Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Σ ευχαριστω βρε Nina.Φοβια η ανασφαλεια δε νομιζω οτι ειναι.βαρεμαρα πολυ πιθανο γιατι οταν βγουμε εξω η αν του πω να κανουμε κατι πο του αρεσει πχ να φτιαξουμε κουλουρακια τοτε το ξεχναει...δε ζηταει καθολου.Γι αυτο κιολας το πρωι απο τις 7 μεχρι τις 10 που κανω τις δουλειες μου και δεν κανουμε κατι μαζι και βαριεται ερχεται καθε τοσο.Σου λεω βλεπει τηλεοραση...οσο εχει αυτο που βλεπει οκ με το που θα βαλει διαφημισεις ερχεται...αν τον καθυστερησω και αρχισει παλι αυτο που βλεπει το ξεχναει.Θα κανω κι αυτο με το φυγειο που ειπες.Εχω εκει εναν πξνακα κανονων για τον μεγαλο διπλα θα φτιαξω και κατι σχετικα με αυτο για το μικρο.

Τωρα αν υποψιαστω οτι και να μην εχω γαλα αυτος θα συνεχισει να ζηταει...ασε να μη το σκεφτω καλυτερα .Ποτε δε φανταζομουν οτι θα εφτανε ο θηλασμος να μου ειναι τοσο προβλημα...σκεψου οτι θα ηθελα να κανω αλλο ενα παιδακι αλλα οταν σκεφτομαι οτι θα πρεπει να ξαναθηλασω το μετανιωνω.Θα προσπαθησω να ειμαι και πιο αδιαφορη οπως λες..να δω τι θα γινει.Σ ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ ευχαριστω βρε Nina.Φοβια η ανασφαλεια δε νομιζω οτι ειναι.βαρεμαρα πολυ πιθανο γιατι οταν βγουμε εξω η αν του πω να κανουμε κατι πο του αρεσει πχ να φτιαξουμε κουλουρακια τοτε το ξεχναει...δε ζηταει καθολου.Γι αυτο κιολας το πρωι απο τις 7 μεχρι τις 10 που κανω τις δουλειες μου και δεν κανουμε κατι μαζι και βαριεται ερχεται καθε τοσο.Σου λεω βλεπει τηλεοραση...οσο εχει αυτο που βλεπει οκ με το που θα βαλει διαφημισεις ερχεται...αν τον καθυστερησω και αρχισει παλι αυτο που βλεπει το ξεχναει.Θα κανω κι αυτο με το φυγειο που ειπες.Εχω εκει εναν πξνακα κανονων για τον μεγαλο διπλα θα φτιαξω και κατι σχετικα με αυτο για το μικρο.

Τωρα αν υποψιαστω οτι και να μην εχω γαλα αυτος θα συνεχισει να ζηταει...ασε να μη το σκεφτω καλυτερα .Ποτε δε φανταζομουν οτι θα εφτανε ο θηλασμος να μου ειναι τοσο προβλημα...σκεψου οτι θα ηθελα να κανω αλλο ενα παιδακι αλλα οταν σκεφτομαι οτι θα πρεπει να ξαναθηλασω το μετανιωνω.Θα προσπαθησω να ειμαι και πιο αδιαφορη οπως λες..να δω τι θα γινει.Σ ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.

 

Καλή επιτυχία!!!!;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλή επιτυχία!!!!;)

 

Μεσα σε μια εβδομαδα καταφεραμε να μειωσουμε τους θηλασμους σε 2.Μια το πρωι που ξυπναει και μια το μεσημερι οταν γυρισει ο αδερφος του απο το σχολειο...οπου και κοιμαται.Τη νυχτα σταματησε να ζηταει...μαλλον το πηρε αποφαση...σταματησε και να ξυπναει καθε τοσο.Βεβαια εχει κολλησει πολυ πανω μου...θελει ολη την ωρα αγκαλιες και παιχνιδια...και ολη την ωρα τρωει ενω ηταν ενα πολυ κακοφαγο παιδι.Πως θα συνεχισουμε ωστε να κοψουμε κι αυτους τους 2 θηλασμους δεν εχω ιδεα...το σκεφτομαι ποιο να κοψω πρωτο και πως.Ο μεγαλος μου γιος οταν φτασαμε στους 2 θηλασμους εχασε μονος του το ενδιαφερον.Ηθελα να σε ρωτησω για το φασκομηλο το οποιο χρησιμοποιω μια εβδομαδα τωρα 4 φορες τη μερα.Μπορω να το συνεχισω? Αν το σταματησω θα αυξηθει παλι το γαλα?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε μια εβδομαδα καταφεραμε να μειωσουμε τους θηλασμους σε 2.Μια το πρωι που ξυπναει και μια το μεσημερι οταν γυρισει ο αδερφος του απο το σχολειο...οπου και κοιμαται.Τη νυχτα σταματησε να ζηταει...μαλλον το πηρε αποφαση...σταματησε και να ξυπναει καθε τοσο.Βεβαια εχει κολλησει πολυ πανω μου...θελει ολη την ωρα αγκαλιες και παιχνιδια...και ολη την ωρα τρωει ενω ηταν ενα πολυ κακοφαγο παιδι.Πως θα συνεχισουμε ωστε να κοψουμε κι αυτους τους 2 θηλασμους δεν εχω ιδεα...το σκεφτομαι ποιο να κοψω πρωτο και πως.Ο μεγαλος μου γιος οταν φτασαμε στους 2 θηλασμους εχασε μονος του το ενδιαφερον.Ηθελα να σε ρωτησω για το φασκομηλο το οποιο χρησιμοποιω μια εβδομαδα τωρα 4 φορες τη μερα.Μπορω να το συνεχισω? Αν το σταματησω θα αυξηθει παλι το γαλα?

 

Μπράβο!!!!!

Ειναι πολυ λογικό να ζητάει επιβεβαίωση με αγκαλιές, μην ανησυχείς, φάση ειναι σύντομα θα περάσει! Για το φαγητό φαντάζομαι ότι ειναι καλό που τρωει!

Το φασκόμηλο σταμάτησέ το, το γάλα δε θα αυξηθεί αλλά και δε θα μειωθεί άλλο σε αυτή τη φάση απο το φασκόμηλο. Εχει μειωθεί κι απο το φασκόμηλο αλλά κυρίως γιατί μειώσατε τους θηλασμους.

Πως κοιμάται το βράδυ; Αν κάνετε το ίδιο και το μεσημέρι; (Πολλά παιδιά κόβουν το μεσημεριανό θηλασμό με το που κόβουν και τον μεσημεριανό ύπνο)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ αλλες φορες τον κουναω και κοιμαται στο καροτσι...αλλοτε ξαπλωνουμε στο κρεβατι μαζι και αποκοιμιεται.Και το μεσημερι δεν αποκοιμιεται θηλαζοντας...πινει το γαλα του και μετα μπαινει καροτσι.Δυστυχως και ο μεγαλος μου κολλησε στο καροτσι οταν κοψαμε το θηλασμο...ομοιως και ο μικρος...Αλλα αυτο δε με ανησυχει.Μακαρι να εκοβε τελειωα το μεσμεριανο υπνο...δυστυχως ομως ξυπναει πολυ πρωι...6 το αργοτερο τωρα τελευταια ...οποτε το μεσημερι νυσταζει.Βασικα δεν ξερω αν ειναι πιεστικο να τουκοβω ετσι απανωτα τους θηλασμου..μηπως να τον αφησω λιγο να συνηθισει την αλλαγη και μετα να κοψω και τους αλλους δυο.Οπως καταλαβαινεις παλευω μεσα μου με πολλα....απο τη μιαθελω απεγνωσμενα να αποθηλασει...απο την αλλη οταν σκεφτομαι πως φτανουμε στο τελος μου φαινεται καπως...Μαλλον εδω που φτασαμε ειναι καλυτερα να συνεχισουμε αποφασιστικα και αμεσα...και ελπιζω να συνεργαστει κι αυτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βραδυ αλλες φορες τον κουναω και κοιμαται στο καροτσι...αλλοτε ξαπλωνουμε στο κρεβατι μαζι και αποκοιμιεται.Και το μεσημερι δεν αποκοιμιεται θηλαζοντας...πινει το γαλα του και μετα μπαινει καροτσι.Δυστυχως και ο μεγαλος μου κολλησε στο καροτσι οταν κοψαμε το θηλασμο...ομοιως και ο μικρος...Αλλα αυτο δε με ανησυχει.Μακαρι να εκοβε τελειωα το μεσμεριανο υπνο...δυστυχως ομως ξυπναει πολυ πρωι...6 το αργοτερο τωρα τελευταια ...οποτε το μεσημερι νυσταζει.Βασικα δεν ξερω αν ειναι πιεστικο να τουκοβω ετσι απανωτα τους θηλασμου..μηπως να τον αφησω λιγο να συνηθισει την αλλαγη και μετα να κοψω και τους αλλους δυο.Οπως καταλαβαινεις παλευω μεσα μου με πολλα....απο τη μιαθελω απεγνωσμενα να αποθηλασει...απο την αλλη οταν σκεφτομαι πως φτανουμε στο τελος μου φαινεται καπως...Μαλλον εδω που φτασαμε ειναι καλυτερα να συνεχισουμε αποφασιστικα και αμεσα...και ελπιζω να συνεργαστει κι αυτος.

 

Πιεστικό ειναι όταν βλέπεις ένα παιδί που δεν συνεργάζεται και αντιδράει άσχημα στη μείωση των θηλασμων. Τα παιδιά που δεν είναι έτοιμα φαίνονται.

Βρες τροπο το μεσημέρι να μην κάθεσαι, να σε βλέπει απασχολημένη, κλείσε και κανένα πατζουρι, βάλτο καρότσι, βάλε κάτι χαλαρωτικό να ακούγεται μήπως κοιμηθεί χωρίς θηλασμό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ αλλες φορες τον κουναω και κοιμαται στο καροτσι...αλλοτε ξαπλωνουμε στο κρεβατι μαζι και αποκοιμιεται.Και το μεσημερι δεν αποκοιμιεται θηλαζοντας...πινει το γαλα του και μετα μπαινει καροτσι.Δυστυχως και ο μεγαλος μου κολλησε στο καροτσι οταν κοψαμε το θηλασμο...ομοιως και ο μικρος...Αλλα αυτο δε με ανησυχει.Μακαρι να εκοβε τελειωα το μεσμεριανο υπνο...δυστυχως ομως ξυπναει πολυ πρωι...6 το αργοτερο τωρα τελευταια ...οποτε το μεσημερι νυσταζει.Βασικα δεν ξερω αν ειναι πιεστικο να τουκοβω ετσι απανωτα τους θηλασμου..μηπως να τον αφησω λιγο να συνηθισει την αλλαγη και μετα να κοψω και τους αλλους δυο.Οπως καταλαβαινεις παλευω μεσα μου με πολλα....απο τη μιαθελω απεγνωσμενα να αποθηλασει...απο την αλλη οταν σκεφτομαι πως φτανουμε στο τελος μου φαινεται καπως...Μαλλον εδω που φτασαμε ειναι καλυτερα να συνεχισουμε αποφασιστικα και αμεσα...και ελπιζω να συνεργαστει κι αυτος.

Εγω θα του έδινα λιγο χρονο να συνηθησει τελείως,να σταματήσει και τις αγκαλιές για επιβεβαίωση και το ενδεχόμενο να ζητήσει ενδιάμεσα και μετα θα προχωρούσα στον πρωινό,που τον θεωρώ πιο εύκολο γιατι μπορεις να φτιαξεις ενα ωραίο πρωινό και να τον ξεγελάσεις με κάτι αλλο.Πιστευω κι εσυ νιώθεις πιο ξεκουράστη και χαλαρή αφού κόψετε και τους νυχτερινούς θηλασμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την ιστορια του θεματος να πω πως αποθηλασαμε...επιτελους.Σημερα μετραμε 14 μερες χωρις θηλασμο.Στο τελευταιο μου μηνυμα ειχα πει πως ειχαμε φτασει να θηλαζει 2 φορες μια το μεσημερι και μια 4-5 ηωρα το πρωι.Αυτο το κρατησαμε για αρκετες μερες.Μια μερα του αγορασα ενα κουτι νεσκουικ και του ειπα μια ιστορια...οτι μεγαλωσε και πως οταν μεγαλωνει ενα παιδακι ερχεται στο σπιτι ο φιλος μας ο νεσκουικ.Αυτο σημαινει οτι δε χρειαζεται το μεσημερι να πινει αλλο γαλα απο τη μαμα...θα πινει νεσκουικ καξ θα μπαινει στο καροτσι να κοιμαται.Ενθουσιαστηκε...ολη μερα γυρναγε με το κουτι στα χερια και ελεγε ο φιλος μου ο νεσκουικ.Βεβαια νεσκουικ δεν ηπιε..ηταν πολυ γλυκο για τα γουστα του.Στο καπακι του ειπα οτι το γαλα της μαμας χαλασε και δεν το χρειαζεται αλλο...σωστο λαθος δεν ξερω παντως ετσι κοψαμε το μεσημεριανο θηλασμο.Με καποιο μαγικο τροπο το δεχτηκε με τη μια και δεν παραπονεθηκε ποτε.Τον εβαζα στο καροτσι του ελεγα μια ιστοριουλα και κιιμοταν.Πλεον ουτε ιστορια δε χρειαζεται...μπαινει μεσα και κοιμαται.Ετσι μαςμεμεινε το πρωινο και πιο δυσκολο μια και ξυπναγε 5 το πρωι σκουζοντας για γαλα ξυπνωντας ολη την οικογενεια.Φυσικα το γαλα ειχε μειωθει παρα πολυ αλλα αυτος απτοητος.Τοτε χρεισημοποιησαμε την αλλαγη περξβαλλοντος.Οι γονεις μου ζουν επαρχια και τα παιδια μου τρελαινονται να πηγαινουμε εκει.Καθε τοσο τους παω και μενουμε για καμια βδομαδα.Κανονισα λοιπον να κατεβουμε να αλλαξουμε περιβαλλον αλλα του εξηγησα οτι στη γιαγια δεν εχει γαλα.Το δεχτηκε.Τις πρωτες μερες ουτε ζηταγε.Οταν αρχισε τη γκρινια και να ζηταει να παμε σπιτι του εξηγησα με πολυ ομορφο τροπο οτι δε θα ξαναπιει γαλα...οτι εχει τοσες μερες να πιει που πλεον η μαμα δεν εχει γαλα...οτξ εχει μεγαλωσει και οτι τωρα απο τη μαμα χρειαζεται πολλες αγκαλιες και πολλα φιλακια...οχι ομως γαλα.Δεν του ξαναεδωσα.14 μερες μετα εξακολουθει να ξυπναει την ιδια ωρα και να ζηταει αλλα οχι εντονα...του λεω μια ιστοριουλα και ξανακοιμαται.Ευελπιστω σε λιγο καιρο να μην ξυπναει να κοιμηθουμε ολοι επιτελους με ηρεμια.Ευχαριστω για τις συμβουλες και τη στηριξη...τελικα ολα εξελιγθηκαν πιο ευκολα απο οσο φανταζομουν.Μετα απο 50 μηνες συνεχομενους θηλασμους ...πλεον ειναι μια γλυκια αναμνηση ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Νiki81, διαβασα την ιστορια σου, τα πηγες πολυ καλα! Για να δουμε εμεις τωρα που δεν κανουμε καποια ιδιαιτερη προσπαθεια, αλλα μετα απο 3 χρονια πρεπει να αποθηλασουμε , γιατι η μικρουλα ειναι ισχυρογνωμων και αν την αφησω θα παει ως τα 4 και βαλε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Νίκη!

 

Εμείς και με τη δεύτερη αποθηλάσαμε αισίως πριν από μερικούς μήνες και έμεινε ο "μικρός", που έκλεισε τα δύο και πρόσφατα άρχισε να κοιμάται σερί.

 

 

Δεν κρατιέμαι και θα το πω: πριν από καιρό, όταν σ΄αυτό το φόρουμ τίποτε που αφορούσε το θηλασμό δεν ήταν αρκετά επουσιώδες ώστε να το πάρεις χαλαρά και με χιούμορ, η ίδια φράση είχε γίνει αφορμή για απάντηση με βαρείς χαρακτηρισμούς από you-know-who προς τη μαμά που τόλμησε να πει ένα τέτοιο ψέμα στο παιδί της:

 

Στο καπακι του ειπα οτι το γαλα της μαμας χαλασε και δεν το χρειαζεται αλλο...σωστο λαθος δεν ξερω παντως ετσι κοψαμε το μεσημεριανο θηλασμο.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκη! Χαίρομαι πολυ για σας!

Να πω οτι κι εμεις αποθηλασαμε πρην απο 1 μηνα περίπου...

Μου το είχαν πει πολλες κοπέλες οτι κάπου στον έκτο μηνα της εγκυμοσύνης αλλάζει η σύσταση του γαλακτος και δεν τους αρεσει...Ετσι κι έγινε.Ενα ωραιο μεσημέρι καθως ακολουθούσαμε την ρουτίνα μας να κοιμηθούμε.....ξαφνικά αφήνει το στηθος,με κοιτάει και λεει " μπλιαχχχχ!!!".Εμενα κάγκελο,δεν το περίμενα..Του πρότεινα να παμε στο κρεβατι του να ξαπλωσουμε με 2-3 αγαπημένα παιχνιδια και συμφωνίσε!!! Απο τότε παμε με τα παιχνιδια μας στο κρεβατι( μας περνει λίγη ωρα βεβαια μεχρι να παίξουμε ) και μετα απο κανά μισάωρο κοιμόμαστε...Θελει να κάθομαι μαζι του βεβαια...Το ιδιο και το βραδυ...Να δώ τι θα κάνω οταν έρθει το μωρο...Ελπιζω τα ωράρια να βοηθήσουν να εκπλήρωσω αυτη την ανάγκη του.

Μια απορία εχω μονο:υπαρχει περίπτωση να κανει πισωγύρισμα οταν γεννηθεί το μωρο; Εχουμε άλλους 3 μηνες μεχρι τότε.Πως να το χειριστώ αν συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε συ...μπορει να ηταν και λαθος αλλα τι να σου πω...δεν ειχα άλλες αντοχες.Επισης υπαρξαν φορες που τον 'μαλωσα' όταν κάθε πεντε λεπτα ερχοταν και ζηταγε γαλα και δε με αφηνε να κανω τπτ.Ουτε κι αυτό σωστο προφανως.

 

Εγω χαιρομαι οσες θηλαζουν 2 και 3 χροια και το χαιρονται...εγω μετα από τοσους μηνες θηλασμου πλεον ειχα κουραστεί πολύ...παρα πολύ...και ηθελα να σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκη! Χαίρομαι πολυ για σας!

Να πω οτι κι εμεις αποθηλασαμε πρην απο 1 μηνα περίπου...

Μου το είχαν πει πολλες κοπέλες οτι κάπου στον έκτο μηνα της εγκυμοσύνης αλλάζει η σύσταση του γαλακτος και δεν τους αρεσει...Ετσι κι έγινε.Ενα ωραιο μεσημέρι καθως ακολουθούσαμε την ρουτίνα μας να κοιμηθούμε.....ξαφνικά αφήνει το στηθος,με κοιτάει και λεει " μπλιαχχχχ!!!".Εμενα κάγκελο,δεν το περίμενα..Του πρότεινα να παμε στο κρεβατι του να ξαπλωσουμε με 2-3 αγαπημένα παιχνιδια και συμφωνίσε!!! Απο τότε παμε με τα παιχνιδια μας στο κρεβατι( μας περνει λίγη ωρα βεβαια μεχρι να παίξουμε ) και μετα απο κανά μισάωρο κοιμόμαστε...Θελει να κάθομαι μαζι του βεβαια...Το ιδιο και το βραδυ...Να δώ τι θα κάνω οταν έρθει το μωρο...Ελπιζω τα ωράρια να βοηθήσουν να εκπλήρωσω αυτη την ανάγκη του.

Μια απορία εχω μονο:υπαρχει περίπτωση να κανει πισωγύρισμα οταν γεννηθεί το μωρο; Εχουμε άλλους 3 μηνες μεχρι τότε.Πως να το χειριστώ αν συμβεί;

 

Alexia όλα πιθανα είναι...εμενα παντως ο μεγαλος εκοψε το θηλασμο μια εβδομαδα πριν γεννησω τον δευτερο...όπως καταλαβαίνεις ημουνα σιγουρη ότι με τον ερχομο του μωρου θα ξαναζηταγε.Θυμαμαι τη μερα που γυρισαμε από το μαιευτηριο και αφου ειδε το μωρο ηρθε η ωρα να το θηλασω....εβαλα το μπεμπε διστακτικα και ψιλοκρυφα να θηλασει και προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα πως ο μεγαλος (20 μολις μηνων τοτε) δεν ασχοληθηκε καθολου....δε μου ζητησε ποτε γαλα...ουτε καν εδειξε να ζηλευει που ο μικρος θηλαζε.Ζηλευε γιατι επαιρνα το μικρο περισσοτερη ωρα αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε συ...μπορει να ηταν και λαθος αλλα τι να σου πω...δεν ειχα άλλες αντοχες.

 

Δεν το είπα για να σε κρίνω. Ίσα ίσα, βρίσκω τη στάση "σωστό, λάθος, έτσι έκανα" καλύτερη από το να ανάγουμε τα πάντα σε μείζον θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana τις καθημερινες που πηγαινει παιδικο, θηλαζει 1 με 2 φορες το 24ωρο. Σαββατοκυριακα ομως μπορει να φτασει και τις 3 με 4 φορες.. Αυτο που κοπηκε πριν 2 μηνες ειναι ο βραδινος θηλασμος, και προσπαθω να μην πισωγυρισω, παρολο που συνεχιζονται τα νυχτερινα ξυπνηματα.. Ειναι 3 ετων και μας δινω περιθωριο ετσι οπως την βλεπω τουλαχιστον ως το καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana τις καθημερινες που πηγαινει παιδικο, θηλαζει 1 με 2 φορες το 24ωρο. Σαββατοκυριακα ομως μπορει να φτασει και τις 3 με 4 φορες.. Αυτο που κοπηκε πριν 2 μηνες ειναι ο βραδινος θηλασμος, και προσπαθω να μην πισωγυρισω, παρολο που συνεχιζονται τα νυχτερινα ξυπνηματα.. Ειναι 3 ετων και μας δινω περιθωριο ετσι οπως την βλεπω τουλαχιστον ως το καλοκαιρι..

 

Δέχεται περιορισμούς; Χρονικούς, τοπικούς κτλ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιο πολυ χρονικους απ'ο,τι τοπικους δεχεται.. Φυσικα με αρκετη γκρινια μεχρι να πειστει.. Ακομα και εξω μπορει να ζητησει που τα εχουμε κοψει εδω και 9 μηνες τουλαχιστον και οταν αρνηθω χωνει το χερι της μεσα και προσπαθει να το τραβηξει.. Απο τη μια στεναχωριεμαι που της βαζω ορια σε αυτο το θεμα, απο την αλλη ξερω οτι χρειαζομαι κι εγω μια αποσυνδεση μετα απο τοσο καιρο..

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας βοήθησε πολύ πολύ πολύ η προπαγάνδα. Τα μεγάλα παιδιά δεν πίνουν γάλα από τη μαμά. Μια μέρα θα μεγαλώσεις κι εσύ και δε θα θέλεις πια. Του έδειχνα τα μεγάλα παιδιά του δημοτικού που τα θαύμαζε και του θύμιζα, ότι τα μεγάλα παιδιά μπλα μπλα μπλα. όταν μπλα μπλα μπλα....

 

Δεν είπα όμως ότι χάλασε το γάλα ουτε είπα ότι είναι για μωρά, γιατί έχει βρεθεί μπροστά σε διαφωνίες μου για τέτοια πράγματα και δεν ήθελα να φανώ ανακόλουθη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω του μιλουσα μηνες ολοκληρους για τα μεγαλα παιδακια που δεν πινουν γαλα γιατι πλεον είναι μεγαλα και δυνατα...και καμαρωνε ο λεβεντης μου πως σε λιγο θα είμαι κι εγω μεγαλος και δυνατος δε θα πινω γαλα από τη μαμα...όταν όμως ερχοταν η ωρα η δυσκολη που ηθελε γαλα τοτε ελεγε είμαι μικρος κοιτα δε μεγαλωσα ακομα.Οπως καποια παιδακια δυσκολεύονται να κοψυν την πιπιλα και καποια όχι η την πανα η οτιδήποτε ετσι και καποια παιδακια δυσκολεύονται να κοψουν το θηλασμο και καποια αλλα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Έχω μια μπεμπούλα 7 1/2 μηνών την οποία και θηλάζω. Από τον 6ο έχουμε εισάγει σταδιακά και πολύ αργά θα έλεγα στέρεες με τελευταίο (στον 7ο) το μεσημεριανό όπου και ευτυχώς το τρώει! Πλέον μπορώ να πω ότι έχουμε μια ρουτίνα φαγητού/ύπνου. Μέσα στην ημέρα οι φορές που θηλάζω έχουν μειωθεί....μπορεί να μην θηλάσω και καθόλου. Θηλάζω όμως το βράδυ και σε όλη τη διάρκεια της νύχτας μέχρι το πρωί που ξυπνάει στις 8. Αυτό που με ταλαιπωρεί είναι ότι ξυπνάει μέσα στη νύχτα στις 2:30-3:00 και για να ξανακοιμηθεί όχι μόνο την παίρνω στο κρεβάτι μας αλλά θηλάζει. Μετά ξαναξυπνάει πάλι στις 4:30-5·00 και πάλι στις 7:00-7:30... Τί μπορώ να κάνω για να σταματήσει τους νυχτερινούς θηλασμούς;;;

Να συμπληρώσω ότι της έμαθα το μπιμπερό και τη γεύση του ξένου γάλατος αλλά παρ΄όλα αυτά δεν πίνει τις περισσότερες φορές που έχω προσπαθήσει να της δώσω. Ή πίνει πολύ λίγο.

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rinoui είσαι σε φάση που θέλεις σιγά σιγά να αποθηλάσεις τελείως ή απλώς ρωτάς για τους νυχτερινούς θηλασμούς; Αυτό το λέω γιατί αν θέλεις να συνεχίζεις να θηλάζεις θα πρέπει να θηλάζεις και μέσα στη μέρα τουλάχιστον από μία φορά ενδιάμεσα στα γεύματα των στερεών.

 

Σχετικά με τους νυχτερινούς θηλασμούς, η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε είναι ότι θηλάζει επειδή το έχει ως ρουτίνα ύπνου, όχι ότι πεινάει. Φαντάζομαι ότι αν πεινούσε θα έπεινε και ξένο,μια που της το έχεις μάθει. Επίσης, συνήθως σε αυτή την ηλικία τα παιδιά μπορούν να μείνουν χωρίς φαγητό όλη τη νύχτα χωρίς να πεινάσουν.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν, να αλλάξεις τη ρουτίνα του ύπνου της. Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα. πιπίλα ας πούμε παίρνει; Μην νομίζεις βέβαια ότι θα αλλάξει η ρουτίνα της από τη μια στιγμή στην άλλη. θέλει πολλή υπομονή. Αυτό που είχα κάνει εγώ στα δικά μου παιδιά όταν τους έκοψα τους νυχτερινούς θηλασμούς ήταν να τα ξανακοιμίζω κρατώντας τα αγκαλιά και τραγουδώντας νανουρίσματα. Σιγά σιγά από κει που περίμενα να κοιμηθούν στην αγκαλιά και μετά να τα αφήσω στο κρεβάτι, άρχισα να τα αφήνω στο κρεβάτι ξύπνια και να κάθομαι σε μία καρέκλα δίπλα τους, συνεχίζοντας το νανούρισμα. Στο τέλος μετά από μερικούς μήνες μπορούσα να τα αφήνω στο κρεβάτι, να τους λέω ένα νανούρισμα και μετά να φεύγω από το δωμάτιό τους χωρίς να κλαίνε. Στην ενότητα του φόρουμ για τον ύπνο θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με ενδιαφέρει ο νυχτερινός αποθηλασμός και σε δεύτερη φάση, ο εξολοκλήρου αποθηλασμός. Δεν θα ήθελα να τα κάνω ολα μαζι για να μην στρεςαριστεί η μπέμπα.

Θα συμφωνήσω μαζι σου στο οτι πλέον δεν θηλάζει λόγω πείνας αλλά είναι μέρος της ρουτίνας της για τον ύπνο. Βέβαια να τονίσω ότι εδώ και πολύ καιρό θηλάζει και αφήνει το στήθος και μετά κοιμάται. Ενώ αντίθετα μικρότερη κοιμόταν με το στήθος στο στόμα. Επίσης, να συμπληρώσω ότι πολλές φορές την κοιμίζω βάζοντας νανούρισμα και χαϊδεύοντάς της την πλατούλα....σιγά σιγά δλδ εχουμε αποκτήσει μια δεύτερη ρουτίνα. Μάλλον όμως πρεπει να επιμείνω σε αυτήν.

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με ενδιαφέρει ο νυχτερινός αποθηλασμός και σε δεύτερη φάση, ο εξολοκλήρου αποθηλασμός. Δεν θα ήθελα να τα κάνω ολα μαζι για να μην στρεςαριστεί η μπέμπα.

Θα συμφωνήσω μαζι σου στο οτι πλέον δεν θηλάζει λόγω πείνας αλλά είναι μέρος της ρουτίνας της για τον ύπνο. Βέβαια να τονίσω ότι εδώ και πολύ καιρό θηλάζει και αφήνει το στήθος και μετά κοιμάται. Ενώ αντίθετα μικρότερη κοιμόταν με το στήθος στο στόμα. Επίσης, να συμπληρώσω ότι πολλές φορές την κοιμίζω βάζοντας νανούρισμα και χαϊδεύοντάς της την πλατούλα....σιγά σιγά δλδ εχουμε αποκτήσει μια δεύτερη ρουτίνα. Μάλλον όμως πρεπει να επιμείνω σε αυτήν.

 

Rinoui, το μωρό σου ειναι πολυ μικρό και με τον νυχτερινό θηλασμό δεν καλύπτει απλά ενα κενό στην ρουτίνα ύπνου της. Τα μωρά σε αυτήν την ηλικία έχουν πολλές συναισθηματικές, ψυχολογικές και διατροφικές ανάγκες να καλύψουν με τον νυχτερινό θηλασμό, γι αυτό κι ο νυχτερινός αποθηλασμος δεν προτείνεται για μωρά κάτω του έτους.

Εναλλακτικά, σε τόσο μικρά μωρά, που η μαμά τους τα εχει παίξει κι εχει κουραστεί με τα συχνά ξυπνηματα, προτείνεται η αύξηση των ημερησιων θηλασμων με αποτέλεσμα τα μωρά να μειώνουν απο μόνα τους τους βραδινούς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...