Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και ξαφνικά με τρια παιδιά...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Απείχα απ'το φόρουμ αρκετό καιρό καθώς είχαμε...προσθήκη δύο καινούριων μελών στο σπίτι, τα ανιψακια μου,τα μωρά της αδελφήΣ και της ξαδέλφης μου που γεννήθηκαν τον Αύγουστο και μαζί με τη Σεμελη ομολογουμένως γεμίζουν αρκετά (βασικά εντελώς) το καθημερινό μας πρόγραμμα!

ΟΜΩΣ...επειδή θέλαμε η Σεμέλη να αποκτησει και αδελφακι εκτός από ξαδερφακια ξαναπροσπαθησαμε...και τώρα είμαι 4 μηνών έγκυος με δίδυμα!!!!Αγοράκι-Κοριτσάκι!

Το ξερουμε εδώ κ 2,5 μήνες αλλά τώρα που ήρθαν γιορτές και υπάρχει περισσότερο ελεύθερος χρόνος συνειδητοποιησα πως έχουμε ασχοληθεί ελάχιστα με το θέμα εκτός από τις εξέτασεις και τα τεστ που κάνουμε,και το ότι έχουμε ορίσει ποιο δώματιο θα είναι το δικό τους.Εδώ προσπαθώ να χωνέψω πως θα είμαστε 11 άτομα μέσα στο σπίτι...

Για να μην τα πολυλογώ λοιπόν, θέλω λιγάκι βοήθεια για το πως θα οργανωθούμε από εδώ και στο εξής...(απευθύνομαι και σε διδυμομανουλες και σε μη)

1)Καταρχάς πρέπει να παρω δύο κούνιες και δύο καρότσια ή μια κούνια και ένα διπλό καρότσι?Από μάρκες τι μου προτείνετε?

2)Με το φαγητό τι γίνεται,τρώνε και τα δύο την ίδια ακριβώς ώρα ή να το κάνω έτσι ώστε να ώστε να έχουν λίγη ώρα διάφορα μεταξύ τους?

3)Με τη Σεμελιτσα μου τι θα γίνει?Ζηλιαρουλα έχει γίνει τελευταία (13 μηνών μωρό!),κάθε φορά που πάω να πιάσω ένα από τα αλλά δύο μωρά τσιριζει και τρέχει πάνω μου και τις προάλλες πήγε έπειτα στο μωρό και μόνο που δεν το εδειρε!Την πιπίλα την κρατάει ευτυχώς αλλά μόνο αν δεν φορανε τα μωρά (αν φοράνε κλαίει γιατί θέλει τις δικές τους).Αν της φέρω αλλά δύο δεν ξέρω τι θα γίνει!

4)Σε ποια ηλικία είναι καταλληλοτερη εκπαίδευση για το γιογιο?(προφανώς και δεν μιλάω για τώρα).

5)Τα δίδυμα έχω ακούσει πως γεννιούνται πάντα λίγο νωρίτερα από ο,τι το ένα μωρό?Πόσο περίπου,1-2 βδομάδες?(έχω ΠΗΤ μέσα Μαΐου).Χρειάζεται να κάτσει περισσότερο κανείς στο μαιευτήριο?

Προς το παρών αύτα,σίγουρα στην πορεία θα προκιψουν κ αλλά...Είναι νωρίς ακόμα αλλά αύτα δεν είναι να τα αποφασίζεις τελευταία στιγμή...Ευχαριστώ εκ των.προτέρων,Κειλι.

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλα καλά να πάνε, με το καλό να δεχθείς τα δύο νέα μέλη!! Εμείς είχαμε τον μεγάλο μας γιο και μας ήρθαν μετά τα μικρά μας αγόρι-κορίτσι. Για κούνια που ρωτάς στην αρχή τα βάλαμε και τα δύο στην ίδια (του μεγάλου και ο μεγάλος πήγε σε μονό κρεβάτι) μετά όμως τα χωρίσαμε το κάθε ένα στην κούνια του (αγοράσαμε άλλη μια) γιατί δεν χωρούσαν. Από καρότσι πήραμε διπλό το Peg Perego Aria Twin βασικά είναι πολύ ελαφρύ σε σχέση με άλλα διπλά. Στην αρχή όμως είχαμε το ένα μωρό στο καρότσι του μεγάλου και το δεύτερο σε μάρσιπο γιατί με βόλευε περισσότερο, το διπλό είναι πολύ πιο δυσκίνητο σε σχέση με το μονό που είχα συνηθίσει. Γενικά το διπλό καρότσι δεν το χρησιμοποιήσαμε πολύ γιατί από 1 1/2 έτους τα μικρά δεν ξαναμπήκαν σε καρότσι και αν το ήξερα δεν θα είχα αγοράσει καθόλου το διπλό. Θα μπορούσα βέβαια να το είχα υποψιαστεί γιατί και ο μεγάλος από 1 1/2 έτους δεν είχε ξαναμπεί σε καρότσι. Με το φαγητό εγώ τα θήλαζα και ήταν πολύ δύσκολο γιατί πολλές φορές πεινάγανε ταυτόχρονα. Εκεί πρέπει να έχεις βοήθεια να απασχολεί κάποιος το ένα μέχρι να θηλάσεις το άλλο. Τώρα για πιο μετά για μπιμπερό δηλαδή ή αργότερα για φαγητό με κουτάλι θα δεις ανάλογα με τα παιδιά και τι θα σε βολέψει εσένα και αν θα έχεις βοήθεια. Εμείς δηλαδή ταίζαμε με τον σύζυγο ταυτόχρονα ένα ο ένας ένα ο άλλος. Όταν δεν ήταν όμως σπίτι εγώ δεν μπορούσα ταυτόχρονα να τα ταίζω οπότε τάιζα πρώτα αυτό που διαμαρτυρόταν πιο έντονα ή συνήθως τη μπουμπού που έτρωγε πολύ γρήγορα γιατί ο μικρός ήθελε υπομονήηηηηηηηηηη στο τάισμα. Με τη Σεμελίτσα θέλει υπομονή και γερά νεύρα..... Ο μεγάλος μου εμένα εκνευριζόταν γιατί με έβλεπε συνέχεια με ένα μωρό στο στήθος και γενικά επειδή ήταν δύο μωρά πάντα κάνεις κάτι που να έχει σχέση με το μωρό όχι να το αλλάξεις όχι να το πλύνεις όχι να το ταίσεις και αυτά Χ 2, στην αρχή είναι δύσκολα αλλά όλα θέλουν το χρόνο τους. Στη συνέχεια βελτιώνονται πολύ τα πράγματα. Για το γιογιό, μην βάζεις πολλά πράγματα στο μυαλό σου από τώρα, το βλέπεις αργότερα. Τα δικά μου πάντως που είναι 2 ετών και 4 μηνών δεν έχουν καθαρίσει ακόμα, η μπουμπού είναι έτοιμη βέβαια εγώ δεν βρήκα υπομονή και χρόνο να το ξεκινήσω. Δεν χρειάζεται να κάτσεις εσύ περισσότερο στο μαιευτήριο στη γέννα είναι όπως η γέννα σε ένα μωρό, για τα μωρά όμως εξαρτάται από πολλά, σε ποια εβδομάδα θα γεννήσεις κλπ κλπ. Συνήθως τα δίδυμα τα παίρνουν με καισαρική, τώρα για την εβδομάδα εξαρτάται και από τη κύηση πως θα εξελίσσεται αλλά και από τον γιατρό σου. Μην αγχώνεσαι από τώρα, δώσε χρόνο στη Σεμέλη σου να την χαρείς τώρα που έχεις περισσότερο χρόνο και σιγά σιγά θα μπουν όλα σε μια σειρά και θα οργανωθείτε. Με το καλό να τα υποδεχθείτε!!:)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσι 11 ατομα μενετε ενα σπιτι?? Ποσα τετραγωνικα εινιε?? Τεραστιο??χαχαχα

 

Κοριτσια μου εγω εχω εναν γιον5 μηνων κ εναν 23 μηνων... Θελει υπομονη πολυ να ξερεις αλλα να ξερεις και κατι αλλο......το σπιτι σας θα γεμισει ευλογια.......εισαι πολυ τυχερη νανξερεις.... Δεν σε βοηθησα σε σχεση με αυτα που μου ζητας αλλα ηθενα να σου γραψω.....

 

Μην ξεχνας να χαμογελας!!

 

Ολα με το καλο σου ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά να πάνε, με το καλό να δεχθείς τα δύο νέα μέλη!! Εμείς είχαμε τον μεγάλο μας γιο και μας ήρθαν μετά τα μικρά μας αγόρι-κορίτσι. Για κούνια που ρωτάς στην αρχή τα βάλαμε και τα δύο στην ίδια (του μεγάλου και ο μεγάλος πήγε σε μονό κρεβάτι) μετά όμως τα χωρίσαμε το κάθε ένα στην κούνια του (αγοράσαμε άλλη μια) γιατί δεν χωρούσαν. Από καρότσι πήραμε διπλό το Peg Perego Aria Twin βασικά είναι πολύ ελαφρύ σε σχέση με άλλα διπλά. Στην αρχή όμως είχαμε το ένα μωρό στο καρότσι του μεγάλου και το δεύτερο σε μάρσιπο γιατί με βόλευε περισσότερο, το διπλό είναι πολύ πιο δυσκίνητο σε σχέση με το μονό που είχα συνηθίσει. Γενικά το διπλό καρότσι δεν το χρησιμοποιήσαμε πολύ γιατί από 1 1/2 έτους τα μικρά δεν ξαναμπήκαν σε καρότσι και αν το ήξερα δεν θα είχα αγοράσει καθόλου το διπλό. Θα μπορούσα βέβαια να το είχα υποψιαστεί γιατί και ο μεγάλος από 1 1/2 έτους δεν είχε ξαναμπεί σε καρότσι. Με το φαγητό εγώ τα θήλαζα και ήταν πολύ δύσκολο γιατί πολλές φορές πεινάγανε ταυτόχρονα. Εκεί πρέπει να έχεις βοήθεια να απασχολεί κάποιος το ένα μέχρι να θηλάσεις το άλλο. Τώρα για πιο μετά για μπιμπερό δηλαδή ή αργότερα για φαγητό με κουτάλι θα δεις ανάλογα με τα παιδιά και τι θα σε βολέψει εσένα και αν θα έχεις βοήθεια. Εμείς δηλαδή ταίζαμε με τον σύζυγο ταυτόχρονα ένα ο ένας ένα ο άλλος. Όταν δεν ήταν όμως σπίτι εγώ δεν μπορούσα ταυτόχρονα να τα ταίζω οπότε τάιζα πρώτα αυτό που διαμαρτυρόταν πιο έντονα ή συνήθως τη μπουμπού που έτρωγε πολύ γρήγορα γιατί ο μικρός ήθελε υπομονήηηηηηηηηηη στο τάισμα. Με τη Σεμελίτσα θέλει υπομονή και γερά νεύρα..... Ο μεγάλος μου εμένα εκνευριζόταν γιατί με έβλεπε συνέχεια με ένα μωρό στο στήθος και γενικά επειδή ήταν δύο μωρά πάντα κάνεις κάτι που να έχει σχέση με το μωρό όχι να το αλλάξεις όχι να το πλύνεις όχι να το ταίσεις και αυτά Χ 2, στην αρχή είναι δύσκολα αλλά όλα θέλουν το χρόνο τους. Στη συνέχεια βελτιώνονται πολύ τα πράγματα. Για το γιογιό, μην βάζεις πολλά πράγματα στο μυαλό σου από τώρα, το βλέπεις αργότερα. Τα δικά μου πάντως που είναι 2 ετών και 4 μηνών δεν έχουν καθαρίσει ακόμα, η μπουμπού είναι έτοιμη βέβαια εγώ δεν βρήκα υπομονή και χρόνο να το ξεκινήσω. Δεν χρειάζεται να κάτσεις εσύ περισσότερο στο μαιευτήριο στη γέννα είναι όπως η γέννα σε ένα μωρό, για τα μωρά όμως εξαρτάται από πολλά, σε ποια εβδομάδα θα γεννήσεις κλπ κλπ. Συνήθως τα δίδυμα τα παίρνουν με καισαρική, τώρα για την εβδομάδα εξαρτάται και από τη κύηση πως θα εξελίσσεται αλλά και από τον γιατρό σου. Μην αγχώνεσαι από τώρα, δώσε χρόνο στη Σεμέλη σου να την χαρείς τώρα που έχεις περισσότερο χρόνο και σιγά σιγά θα μπουν όλα σε μια σειρά και θα οργανωθείτε. Με το καλό να τα υποδεχθείτε!!:)

Ευχαριστώ πολύ γλυκιά μανούλα!Εμένα όπως καταλαβαίνεις η Σεμέλη κοιμάται ακόμα σε κούνια και έτσι θα πάρουμε ή δύο ή μια καινούρια κούνια,απλά αν τα βάλω σε μια δεν θα κλωτσιούνται πολύ μεταξύ τους?

Για το καρότσι καταλαβαίνω,εμείς όλη μέρα είμαστε με ένα καρότσι βόλτα και επειδή μια φίλη μου έχει δίδυμα όντως είναι πολύ διαφοετικότερο από το μονο αλλά εντάξει ο μπαμπάς θα χαρει να τα σερνει!Εμείς με τη Σεμέλη το χρησιμοποιούμε ή όταν θέλω να την κοιμίσω και βγαίνουμε βόλτα,ή στις εκδρομές,αλλιως της αρέσει το περπάτημα και οι αγκαλιές.

Την μικρή τη θήλασα πολύ λίγο (5 μήνες) και με τα δίδυμα θα δούμε,αλλά οκ από βοήθεια όλο και κάποιον θα βρούμε (τι τους έχουμε τους άλλους πέντε ενήλικες μες στο σπίτι,για να κάθονται???:lol::lol::lol::lol:).Θα είναι βέβαια λίγο εφιαλτικό να προσπαθείς να ταϊσεις 2 μωρά που πεινάνε ταυτόχρονα,το βλέπω με τα ανίψια μου,με την διαφορά του ότι είναι 2 μωρά και 2 μαμάδες ενώ in my case είναι 2 μωρά και 1 μαμά!

ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Η αλήθεια είναι πως είμαι εντελώς κατά της καισαρικής,εκτος απτις περιπτώσεις που είναι απαραίτητο (πχ στην αδελφή μου που είχε λιποθυμίσει,είχε περιτύλιξη,αιμορραγία,απώλεια σφυγμού κλπ).Και το ίδιο είναι και η γιατρός μου.Δεν γίνεται πάντα αυτό,γίνεται?

Να χαίρεσαι και τα τρία παιδάκια σου!!!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσι 11 ατομα μενετε ενα σπιτι?? Ποσα τετραγωνικα εινιε?? Τεραστιο??χαχαχα

 

Κοριτσια μου εγω εχω εναν γιον5 μηνων κ εναν 23 μηνων... Θελει υπομονη πολυ να ξερεις αλλα να ξερεις και κατι αλλο......το σπιτι σας θα γεμισει ευλογια.......εισαι πολυ τυχερη νανξερεις.... Δεν σε βοηθησα σε σχεση με αυτα που μου ζητας αλλα ηθενα να σου γραψω.....

 

Μην ξεχνας να χαμογελας!!

 

Ολα με το καλο σου ευχομαι...

 

ΕΥχαριστώ πολύ Γιαννα μου,και μην ανησυχείς,κι αυτά που μου λες είναι πολύ εγκαρδιωτικά σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Οσο για υπομονή εντάξει,ετσι κι αλλιώς σπίτι κάθομαι,φροντίζω ήδη 3 μωρά,πόσο δύσκολα να είναι τα 5?

ΥΓ:Το σπίτι είναι όντως λιγάκι τεράστιο....

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σιγουρο ειναι οτι εισαι εκπαιδευμένη γιατι τα διδυμα ειναι εντελώς διαφορετικα σε σχεση με ενα μωρο.εγω τα κοιμιζα σε καλαθουνες εως 5-6 μηνων(γεννηθηκαν μικροσκοπικοί),και μετα σε κουνια ο καθενας ξεχωριστα.ταισμα ταυτόχρονα για να προλαβαινω δουλειες,γενικα στα διδυμα γεννάνε μέσο ορο 36-37 εβδομάδων με καισαρική...καλη δύναμη σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι μωρά μπορούν να μοιραστούν το κρεβάτι τους. Σκέψου πως τώρα μοιράζονται την κοιλιά. Το πολύ πολύ να βρεις το πόδι του ενός για πιπίλα του άλλου. Τα μωρά δεν ενοχλούνται πάντως.

 

Για το φαγητό δες πως 8α σε βολέψει. Εμένα π.χ. με βόλευε να τα ταϊζω μαζί όσο ήταν μικρά και ή8ελαν χρόνο στο στή8ος. Μετά που η διάρκεια του φαγητού έγινε μικρότερη, τα ανεξαρτητοποίησα (μια διαφορά λίγων λεπτών), πρώτα το ένα και αμέσως μετά το άλλο.

 

Καρότσια είχα ξεχωριστά και τα συνέδεα με συνδετήρες. Όταν ήμουν μόνη τα είχα ενωμένα. Όταν είχα παρέα και ή8ελε κάποιος να βοη8ήσει (ή απλά να καμαρώσει) τα χώριζα.

 

Εφόσον έχει προηγη8εί τοκετός φυσιολογικός μπορείς να κάνεις φ.τ. Είναι πιο εύκολο. Αλλα 8έλει λίγο ψάξιμο στο γιατρό. Με μωρά που έχουν γυρίσει με το κεφάλι... και αφού είσαι δευτερότοκη, τα πράγματα 8α είναι πιο βολικά για φ.τ.

Αυτό που πρέπει να παρακαλάς είναι να αντέξει ο τράχηλος να φτάσει 32+ εβδομάδες. Σου εύχομαι να πιάσεις 36++.

 

Η ζήλια με τα άλλα παιδιά 8έλει δουλειά και επιμονή. Με κά8ε αφορμή, να τονίζεις στο παιδί τι κερδίζει από την παρουσία των άλλων. Εκείνα συνή8ως βλέπουν το χρόνο που "χάνουν" από τη μαμά τους και τους άλλους και το αποδίδουν στο νέο μέλος.

Άρα, φέρε ένα παιχνίδι ως δώρο από το μωρό "μου το είπε στα μωρουδίστικα και εγώ το κατάλαβα πως 8έλει να σου το δώσω". 'Η αν λέγατε πριν ένα παραμύ8ι, τώρα κάνε τα παραμύ8ια δύο και πες ότι το μωρό σου είπε να διαβάσετε ένα παραπάνω για "δώρο" στο μεγαλύτερο κτλ... τέτοια τεχνάσματα.

Αν ψάξεις το 8έμα της ζήλιας εδώ στο φόρουμ, 8α δεις πως υπάρχουν πολλά και αρκετά βοη8ητικά. Ξεκίνα από τώρα, με την παρουσία των άλλων παιδιών και 8α επεκτα8εις αργότερα και στα δικά σου νέα μέλη.

 

Αυτά εν συντομία. Κά8ε 8έμα που έχεις αναφέρει, υπάρχει στο φόρουμ ανεπτυγμένο από παλαιότερες συζητήσεις. Κάνε μια βόλτα και 8α βρεις πολλά.

 

 

Αλή8εια: Τι σπίτι έχετε για να χωράτε τόσοι ενήλικες; Πώς οργανώνεστε; Μου φαίνεται πολύ δυσκολότερη η συμβίωση τόσων ενηλίκων παρά ο αντίστοιχος αρι8μός παιδιών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...