Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ


Recommended Posts

επιτρεπονται τα αντισυληπτικα κατα την διαρκεια του θηλασμού???

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν επιτρεπεται,για ποιο λογο να παρεις αντισυλληπτικα κατα τη διαρκεια του θηλασμου;

Ειναι απαραιτητα για καποιον θεραπευτικό λόγο;

 

Δεν ξέρω αν ειναι συμβατα ή όχι,δεν παύουν πάντως να ειναι φαρμακα :?

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπονται αν και κάποια μειώνουν το γάλα

 

τα mini pills δεν το μειώνουν, αν δεν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα, το συζητάς με το γιατρό σου και τα παραγγέλνεις από το εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δεν μπορω να βρω αν εχει δημασιευτει ξανα κ για αυτο ρωταω-

τον μαη μου ηρθε πρωτη περιοδος εχοντας μειωσει ενα θηλασμο αλλα επειδη καλα ημουν κ χωρις αυτη απλα αυξησα τους θηλασμους.

τον αλλο μηνα παμε διακοπες κ σκεφτομαι να κοψω τον μεσημεριανο θηλασμο για να μαθει να κοιμαται κ χωρις αυτον.

μπορω να παρω αντισυλληπτικα για να μην αδιαθετησω κ να συνεχισω να θηλαζω?

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω: "Χάπι - Περιέχουν οιστρογόνο και δεν συνταγογραφούνται στις γυναίκες που θηλάζουν γιατί μειώνουν την παραγωγή του μητρικού γάλακτος"

Από το βιβλίο της dr Miriam Stoppard.

Δεν βρήκα κάτι άλλο σχετικό με το ερώτημά σου.

Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα τον γυναικολόγο σου και την Αγλαία.

Φιλιά Πρωτούλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα mini pills δεν περιέχουν οιστρογόνο, όπως το κλασικό χάπι, αλλά μόνο gestagen (πώς λέγεται στα ελληνικά;).

Σε βολεύει το μπάνιο με ταμπόν;

Αλλιώς μπορείς να αναβάλεις για λίγο το κόψιμο του μεσημεριανού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιά απορία:γέννησα εδώ και 3 μήνες,και θηλάζω απο την αρχή,πρώτα και με συμπλήρωμα,και τώρα αποκλειστικά.Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα,μόνο που κάποιες μέρες έχω λίγα σκούρα υγρα.Τί γίνεται αν γίνει κάποιο "ατύχημα";Επιτρέπεται το χάπι της επόμενης μέρας ενώ θηλάζω; κι αν ναι απο αυτή την άποψη,υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα γενικοτερα στην μήτρα κτλ που είμαι φρεσκογεννημένη;

Link to comment
Share on other sites

Κιρα το έχω παρει δυο φορες το χαπι στα 7 χρόνια με τον άντρα μου και τις δύο φορές μου διέλυσε τον κύκλο μου....Καλύτερα να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου ή και καμία σύμβουλο θηλασμου...μηπως περιέχει πράγματα που περνάνε στο γάλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Κιρα το έχω παρει δυο φορες το χαπι στα 7 χρόνια με τον άντρα μου και τις δύο φορές μου διέλυσε τον κύκλο μου....Καλύτερα να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου ή και καμία σύμβουλο θηλασμου...μηπως περιέχει πράγματα που περνάνε στο γάλα!

 

 

Το έχω πάρει κι εγώ στο παρελθόν 2 φορές αλλα δεν μου έκανε παρενέργειες,ουτε μου άλλαξε τον κύκλο,και γενικα είχα πάντα σταθερό κύκλο.Τώρα όμως που δεν μου έχει έρθει περίοδος ακόμα,δεν έχω ιδέα τί μπορεί να συμβεί με το θέμα του κύκλου αφού δεν έχω ακόμα κύκλο..

Και απο την άλλη το θέμα είναι να μην περάνε στοιχεία βλαβερά στο γάλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τί γίνεται αν γίνει κάποιο "ατύχημα";Επιτρέπεται το χάπι της επόμενης μέρας ενώ θηλάζω; κι αν ναι απο αυτή την άποψη,υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα γενικοτερα στην μήτρα κτλ που είμαι φρεσκογεννημένη;

 

Το πρόβλημα στη μήτρα συζήτησέ το με το γυναικολόγο σου που έτσι κι αλλιώς θα σου το χορηγήσει. Αυτός ξέρει το ιστορικό σου και οι πληροφορίες που θα σου δώσει θα είναι ειδικά για σένα.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=113

 

Λέει ότι αυτό το χάπι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως μέθοδος αντισύλληψης αλλά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

Διάβασε και τα ποσοστά αποτυχίας των χαπιών (11 και 25% ανάλογα με το σκεύασμα, πολύ υψηλά αν πράγματι δεν είναι επιθυμητή η κύηση).

 

Τα φάρμακα με δραστική ουσία levonorgestrel ( εμπορικές ονομασίες Plan B, Norlevo, Prostinor/Planique) είναι ασφαλή.

 

Τα φάρμακα με δραστική ουσία ethinylestradiol είναι μέτρια ασφαλή, μπορεί να μειώσουν τη γαλουχία και γι αυτό θα πρέπει να παρακολουθείται το μωρό.

 

Οι πληροφορίες είναι από εδώ:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Η μικρή μου είναι σχεδόν 22 μηνών και θηλάζουμε. Αποφασίσαμε ό σύζυγός μου και γω να πάρουμε κάποια μέτρα αντισύλληψης. Απ' ότι διάβασα όμως το χάπι να αποφεύγεται από μαμάδες που θηλάζουν. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περιορισμός για το σπιράλ?

Θηλάζουμε σίγουρα πρωί, μεσημέρι πριν τον ύπνο, βράδυ πριν τον ύπνο και όποτε άλλοτε θελήσει η μικρή και είμαι σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις.

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Kalimera manoules, ithela na rotiso tis pio empeires oso afora to thema tis antisillipsis kata tin diarkia tou thilasmou. Kati diabasa gia ta "mini pills" omos emena den mou exei erthei i periodos ara den xero pos ginete???? pls peite mou :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειπε οτι εφοσον δεν εχω ακομα περιοδο μπορει να την προκαλεσει με ενα χαπι αλλα εμενα με ανησυχει αυτο....ξερει καμια σας τιποτα????

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου ειπε οτι εφοσον δεν εχω ακομα περιοδο μπορει να την προκαλεσει με ενα χαπι αλλα εμενα με ανησυχει αυτο....ξερει καμια σας τιποτα????

 

 

Γιατί να σου προκαλέσει περίοδο; Θέλεις να μείνεις άμεσα έγκυος;

 

Από ότι κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ, ενδιαφέρεσαι για αντισύλληψη και όχι για να μείνεις έγκυος (διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά).

Link to comment
Share on other sites

Από το τικεράκι σου καταλαβαίνω ότι το μωρό σου είναι 2,5 μηνών και δεν έχεις περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος είναι πολύ μικρές. Αν το μωρό σου θηλάζει και το βράδυ, οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος είναι 2-4%.

Αν το μωρό δεν θηλάζει για περισσότερες από 6 συνεχόμενες ώρες, τότε οι πιθανότητες να επανέλθεις στη γονιμότητα είναι μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

αχ Αγλαια ποσο χαιρομαι που ειχες λιγο χρονο :)

το μωρο το θηλαζω αποκλειστικοτατα αρα ο θηλασμος το βραδι και κατα την διαρκεια της νυχτας ειναι δεδομενη. Γνωριζω οτι το ποσοστο συλληψης ειναι μειωμενο κατα την διαρκεια του θηλασμου αλλα και παλι με τρομαζει η ιδεα να μεινω εγκυος αμεσα (σε κανα χρονο δεν εχω προβλημα :) )γι αυτο ψαχνομουνα μηπως υπαρχει κατι που να μειωσει ακομα περισσοτερο τις πιθανοτητες. Διαβασα σε κατι βιβλια για τα mini pills και μετα ειδα οτι τα προτεινεις και εσυ, ομως επειδη δεν εχω ακομα περιοδο αναρωτιομουνα πως μπορω να τα παρω??? τοτε λοιπον ο γιατρος μου ειπε οτι εαν θελω μπορει να επαναφερει την περιοδο ωστε να αρχισω τα αντισυλληπτικα. Απο τον τροπο που γραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον μου απαντησε χαζα ο γιατρος ή τελοσπαντων στην προσπαθεια του να με καθυσηχασει απλα ειπε κατι χωρις να το πολυσκεφτει....γρρρρρ υποθετω οτι οι πιθανοτητες 2-4% ειναι οι ιδιες περιπου ιδιες οπως αν επαιρνα το χαπι αρα μαλλον θα αρκεστω σε αυτο!!!

Ευχαριστω και παλι

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

αχ Αγλαια ποσο χαιρομαι που ειχες λιγο χρονο :)

το μωρο το θηλαζω αποκλειστικοτατα αρα ο θηλασμος το βραδι και κατα την διαρκεια της νυχτας ειναι δεδομενη. Γνωριζω οτι το ποσοστο συλληψης ειναι μειωμενο κατα την διαρκεια του θηλασμου αλλα και παλι με τρομαζει η ιδεα να μεινω εγκυος αμεσα (σε κανα χρονο δεν εχω προβλημα :) )γι αυτο ψαχνομουνα μηπως υπαρχει κατι που να μειωσει ακομα περισσοτερο τις πιθανοτητες. Διαβασα σε κατι βιβλια για τα mini pills και μετα ειδα οτι τα προτεινεις και εσυ, ομως επειδη δεν εχω ακομα περιοδο αναρωτιομουνα πως μπορω να τα παρω??? τοτε λοιπον ο γιατρος μου ειπε οτι εαν θελω μπορει να επαναφερει την περιοδο ωστε να αρχισω τα αντισυλληπτικα. Απο τον τροπο που γραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον μου απαντησε χαζα ο γιατρος ή τελοσπαντων στην προσπαθεια του να με καθυσηχασει απλα ειπε κατι χωρις να το πολυσκεφτει....γρρρρρ υποθετω οτι οι πιθανοτητες 2-4% ειναι οι ιδιες περιπου ιδιες οπως αν επαιρνα το χαπι αρα μαλλον θα αρκεστω σε αυτο!!!

 

Aκριβώς αυτό θα σου έλεγα! Οι πιθανότητες είναι ίδιες, οπότε είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις τη φυσική μέθοδο.

 

Το χάπι επαναφοράς περιόδου ποιο είναι; Σου ανέφερε ότι μπορεί να μειώσει το γάλα; Ή δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το θέμα;

 

Ο γιατρός είναι λίγο γκάου στο θέμα! Γιατί πρέπει να επανφέρει την περίοδο για να πάρεις τα αντισυλληπτικα;

 

Τα χάπια μπορείς να τα πάρεις ακόμη και αν δεν έχεις περίοδο. Τι να την κάνεις την περίοδο;

 

Επίσης τα χάπια μπορείς να τα παίρνεις και συνεχόμενα, χωρίς τη διακοπή για την περίοδο. Κάποιο γιατροί υποστηρίζουν ότι αυτό το σχήμα είναι καλύτερο γιατί ο οργανισμός δεν εκτίθεται στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου που θεωρούνται υπεύθυνες για καρκίνο του μαστού, ίσως ωοθηκών και ίσως και άλλων. Βέβαια αυτά είναι προσεγγίσεις θεωρητικές και δεν μπορούν να ελεγχθούν καλά. Απλά αναφέρω τις διάφορες απόψεις.

 

Γενικά οι ορμονικές μέθοδοι (αντισυλληπτικά χάπια) δεν συστήνονται μετά από κάποια ηλικία (μετά τα 35 αλλά και νωρίτερα αν υπάρχει ιστορικό θρομβώσεων).

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια και παλι σε ευχαριστω,

Οσο αφορα τον γυναικολογο και το θεμα θηλασμος θα ελεγα οτι δεν ειναι κατα του θηλασμου αλλα οχι οτι και ενθερμος υποστιρικτής του....δυστυχως οπως οι περισσοτεροι γυναικολογοι και παιδιατροι που εχω γνωρισει μεχρι σημερα. Τωρα για τον τροπο επαναφορας της περιοδου και το κατα ποσο θα ειχε επιπτωσεις στο γαλα και στο μωρο δεν το πολυ εψαξα διοτι και μονο που το ακουσα κατι δεν μου πηγαινε καλα αλλα και ο ιδιος δεν νομιζω οτι εδωσε βαση στο τι θα μπορουσε να προκαλεσει στο θηλασμο.

Ουτως ή αλλως ειμαστε σε διαδικασια ανακαλυψης καινουργιου γυναικολογου

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Τινάκι, η φυσιολογία του θηλασμού είναι αντικείμενο της μαιευτικής και γυναικολογίας. Καμία άλλη ειδικότητα δεν γνωρίζει τόσα. Το ότι ο γιατρός σου δεν σκέφθηκε την όποια επίδραση στο θηλασμό, οφείλεται στο ότι ο θηλασμός δεν υπάρχει καν στο μυαλό του... Λυπηρό αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω μία ερώτηση: Η μικρή μας είναι 11 μιση μηνών και κάνει 4 με 5 θηλασμούς την ημέρα κι εγώ συνεχίζω τώρα πλέον με 3 αντλήσεις... Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα... Είναι πιθανή μία εγκυμοσύνη; (Ναι... έκανα πρόσφατα γκάφα...)

 

Στο γυναικολόγο που πήγα πρόσφατα για τεστ Παπανικολάου ξέχασα να το αναφέρω αυτή την απορία μου... Απλά, εκείνος μου είπε ότι είναι φυσιολογική μία τέτοια κατάσταση αμηνόρροιας τόσων μηνών...

 

Ευχαριστώ, καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

απορια

την παρασκευη θα παω να βαλω ενα σπιραλ την τελευταια μερα της περιοδου

ο γυναικολογος που πηγα δεν ηταν και πολυ ομιλητικος

θα χρειαστει να παρω καποιο φαρμακο αναισθητικο η παυσιπονο και αν ναι ποιο ξερει καποια να μου πει???ποναει???

του ειπα οτι θηλαζω ελπιζω να το θυμαται

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...