Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς βάζετε τα παιδιά για ύπνο?


Recommended Posts

Κορίτσια, χθες βράδυ δυνοπάθησα να βάλω τα παιδιά μου για ύπνο (αγόρι 5, κορίτσι 3,5).

Κατέβαιναν συνέχεια από το κρεβάτι τους, το ένα παραμύθι έγινε 10 και νόμιζα πως τα ίδια μου τα παιδιά με κοροϊδεύουν. Δεν είχαν κοιμηθεί το μεσημέρι και υπέθεσα ότι θα πάνε για ύπνο κατά τις 9 να μείνω κι εγώ λίγο με τον άντρα μου να πούμε μια κουβέντα. Οι αντοχές μου έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένες μιας και διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης. Ούτε το μάλωμα έπιασε ούτε το καλόπιασμα. Τελικά σήκωσα τα χέρια ψηλά και τους πήρε ο ύπνος στις 10.30!!! Πού να ξυπνήσουν για το σχολείο? Πιστεύω πως οι διακοπές του Πάσχα χάλασαν το πρόγραμμά τους. Έχετε κανένα κόλπο ή σύστημα τέλος πάντων πιο αποτελεσματικό να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεί να κοιμούνταν λίγο παραπάνω το πρωί, γι' αυτό να αργούσαν να κοιμηθούν. Τουλάχιστον με τον δικό μου αυτό συμβαίνει. Όταν πηγαίνει στο σχολείο ξυπνάει 7.30 το πρωί, και το βράδυ το αργότερο στις 9.00 είναι στο κρεβάτι. Όταν δεν πάει σχολείο ξυπνάει 9.00 με 9.30 το πρωί, και το βράδυ πέφτει στις 10.00.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χθες βράδυ δυνοπάθησα να βάλω τα παιδιά μου για ύπνο (αγόρι 5, κορίτσι 3,5).

Κατέβαιναν συνέχεια από το κρεβάτι τους, το ένα παραμύθι έγινε 10 και νόμιζα πως τα ίδια μου τα παιδιά με κοροϊδεύουν. Δεν είχαν κοιμηθεί το μεσημέρι και υπέθεσα ότι θα πάνε για ύπνο κατά τις 9 να μείνω κι εγώ λίγο με τον άντρα μου να πούμε μια κουβέντα. Οι αντοχές μου έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένες μιας και διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης. Ούτε το μάλωμα έπιασε ούτε το καλόπιασμα. Τελικά σήκωσα τα χέρια ψηλά και τους πήρε ο ύπνος στις 10.30!!! Πού να ξυπνήσουν για το σχολείο? Πιστεύω πως οι διακοπές του Πάσχα χάλασαν το πρόγραμμά τους. Έχετε κανένα κόλπο ή σύστημα τέλος πάντων πιο αποτελεσματικό να δοκιμάσω?

 

Χμμ! Εμενα δεν με ξενιζει... Ο μεγαλος παει σχολειο και ξυπανει 7και15.. Ο μικρος μεχρι τις 7μιση εχει ξυπνησει.. Το τελευταιο μισαωρο συζητανε... Και μαλλον θα τραβοξει αρκετη ωρα ακομη..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχω δυο αγορακια δυομιση και τεσσεραμιση......το τελευταιο διμηνο εχουμε ξεφυγει τελειως.......

ξυπναει ο μεγαλος 7.30 για το προνηπιο, γυριζει 3.00, δε θελει με τιποτα να κοιμηθει.........οποτε

1) ή θα πεσει ξερος μα που να τον τραβαω δεν ξυπναει 5-7.30 αρα το βραδυ θα παμε 1.30-2.00 για υπνο

2) ή δε θα κοιμηθει καθολου μεσημερι οποτε θα παει 12.30 το βραδυ για υπνο

ακουω ολους τους γονεις που τα παιδια τους κοιμουνται απ τις 8-9 και λεω, τι κανω λαθος???? προσπαθησα για πολυ καιρο να μην κοιμαται μεσημερι, αλλα δεν κερδισα κατι, δλδ το 1.30 τη νυχτα εγινε 12.30......

αμα μεγαλωσει κι αλλο δλδ τι ωρα θα κοιμαται????? μα δεν κουραζεται??? και μαζι του και ο μικρος, αλλα εκεινος στανταρ θα ξεκουραστει και το μεσημερι..........

ακομα και τις μερες που ειναι πτωμα απο την κουραση, δε θελει να κοιμηθει, και μεχρι να γινει ολη η διαδικασια, 5 λεπτα στο κρεβατι μας, μετα στο δωματιο, σηκω, κατσε, φωναξε, ξανα, ξανα, ξανα, πιανουμε πολυ αργα.......

εδω και μια βδομαδα χανει και τον παιδικο γιατι μια ξυπναει μια δεν ξυπναει το πρωι

χτες πχ πηγε παιδικο, λεω ξενυχτισμενος ειναι, θα ερθει και θα πεσει ξερος, αμ δε, ηρθε, εκατσε μεχρι τις 5 και επεσε τοτε ξερος...μεχρι τις 7 και μετα το βραδυ πιασαμε παλι τις 2..........

δεν αντεχουμε αλλο δεν ξερουμε τι να κανουμε, και ξαναλεω ακομα και οταν δεν κοιμαται μεσημερι τα ιδια κανει.........αντε να κερδισουμε μια ωρα.........

θα ηθελα τη βοηθεια καποιου ειδικου σας παρακαλω, δεν την παλευουμε αλλο...........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί πρέπει να το βάζεις νωρ΄ς για ύπνο κι ας μην κοιμάται αμέσως.

Κλείσε το φως, κάτσα δίπλε του και μην πτοείσαι με τίποτα.

Του χρόνου θα πηγαίνει υποχρεωτικά σχολείο δεν θα τον πηγαίνεις επειδή κοιμάται;

Link to comment
Share on other sites

veronica και μένα η 3χρονη κόρη μου σχεδόν ένα χρόνο τώρα έχει κόψει το μεσημεριανό ύπνο. Όσες φορές την άφησα να κοιμηθεί απόυγευμα μετά κοιμόταν αργά το βράδυ αλλιώς κοιμόταν απο τις 8.

 

Τωρα που πάει παιδικό και ξυπνάει νωρίς πάλι δεν κοιμάται μεσημέρι. Αν θέλει να κοιμηθεί, το θέλει στις 5 και την απασχολώ και κοιμάται μετά στις 7 μέχρι το πρωί. Όταν όμως τη βάζω για ύπνο κάνω στην αρχή ό,τι θέλει - παραμύθι - παιχνίδι -... και μέτά της λέω ότι θέλω να κοιμηθώ και ξαπλώνω. Μετά έρχεται κι αυτή και ξαπλώνει και κοιμάται σε λίγα λεπτά. Εγώ κλείνω τα μάτια και κάνω πως κοιμάμαι αλλά την παρακολουθώ. Δοκίμασε το........ το νηπιο σου πρεπει να κοιμαται περισσότερες ώρες για ν'αναπτυχθεί σωστά.

 

Το δικό μου θέμα είναι τώρα πως να το κόψω αυτό; Δηλαδή πότε θα φτάσει η στιγμή που θα την αφήνω στο κρεβάτι της να κοιμηθεί και θα φεύγω;

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ειναι 4 το μεσιμεριανο υπνο ακομα τον ζηταει ..ετσι λοιπον κοιμαται 2 ωρες καθε μεσημερι ...την ξυπναω παντα στις 5 ακομα και αν κοιμηθη στις 4 ...........το βραδυ στις 9 κλεινω τα φωτα αναβω ενα λαμπατερ...και ειναι ξαπλωμενη στον καναπε και κοιμαται κατα της 10 με 10:30 εχει παει και 11 βεβαια,

δεν παει στο δωματιο της διοτι ειναι στον πανω οροφο ....

ο αδερφος της φετος που ειναι 10 παει και 10 ηωρα ...διοτι γυρναει 9 απο τα αγγλικα ....και η αδερφη τους η μεγαλη που παει γυμνασιο 11:30 περιπου

ομως απο της 9 κλεινω φωτα και ηρεμή η ατμοσφαιρα στο σπιτι ......και βαζουμε πιτζαμες 8:30 και πινουμε γαλα .....αλλα παιχνιδια και σουρτα φερτα κοβονται στις 9 καθεται στον καναπε με αυτην την συμφωνια ....αλλιως την στελνω στο δωματιο της με το ζορι......

 

ειχαμε βεβαια κατι αναλαμπες και για μια βδομαδα μου ελεγε καληνυχτα και οταν πηγαινε ο αδερφος της στις 10 πηγαινε και αυτη ...να διευκρινισω οτι το δωματιο του αδερφου της ειναι κατω , ενω το δικο της πανω μαζι με το δικο μου .......

με τα απο μια βδομαδα το κοψε και αποφασισε ή να ειναι ξαπλωμενη στο πατωμα διπλα στο τζακι ή στον καναπε .....αλλα 9 η ωρα δεν δεχομε ουτε κιχ...............

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο αγορακια δυομιση και τεσσεραμιση......το τελευταιο διμηνο εχουμε ξεφυγει τελειως.......

ξυπναει ο μεγαλος 7.30 για το προνηπιο, γυριζει 3.00, δε θελει με τιποτα να κοιμηθει.........οποτε

1) ή θα πεσει ξερος μα που να τον τραβαω δεν ξυπναει 5-7.30 αρα το βραδυ θα παμε 1.30-2.00 για υπνο

2) ή δε θα κοιμηθει καθολου μεσημερι οποτε θα παει 12.30 το βραδυ για υπνο

ακουω ολους τους γονεις που τα παιδια τους κοιμουνται απ τις 8-9 και λεω, τι κανω λαθος???? προσπαθησα για πολυ καιρο να μην κοιμαται μεσημερι, αλλα δεν κερδισα κατι, δλδ το 1.30 τη νυχτα εγινε 12.30......

αμα μεγαλωσει κι αλλο δλδ τι ωρα θα κοιμαται????? μα δεν κουραζεται??? και μαζι του και ο μικρος, αλλα εκεινος στανταρ θα ξεκουραστει και το μεσημερι..........

ακομα και τις μερες που ειναι πτωμα απο την κουραση, δε θελει να κοιμηθει, και μεχρι να γινει ολη η διαδικασια, 5 λεπτα στο κρεβατι μας, μετα στο δωματιο, σηκω, κατσε, φωναξε, ξανα, ξανα, ξανα, πιανουμε πολυ αργα.......

εδω και μια βδομαδα χανει και τον παιδικο γιατι μια ξυπναει μια δεν ξυπναει το πρωι

χτες πχ πηγε παιδικο, λεω ξενυχτισμενος ειναι, θα ερθει και θα πεσει ξερος, αμ δε, ηρθε, εκατσε μεχρι τις 5 και επεσε τοτε ξερος...μεχρι τις 7 και μετα το βραδυ πιασαμε παλι τις 2..........

δεν αντεχουμε αλλο δεν ξερουμε τι να κανουμε, και ξαναλεω ακομα και οταν δεν κοιμαται μεσημερι τα ιδια κανει.........αντε να κερδισουμε μια ωρα.........

θα ηθελα τη βοηθεια καποιου ειδικου σας παρακαλω, δεν την παλευουμε αλλο...........

 

 

Ειδικος δεν ειμαι, ειμαι μανουλα ομως με γιο ξενυχτη!!!

Εμεις ξεκινησαμε κολυμβητηριο περισυ (στα 4 δηλαδη) με αποτελεσμα 10 η ωρα να ειναι χωμα...σκεψου, πρωι παιδικο και κατα τις 5 πηγαιναμε κολυμβητηριο μεχρι τις 6 μετα μεχρι να γυρισουμε σπιτι, να κανουμε μπανιο κτλ πηγαινε 7. Μετα μονος του κοιμοτανε οπου και να βρισκοτανε!!!

Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησει κολυμβητηριο...μπορει να κανει καποια αλλη δραστηριοτητα...

Αλλα γιατι χανει τον παιδικο???? Κι εμενα ο δικος μου καποιες μερες που δεν σηκωνεται ευκολα τον σηκωνω εγω με το ζορι...και το εννοω κυριολεκτικα...τον περνω αγκαλια και τον σηκωνω στα ποδια του!!! Αμα μου αρχισει τετοια του χρονου πως θα παει σχολειο???

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

!!!veronica!!! κι εμεις ειχαμε ακριβώς τα ίδια.

Εμενα ο μεγαλος μου ειναι 2,5 χρονών και η μπεμπα μου 15 μηνών.

Ο γιος μου από νεογέννητο ειχε θεμα με τον υπνο, μπορεί να πήγαινε και 2 και 3 το βράδυ για να κοιμηθεί (και βεβαια το πρωί ξύπναγε στις 12). Μεγαλώνοντας δεν αλλαξε κατι, κοιμοταν αργά, ξυπναγε αργά, κοιμοταν και το μεσημερι 2-3 ωρες, ειχαμε τρελλαθεί, δεν αντέχεται το ξενύχτι συνεχεια, ξενυχτούσα μεχρι να κοιμηθεί ο μικρός και μετά ξενυχτούσα με τη μπεμπα που ξυπνούσε καθε λίγο και λιγάκι για να θηλάσει. Ειπα λοιπον να παρω την κατάσταση στα χερια μου.

Εδώ και ενα-εναμιση μήνα ο άντρας μου τα απογεύματα μεχρι αργά το βράδυ δεν ειναι σπίτι, επισκευάζουμε το πατρικό μου και θα μετακομίσουμε σύντομα, οπότε εργάζεται πυρετωδώς. Ειμαι λοιπον μόνη με τα παιδιά. Από τις 7:30 λοιπον αρχίζω την προεργασία. Κλεινω τα φωτα και αφήνω μόνο ενα μικρό. Εξηγώ ότι ειναι νύχτα και σιγά σιγά θα ετοιμαστούμε για ύπνο. Δεν παιζουμε παιχνίδια που θα τον ξεσηκώσουν, δε μιλάμε δυνατά. Δεν κανω δουλειές, δεν κανω θορυβο γενικώς, χαμηλώνω και τα τηλεφωνα. Στις 8 κάνω μπανιο τη μπεμπα, ο μικρός ειναι στο χωλ εξω από το μπανιο και παιζει με τα αυτοκινητάκια του (υποθετω για να βλεπει, γιατι φως αλλού δεν εχει). Ντυνω τη μικρή, τη θηλάζω, κοιμάται, τη βαζω στο κρεββατι και μετά μιλάμε ψιθυριστά, "για να μην ξυπνήσει η μπεμπα" (ετσι λεμε). Γυρω στις 9 κάνω μπανιο τον μικρό, φτιάχνω το γάλα του και παμε στο μεγάλο κρεββατι, συνηθως μαζί με τα αυτοκινητάκια :) Ειχα ξεκινήσει να του διαβαζω παραμύθια, αλλά ειδα ότι δεν πιάνει, μολις τελειώνει το ενα παραμυθι θελει και άλλο και καταλήγουμε να διαβαζουμε όλη τη βιβλιοθηκη! Οσο πινει το γαλα (με το μπιμπερό ακόμα) κλεινω και το πορτατιφ και αναβω ενα μικρό φωτακι, ίσα ίσα να βλέπουμε και ξαπλώνω κι εγω δίπλα του και κλεινω τα ματια μου. Κοιμάται σχεδον αμεσως.

Οταν ήταν ο πατερας του τα απογευματα τον ξεσήκωνε με παιχνίδια, επαιζαν μπαλα, εβαζαν μουσική στον υπολογιστή και με τιποτα δε μπορούσα να τον βαλω για ύπνο, ακόμα και αν δεν ειχε κοιμηθεί το μεσημερι. Θεωρώ ότι το βιολογικό του ρολόι (ας το πω ετσι) εχει συγκεκριμενη ωρα υπνου και αν την ξεπεράσουμε μετά τον πιάνει υπερένταση και δεν κοιμάται με τιποτα.

Από τον Σεπτεμβριο που εχουμε ξεκινήσει σταθμό, το πρωί τον ξυπνάω στις 8 παρά. Οσο αργούσε να κοιμηθεί εννοείται ότι δε μπορούσα με τιποτα να τον ξυπνήσω, και το απογευμα κατα τις 5 τον επαιρνε ο υπνος και μετά κοιμοταν παλι αργά. Ειναι φαύλος κύκλος!

Το απόγευμα προσπαθησε να τα απασχολείς με κατι που τους αρέσει, εντονη δραστηριοτητα αν ειναι δυνατόν (πχ μπαλα, χορό στυλ γυμναστικής, κρυφτό/κυνηγητό κλπ). Αν ξεπεράσεις τη δύσκολη ώρα, εχεις κανει τη μισή δουλειά! ;) Η άλλη μισή δουλειά ειναι η προετοιμασία: να λες και να ξαναλες ότι ειναι βραδυ και σιγα σιγα θα ετοιμαστούμε για ύπνο, λιγα φωτα, ησυχια, μπανιο, νανι. Κανε μια δοκιμή να δεις πώς θα παει.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...