Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ-ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

Με καθησυχάζετε για τον γιατρό γιατί αυτό που με φοβίζει είναι η άσκοπη ταλαιπωρία του παιδιού..... Σε λίγες μέρες γυρίζει ο άντρας μου οπότε θα κάνουμε το ταξίδι μας στην Αθήνα....

Το παιδί γενικά από τότε που κάθεται είναι κάτω στο χαλί, δεν περιορίζεται δηλαδή...

Πιθανότητα τηλεϊατρικής δεν παίζει!!!! Εδω στο Κέντρο Υγείας δεν υπάρχει καν παιδίατρος!!!Πράγματι είμαστε τυχεροί που υπάρχουν και 3-4 παιδίατροι εκτός.... Καλά και εννοείται ότι δεν συζητάμε καν για ειδικότητες....

Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο; ο κ. Γιουρούκος είναι παιδονευρολόγος και καλύπτει τον τομέα της κίνησης απο ότι έχω καταλάβει.... Για το θέμα αντίληψης, μου είπαν ότι χρειάζεται αναπτυξιολόγος.... Ο κ. Γιουρούκος θα με καλύψει και στον τομέα αυτό..... Υποθέτω ναι, λόγω της εμπειρίας του....

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτο που ρωτάς, θυμάμαι όμως οτι σε μας κατά την λήψη του ιστορικού μας έκανε ερωτήσεις τοςο αναφορικά με την κινητική ανάπτυξη (δηλ. αν καθεται, αν στηρίζει το κεφάλι, την πλάτη του κλπ), όσο και αναφορικά με τη νοητική ανάπτυξη. Εγω θα σου πρότεινα το εξής: οταν πάρεις για ραντεβού, μιλά και μαζι του και εξήγησε του τα πάντα για την κατάσταση του παιδιού, πες του και οτι έρχεσαι απο εκτός Αθήνας, οπότε ρωτά τον αν ειναι σκόπιμο να δεις και άλλη ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

annalou, σήμερα πήρα στο 1535 και έκλεισα απογευματινό ραντεβού στο Αγλαία Κυριακού. Υπάρχουν διαθέσιμα και στο Παίδων Πεντέλης και στο Παίδων Αγία Σοφία. Την προηγούμενη εβδομάδα δεν μπόρεσα να βρω κάτι, άρα μάλλον κάτι άλλαξε. Στο Αττικόν μόνο θα υπάρχουν ραντεβού από Ιούλιο, άστα δηλαδή. Λέμε να προτιμήσουμε το κρατικό νοσοκομείο για να μας γράψουν και τις εξετάσεις κατ' ευθείαν (θέλω να ελπίζω). Θα ενημερώσω για τυχόν νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Είναι προτιμοτερο να εχεις γιατρό δημοσίου όχι μόνο για τις εξετάσεις αλλά κυρίως για τις γνωματεύσεις που δίνουν. Αν πχ χρειαστείτε φυσικοθεραπείες θα πρεπει να καταθέσεις στο ταμείο σου γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο. Στο Αγλαια ποιος γιατρός θα σας δει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα στο 1535 και μου είπαν ότι διαθέσιμα ραντεβού έχει και το Παίδων Πεντέλης και το Παίδων Αγία Σοφία και το Παίδων Αγλαία Κυριακού. Η Παπαβασιλείου δέχεται κάθε Τρίτη και Τετάρτη στο Πεντέλης, αλλά είχε ραντεβού μόνο για Τετάρτη που δεν μπορούσαμε. Έτσι επέλεξα ραντεβού με τον Βούδρη. Δεν τον ξέρω, δεν ξέρω καν αν είναι σχετικός με το θέμα. Θα προσπαθήσω να μιλήσω αύριο με το Νευρολογικό του Αγλαία Κυριακού να μου πουν. Και για μένα κριτήριο ήταν ότι θα χρειαστώ γνωματεύσεις από δημόσιο νοσοκομείο. Πάντως, πήγα το μωρό σε μια φυσιοθεραπεύτρια, η οποία είπε ότι δεν είδε κάτι παθολογικό, αλλά παρατήρησε μια υποτονία, αυτό δηλαδή που έβλεπα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα στο 1535 και μου είπαν ότι διαθέσιμα ραντεβού έχει και το Παίδων Πεντέλης και το Παίδων Αγία Σοφία και το Παίδων Αγλαία Κυριακού. Η Παπαβασιλείου δέχεται κάθε Τρίτη και Τετάρτη στο Πεντέλης, αλλά είχε ραντεβού μόνο για Τετάρτη που δεν μπορούσαμε. Έτσι επέλεξα ραντεβού με τον Βούδρη. Δεν τον ξέρω, δεν ξέρω καν αν είναι σχετικός με το θέμα. Θα προσπαθήσω να μιλήσω αύριο με το Νευρολογικό του Αγλαία Κυριακού να μου πουν. Και για μένα κριτήριο ήταν ότι θα χρειαστώ γνωματεύσεις από δημόσιο νοσοκομείο. Πάντως, πήγα το μωρό σε μια φυσιοθεραπεύτρια, η οποία είπε ότι δεν είδε κάτι παθολογικό, αλλά παρατήρησε μια υποτονία, αυτό δηλαδή που έβλεπα κι εγώ.

Δεν σκέφτηκα ότι οι φυσιοθεραπείες πρέπει να γραφτούν από γιατρό δημοσίου....Αχ, τωρα πρεπει να τα ρωτήσω αυτά, γιατι εμείς παραδειγμα στο νησι, στο κεντρο υγείας δεν εχουμε ειδικότητες, αρα? απλά σκεφτομαι να παω σε ιδιωτη να ξεμπερδευω, και ίσως να εξυπηρετηθω απο το κεντρο υγειας...πρέπει να το ψαξω... Πήρα και εγω που μου ειπες στο 1535, για αναπτυξιολογο όμως, και δεν βρήκα τιποτα.... Ή μαλλον δεν τα εκανα καλά...Με κασετα δε μιλας; Εσυ βρήκες νευρολόγο; σε τι χρονικό διάστημα... Ρωτάω, γιατί εγω πρέπει να κανονίσω δική μου άδεια, του συζύγου και για αυτί θεώρησα τον ιδιώτη πιο εύκολο... Καλα εγω ακόμα δεν ξερω τι ειδικότητα θέλω... Θα πάρω όμως αυριο τον κ.Γιουρούκο, που μου πρότεινε η Deena, να με συμβουλεύσει για ειδικότητα...οποτε βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια να ρωτήσω και κατι άλλο ασχετο???? όταν κάποιος μπαίνει και υποβάλλει ένα ερώτημα, τα μέλη ενημερωνόμαστε με κάποιο τρόπο για τη νεα δημοσίευση; Δηλαδή πως μπορώ να ξέρω εγώ ότι κάποιος ρωτάει κάτι, που ίσως να μπορώ να βοηθησω; Ή απο μόνοι μας παρακολουθουμε κάποια θέματα στα οποία μπορούμε να "προσφέρουμε" την εμπειρία μας;:confused:

Link to comment
Share on other sites

annalou, εγώ πήρα στο Αττικόν και μου είπαν να πάρω το 1535 και να πω για τροποποίηση ραντεβού. Και σε εμένα έβγαινε κασέτα, αλλά τελικά το σύστημα με συνέδεσε με εκπρόσωπο (δεν καταλάβαινε τι ζητούσα). Η κοπέλα μου είπε τα διαθέσιμα ραντεβού και διάλεξα απογευματινό για την Πέμπτη με τον Βούδρη. Δεν ξέρω όμως τον γιατρό. Πάρε αύριο τον Γιουρούκο, τόνισε ότι τηλεφωνείς από Κυκλάδες και ζήτησε καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου annalou

Ο Γιουρουκος είναι εξαιρετικος γιατρος και είμαι σιγουρη πως να δεν είναι ο τομεας του αυτος, θα σε στειλει εκει που πρεπει....και μαλιστα θα σε βοηθησει οσο μπορει ;)

Οποτε ξεκινα με αυτόν και θα σε καθοδηγησει.

Ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ...ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ...ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ, ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...ΣΤΟ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ...ΓΕΝΙΚΑ 17 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ....

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ...ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΑ ΦΙΛΑΚΙ, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΠΙΑΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ,

ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΧΕΙ ΖΩΗΡΑΔΑ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ, ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΣ, ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΣ.... ΒΕΒΑΙΑ, ΣΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ...

 

Annalou γεια σου!!!

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια που σου συστηνουν αναπτυξιολογο, θεωρω οτι καλυπτει ολο το φασμα και ειναι ο πιο ειδικος να συστησει (εργο-λογο-φυσιοθεραπεια κλπ...) αν χρειαζεται, και οχι καποιος παιδονευρολογος, εκτος και αν εχει οχι ειδικοτητα αλλα ειδικοτητες (οπως αναφερε η babycute) που στην Ελλαδα ειναι εντελως απιθανο, στο λεω με απολυτη σιγουρια!!! Αλλωστε ο αναπτυξιολογος κατα τη διαδικασια εξετασης, συμπεριλαμβανει και πληρη νευρολογικο ελεγχο!!!

 

Το παιδακι σου φαινεται γενικα να ειναι πισω οσον αφορα την κινηση (αλλωστε εκει εστιαζεις), τωρα την αιτια θα την κρινει ο αναπτυξιολογος και αναλογα θα σε καθοδηγησει οπως προειπα... Ωστοσο ομως, μπορει οπως γραφεις να μην εκτελει εντολες αλλα απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το μωρακι σου αντιλαμβανεται τα ερεθισματα και αντιδραει φυσιολογικα (γελαει, αναγνωριζει ρολους=μαμα, μπαμπα, κλπ...)!!!

 

Ευχομαι να ειναι απλα λιιιγο τεμπελουλα!!! :):oops:

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στην Αθήνα δεν θα προβληματιζόμουν και τόσο, απλά τώρα πρέπει να συνδυάσω άδεια εγώ και ο σύζυγος για να ανέβουμε Αθήνα, οπότε πρέπει στο χρονικό αυτό διάστημα των 3-4 ημερών να πάω στον κατάλληλο γιατρό, και όχι να ψάχνομαι στην πορεία... Θα μιλήσω το απόγευμα (θελω να πιστεύω) με τον κ.Γιουρούκο και θα δω... Με βολευέι η αλήθεια είναι γιατί το ιατρείο του είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας οπότε θα γλιτώσει ταλαιπωρία το μωρό μου....Η παιδίατρος μου λέει, αναπτυξιολόγο, ένας φυσιοθεραπευτής που την είδε μου λέει νευρολόγο, στο ΙΑΣΩ που πήρα να ρωτήσω (για να βρω ραντεβού στις μέρες της άδειας μου) μου είπαν επίσκεψη αναπτυξιολογου 150?, αν και μου συνέστησαν νευρολόγο....και ετσι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω....:-( Αλήθεια, έχετε να μου συστήσετε κανεναν αναπτυξιολόγο ιδιώτη; Μόλις καταλήξω σε ειδικότητα, θα πάρω και στο 1535, αλλά να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη.....

Κοalaki, σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια...και εγω πιστεύω ότι είναι τεμπελούλα και ο συνδυασμός αυτός με το ότι είναι ήσυχο μωρό, είναι θανατηφόρος!!!!:) για να δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί..... πάντως πράγματι η συμπεριφορά της με τους υπόλοιπους, ιδίως με οικεία πρόσωπα, είναι απόλυτα φυσιολογική, δεν θα σκεφτόταν κανείς, ότι έχει κάποιο θεματακι με την αντίληψη... Έχει τόση ζωντάνια στο μάτι, τόσο όρεξη για παιχνίδι και πειράγματα που...τι να πώ!!!! Τέλος πάντων, θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ιασω είναι φαρμακείο.Είχα κλείσει υπέρηχο για γοπ και μου είπαν 120. Για το ίδιο πράγμα στη Βιοιτρική έδωσα ...65.Φυσικά δεν υπολογίζουμε τα χρήματα για την υγεία του παιδιού μας, άλλα δε ξέρω τι να σκεφτώ.Η υγεία πρέπει να είναι για όλους.Ναι μεν ιδιωτικό αλλα εδώ μιλάμε για αισχροκέρδεια.

Ο Γιουρούκος είναι η καλύτερη επιλογή. Ξενικάσ με ένα καλό γιατρό και αυτός θα σε καθοδηγήσει

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου λέει, αναπτυξιολόγο, ένας φυσιοθεραπευτής που την είδε μου λέει νευρολόγο, στο ΙΑΣΩ που πήρα να ρωτήσω (για να βρω ραντεβού στις μέρες της άδειας μου) μου είπαν επίσκεψη αναπτυξιολογου 150?, αν και μου συνέστησαν νευρολόγο....και ετσι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω....:-( Αλήθεια, έχετε να μου συστήσετε κανεναν αναπτυξιολόγο ιδιώτη; Μόλις καταλήξω σε ειδικότητα, θα πάρω και στο 1535, αλλά να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη.....

Κοalaki, σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια...και εγω πιστεύω ότι είναι τεμπελούλα και ο συνδυασμός αυτός με το ότι είναι ήσυχο μωρό, είναι θανατηφόρος!!!!:) για να δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί.....

 

Αχ καλη μου, μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε παραπανω...!!! Εγω την αποψη μου την εξεφρασα, και επειδη δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι, θα σταθω απλα στο εξης: μακαρι το παιδακι σου να μην εχει απολυτως τιποτα, και οοολο αυτο να ειναι απλα η ανησυχια μιας μανουλας, που δυστυχως χωριζεται σε πολλααα μερη προκειμενου να καταφερει να ειναι ΑΠΙΚΟ για ολους και για ολα, και ολα τα αλλα ειναι περιττα!!!

Ωστοσο ομως, μονη σου πρεπει να κρινεις (για λογαριασμο του παιδιου σου) που θα απευθυνθεις, γιατι εσυ εισαι αυτη που ερχεται σε αμεση επαφη μαζι του, και αναγνωριζεις το καθε σημειο/σταδιο που ισως να μην ειναι τοσο ευδιακριτο σε αντιστοιχια με την ηλικια που ειστε.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια,

Ο ορθοπεδικός που χειρούργησε τη μαμά μου στο ισχίο, ήρθε από Αθήνα για να τη δει και επειδή είχα μαζί μου και τη μικρή της έριξε μια ματιά και με ανακουφισε, γιατι το παιδί απο παθολογική άποψη δεν έχει κάτι...μου είπε και αυτός για χαλαρες αρθρώσεις αλλά έχει καλό μυικό τονο.... Και αυτός μου συνέστησε αναπτυξιολογο...Στο Αγ. Σοφία δεν βρίσκω τίποτα, ακόμα και στα τρία μεγάλα ιδιωτικά παιδιατρικά (φαρμακείο, εννοειται!!!!) δεν βρήκα ραντεβού για τις ημέρες που έχω αδεια... Μίλησα και με τον κ. Γιουρούκο, μου είπε να το δει το παιδί, οπότε....τα καλύτερα ακούω, κοντά στο σπίτι μου είναι, ραντεβού τις ημέρες που θέλω έχει και οικονομικά, αν ισχύει το 100 που καποια κοπελα έγραψε, μια χαρά βολευει, συγκριτικα με αυτά που άκουσα απο τα ιδιωτικά!!!! Οποτε αρχες Ιουνίου, θα έχουμε τη γνωματευσή μας......

Σας ευχαριστώ πολυ πολυ όλες.....

Link to comment
Share on other sites

διάλεξα απογευματινό για την Πέμπτη με τον Βούδρη. Δεν ξέρω όμως τον γιατρό.

 

Ο Βούδρης είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος (έχω κάνει ειδικότητα στο Αγλαΐα Κυριακού, οπότε τον ξέρω πολύ καλά). Είναι λίγο πιο...φοβιτσιάρης από το Γιουρούκο, με την έννοια ότι ζητάει πιο εύκολα εξετάσεις, προκειμένου να αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα. Όμως είναι πολύ προσιτός για τους γονείς, τους κάνει να αισθάνονται πολύ άνετα, είναι διαθέσιμος στο τηλέφωνο ανά πάσα στιγμή (και τους θυμάται όλους-απίστευτο!). Θα μου πείτε, δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητα όλα αυτά, για όλους τους γιατρούς; Δυστυχώς, δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratee, ευχαριστώ, είναι καθησυχαστικές οι πληροφορίες σου. Πάντως, στην προκειμένη περίπτωση με ενδιαφέρει η ακρίβεια στην διάγνωση και όχι τόσο η γλυκύτητα ενός γιατρού. Βέβαια, παίζει και αυτή τον ρόλο της στην ψυχολογία των γονιών. Annalou, εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγαμε σήμερα στον Βούδρη, είδε κι αυτός την υποτονία που έλεγα κι εγώ και την είδε και μια φυσιοθεραπεύτρια. Μας έγραψε εξετάσεις αίματος να κάνουμε αύριο στο νοσοκομείο. Θα πρέπει να γίνει και ένας υπέρηχος εγκεφάλου και ακοόγραμμα για τα οποία πρέπει να κλειστεί ραντεβού. Μετά, αν χρειαστεί και μαγνητική. Μας είπε ότι δεν ξέρουμε πού οφείλεται, με λίγα λόγια φύγαμε με την απορία και την αγωνία. Μήπως ξέρει κανείς μετά από πόσο διάστημα θα κάνουμε τον υπέρηχο και το ακοόγραμμα; Πιστεύω ότι "πάει πολύ μακριά η βαλίτσα"...

Υ.γ. Για να μην μπερδευτούμε με το θέμα της annalou, να μεταφέρω αλλού την συζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω και εγώ μία μικρούλα με καθυστέρηση στην κινητική της ανάπτυξη και στην ομιλία. Εμείς έχουμε επισκεφθεί τον κ. Ντινόπουλο, παιδονευρολόγος στο ΑΤΤΙΚΟΝ, ο οποίος, όμως, ταυτόχρονα ιδιωτεύει. Συνεπώς, καλύπτει και το κομμάτι των εγκρίσεων. Είναι εξαιρετικός!!! Αν και δε μου αρέσει η έκφραση... πέφτει μέσα στις διαγνώσεις και έχει πολύ διεισδυτική ματιά. Εξετάζει επισταμένως και για αρκετή ώρα το παιδί και παίρνει ένα πολύ καλό ιστορικό. Γλυκό δεν τον λες... Τον λες, όμως, αντικειμενικό και υπεύθυνο.

 

Είδε για πρώτη φορά τη μικρή μου, όταν ήταν 15 μηνών, η οποία βρισκόταν ακόμα στο στάδιο της βάδισης με υποστήριξη. Δηλαδή, την κρατούσαμε από τα χεράκια και περπατούσε. Διέγνωσε ελαφρά υποτονία και χαλαρές αρθρώσεις (συνήθως αυτά τα δύο πάνε μαζί). Ξεκινήσαμε φυσικοθεραπείες που μέχρι τώρα συνεχίζονται. Η πρόγνωση του κ. Ντινόπουλου ήταν ότι το παιδί θα περπατήσει περίπου στα 2. Πράγματι, η μικρή είναι τώρα 23 μηνών και μόλις άρχισε να κάνει τα πρώτα της ανεξάρτητα βήματα. Μη φανταστείτε πολλά... 2-3 και μετά μπουμ! Χρειάζεται να δουλευτεί ακόμα η ισορροπία της.

 

Πριν από 2 μήνες περίπου, ξεκινήσαμε και εργοθεραπεία (μετά από σύσταση του κ. Ντινόπουλου). Μέσα σε αυτό το διάστημα, η μικρή ξεκίνησε να τρώει μόνη της (που δεν το έκανε πριν), να αποκτά πιο ώριμες στάσεις (καθιστή, γονατιστή, όρθια), απέκτησε καλύτερο έλεγχο των χεριών. Και το σημαντικότερο όλων: ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ.

 

Κατά τα άλλα, η μικρή είναι σούπερ χαρούμενη, επικοινωνιακή (αν και μη λεκτική ακόμα), καταλαβαίνει εντολές, εξερευνά τα πάντα, σκαρφαλώνει, τρελλαίνεται να ανεβοκατεβαίνει σκάλες (με βοήθεια) κάνει σκανταλιές, παίζει δημιουργικά με τα παιχνίδια της, δοκιμάζει νέα πράγματα, μιμείται ήχους, συλλαβές, απολαμβάνει τα παραμύθια, τα τραγούδια, τα βιβλία και λατρεύει τη μαμά της (κουκουβάγια)!

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: το πρόβλημα για τα παιδιά που μένουν πίσω στην κινητική ανάπτυξη αποτελεί περιοριστικό παράγοντα για την εξερεύνηση του περιβάλλοντός τους και την αυτονόμησή τους. Όσο πιο πολύ καταφέρουν να αυτονομηθούν κινητικά, τόσο πιο πολύ θα αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θα μάθουν μέσω της εξερεύνησης. Το κλειδί είναι η ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ. Όσο πιο γρήγορα, τόσο πιο καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγαμε σήμερα στον Βούδρη, είδε κι αυτός την υποτονία που έλεγα κι εγώ και την είδε και μια φυσιοθεραπεύτρια. Μας έγραψε εξετάσεις αίματος να κάνουμε αύριο στο νοσοκομείο. Θα πρέπει να γίνει και ένας υπέρηχος εγκεφάλου και ακοόγραμμα για τα οποία πρέπει να κλειστεί ραντεβού. Μετά, αν χρειαστεί και μαγνητική. Μας είπε ότι δεν ξέρουμε πού οφείλεται, με λίγα λόγια φύγαμε με την απορία και την αγωνία. Μήπως ξέρει κανείς μετά από πόσο διάστημα θα κάνουμε τον υπέρηχο και το ακοόγραμμα; Πιστεύω ότι "πάει πολύ μακριά η βαλίτσα"...

Υ.γ. Για να μην μπερδευτούμε με το θέμα της annalou, να μεταφέρω αλλού την συζήτηση;

 

Η υποτονία ΣΥΝΗΘΩΣ έχει πάντα κάποιο λόγο. Είναι πιθανόν να βρεθεί με τις εξετάσεις που σας συνέστησε ο γιατρός. Μπορεί, όμως, και όχι... Δεν έχω ακούσει ξανά για υπέρηχο εγκεφάλου. Συνήθως, συστήνεται μαγνητική. Ωστόσο, τα αποτελέσματα του ακουογράμματος και του υπερήχου θα τα πάρετε αμέσως. Απλώς δεν ξέρω αν θα σας διαφωτίσουν... Εμείς ακόμα δεν έχουμε κάνει μαγνητική και δεν ξέρω αν θα χρειαστεί να κάνουμε.

 

Έχεις υπ' όψιν σου τι αιματολογικές σας έγραψε; Υποθέτω για CPK και θυρεοειδή...

Link to comment
Share on other sites

Το υπερηχογράφημα το συνέστησε επειδή, στην ηλικία του μπέμπη της Πόπης (9 μηνών) η πηγή στο κεφαλάκι δεν έχει κλείσει, οπότε μπορεί να ελεγχθεί ο εγκέφαλος και με αυτόν τον τρόπο.

 

Τα πρωινά ραντεβού για υπερηχογράφημα και ακοόγραμμα στο "Αγλαΐα¨αργούν πολύ. Ψάξτε σε όλα τα νοσοκομεία, μέσω του 1535, ή προσανατολιστείτε σε απογευματινά ραντεβού.

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, ναι οι εξετάσεις είναι για θυρεοειδή και άλλες, π.χ. γλυκόζη. ουρία, κάλιο νατριο, χλωριούχα, κρεατινίνη, ουρικό, ασβέστιο, κλπ.

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, επειδή δεν ξέρω, η υποτονία είναι μια μορφή μόνιμης κινητικής "αναπηρίας" ή ξεπερνιέται;

Scratee, τι εννοείς να ψάξω σε άλλα νοσοκομεία; Πώς; Θα δεχτεί ο γιατρός να γράψει για άλλα νοσοκομεία; Ή να πάω σε άλλον γιατρό άλλου νοσοκομείου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Όχι, δεν εννοούσα να αλλάξεις γιατρό. Αλλά, αν το ραντεβού για υπερηχογράφημα, στο Αγ. Κυριακού είναι, π.χ., μετά από 1 μήνα, ενώ στο Αγία Σοφία βρεις σε 1 εβδομάδα (θεωρητικά τα λέω αυτά), δε φαντάζομαι να έχει αντίρρηση ο Βούδρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμας ο Βουδρης (μια φορά που τον επισκεφτηκαμε για δεύτερη γνώμη) μας παρότρυνε να κλείσουμε ραντεβού για μαγνητικη σε άλλο νοσοκομείο για να μη χάνουμε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γυρίσαμε από το Παίδων. Κλείσαμε ραντεβού για μαγνητική τελικά στο Αγία Σοφία, στις 2.6. Για ακοόγραμμα 9.6, στο Αγλαία. Νομίζω ότι είναι καλά. Κάναμε και τις αιματολογικές, πήρα μόνο την γενική αίματος. Με μια πρώτη ματιά βλέπω αναιμία και αυξημένα λεμφοκύτταρα, 80%!!!! Ο υπέρηχος εγκεφάλου αργεί, πάμε για 1.7, οπότε ο γιατρός μας έστειλε στο Αγία Σοφία για την μαγνητική. Ως εδώ καλά. Αναμένω τις βιοχημικές, θα βγουν σήμερα, αλλά δεν πρόλαβα να τις πάρω, και τις ορμονικές (σε 10 εργάσιμες). Για δημόσιο νοσοκομείο, μια χαρά εξυπηρετηθήκαμε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: το πρόβλημα για τα παιδιά που μένουν πίσω στην κινητική ανάπτυξη αποτελεί περιοριστικό παράγοντα για την εξερεύνηση του περιβάλλοντός τους και την αυτονόμησή τους. Όσο πιο πολύ καταφέρουν να αυτονομηθούν κινητικά, τόσο πιο πολύ θα αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θα μάθουν μέσω της εξερεύνησης. Το κλειδί είναι η ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ. Όσο πιο γρήγορα, τόσο πιο καλά!

 

 

Xαιρομαι που το τονιζεις, γιατι πολλοι γονεις λενε "και εγω αργησα να περπατησω" και "ο μπαμπας αργησε να μιλησει" και χανουν πραγματικα πολυτιμο χρονο. Καλυτερα να τρεχουμε λιγο περισσοτερο, κι ας ειναι ολα οκ, παρα να τρεχουμε αργοτερα και να μη φτανουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...