Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Ιδιωτικού Σχολείου στη Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Αν μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τα παρακάτω:

1. Λεωνίδεια Εκπαιδευτήρια

2. Απόστολος Παύλος

3. Μοντεσσοριανή αγωγή.

Θέλω να επιλέξω για την κόρη μου για την χρονιά 2010 - 2011 αλλά δεν είμαι από Θεσσαλονίκη (σύζυγος στρατιωτικού) και θα ήθελα μία μικρή βοήθεια.

Ξέρω για τον Μαντουλίδη αλλά το ποσό (περίπου 600€) είναι απαγορευτικό για μία τρίτεκνη οικογένεια.

Κανένας δεν αξίζει τα δάκρυά σου, αλλά όποιος και να τα 'ξιζε, δεν θα σε έκανε να κλάψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Άννα, γεια σου

 

αν μιλάμε για πρώτη δημοτικού, οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία, δηλαδή για τη χρονιά 2010-2011 είναι γύρω στα 5.000-6.000 ευρώ για τη χρονιά (τα βιβλία είναι έξτρα).

 

απ' ότι γνωρίζω ο Απόστολος Παύλος έχει ελαφρώς χαμηλότερα δίδακτρα, κάνε ένα τηλέφωνο να μάθεις, μόνο βιάσου γιατί για παράδειγμα στο Αρσάκειο, απ' ότι άκουσα οι θέσεις για πρώτη δημοτικού έχουν κλείσει !

 

καλό σχολείο απ' ότι ακούω είναι η Αδαμάντιος όπου εκτός από στείρα γνώση ασχολούνται κάπως και με τη διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών.

 

ο μαντουλίδης, δε λέω έχει κάνει ένα όνομα, αλλά ο φόρτος εργασίας που έχουν τα παιδιά στο σπίτι είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικός.

 

Η μοντεσσοριανή αγωγή είναι ένα υπέροχο σύστημα για το δημοτικό, αλλά επειδή βασίζονται στο να κάνουν τα μαθήματα της επόμενης μέρας στο σχολείο χωρίς να παίρνουν δουλειά για το σπίτι, η μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο (η μοντεσσοριανή αγωγή έχει μόνο δημοτικό) είναι σοκ για τα παιδιά που εχουν μάθει σε ένα πιο χαλαρό εκπαιδευτικό σύστημα στο δημοτικό.

 

Για τα Λεωνίδεια δεν ξέρω κάτι να σου πω, πάντως έχε κατά νου ότι το ιδιωτικό σχολείο δεν είναι πανάκεια. Αν δεν ασχοληθείς εσύ με το παιδί τουλάχιστον στη αρχή και δεν έχεις τη τύχη να είναι και το παιδί συγκροτημένο, μελετηρό και εργατικό, τότε κανένα ιδιωτικό σχολείο δε θα σου λύσει το πρόβλημα, αλλά αντίθετα μπορεί να βρεθείς να πληρώνεις από το δημοτικό και καθηγητές για ιδιαίτερα μαθήματα πλέον του υπέρογκου ποσού που ζητάνε για δίδακτρα τα ιδιωτικά σχολεία.

 

ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

 

Καλή δύναμη !

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!, και εγώ είμαι σε φάση έρευνας δημοτικών σχολείων για την κόρη μου και έχω ασχοληθεί αρκετά. Λοιπόν σε ενημερώνω:

Μαντουλίδης : δεν το συνιστώ

Λεωνιδεια :από ότι ξέρω δεν λειτουργούνε πλέον γιαυτο και οι ιστοσελίδες είναι απενεργοποιημένες( δεν παίρνω όρκο κιόλας)

Απ.Παύλος ( διδακτρα 4400 με το σχολικο) θεωρώ πως είναι απο τα καλυτερα και μάλλον εκεί θα καταλήξουμε.

Αριστοτέλιον : δεν θα ήθελα το παιδί μου να παίζει σε μια αυλή με έναν τεράστιο πυλώνα τησ ΔΕΗ στα πόδια του(όσο απεργοποιημενος να λένε πως είναι)....

Μοντεσεριανή :είναι καλό αλλα θα ήθελα να υπάρχει και γυμνάσιο και λύκειο για την συνέχεια\

αυτά προς το παρόν. μπορείς να μπεις στο google και να δεις τα δίδακτρα των δημοτικων ιδιωτικών θεσσαλονίκης.

καλή σύνέχεια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας και από εμένα... για τα Πρότυπα έχει ακούσει κάποια οτιδήποτε?

Εγώ θα ψάχνω την επόμενη χρονιά για Δημοτικό αλλά έχω ήδη αρχίσει να ρωτάω...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τα πρότυπα έχω ακούσει καλά λόγια γενικά, απο φιλή που στέλνει το γιο της. Σαν σχολείο είναι καλό και είχε πολύ καλή επαφή και με τη δασκάλα σε κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε στην τάξη. Βέβαια κάθε γονειος έχει και τις δικές του απαιτήσεις απο το σχολείο. Έχω ακούσει και καλά λόγια για το Αρσάκειο έχει ακούσει καμία κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Αν μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τα παρακάτω:

1. Λεωνίδεια Εκπαιδευτήρια

2. Απόστολος Παύλος

3. Μοντεσσοριανή αγωγή.

Θέλω να επιλέξω για την κόρη μου για την χρονιά 2010 - 2011 αλλά δεν είμαι από Θεσσαλονίκη (σύζυγος στρατιωτικού) και θα ήθελα μία μικρή βοήθεια.

Ξέρω για τον Μαντουλίδη αλλά το ποσό (περίπου 600€) είναι απαγορευτικό για μία τρίτεκνη οικογένεια.

 

Όλα σχολεία περίπου στις ίδιες τιμές είναι. Σε ποια περιοχή μένεις. Έχει και καλά δημόσια σε ορισμένες. Επίσης για δημοτικό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πειραματικό στη θέρμη (μπορεί να πέρνουν με κλήρωση δεν ξέρω) όμως αξίζει. Εχει και λεωφορείο. Το μόνο μειον είναι πως είναι πολυ απαιτητικό σχολείο και ίσως πιέζουν λίγο παραπάνω τους μαθητές.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ξερει καποιος να μου πει τις τιμες των διδάκτρων απο ολα τα ιδιωτικα σχολεια της θεσσαλονικης?ψαχνω εδω και καιρο μα δεν βρισκω μια λιστα για ολα:shock:ΓΙΑ ΤΟ 2012-2013:shock::shock::shock::shock::shock:ΔΗΜΗΤΡΗΣ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ :!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:ΑΠΑΝΤΗΣΗ :idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • 6 months later...

καλημερα!

Θα μπορουσε καποιος γονεας να μου πει εντυπωσεις για τη Γερμανικη σχολη ή τον αποστολο παυλο?

Ενδιαφερομαι να στειλω τα παιδακια μου σε ιδιωτικο αλλα θα εκτιμουσα καποιες πληροφοριες εκ των εσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας!Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης (νηπιαγωγείο κ κυρίως Δημοτικό). Έχει κάποιος τα παιδάκια του εκεί να μου πει την εμπειρία του εκ των έσω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...