Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για επιδόματα μητρότητας!


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Η σύζηγος μου έχει Π.Η.Τ στης 20/10/13 και ήδη βρίσκεται στην άδεια της(56 ημέρες πριν την π.η.τ) από τις 26/09/13.. Εχει συμπληρωμένα 204 ένσημα μεχρι την τελευταια ημερα που εργαζόταν η οποία είναι 56 ημέρας πρίν την Π.Η.Τ. Πήγα να καταθεσω τα δικαιολογητικά στο ικα και η αποφαση ηταν πως δεν το δικαιούται διότι δεν συμπληρώνει τα ενσυμα.. Πηγα λοιπον να ρωτήσω τον λόγο και μου απάντησαν πως δεν φαίνονται ακόμα στο συστημα.Λεω οκ θα φανούν πιο μετά. Το πρόβλημά μου είναι πως ο μπεμπης θα έρθει νωριτερα απο την ώρα του και δέν μου απαντησανε σε αυτήν την περίπτωση πρωωρης γεννας τί μετράει? Η Π.Η.Τ ή η ημ/νια γέννησης? Γιατί στην δεύτερη περίπτωση οι 56 ημερες πριν θα συμπίπτουν με τα τελευταία ενσημά της.

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα. Οποιος-α μπορεί να με βοηθησει θα ήμουν ευγνόμων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα στο φόρουμ. Η σύζηγος μου έχει Π.Η.Τ στης 20/10/13 και ήδη βρίσκεται στην άδεια της(56 ημέρες πριν την π.η.τ) από τις 26/09/13.. Εχει συμπληρωμένα 204 ένσημα μεχρι την τελευταια ημερα που εργαζόταν η οποία είναι 56 ημέρας πρίν την Π.Η.Τ. Πήγα να καταθεσω τα δικαιολογητικά στο ικα και η αποφαση ηταν πως δεν το δικαιούται διότι δεν συμπληρώνει τα ενσυμα.. Πηγα λοιπον να ρωτήσω τον λόγο και μου απάντησαν πως δεν φαίνονται ακόμα στο συστημα.Λεω οκ θα φανούν πιο μετά. Το πρόβλημά μου είναι πως ο μπεμπης θα έρθει νωριτερα απο την ώρα του και δέν μου απαντησανε σε αυτήν την περίπτωση πρωωρης γεννας τί μετράει? Η Π.Η.Τ ή η ημ/νια γέννησης? Γιατί στην δεύτερη περίπτωση οι 56 ημερες πριν θα συμπίπτουν με τα τελευταία ενσημά της.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα. Οποιος-α μπορεί να με βοηθησει θα ήμουν ευγνόμων.

φυσικα και μετραει η ΠΗΤ....αυτο λεει και ο νομος...δεν το ηξεραν στο ικα? επισης αν σου κανουν θεμα μπορει να παρεις χειρογραφα τα ενσημα των τελευταιων μηνων απο το λογιστηριο της εταιριας με σφραγιδα και υπογραφη και να τα καταθεσεις...αυτο θα ηταν και το καλυτερο γιατι ποτε δεν ξερεις με αυτους!! Επισης οσες μερες απο την αδεια κυοφοριας δεν παρει λογω προωρου τοκετου μεταφερονται στην αδεια λοχειας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν καταλαβαίνω γιατι με δυσκολεύουν ετσι.Μου ειπαν " να δουμε και την ημ/νια γεννησης και μετά θα ξαναδουμε τα ενσυμα" προφανως για να μου ακυρωσουν την αιτηση πάλι. Μήπως γνωριζει κανείς τον νόμο στον οποιο αναγράφεται αναλυτικα η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει η γυναίκα σου από το λογιστήριο της δουλειάς κατάσταση ενσημων και να την πας στο ΙΚΑ στα διοικητικά και να τα προσκομίσεις...Τα ενσημα των τελευταιων 3 μηνων αργουν να περαστουν μηχανογραφικά στο ΙΚΑ...:confused::confused::confused: Αν σου τυπώσουν στο ΙΚΑ κατασταση ενσημων που δεν φαινονται τα 204 ενσημα, προσκομισε τους την κατασταση ενσημων απο την εργασια της...

Με βαση τα δικαιολογητικα που θα καταθεσεις, και την ΠΗΤ που θα δηλωσεις, θα γινουν ο υπολογισμος των 56 μερων πριν..Αν γεννησει νωριτερα, μεταφερεται το υπλοιπο της αδειας μετα την ημερομ. γεννησης ωστε συνολικα να ειναι σε αδεια η γυναικα 119μερες!!!!

Επομενως να ξαναπας στο ΙΚΑ να καταθεσεις τα δικαιολογητικα με την ΠΗΤ και αν οντως εχει 204 ενσημα, δεν υπαρχει θεμα!

 

Μου έτυχε παρόμοιο που μέσα στο ΙΚΑ, στις "παροχές" δεν φαινονταν όλα τα ενσημα μου ενω στο "μητρωο" (αν θυμαμαι καλα την υπηρεσια του ΙΚΑ) που ζητησα να μου τυπώσουν τα ενσημα του ιδιου διαστηματος, τα τυπωσε και ηταν ολα!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Να σας κάνω μια ερωτηση μηπως και γνωριζει καποιος.Εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ικα μεσω του συζύγου μου,γενναω πρωτα ο θεος τελος Γενναρη με αρχες Φλεβαρη με καισαρικη λογο διδυμων.Ξερει καποιος αν τελικα δικαιουμαστε επιδομα κυησης και λοχειας,γιατι εχω μπερδευτει εντελως.Σιγουρα δεν δικαιουμαστε επιδομα τοκετου γιατι θα γεννησω σε δημοσιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει περιπτωση ομως να μου μετρησουν 56 ημερες πριν την ημ/νια γεννησης η οποία θα ειναι νωριτερα απο την π.η.τ ετσι ώστε να με πάνε πισω στα ενσημα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση ομως να μου μετρησουν 56 ημερες πριν την ημ/νια γεννησης η οποία θα ειναι νωριτερα απο την π.η.τ ετσι ώστε να με πάνε πισω στα ενσημα?

 

 

Οταν καταθετεις τα δικαιολογητικα στα διοικητικα για να αιτηθεις για επιδομα κυοφοριας καταθέτεις το τριπτυχο εντυπο που εχει προηγουμενως συμπληρωσει ο γυναικολογος του ΙΚΑ την ΠΗΤ και με βαση αυτη την ημερομηνια προκυπτει ποτε βγαινει σε αδεια η εγκυος 56 μερες πριν!!!!!!!!

 

Αν τυχει να γεννησεις διαφορετικη ημερομηνια, αυτο που αλλαζει ειναι οτι μετατοπιζονται οι υπολοιπες μερες απο τις 56 μερες μετα την γεννα ωστε συνολικα να εισαι σε αδεια 119μερες.

Για παραδειγμα εγω ειχα ΠΗΤ 30/3 αλλα γεννησα 15/3. 56 μερες πριν την ΠΗΤ 30/3, βγηκα σε αδεια κυοφοριας και αιτηθηκα στο Ικα για το επιδομα κυοφοριας. Ειχα 200 ενσημα οποτε το πηρα...

Γεννησα 15/3 και οχι 30/3 και μετα πηγα τα υπολοιπα δικαιολογητικα για επιδομα λοχειας....εκει μου σημειωσαν την ημερομηνια γενησης του παιδιου και στο βιβλιαριο μου και οι 15 μερες διαφορα μεταφερθηκαν μετα την γεννα και προστεθηκαν στις 63 και πηρα το επιδομα λοχειας.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα τα ενσυμα ειναι 210 και οχι 204.Το προβλημα μου ειναι πως ενω φαινονται στο συστημα τους δεν ειναι οριστικοποιημενα απο τον ιουνιο και πως καθυστερει το ικα να τα οριστικοποιησει.Εαν τελικα οριστικοποιηθουν σε 2 μηνες λεω εγω θα δικαιουμαι το 6μηνο του οαεδ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα στους έμπειρους και μη γονείς!

Είμαι η Κωνσταντίνα και μαζί με τον άντρα μου περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι με Π.Η.Τ 18/5/2014! Περιττό να πω οτι είμαστε τρελά ενθουσιασμένοι!

Ωστόσο, έχω θέμα με τη δουλειά μου... Ξεκίνησα με πρόγραμμα ΟΑΕΔ+ένσημα απο τον Ιούλιο 2013 (ενώ δούλευα απο τον Απρίλιο '13 χωρίς ασφάλιση). Έμεινα έγκυος τον Αύγουστο και τώρα είμαι με αναρρωτική άδεια λόγω αποκόλλησης πλακούντα.

Τα αφεντικά μου με έχουν ήδη αντικαταστήσει με μια άλλη κοπέλα στο μαγαζί αλλά μου έκαναν σαφές οτι δεν μπορούν να υποστηρίξουν οικονομικά 2 κοπέλες. Έλα όμως που εμένα μου υπολλείπονται 50 ένσημα για να πάρω το επίδομα μητρότητας; Αν καταφέρω να τα κολλήσω κι αυτά και μετά σταματήσω απο τη δουλειά θα συνεχίσω να το δικαιούμαι το επίδομα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...