Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδότηση μητέρων για διδακτρα σε παιδικούς σταθμούς


Recommended Posts

βρηκα στην ιστοσελιδα του σκα'ι' το παρακατω,αλλα δεν αναφερει περισσοτερα,οπως αν πρεπει να υπαρχει ασφαλιση σε συγκεκριμενο ταμειο,μεχρι τι ποσο καλυπτουν,τι γινεται αν δεν υπαρχουν θεσεις κλπ.Μου φαινεται βεβαια πολυ καλο για να ειναι αληθινο!! Με κοινωνικά κριτήρια

04/07/2008

 

ΕκτύπωσηE-mail Δείτε Ακούστε

Το εισόδημά τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 24 χιλιάδες ευρώ

Με κοινωνικά κριτήρια μητέρες θα μπορούν να εγγράφουν δωρεάν τα παιδιά τους σε ιδιωτικούς βρεφονηπιακούς σταθμούς, ανακοίνωσαν οι υπουργοί Απασχόλησης και Εσωτερικών.

 

Το εισόδημά τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 24 χιλιάδες ευρώ, προσαυξημένο κατά χίλια ευρώ για το πρώτο παιδί.

 

Οι μητέρες θα πρέπει να καταθέσουν αιτήσεις, από τις 28 Ιουλίου, στον Οργανισμό Εργατικής Εστίας, δηλώνοντας μέχρι 5 επιλογές σταθμών δημόσιων και ιδιωτικών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στο in.gr εχει καπως περισσοτερα πραγματα:Το πρόγραμμα αφορά 16.000 παιδιά

Αθήνα

Τελευταία ενημέρωση 03/07/08 20:14

 

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου θα αρχίσει να υλοποιείται το πρόγραμμα, συνολικού κόστους 280 εκατ. ευρώ, που αφορά 16.000 παιδιά, τα οποία θα εγγράφονται σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς μέσω του Οργανισμού Εργατικής Εστίας.

 

Το πρόγραμμα -έργο που προκηρύσσεται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο για την περίοδο 2007-2013- παρουσίασαν την Πέμπτη η υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας Φάνη Πάλλη Πετραλιά και ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος, σε κοινή συνέντευξη Τύπου.

 

Ως κριτήρια επιλογής των δικαιούχων ορίζονται:

 

-ο χρόνος απασχόλησης: Προτεραιότητα δίνεται στις γυναίκες με μικρότερο χρόνο απασχόλησης στη θέση που έχουν τη στιγμή που κάνουν την αίτηση. Το ίδιο ισχύει και για τις εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή συμβάσεις μερικής απασχόλησης.

 

-το οικογενειακό εισόδημα: Προτεραιότητα δίνεται στις γυναίκες με οικογενειακό εισόδημα μικρότερο από το διπλάσιο του αφορολογήτου ορίου, προσαυξημένο κατά ένα ποσό, ανάλογα με τον αριθμό των τέκνων και αφορά δημόσιους ή δημοτικούς ή ιδιωτικούς σταθμούς που δίνουν τιμή εξυπηρέτησης εντός των ορίων του προγράμματος.

 

-η οικογενειακή κατάσταση: Προτεραιότητα δίνεται στις οικογένειες που έχουν ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά και στις γυναίκες που καλούνται να μεγαλώσουν μόνες τους το παιδί τους.

 

Όπως τονίσθηκε, η βοήθεια θα δίνεται στις μητέρες άμεσα (με τη μορφή κουπονιού, που δεν προϋποθέτει προσωπική συμμετοχή) και θα παρέχει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε πέντε σταθμούς στο νομό της δικαιούχου.

 

Οι Δομές που μπορούν να υπαχθούν στο έργο είναι:

 

-Βρεφικοί Σταθμοί

-Βρεφονηπιακοί Σταθμοί

-Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας

-Παιδικοί Σταθμοί

-Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών

-Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με ειδικές ανάγκες

 

Προϋπόθεση για την υπαγωγή τους είναι:

 

-Να είναι δημόσιοι, δημοτικοί ή ιδιωτικοί Σταθμοί που έχουν νομίμως άδεια ίδρυσης και λειτουργίας

 

-Να προσφέρουν θέσεις με τιμή εντός των ανώτατων ορίων που θα ορίζει η πρόσκληση ενδιαφέροντος.

 

Η κ. Πετραλιά έκανε λόγο για «βήμα προς την εμπέδωση της ισότητας, προς την κατοχύρωση στην πράξη της συμφιλίωσης του εργασιακού και οικογενειακού βίου με την ισότιμη πρόσβαση των γυναικών στην αγορά εργασίας».

 

Ο κ. Παυλόπουλος έκανε λόγο για «αύξηση της προοπτικής απασχόλησης και ενίσχυση της ισότιμης συμμετοχής των γυναικών στην εργασία, μέσω της παροχής υπηρεσιών φροντίδας και φιλοξενίας βρεφών, νηπίων και παιδιών».

 

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τα βρειτε αναλυτικά - αποφάσεις, αιτησεις, κλπ - εδω:

http://www.oee.gr/news/details.asp?id=273, στο πορτοκαλι κουτακι πανω αριστερά στη σελιδα, "Προσκληση Εκδηλωσης Ενδιαφεροντος για τη Δράση "Εναρμονιση ΟΙκογενειακής και Επαγγελματικής Ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ το έψαξα το θέμα και ενημέρωσα αντίστοιχα και τον παιδικό που στέλνω το μικρό.

Εχω την αίτηση ετοιμη με ασυμπληρωτους μονο τους παιδικους σταθμους που επιθυμω. Ομως δεν ξέρω αν ο δικος μας σταθμος θα ενδιαφερθει να ενταχθει και το λεω αυτο γιατι ο ΟΕΕ δινει για παιδακια ηλικιας 2,5-4 περιπου 2.500,00€ ομως εμάς ο παιδικός συνολικά με εγγραφή και χαρτική ύλη θέλει 3.940,00€. Η διαφορά ειναι τεράστια. Αμφιβάλλω αν ο σταθμος μας θα το δεχθεί εφόσον δεσμεύεται οτι από εμάς δεν θα πάρει καθόλου λεφτά.

Και σκεφτομαι εγώ η έρμη μάνα, εφόσον έχω αυτή την ευκαιρία, και τα μόρια μου θεωρώ οτι ειναι καλά, ειμαι άγαμη, με αρκετούς μήνες ανεργίας το 07, χωρίς ταμειο με ενα ετησιο εισοδημα σχεδον το 1/5 από τα 25.000 που μου δικαιολογουν αυτοί, πως θα επιλεξω σταθμο αν ο δικος μας δεν συμμετασχει? Και πως να αξιολογήσω την επιλογή μου με κλειστους τους σταθμούς? Και ο μικρουλης πως θα αλλάξει σταθμό? Με αυτον τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημένη. Απο την άλλη σκέφτομαι οτι το ποσο των 4.000,00 διολου ευκαταφρονητο ειναι για να αδιαφορήσω για αυτο. Και οι ανάγκες μεγάλες. Μην με παρεξηγησετε οτι δεν σκεφτομαι το παιδι αλλά τα λεφτά, αλλά με μέρος αυτών θα μπορούσα να κάνω το καινούργιο παιδικο του δωματιο που θελουμε, και να πληρώσω και για 2-3 χρόνια την ιδιωτική ασφάλεια που εχει και το επενδυτικό. Παλι δηλαδη σκοπευω να τα βαλω στο παιδι, απλά με άλλο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ 100% ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ............ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΤΟΜΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΣΗ ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΕΣ

ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΟΝ ΕΝΑΝ ΠΑΛΙΟ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΟΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΑΠΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΦΙΛΟ

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Emena i kori mou paei ston stathmo 2 xronia! ton septembrio tha paei pronipio ! dikaioumaste k gia to pronipio? auti i epidotisi isxuei gia olous tous stathmous? pote pame gia katathesi dikaiologitikon?

 

Βρηκα στο ιντερνετ το προγραμμα προηγουμενων ετων και αφορα ολα τα παιδια μεχρι να πανε σχολειο. Αλλα υπαρχουν χαμηλα εισοδηματικα κριτηρια αν καταλαβα καλα. Περιπου 25.000 οικογενειακο εισοδημα ειδα καπου. Ας περιμενουμε το καινουριο και ας το αναφερουμε οποιες το βρουμε και ολο και καποιοι θα το χρησιμοποιησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...