Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας, εδώ και ένα μήνα περίπου έχω τρομερή τριχόπτωση. Έχω γεννήσει εδώ και 4 μήνες περίπου και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλες τις νέες μανούλες. Περιμένω νέα σας :lol:

 

 

 

an1cCnX-Vgx0000MzAwNDA5Mnw2MDA1NjU3YXxteSBsaXR0bGUgcHJpbmNlc3MgaXMgMyBtb250cyBh.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάντως μου συνέβει. Εκει γυρω στον Φεβρουάριο άρχισαν να πέφτουν, και ξαφνικά μετά από ενα λουσιμο, στους δυο κροτάφους απο πάνω μαλλιά γιοκ! Πέσανε. Αλλά με πολύ υπομονή και μπόλικη μάσκα κάθε φορά που λουζόμουν, και λαδάκι του θεού επάλειψη στο μέρος εκείνο, τώρα εχουν αρχίσει και ξαναβγαίνουν. Τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας, εδώ και ένα μήνα περίπου έχω τρομερή τριχόπτωση. Έχω γεννήσει εδώ και 4 μήνες περίπου και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλες τις νέες μανούλες. Περιμένω νέα σας :lol:

 

 

Λίγο ώς πολύ θα συνεχίσουν να σου πέφτουν μαλλιά για τους επόμενους 5 μήνες , σύνολο 9 μήνες , όσους μήνες διαρκεί στο περίπου μια εγκυμοσύνη :wink:

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς διότ αν πας πίσω θα δεις πως τον καιρό που ήσουν έγκυος δεν έχανες τριχα για εννέα μήνες.

Όλα αυτά τα παραπανίσια μαλλιά που έμειναν στο κεφάλι σου φεύγουν σιγά σιγά έτσι ώστε να επανέλθεις στην κατάσταση πρό της εγκυμοσύνης.

Επίσης όσες άλλες τρίχες απέκτησες σε διάφορα άλλα σημεία του σωματός σου ( πάντα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης) θα πάρουν δρόμο και αυτές :wink:

Αυτά να ξέρεις συμβαίνουν σε όλα τα καλά κορίτσια :):):)

 

ΥΓ. Εγώ δεν είμαι μανούλα

.

.

.

.

. είμαι μπαμπάκας :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση είναι οι βιταμίνες inneov. Μου τις είχε προτείνει μια φίλη μου, που είχε σοβαρό προβλημα και είχε δει βελτίωση και τις πήρα κι εγώ, παρ'ολο που δεν έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί βοηθούν και στην ενδύνάμωση των νυχιών. Κοστίζουν γύρω στα 24 ευρώ και το κουτί είναι για 1 μήνα!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας, εδώ και ένα μήνα περίπου έχω τρομερή τριχόπτωση. Έχω γεννήσει εδώ και 4 μήνες περίπου και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλες τις νέες μανούλες. Περιμένω νέα σας :lol:

 

 

 

an1cCnX-Vgx0000MzAwNDA5Mnw2MDA1NjU3YXxteSBsaXR0bGUgcHJpbmNlc3MgaXMgMyBtb250cyBh.gif

 

 

 

κι εμενα ετσι ακριβως τωρα εχει σταματησει που κοντευουμε χρονο...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως λέει κι ο μπαμπάκας της παρέας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν πέφτουν τα μαλλιά.

Έτσι μετά την εγκυμοσύνη ίσως παρουσιαστεί ελαφριά τριχόπτωση που στην ουσία φαντάσου οτι είναι μαζεμένες οι τρίχες που δεν έχανες τους 9 προηγούμενους μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταμάτησα να θηλάζω τον μικρό άρχισε το κακό... Σε κάθε χτένισμα μου έφευγε και μια περούκα... Είχα τρομάξει :shock: Λέω δεν είναι δυνατόν με μαθηματική ακρίβεια εγω θα μείνω φαλακρή. Δεν πήρα ούτε βιταμίνες (καθώς είμαι τελείως ενάντια στα συμπληρώματα διατροφής) ούτε μάσκες μαλλιών (καθώς είμαι μια τεμπέλα).

 

Τελικά φαλακρή δεν έμεινα. Τα μαλλιά μου αραίωσαν κατα πολύ αλλα είμαι γεμάτη απο φίτρες (όπως τις λέμε) νέα μαλλιά. Έχω ένα υπέροχο στεφάνι γύρω απο το κεφάλι μου το οποίο μάλιστα αν δεν βάψω τα άσπρα μαλλιά μου φαίνεται σαν φωτοστέφανο. :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Επιτέλους θα αρχίσει να φαίνεται και στον κόσμο αυτό που πραγματικά είμαι :wink:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας, εδώ και ένα μήνα περίπου έχω τρομερή τριχόπτωση. Έχω γεννήσει εδώ και 4 μήνες περίπου και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει σε όλες τις νέες μανούλες. Περιμένω νέα σας :lol:

 

 

Λίγο ώς πολύ θα συνεχίσουν να σου πέφτουν μαλλιά για τους επόμενους 5 μήνες , σύνολο 9 μήνες , όσους μήνες διαρκεί στο περίπου μια εγκυμοσύνη :wink:

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς διότ αν πας πίσω θα δεις πως τον καιρό που ήσουν έγκυος δεν έχανες τριχα για εννέα μήνες.

Όλα αυτά τα παραπανίσια μαλλιά που έμειναν στο κεφάλι σου φεύγουν σιγά σιγά έτσι ώστε να επανέλθεις στην κατάσταση πρό της εγκυμοσύνης.

Επίσης όσες άλλες τρίχες απέκτησες σε διάφορα άλλα σημεία του σωματός σου ( πάντα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης) θα πάρουν δρόμο και αυτές :wink:

Αυτά να ξέρεις συμβαίνουν σε όλα τα καλά κορίτσια :):):)

 

ΥΓ. Εγώ δεν είμαι μανούλα

.

.

.

.

. είμαι μπαμπάκας :cool:

 

 

Ετσι ακριβώς έγινε και με μένα όπως τα λέει ο μπαμπάκας.

Η φίλη μου που γεννήσαμε μαζί (και οι δυό μας με μεγάλη τριχόπτωση) έκανε μία πανάκριβη θεραπεία με βιταμίνες και ενέσεις ( :shock: ). Τελικά άδικα. Εγώ είπα "δεν κάνω τίποτα, και θα δούμε..". Και επανήλθα πλήρως. Γι αυτό κορίτσια περιμένετε κάποιο διάστημα. Είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα!!εχω γεννησει εδω και 5 1/2 μηνες, εδω και 3 μηνες εχω αρχισει να παρατηρω οτι χανω αρκετα μαλλια!?

εφτασα στο σημειο να αρχισω να διακρινω και γω και οι γυρω μου την αραίωση..!

εχω σκασει!!

εκανα εξετασεις για σιδηρο κτλ.. ολα σε φυσιολογικες τιμες!

καπου διαβασα, για την επιλοχεια τριχοπτωση αλλα νομιζω οτι εχουν περασει αρκετοι μηνες, εχει συμβει σε καμια απο σας;

και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?????

chat

Link to comment
Share on other sites

ΘΗΛΑΖΕΙς?ΣΥΝΗΘΩς ΤΟΤΕ ΠΕΦΤΠΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΤΙς ΟΡΜΟΝΕ ςΤΗς ΕΓΚΥΜΟΥΝΗς ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ,ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΜΩς ΜΕΤ ΑΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕς ...ΑΝ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΕΙς ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΠΛΗΡΩς ΟΙ ΟΡΜΟΝΕς,ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙς ΟΜΩς ΑΡΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΗΛΑΖΕΙς?ΣΥΝΗΘΩς ΤΟΤΕ ΠΕΦΤΠΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΤΙς ΟΡΜΟΝΕ ςΤΗς ΕΓΚΥΜΟΥΝΗς ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ,ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΜΩς ΜΕΤ ΑΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕς ...ΑΝ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΕΙς ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΠΛΗΡΩς ΟΙ ΟΡΜΟΝΕς,ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙς ΟΜΩς ΑΡΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ...

 

οχι δεν θηλαζω.

και τον σιδηρο τον εχω κοιταξει...

δεν βλεπω απλα πολλα μαλλια να πεφτουν, υπαρχει αραιωση ... :(

chat

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχανα πολλα μαλλια μετα απο τους πρωτους 3 μηνες και κρατησε αρκετο καιρο, ειχαν μειωθει τα μαλλια μου το εβλεπα αλλα μετα σταματησαν να πεφτουν και τωρα εχω γεμισει φυτρες και ειμαι σαν την τρελη δεν στρωνουν με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχανα πολλα μαλλια μετα απο τους πρωτους 3 μηνες και κρατησε αρκετο καιρο, ειχαν μειωθει τα μαλλια μου το εβλεπα αλλα μετα σταματησαν να πεφτουν και τωρα εχω γεμισει φυτρες και ειμαι σαν την τρελη δεν στρωνουν με τιποτα

 

ουφ δεν ξερω με ανχωνει... μεγαλη διαφορα! δεν ειναι οτι το βλεπω στην βουρτσα, με βλεπω στον καθρεφτη και στεναχωριεμαι!!!.... λεω κ αν μεινουν ετσι;!...:mad::-(:shock:

chat

Link to comment
Share on other sites

επειδή στην αγκυμοσύνη αναστέλλεται η φυσιολογική τριζόπτωση,μετά τη γέννα όπως είπε και η kisha και μέχρι να ισορροπήσουν πάλι οι ορμόνες πέφτουν μαζεμένα τα μαλλιά...σιγά-σιγα θα επανέλθεις..εγω 5,5 μήνες έχω που γέννησα κι ακόμα πέφτουν σαν τρελλές

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή στην αγκυμοσύνη αναστέλλεται η φυσιολογική τριζόπτωση,μετά τη γέννα όπως είπε και η kisha και μέχρι να ισορροπήσουν πάλι οι ορμόνες πέφτουν μαζεμένα τα μαλλιά...σιγά-σιγα θα επανέλθεις..εγω 5,5 μήνες έχω που γέννησα κι ακόμα πέφτουν σαν τρελλές

 

ελπιζω κοριτσια εχω 5, 5 μηνες που γεννησα κ γω!... στην πρωτη μ εγκυμοσυνη δεν παρατηρησα κατι τετοιο! :shock:

chat

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!εχω γεννησει εδω και 5 1/2 μηνες, εδω και 3 μηνες εχω αρχισει να παρατηρω οτι χανω αρκετα μαλλια!?

εφτασα στο σημειο να αρχισω να διακρινω και γω και οι γυρω μου την αραίωση..!

εχω σκασει!!

εκανα εξετασεις για σιδηρο κτλ.. ολα σε φυσιολογικες τιμες!

καπου διαβασα, για την επιλοχεια τριχοπτωση αλλα νομιζω οτι εχουν περασει αρκετοι μηνες, εχει συμβει σε καμια απο σας;

και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?????

 

 

Επειδή η αιτία είναι οι ορμονολογικες αλλαγές εμένα με βοήθησαν πολύ οι βιταμίνες. Είχα πάρει κανά δύο μήνες

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τα μαλλιά.

στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κάτι τέτοιο ενώ τώρα πέφτουν τα μαλλιά και έχω γεννήσει εδώ και έξι μήνες.

YXlxp3.png

 

 

 

Xwy7p2.png

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τα μαλλιά.

στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κάτι τέτοιο ενώ τώρα πέφτουν τα μαλλιά και έχω γεννήσει εδώ και έξι μήνες.

 

το θεμα δεν ειναι οτι πεφτουν ,, ειναι οτι εχουν αρχισει και φαινεται ασχημα.. ..:(

εσυ πως το αντιμετοπιζες;?

chat

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τα ίδια στους έξη μήνες τούφες έπεφταν έκανα εξετάσεις η φεριτίνη στα τάρταρα. δύο μήνες πήρα σίδηρο και βιταμίνες πριοριν , σταμάτησε η τριχόποπτωση και βλέπω φύτρες εκεί που έχουν αραιώσει..αφού είχε φτάσει η ρίζα στο πάτωμα φοβομουν και να κάνω ανταύγειες..η κομμώτρια προχτές μου έλεγε ότι τα δικά της έκαναν δύο χρόνια να επανέλθουν..είναι φρίκη το συναίσθημα, το ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια βρε κοριτσια , σε τι γιατρο να παω?.. να ρωτησω τον γυναικολογο , να παω σε παθολογο ο οποιος μου εγραψε τις εξετασεις για σιδηρο ή να παω ενδοκρινολογο..?! :?::?:

οι εξετασεις του σιδηρου μου ηταν σε φ.τ.

η φεριτινη τι διαφορα εχεις? :?:?

chat

Link to comment
Share on other sites

αν θες να δεις σιδηρο,φεριτινη δενειναιαπλες αιματος,ειναι ειδιες,γραφονται και απο παθολογο. μπορει να εχει ςκαλο σιδηρο και αιματοκριτη αλλα η φεριτινη ν αμην ειναι καλη,η φεριτινη ειναι ο αποθηκλευμενος σιδηρος γιατον οργανισμο, δηλ μπορει να μη γινεται σωστη απορροφηση σιδηρου...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

εχει εδω και 3 μερες περα απ τα μαλλια που εχουν παρει την κατω βολτα, μ επιασε ενας πονος.. στο τριχωτο της κεφαλης...στην κορφη του κεφαλιου.. λιγο να κουνηθουν τα μαλλια εκει υποφερω!...

αυτο το ειχε καμια;!

καπου διαβασα οτι ειναι συμπτωμα τριχοπτωσης....

φρικη! :cry:

chat

Link to comment
Share on other sites

εχει εδω και 3 μερες περα απ τα μαλλια που εχουν παρει την κατω βολτα, μ επιασε ενας πονος.. στο τριχωτο της κεφαλης...στην κορφη του κεφαλιου.. λιγο να κουνηθουν τα μαλλια εκει υποφερω!...

αυτο το ειχε καμια;!

καπου διαβασα οτι ειναι συμπτωμα τριχοπτωσης....

φρικη! :cry:

 

 

πάνε σε ένα δερματολόγο να σε δει να ηρεμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...