωση από τις 27/9 μετά από τόσες μέρες αγωγή είναι ελάχιστη κ πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φύγει.....:roll:

 

anna_ath, δεν ξέρω αν κάνατε κάτι με το κριθαράκι ... τώρα μόλις είδα το post σου. Η μικρή μου πριν από ένα χρόνο είχε βγάλει κάτι ανάλογο (χαλάζιο μας είχε πει η οφθαλμίατρος). Το βλέφαρό της είχε γίνει χάλια!! Τις κάναμε για πολύ καιρό θεραπεία με σταγονες και κρεμα tobrex χωρίς αποτέλεσμα. Η δική μας οφθαλμίατρος μας είχε πει ότι αν δε φύγει θα πρέπει να πάμε στο Παίδων, να τις κάνουν ολική νάρκωση για να τις το ανοίξουν από μέσα και να το καθαρίσουν. Με τη "μέθη" φοβόταν ότι μπορούσε να κουνηθεί και να τις κάνει ζημιά στο μάτι ... Να μη στα πολυλογώ, δεν κάναμε τίποτα ... φοβηθήκαμε να κάνουμε ολική νάρκωση σε ένα παιδάκι 4 χρόνων (τότε) .. το αφήσαμε όπως ήταν μόνο από καιρό σε καιρό του βάζαμε κομπρέσες χαμομήλι και κρέμα (tobrex). Εκανε κανένα εξάμηνο αλλά τελικά (δόξα τω θεώ) έφυγε από μόνο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρω χάρηκα πολύ με όσα μου έγραψες....είναι παρόμοιο το χαλάζιο με το κριθαράκι κ εμείς με tobrex σταγόνες κάναμε θεραπεία την οποία τώρα σταματήσαμε....δεν έχει φύγει βέβαια κ πιάνοντάς το νοιώθω ότι είναι σκληρό σαν να χει πετρώσει μέσα το σμήγμα...σας είπε ο γιατρός να βάζεται κατα διαστήματα tobrex ή από μόνοι σας???? Εμείς φτάσαμε τις 20 μέρες αγωγή κ μου είπε ο οφθαλμίατρος να σταματήσουμε κ αργότερα αν αποφασίσουμε την αφαίρεση χειρουργικά να βρούμε στο παίδον κάποιον οφθαλμίατρο....

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου το εμφανιζει κατα καιρους και μετα φευγει κυριως απο μονο του. η αλοιφη tobradex ειναι με κορτιζομη και δεν κανει να βαζουμε συνεχομενα πολλες μερες (δηλ μεχρι 5 μερες χρηση και μετα αστο μονο του να φυγει). παιδοοφθαλμιατρος μας εχει πει οτι αν δεν το προλαβεις στην εντελως αρχη του με την tobradex, τοτε δεν βοηθα και συμφωνησε οτι δεν κανει συνεχομενη χρηση ανω των 4 ημερων.

για την επεμβασουλα δεν ειναι κατι σπουδαιο, αλλά το προβλημα ειναι οτι τα παιδια κουνιουνται και πρεπει να γινει ναρκωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρω χάρηκα πολύ με όσα μου έγραψες....είναι παρόμοιο το χαλάζιο με το κριθαράκι κ εμείς με tobrex σταγόνες κάναμε θεραπεία την οποία τώρα σταματήσαμε....δεν έχει φύγει βέβαια κ πιάνοντάς το νοιώθω ότι είναι σκληρό σαν να χει πετρώσει μέσα το σμήγμα...σας είπε ο γιατρός να βάζεται κατα διαστήματα tobrex ή από μόνοι σας???? Εμείς φτάσαμε τις 20 μέρες αγωγή κ μου είπε ο οφθαλμίατρος να σταματήσουμε κ αργότερα αν αποφασίσουμε την αφαίρεση χειρουργικά να βρούμε στο παίδον κάποιον οφθαλμίατρο....

 

Αρχικά, είχαμε βάλει στο ματάκι της tobrex αλοιφή και σταγόνες (σταγόνες όχι πάνω από 3 φορές την ημέρα, γιατί μπορεί να προξενήσει βλάβη στο μάτι) για 10 ημέρες (όπως μας είχε πει η οφθαλμίατρος) μετά από κανένα μήνα πήγαμε στον παιδίατρό μας για εμβόλιο και μας είπε να ξαναβαλουμε αλοιφή και σταγόνες για άλλες δέκα μέρες. Στο μεταξύ εμείς της κάναμε τακτικά και κομπρέσες χαμομήλι ... Υποχώρησε τελικά από μόνο του χωρίς να αφήσει κανένα σημάδι ... με εκπληκτικά αργούς ρυθμούς βεβαία ... σε σημείο που δεν ήμασταν σίγουροι ότι μικραίνει. Κάποιες μέρες μας φαινόταν μικρότερο κι άλλες πάλι το ίδιο ... Και σε μας είχε σκληρύνει και μαλάκωσε ή από το χαμομήλι ή από την αλοιφή και τις σταγονές ή από όλα μαζί. Είχα φοβηθεί ότι δε θα φύγει ποτέ ... φοβόμασταν όμως να κάνουμε και ολική νάρκωση σε ένα παιδάκι 4 χρόνων ...

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι δε χάνεται τίποτα (: με την έννοια ότι η κατάστασή του δε χειροτερεύει, είναι στάσιμο ή υποχωρεί ανεπαίσθητα) να το παρακολουθήσετε να δείτε πώς πάει ... και να ξαναρωτήσετε το γιατρό σας. Υπομονή! Εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Άννα, διάβασε και εδώ σχετικά με το χαλάζιο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1696569#post1696569

 

Η μικρή μου το έχει από τα τέλη Μαϊου, πριν έναν μήνα μαλάκωσε πολυ και νομίζω ότι είναι στην φάση που φεύγει, αλλά όπως και να έχει, την επέμβαση την έχω σαν την έσχατη λύση... Μην αγχώνεσαι, κι εγώ έτσι ήμουν στην αρχή αλλά γνώρισα και παιδάκι που του έφυγε μετά από έναν χρόνο...

 

Περαστικά σας...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχε βγαλει μια ανηψια μου οταν ηταν μωρο και της ειχε δωσει τις σταγονες που βαζατε κι εσεις ο παιδιατρος.. Τελικα δεν εφυγε, τα ξαδερφια μου ειχαν αποφασισει να της κανουν χειρουργειο αλλα λιγο αργοτερα (ηταν πολυ μωρο οταν το εβγαλε).. Καθε μερα της επλενε τα ματακια με αποστειρωμενη γαζουλα και χαμομηλακι. Τελικα εφυγε μονο του μετα απο 10 (μπορει και περισσοτερο) μηνες.. Οποτε, μην αγχωνεσαι, αστο να δεις την πορεια του και πραττεις αναλογως..

Επισης ξερω πως βοηθα πολυ στην προληψη η καλη υγιεινη των ματιων γιατι αυτο βγαινει οταν φραζει καποιος πορος στις βλεφαριδες. Αλλα και παλι δεν ξερω αν ισχυει.. Η δικια μου π.χ. σπανια καθεται να της καθαρισω το προσωπο, υπαρχουν πρωινα που ουτε καν το επιχειρω γιατι γινεται χαμος.. Το προσωπο της καθαριζεται καλα καθε 3 μερες που τη λουζω. Παρολαυτα ομως δεν εχει εμφανισει κατι, περα απο αρκετες τσιμπλες κι αυτο οχι συνεχεια..

Και θελω να την καθαριζω τη σκατουλα αλλα δεν καθεται, με σκαει... :(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

eleni_k αν δεις έχω απαντήσει κ εγώ στο θέμα με το χαλάζιο γιατί έχω κ εγώ πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά δεν διευκρίμνησα τη διαφορά τους(κακώς) με το γιατρό γιατί της μικρής μου είπε είναι κριθαράκι κ όχι χαλάζιο!:confused:

 

Εμένα ο οθαλμίατρος επειδή τον ρώτησα μου είπε όχι χαμομήλι,όχι αλατόνερο που μου πρότειναν γνωστοί μου να της βάλω....την έβαλα όμως σκόρδο που επίσης μου είπαν πολλοί κ είδα μια πολύ μικρή διαφορά.....

 

Μάλλον πάντως θα συνεχίσω απλά με κομπρέσες σκέτες ή με χαμομήλι αφού βλέπω ότι το έχετε δοκιμάσει κ άλλες κ δεν είχε αρνητική αντίδραση

 

Για την κορτιζόνη το ξέρω ότι πρέπει μόνο 5 μέρες αλλά η παιδίατρος μου είπε μια εβδομάδα όπως κ έκανα κ την 8 μέρα πήγαμε στον οφθαλμίατρο όπως μου σύστησε....δεν βάζαμε κ τα 2 σκευάσματα μαζί,αλοιφή στη πρώτη φάση κ σταγόνες στη δεύτερη κ παρόλο που μας είχε πει ανα 4ωρο δηλαδή 6 φορές τη μέρα ποτέ δεν καταφέραμε να μπουν κ οι 6 σταγόνες μέσα στο μάτι συνήθως 3-4 πετυχαίναμε....

 

Πάντως λέω να την πάω κ στο παίδων σε κάποιον που μου σύστησαν γιατί έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι αν αφαιρεθεί η βλεφαρίδα στον πόρο που έχει δημιουργηθεί το πρόβλημα βγαίνει το σμύγμα κ φεύγει το κριθαράκι....:rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λέγομαι Ντορέτα, κι εμένα η κόρη μου είχε βγάλει χαλάζιο όταν ήταν λιγότερο από ενάμιση χρονών. Πήγαμε σε οφθαλμίατρο, μας πήρε το ιστορικό, στην περίπτωσή μας είναι κληρονομικό γιατί το βγάζει κατά καιρούς η αδερφή μου, και μας συνέστησε να μην κάνουμε τίποτα γιατί θα φύγει μόνο του. Η επέμβαση θα ταλαιπωρούσε ένα τόσο μικρό παιδάκι για κάτι που στην ουσία δεν πονάει το παιδί που το έχει, ούτε το ενοχλεί στην όρασή του. Τελικά της έφυγε στους 5 μήνες.:-P Παρεμπιπτόντως η οφθαλμίατρος που πήγαμε είναι η καλύτερη σε όλη την Ελλάδα και δουλεύει σε οφθαλμολογικό κέντρο στους Αμπελοκήπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς το αντιμετωπίσαμε με χαμομήλι. Κι έφυγε μετά από κάποιες μέρες (4-5 μέρες). Για παραπάνω επιμονή δε γνωρίζω...

 

 

 

Γενικά κανένας γιατρός δε μου έχει πει ποτέ "όχι" στο χαμομήλι.... Παιδίατρος, γυναικολόγος, παθολόγος, ωρλ κτλ.... Μόνο καλά λόγια έχουν να πουν γι' αυτό.. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έβγαλε η μικρή (21 μηνών) και το αντιμετώπισα με χαμομήλι. ΄Όταν εξαφανίστηκε σε 4 μέρες βγήκε στο άλλο μάτι και από εχθές πάλι στο πρώτο μάτι στην κάτω εσωτερική γωνία.

Η παιδίατρος σύστησε σταγόνες αλλά της κάνω πλύσεις μόνο με χαμομηλάκι και φυσιολογικό ορό.

Δεν έχω επισκεφθει ακόμη οφθαλμίατρο.

Γενικά το χαμομήλι το απορρίπτουν πολλοί γιατροί πλέον...

Ο άντρας μου έχει ιστορικό με χαλάζιο πολλές φορές. Εχει κάνει και επέμβαση ως έφηβος.

Πριν από 2 χρόνια που είχε βγάλει για τελευταία φορά, ο οφθαλμίατρος του συνέστησε να πλένει το βλέφαρο με βατονέτα βουτηγμένη σε διάλυμα νερού και σαμπουάν JOHNSON' S με χαμομήλι.

Το έκανε και σε 3 μέρες εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και εμεις ...κριταρακι στο πανο βλεφαρο τορα και 2 μινες ...πιγαμε στο παιδον στο οφταλμιατρο μας εδοσε τεραπεια για 10 μερες tobradex αλλα αποτελεσμα δεν βλεπω.

μας ειπανε στο παιδον αν δεν χιροτερεβει κατασταση το αφινουμε οπος ειναι αλλα αν μεγαλοσει και αλλο να μας βαλουνε χιρουργειο !!

προστοπαρον κατασταση ειναι στασιμη σε μας

Link to comment
Share on other sites

ναι οι οφθαλμιατροι δεν συνιστουν πλεον χαμομηλι. παντως φιλος οφθ μου εχει πει οτι και οι κορτιζονουχες αλοιφες εκτος του οτι δεν πρεπει να εφαρμοζονται για περισσοτερο απο 4 μερες, αν δεν το πιασεις απο τηνν αρχη, τιποτα δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που έψαχνες οφθαλμίατρο... Περαστικά!

Εγώ της βάζω χαμομήλι χλιαρό όταν κοιμάται γιατί ξύπνια το παίρνει και κάνει πως καθαρίζει το μάτι της και το πρόσωπο της.

Μακάρι να τους φύγει και να μην χρειαστούν επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το πρωί φρίκαρα!!!!!!!!!

Η μύτη που της δημιουργήθηκε εχθές είχε σκάσει και στην γωνία του ματιού όταν ξύπνησε είχε τσίμπλα ανακατεμένη με αίμα...Ο οφθαλμίατρος τηλεφωνικά μας είπε να της βάλουμε TOBRADEX και από εβδομάδα θα μιλήσουμε ξανά.

Η γλυκιά μου έκλαιγε και της έτρεχε κόκκινο δάκρυ από το αίμα... Μου σηκώθηκαν οι τρίχες όταν την είδα έτσι. Αχ μακάρι να της περάσει με την αλοιφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τολμήσω. Αφροδιτάκι αν θηλάζεις στάξε λίγο σε μια γαζούλα και κάνε της κομπρέσες. Τρεις φορές πήγα να βγάλω πέρσι εγώ και με το γάλα μου εξαφανιζόταν αμέσως.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα το τολμήσω. Αφροδιτάκι αν θηλάζεις στάξε λίγο σε μια γαζούλα και κάνε της κομπρέσες. Τρεις φορές πήγα να βγάλω πέρσι εγώ και με το γάλα μου εξαφανιζόταν αμέσως.

 

Μακάρι να θήλαζα ακόμη. Το έχω κόψει από τον Νοέμβριο. Όταν ζουλάω το στήθος μου βγαίνει λίγο ακόμη γαλατάκι αλλά με πολύ ζούληγμα και φοβάμαι να το κάνω.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Ξέρω πως το γάλα κάνει καλό και είναι θεραπευτικό (εγώ το έβαζα στο στήθος μου στην αρχή του θηλασμού για να γιατρευτούν οι πληγές και στα συγκάματα τους) αλλά δεν το είχα ακούσει και για τα ματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς δεν σας έχω ενημέρωσει τόσο καιρό για την εξέλιξή μας...λοιπόν είχα σταματήσει κάθε είδους αγωγή κ κάποια στιγμή πρήστηκε τόσο πολύ το κριθαράκι που την πήγαμε στην εφημερία του παίδων....μας είπα ο οφθαλμίατρος εκεί ότι είναι έτοιμο να σκάσει! Μας έδωσε τομπρεξ σταγόνες,κ φουσιντίν κάτι ατομικές αμπούλες να κάνουμε αγωγή 15 μέρες ακόμα κ αν σκάσει! Την επόμενη μέρα έσκασε αλλά δεν άδειασε τελείως κ συνεχίσαμε θεραπεία φυσικά....τώρα έχει μείνει ένα απειροελάχιστο φουσκωματάκι που δεν το παρατηρεί κανείς παρα μόνο εγώ που το ξέρω...η παιδίατρος είπε ότι το πιο πιθανό είναι να φύγει κάποια στιγμή μόνο του αλλά κ να μην φύγει δεν είναι κάτι που φαίνεται αισθητικά κ καλό είναι να μην το πειράξουμε με επέμβαση...ίσος στο πολύ μέλλον αν το βλέπει κ η ίδια κ την ενοχλεί να το πειράξουμε αλλά πραγματικά είναι τόσο μικρό που δεν αξίζει να μπούμε στη διαδικασία! ;)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια εβδομάδα πριν το Πασχα πεταξε και ο μικρος μου κριθαρακι. Του αγορασα και εγω την τομπρατεξ και του την εδωσα μονο 4μερες πρωι και βραδυ ..... βλακεια μου και αυτο γιατι φοβηθηκα οτι επειδη εχει κορτιζονη θα του εκανε κακο. Τελικα εχει περασει μηνας εννοειται οτι δεν του εφυγε και βλεπω τωρα οτι πεταξε κι αλλο διπλα σχεδον. Σημερα πηγαμε για το καθιερωμενο εμβολιο του το ειπα τουγιατρου και μου ειπε να παρω το τομπρεξ για καμια εβδομαδα.... τι λετε ρε κοριτσια και εσεις απο την εμπειρια σας θα φυγει γιατι διαβασα για την κοπελα που α νοιξε το θεμα οτι ταλαιπωρηθηκε πολυ και τελικα δ εν ειχε και απολυτο αποτελεσμα :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είχε βγάλει κριθαράκι. Ακολουθήσαμε την ίδια αγωγή με tobrex και tobradex, βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, μετά σταματήσαμε την αγωγή καθώς δεν γινόταν να συνεχίσουμε άλλο με κορτιζόνη. Το κριθαράκι ήταν ερυθρό και λίγο φουσκωμένο για αρκετούς μήνες, ώσπου σιγά σιγά ξεφούσκωσε μόνο του. Τώρα (είναι 8,5 χρονών) υπάρχει ακόμα το σημαδάκι επάνω στο βλέφαρο (κάπως σαν ουλή μοιάζει), το οποίο όμως βλέπω μόνο εγώ που το ξέρω.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτή που ταλαιπωρήθηκε! :cool:

 

Λοιπόν εμείς με tobrex-tobradex δεν είδαμε βελτίωση κ την κάναμε πολύ καιρό(με ενδιαμεσα διαλείματα) τη θεραπεία....αυτό που έκανε τη διαφορά κ που ήταν η αγωγή οφθαλμίατρου του παίδων ήταν ο συνδιασμός τομπρεξ κ φουσιντιν! Παρόλαυτα αυτό το λίγο που μας έμεινε κ που είμαι σίγουρη πια ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να επέμβουμε χειρουργικα δεν φαίνεται παρα μόνο σε μας που το ξέρουμε,κανείς άλλο δεν το προσέχει! Πριν κανα 2 εβδομάδες το είδα ότι λίγο κοκκίνισε πάλι για 2-3 μέρες κ υποχώρησε μόνο του! Όπως κ να χει αφού έχει μεινει τόσο καιρό μέσα αυτό το πράγμα(σμήγμα να το πω?) έχει σκληρήνει κ είναι πολύ σπάνιο να φύγει τελείως μόνο του! :rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι κι εμείς είχαμε κάνει θεραπεία με fucidin... Τώρα που το έγραψες το θυμήθηκα. ;)

 

Μάλλον την ίδια πορεία με μας θα έχετε.... και στον δικό μου ήταν πολύ καιρό φουσκωμένο και όμως σιγά σιγά υποχώρησε....τώρα βέβαια, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ποτέ δεν ξέρεις σίγουρα.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...