Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολευομαι να κανω δευτερο παιδακι..


UK2013

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι νεα στο φορουμ και βασικα γραφω για να παρω κουραγιο και να ρωτησω ποσο καιρο σας πηρε να κανετε ενα δευτερο μωρακι οταν το αποφασισατε.Ειμαι 33χρ. και εχω ηδη ενα κοριτσακι σχεδον 2 ετων. Δυσκολευτηκα να γινω μαμα οχι λογω δυσκολιας στην συλληψη, ισα ισα η συλληψη ερχοταν πολυ ευκολα και φυσιολογικα αλλα λογω παλινδρομων κυησεων. Ειχα δυο παλλινδρομες, εκτων οποιων η πρωτη μυλη κυηση και μονο την τριτη φορα ειχα μια τελειομηνη κυηση. Ετσι κ ηθελα να βαλω μπρος για ενα 2ο σχετικα γρηγορα. Το αποτελεσμα ειναι οτι προσπαθω πανω απο 6 μηνες , πριν απο το καλοκαιρι και δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος. Δεν ξερω ειναι συχνο αυτο , δεν ειναι? Δεν ξερω τι να πω..Οτι συμβουλη μου δωσετε θα με βοηθησει πολυ! Ευχαριστω εκτων προτερων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω βιολογικα τι παιζει αλλα σιγουρα η ταλαιπωρια σου στο 1 παιδι σε επηρεαζει ψυχολογικα,η μονη συμβουλη που θα μπορουσα να σου δωσω ειναι να χαλαρωσεις και να απολαμβανεις τις επαφες...μην το εχεις στο μυαλο σου σαν διαδικασια γονιμοποιησης ...επισης το οτι ειχες παλλινδρομες τη 1η φορα δεν σημαινει οτι θα σου συμβει ξανα...σου ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος και να πανε ολα καλα(ζητα απτον αι βασιλη.....πιανει!!)

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Κανινα. Η αληθεια ειναι αγχωνομαι με το ολο ζητημα.

Απλα παντα ειχα στο μυαλο μου οτι θα κανω μεγαλη οικογενεια και γενικως με το θεμα τεκνοποιηση εχω ταλαιπωρηθει! :) καλες γιορτες ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολύ παρόμοια περίπτωση. 2 αποβολες και μια τελειομηνη κυηση. Έχω τώρα ένα παιδακι σχεδον 2 χρονών και εγω ειμαι 34. Δεν προσπαθούμε ακόμα για 2ο αλλά και εγώ έχω αρχίσει να το σκέφτομαι. Εξαιτίας των δυσκολιών που έιχα αν θελω και αλλο παιδι καλό είναι να μην καθυστερήσει πολύ. θα σου έλεγα να απολάυσεις το χρόνο με το παιδάκι σου και χαλαρά για το επόμενο. Αν περάσει πραγματικά μεγάλο διάστημα προσπαθειών εγω θα εκανα και μια κουβέντα με το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Stallitsa οντως πολυ παρομοια περιπτωση, να χαιρεσαι το παιδακι σου. Σιγουρα φταιω πολυ γιατι τα υπολογιζω ολα στο μυαλο μου και χανω την ουσια και τον αυθορμητισμο. Ολες τις αλλες φορες η συλληψη ηταν πολυ γρηγορη και δεν το εχω ξαναζησει ολο αυτο το αγχος της αναμονης και με τρωει. Το χειροτερο ειναι οτι απο τοτε που γεννησα μετακομισαμε οικογενειακως Αγγλια και δεν μπορω να συνταντησω την γυναικολογο μου ,που μετα απο ολα αυτα που περασαμε πλεον ειναι και φιλη και ψυχολογος! Ανυπομονω να την δω τα Χριστουγεννα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σου προτεινω να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι (οσο είναι δυνατόν).

 

καλη μου φιλη προσπαθεί εδω και 4 χρονια για δευτερο παιδακι,εχει ενα κοριτσακι σχεδόν 5,οταν είδε πως δεν ερχεται ετρεξε στο γιατρο για εξετάσεις κι αυτη κι ο αντρας της,ολα καλα,ομως την εχει φαει το αγχος ,

θέλει τοσο πολυ ενα δευτερο παιδακι που αγχώνεται υπερβολικα.....

ολοι της λενε να χαλαρωσει λιγο,αλλα αυτη τιποτα,ολη μερα αυτο σκεφτεται και γι'αυτο μιλαει....

 

οι 6 μήνες δεν είναι και τοοοσο μεγαλο διαστημα,προσπαθησε να μην αγχώνεσαι και ευχομαι με το νεο ετος να τα καταφέρετε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δυο αποβολές και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Τώρα είμαι πάλι έγκυος στο δεύτερο παιδί και έμεινα έγκυος μέσα σε ένα μήνα ( πάρα πολύ γρήγορα ) αλλά δεν το σκεφτόμουνα ΚΑΘΟΛΟΥ...Δεν με ένοιαζε δεν είχα άγχος αν θα έρθει ή όχι η περίοδος...Γενικά ήταν για μένα λες και δεν προσπαθούσα να κάνω παιδί...Και νομίζω ότι αυτό είναι και το καλύτερο!!!! Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου...Τι σου λέω τώρα θα μου πεις....Απασχόλησε με οτιδήποτε το μυαλό σου αρκεί να μην σκέφτεσαι ότι προσπαθείς να μείνεις έγκυος....

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Μeli K. συγχαρητηρια για την δευτερη εγκυμοσυνη! :) Και εγω το πρωτο 3μηνο δεν εδωσα και πολυ σημασια κ γενικως ηθελα να ειμαι χαλαρη αλλα οσο περναει ο καιρος...τρωγομαι με τα ρουχα μου.

 

hara86 οι γιατροι τι λενε στην φιλη σου που προσπαθει τοσο καιρο? οτι φταιει το αγχος? μακαρι το νεο ετος να ειναι γουρλιδικο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό,οτι φταίει το άγχος....ξέρω πως είναι αδύνατον να μην το σκέφτεσαι,αλλα προσπάθησε να μην αγχώνεσαι,

τώρα με τις γιορτές προσπάθησε να ξεχαστείς,απασχολήσουν όσο μπορείς ώστε το μυαλό σου να μην είναι εκεί συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος του μικρού μου είναι 42 ετών !!!! Δεν έχει μείνει έγκυος ούτε μια φορά και προσπαθεί εδω και κάποια χρόνια...και πρόβλημα δεν της βρίσκουν κανένα...Έχει όμως πάρα πολύ άγχος ειδικά απο τη δουλειά της...Δεν είναι μόνο παιδίατρος. Ακόμα όμως προσπαθεί...Το άγχος πραγματικά μας βλάπτει υπερβολικά.

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα και εγω μια απο τα ιδια! Εμεινα εγκυος παλινδρομησε μετα ξαναεμεινε εκανα το γιο μου. Οταν ηταν 3 χρονων αποφασισαμε να βαλουμε μπρος για δευτερο χαλαρα. Χαλαρα χαλαρα δεν ερχοταν ομως μετα τη γεννα ειχα αστατο κυκλο και ειπα να το παω πιο στοχευμενα και πηρα τα τεστ απο το ιντερνετ και μαντεψτε τι εμαθα...... οτι μετα την οωρρηξια ερχοταν η περιοδος σε 9 μερες. Πηρα τηλεφωνο το γιατρο, του το ειπα και δεν το πιστεψε μου ειπε να παω να το δουμε και οντως ετσι ήταν αυτο λεγεται μικρη οχρινκη φαση. Μου εδωσε κατι χαπια για να το διορθωσουμε και μολις τελειωσα την αγωγή εμεινα εγκυος με τη μία αλλα παληνδρομησε :( Τωρα μετα την αποξεση μου ειπε να μεινω αμεσως εγκυος γιατι ειπε οτι ειναι το καλυτερο εγω φοβαμαι μην ξαναπαθω το ιδιο αγχωνομαι αν θα ξανακαταφερω να μεινω αλλα το θελω παρα πολυ. Βεβαια το αγχος για το αν θα μεινω ξανα ειναι μεγαλυτερο απο τον φοβο αυτη τη στιγμη.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, καινούργια εδώ αν και παρακολουθώ καιρό το φορουμ. Ηήθελα να σου γράψω να μην αγχωνεσαι και ο καιρός που προσπαθείς δεν είναι πολύ. Σκέψου ότι μπορεί ενα μήνα να μην έκανες ωορρηξια, ένα μήνα μπορεί να μην την πετύχες κοκ. και εγώ είμαι παρόμοια περίπτωση με εσένα, είχα μια παλινδρομη,στην συνέχεια έκανα το κοριτσάκι μου και προσπαθωντας να κάνω δεύτερο, εμεινα έγκυος με τη πρώτη προσπάθεια αλλά απεβαλλα στην 8η εβδ και για να ξαναμεινω έγκυος πέρασαν 9 μήνες βασανιστικοι μεν, αλλά ήρθε η ώρα. Είχα συνέχεια την ανησυχία ότι με όλα αυτα δεν θα τα κατάφερνα ξανά, αλλά τώρα είμαι και πακι έγκυος και ελπίζω να πάνε ολα καλά.

FM9Ep2.pngNAdlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να αγχωνομαστε μωρέ, ούτως η άλλως οτι είναι να πάθουμε θα το πάθουμ. .. συνέχισε μην στενογχωριεσαι και όλα θα πάνε καλά την επομένη φορά. Σε καταλαβαίνω βέβαια, εγώ να δεις ανασφαλεια και φοβιες συνέχεια και συνέχεια ..

FM9Ep2.pngNAdlp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες βρε κοριτσια! τι πραγμα και αυτο πια με τις παλινδρομες κυησεις! οταν μου το πρωτοειπε η γιατρος την πρωτη φορα ενιωσα οτι χανω την γη κατω απο τα ποδια μου! Πρωτη φορα το ειχα ακουσει! Και τελικα οσο το συζηταω ολο συνανταω παρομοιες περιπτωσεις!:(

lina_P συγχαρητηρια κ με το καλο κ το δευτερο νινι! :)

xazomama2010 εμενα η γιατρος μου ειχε πει να προσπαθησω παλι μετα απο κανα 3μηνο μετα τις αποξεσεις , βεβαια η αληθεια ειναι η δικια μου ειναι λιγο της υπερβολης! Τωρα τα χριστουγεννα που θα παω στην γιατρο μου ανυπομονω να δω τι θα μου πει,μην αλλαξε κατι μετα την γεννα. Και εγω κανω αυτα τα τεστ ωορρηξιας το τελευταιο 2-3μηνο οποτε τουλαχιστον δεν πηγαινω στα τυφλα. Αντε καλη μας επιτυχια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
σας ευχαριστω ολες βρε κοριτσια! τι πραγμα και αυτο πια με τις παλινδρομες κυησεις! οταν μου το πρωτοειπε η γιατρος την πρωτη φορα ενιωσα οτι χανω την γη κατω απο τα ποδια μου! Πρωτη φορα το ειχα ακουσει! Και τελικα οσο το συζηταω ολο συνανταω παρομοιες περιπτωσεις!:(

lina_P συγχαρητηρια κ με το καλο κ το δευτερο νινι! :)

xazomama2010 εμενα η γιατρος μου ειχε πει να προσπαθησω παλι μετα απο κανα 3μηνο μετα τις αποξεσεις , βεβαια η αληθεια ειναι η δικια μου ειναι λιγο της υπερβολης! Τωρα τα χριστουγεννα που θα παω στην γιατρο μου ανυπομονω να δω τι θα μου πει,μην αλλαξε κατι μετα την γεννα. Και εγω κανω αυτα τα τεστ ωορρηξιας το τελευταιο 2-3μηνο οποτε τουλαχιστον δεν πηγαινω στα τυφλα. Αντε καλη μας επιτυχια! :)

 

Καλή επιτυχία και σε σενα. Εγω αν δεν ειχα να βαλει στο μυαλό μου να κάνω εξεετασεις θα ξεκινουσα και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...