Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με αίμα στις πρώτες μέρες της εγκυμοσύνης!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι 31 ετών και πρόσφατα επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου και έμαθα πως είμαι έγκυος!!!

Υπάρχει όμως η εξής "επιπλοκή":

Έχω μικρή μεν, καθημερινή δε αιμορραγία.

Ο γιατρός μού εξήγησε ότι ίσως το έμβρυο δεν έχει "κολλήσει/εμφυτευτεί" σωστά, μού συνέστησε να αποφύγω έντονες-κοπιαστικές δραστηριότητες και μου συνταγογράφησε τα Utrogestan (προγεστερόνη).

Πρέπει να ανησυχώ;;;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

 

Νέλλυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nelly Καταρχας συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου :D Μην αγχωνεσαι,παρα πολλα κοριτσια εχουν αιμοραγια στην εγκυμοσυνη τους,εγω ειχα δει 4 φορες αιμα μεχρι να κλεισω τον 3ο.Μια γνωστη μου που γενναει τον Σεπτεμβρη,ειναι 38ετων, εχει απο την αρχη της εγκυμοσυνης της και μεχρι αυτη τη στιγμη που σου γραφω εχει καθημερινη αιμοραγια,ο δικος της γιατρος της ειπε οτι ορισμενες γυναικες εχουν και δεν βλαπτετε και το εμβρυο,θελει ομως προσοχη,νομιζω οτι παιρνει και αυτη ultrogestan.Προσπαθησε να μην κουραζεσαι,ολα θα πανε καλα :D Με το καλο να γινεις μανουλα :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα αιμα σε διαφορες φασεις της εγκυμοσυνης, 5η εβδομαδα,6η, 15,23..

μεχρι τη 12η εβδομαδα επαιρνα και γω utrogestan,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν προσεχα ιδιαιτερα..πηγαινα για δουλεια κανονικα, οδηγουσα κλπ...

 

περα απο τη σωματικη κουραση, εγω προσεξα καποιες φορες οτι ειχα αιμα σε φαση που ημουν πολυ στεναχωρημενη η πολυ αναστατωμενη.. δε ξερω αν ηταν τυχαιο.. δε γινεται να ελεγξεις τη στεναχωρια η το αγχος , ισως ομως μπορει καποια κοπελα που ειναι εγκυος οσο το δυνατον, να αποφευγει να εμπλεκεται σε στρεσογονους καταστασεις.. (κι αμα τα καταφερει , να πει και σε μενα το κολπο γιατι ακομα ταραζομαι και ταρζω και τη μπεμπα... η αδρεναλινη περναει απο το πλακουντα με τη μια, και με αρχιζει στα κλωτσιδια η σκατουλα... φωναζει απο μεσα "μαναααααααα χαλαραααααααααα" :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα μην ανησυχεί :wink: ς,όλες μας λίγο πολύ το έχουμε περάσει αυτό,θέλει όμως ξεκούραση,ξεκούραση,ξεκούραση :lol: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κάνε υπομονή μέχρι να περάσει το 1ο 3μηνο και μετά όλα θα περάσουν,και εγώ μέχρι να κλείσω τον 3ο μήνα κάθε μέρα στεναχώρια και κλάμματα ήμουν :( τώρα που πέρασαν όλα υπάρχουν στο μυαλό μου όλα σαν μια ανάμνηση :D:D:D:D !!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο που πρεπει να κανεις ειναι να μην κουραζεσαι,ΟΧΙ βαρη,οχι σκυψιματα,οχι πολυ περπατημα και ανεβοκατεβασμα σκαλιων και κατα τη γνωμη μου το να καθησεις λιγες μερες ξαπλα δε βλαπτει,φυσικα αν δε σου ειπε ο γιατρος σου κατι τετοιο τοτε σιγουρα εκεινος ξερει καλυτερα,απλα εγω καλου-κακου,καθ΄ο,τι κι απ΄τη φυση μου "τεμπελιτσα" θα την αραζα για λιγες μερες στον καναπε και θα σηκωνομουν μονο για τα απολυτως απαραιτητα!!! Επισης,απ΄οσο γνωριζω δεν πρεπει να κανεις μπανιο με κρυο αλλα ουτε και με πολυ ζεστο νερο και βεβαια να αποφυγεις τη θαλασσα.

Τα Utrogestan που σου ειπε ειναι θαυματουργα,κι εγω τα ειχα παρει στην αρχη γιατι αν και δεν ειχα αιμα,μου ειχαν πει στο υπερηχογραφημα οτι δεν ειχε φωλιασει καλα το εμβρυο.

Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα,το κυριοτερο ειναι η ξεκουραση σε αυτες τις περιπτωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nelly, μη στενοχωριέσαι. Είμαι γιατρός και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο της κύησης είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο και αυτό που χρειάζεται είναι ξεκούραση για ένα χρονικό διάστημα με ξάπλωμα και τα Utrogestan που σου συνέστησε ο ιατρός σου. Όλα θα πάνε καλά. Θα δεις.

0KUFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα "καλά νέα" και για τη συμπαράστασή σας!!!!

Ελπίζω και γω όλα να πάνε καλά!

 

ΥΓ: Μια λεπτομέρεια...σημαντική!Είχα μία κρίση οξείας παγκρεατίτιδας πριν 1 χρόνο που τώρα την έχω ξεπεράσει..Λέτε να επηρέασει την εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι εξέτάσεις της β' χοριακής έδειξαν πολύ χαμηλή συγκέντρωση (350 η 1η και 132 η 2η μετά από 5 μέρες)...

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι μιλάμε για αποβολή και ότι θα πρέπει να προχωρήσω σε "καθαρισμό" της περιοχής.

Μου τόνισε επίσης ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά ήταν κάτι που έγινε-έτυχε..

Ποια είναι η γνώμη σας;Μήπως πρέπει να περιμένω κι άλλο πριν κάνω τον καθαρισμό;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οι εξέτάσεις της β' χοριακής έδειξαν πολύ χαμηλή συγκέντρωση (350 η 1η και 132 η 2η μετά από 5 μέρες)...

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι μιλάμε για αποβολή και ότι θα πρέπει να προχωρήσω σε "καθαρισμό" της περιοχής.

Μου τόνισε επίσης ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά ήταν κάτι που έγινε-έτυχε..

Ποια είναι η γνώμη σας;Μήπως πρέπει να περιμένω κι άλλο πριν κάνω τον καθαρισμό;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Σε τι εβδομάδα είσαι?? Νομίζω ότι ο γιατρός είναι σε θέση να σου πει αν προκειται για αποβολή ή όχι αφού σε εξετασει... Σου το είπε χωρίς να σε εξετάσει?? Αν ναι παρε και μια δευτερη γνώμη....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα μην ανησυχεί :wink: ς,όλες μας λίγο πολύ το έχουμε περάσει αυτό,θέλει όμως ξεκούραση,ξεκούραση,ξεκούραση :lol: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κάνε υπομονή μέχρι να περάσει το 1ο 3μηνο και μετά όλα θα περάσουν,και εγώ μέχρι να κλείσω τον 3ο μήνα κάθε μέρα στεναχώρια και κλάμματα ήμουν :( τώρα που πέρασαν όλα υπάρχουν στο μυαλό μου όλα σαν μια ανάμνηση :D:D:D:D !!!!!

 

KAΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ 3ο. ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ. ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΞΑΝΑΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ 1,5 ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΑΦΡΑΤΗ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ UTROGESTAN ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

εχω αιμα καθημερινα εδω και μια εβδομαδα.σαν να εχω περιοδο.παιρνω utrogestan 2καθε 6 ωρες.εκανα υπερηχο την προηγουμενη εβδομαδα το μωρο ηταν μια χαρα,αλλα εχω μια πολυ μικρη αποκολληση.ειμαι στην εβδομη εβδομαδα.ειμαι τις περισσοτερες ωρες ξαπλωμενη,προσεχω γενικοτερα αλλα το αιμα δεν σταματαει.αυριο θα ξαναπαω στον γιατρο να δουμε αν προχωραει η εγκυμοσυνη.κοντευω να τρελλαθω.γιατι δεν σταματαει το αιμα?

Link to comment
Share on other sites

εχω αιμα καθημερινα εδω και μια εβδομαδα.σαν να εχω περιοδο.παιρνω utrogestan 2καθε 6 ωρες.εκανα υπερηχο την προηγουμενη εβδομαδα το μωρο ηταν μια χαρα,αλλα εχω μια πολυ μικρη αποκολληση.ειμαι στην εβδομη εβδομαδα.ειμαι τις περισσοτερες ωρες ξαπλωμενη,προσεχω γενικοτερα αλλα το αιμα δεν σταματαει.αυριο θα ξαναπαω στον γιατρο να δουμε αν προχωραει η εγκυμοσυνη.κοντευω να τρελλαθω.γιατι δεν σταματαει το αιμα?

 

Μην ανησυχείς, προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς, να κάνεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα και να σκέφτεσαι θετικά! Εγώ είχα για 6,5 μήνες σχεδόν κάθε βδομάδα αίμα (και είχε προηγηθεί και μία αποβολή, οπότε η ψυχολογία μου ήταν χάλια), έμεινα 6,5 μήνες ξάπλα, είχα βγει 5-6 φορές όλες κι όλες, αλλά στο τέλος όλα πήγαν μια χαρά και τώρα έχω μια ζουζούνα 7 μηνών! Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν λετε αιμα εννοειται κοκκινο;;; ....γιατι εγω εχω καφε απο την αρχη-3 200αρια ουτροτζεσταν- κ ξαπλαααααα.....κ φυσικα με το φοβο καθημερινα....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αίμα περιόδου, δεν είχα καταλάβει ότι είμαι έγκυος στην αρχη, νόμιζα οτι ήμουν αδιάθετη. Βέβαια στην συνέχεια μία ήταν έντονο, μία ήταν καφέ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα αιμα πολλες φορες και ιδιαιτερα στην κορη μου. μια φορα μαλιστα νομιζα οτι απεβαλα γιατι ειχα οχι αιμα αλλα ενα μεγαλο ογκιδιο με αιμα....και ημουν αλλεργικη και στα utrogestan!!! ξαπλα την εβγαλα μεχρι τον 6ο αλλα οπως βλεπετε εχω μια κορακλα 4 χρονων κουκλα και ολα δοξα τω θεω πηγαν καλα. καλο κουραγιο κοριτσακια και ηρεμια χωρις αρνητικες σκεψεις ενταξει????

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα σε όλες!!θα ήθελα τη βοήθεια σας!!μόλις έμαθα ότι είμαι 5 εβδομάδων ξεκίνησε τεράστια αιμοραγια καφέ χρώματος!ο γιατρος μου συνέστησε pregnyl!!υπάρχει κίνδυνος αποβολής??ευχαριστώ πολύ και εύχομαι στη κάθε μια σας τα καλύτερα! :)))

Link to comment
Share on other sites

panagiota87: και εγω εκλεισα την 9η βδομαδα σημερα...εμαθα οτι ημουν εγκυος την τριτη βδομαδα....ε, μολις το εμαθα,,,να σου τα καφε το απογευμα...απο την τριτη βδομαδα ωσ και την 7η ειχα καφε....παιζει να ειναι παλιο αιμα...υπερηχοι, προγεννητικος βγηκαν ολα καλα! ουτροτζεσταν κ γω πρωι-βραδυ κ οχι σεξ! σταματησαν την 8η βδομαδα κ τωρα στο τελος τησ 9ησ ειδα παλι κατι καφε...πιο λιγα βεβαια...συνεχιζω ουτροτζεσταν...παιζει να ειναι κ ορμονικο...παντως ολα μεχρη στιγμης πανε καλα....α! και ξεκουραση( εγω κανω μαθημα σε σχολειο κ ειμαι καθιστη συνεχεια)...οχι πολλες δουλειες στο σπιτι κ οχι πολλα βαρη..

 

dev224pr___.png

Link to comment
Share on other sites

panagiota87: και εγω εκλεισα την 9η βδομαδα σημερα...εμαθα οτι ημουν εγκυος την τριτη βδομαδα....ε, μολις το εμαθα,,,να σου τα καφε το απογευμα...απο την τριτη βδομαδα ωσ και την 7η ειχα καφε....παιζει να ειναι παλιο αιμα...υπερηχοι, προγεννητικος βγηκαν ολα καλα! ουτροτζεσταν κ γω πρωι-βραδυ κ οχι σεξ! σταματησαν την 8η βδομαδα κ τωρα στο τελος τησ 9ησ ειδα παλι κατι καφε...πιο λιγα βεβαια...συνεχιζω ουτροτζεσταν...παιζει να ειναι κ ορμονικο...παντως ολα μεχρη στιγμης πανε καλα....α! και ξεκουραση( εγω κανω μαθημα σε σχολειο κ ειμαι καθιστη συνεχεια)...οχι πολλες δουλειες στο σπιτι κ οχι πολλα βαρη...

Μακάρι να πανε και για μένα καλά τα πράγματα!Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!Σου ευχομαι να χεις την καλύτερη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα καφέ για περίπου μια βδομάδα στις αρχές της εγκυμοσύνης, αν θυμάμαι καλά μάλλον στην 5η, αλλά ήταν από κούραση. Πήρα κι εγώ utrogestan και μου σταμάτησαν. Αλλά πριν λίγες μέρες είχα πάλι και είμαι στην 11η βδομάδα. Αυτή τη φορά δεν μου έδωσε utrogestan γιατί μου είπε ότι αυτό το δίνουν μέχρι τη 10η και τώρα δεν υπάρχει λόγος να πάρω. Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά τρόμαξα πιο πολύ γιατί ήταν και μεγαλύτερη η ποσότητα. Τώρα ευτυχώς έχει μειωθεί αρκετά, αλλά έχω άγχος μέχρι τον επόμενο υπέρηχο να δω αν είναι όλα καλά. Πάντως συνήθως απ'ότι έχω διαβάσει και εδώ και έχω καταλάβει από το γιατρό μου, δεν τους ανησυχεί το καφέ, αλλά το κόκκινο αίμα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...