Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισοδηματικό πλαφόν 50000€ στα πολυτεκνικά επιδόματα προωθεί η Κυβέρνηση


Recommended Posts

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000€ για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000? για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

 

πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο....

παλι θα τα φανε τα λεφτα.οπως παντα!!!

μακαρι να τα δωσουνε,

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000? για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

 

Υπαρχει δεδικασμενο και δεν μπορει να το κανει αυτο. Το εχει ξανακανει το ΠΑΣΟΚ επι Σημιτη αλλα το εχασε στα δικαστηρια. Αν το ξανακανει θα παμε ξανα στα δικαστηριο και παλι θα χασει γιατι το συνταγμα δεν αλλαξε!

 

Αυτοι θελουν τωρα να κερδισουν χρημματα για την εικονα αλλα στην πλατη μας. Γιατι ακομα και ενας με 50.000 ευρω ειναι δια 6, 7, 8...Δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα αν εμεις δουλευουμε και 2-3 δουλειες για να ζουμε τα παιδια μας με αξιοπρεπεια!

 

Οπως και για τα αυτοκινητα. Δεν εχουμε μεγαλα αυτοκινητα για μαγκια. Για να ειμαστε εννομοι το κανουμε και να φορανε ολοι ζωνη και παραλληλα ασφαλειας.

 

Μεγαλυτερο σπιτι αγοραζουμε και αυτο με μεγαλυτερο δανειο απο οτι αλλοι οχι γιατι ειμαστε πλεονεκτες αλλα για να χωρεσουμε.

 

Και 2 μισθους παιρνουμε γιατι δουλευουμε σε 2 δουλειες, οχι για να ζουμε ανετα αλλα απλα για την αξιοπρεπη επιβιωση μας!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δεδικασμενο και δεν μπορει να το κανει αυτο. Το εχει ξανακανει το ΠΑΣΟΚ επι Σημιτη αλλα το εχασε στα δικαστηρια. Αν το ξανακανει θα παμε ξανα στα δικαστηριο και παλι θα χασει γιατι το συνταγμα δεν αλλαξε!

 

Αυτοι θελουν τωρα να κερδισουν χρημματα για την εικονα αλλα στην πλατη μας. Γιατι ακομα και ενας με 50.000 ευρω ειναι δια 6, 7, 8...Δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα αν εμεις δουλευουμε και 2-3 δουλειες για να ζουμε τα παιδια μας με αξιοπρεπεια!

 

Οπως και για τα αυτοκινητα. Δεν εχουμε μεγαλα αυτοκινητα για μαγκια. Για να ειμαστε εννομοι το κανουμε και να φορανε ολοι ζωνη και παραλληλα ασφαλειας.

 

Μεγαλυτερο σπιτι αγοραζουμε και αυτο με μεγαλυτερο δανειο απο οτι αλλοι οχι γιατι ειμαστε πλεονεκτες αλλα για να χωρεσουμε.

 

Και 2 μισθους παιρνουμε γιατι δουλευουμε σε 2 δουλειες, οχι για να ζουμε ανετα αλλα απλα για την αξιοπρεπη επιβιωση μας!

Ax!!!!εχεις δικιο αλλά ποιος θα σε ακουσει?????Απλά τα χουν βαλει με τους πολύτεκνους.....και φταιμε και εμεις που απλα τα ακουμε χωρις να αντιδράσουμε για διαβασε αυτό....

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1250&Itemid=2

Πρεπει να αρχίσουμε να αντιδρούμε και οχι να είμαστε παθητικοι δεκτες ολων οσων μας πλασαρουν.....

Link to comment
Share on other sites

......και τωρα που θα αρχίσουν τα σχολεια εμιες θα χρειαστουμε το διπλάσιο ή το τριπλάσιο ποσο να ξοδεψουμε για να καλύψουμε τις αναγκες των παιδιων μας....μονο για να παρουμε απο ενα ζευγάρι σπορτεξ θα πρεπει να διαθεσουμε τουλάχιστον 200 ευρω (4*50 ευρω το ζευγαρι....) και παιδί δεν μπορεί να περασει με ενα μονο ζευγαρι παπούτσια......και δεν αναφερω τις φορμες για την αρχη της σχολικης χρονιας..... 50.000 ευρω τον χρονο αν το μοιρασουμε στα 6 αναλογει 8,333 το χρονο σε καθε ατομο της οικογενειας....και να αφαιρέσουμε τα παγια εξοδα(νοικι ή δάνειο,ρευμα, τηλ,διδακτρα κτλ.....)τι μενει?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω γιατι δεν ξεσηκωνονται οι πολυτεκνοι; Γιατι παρα πολλοι πιστεψαν τα προεκλογικα λογια και παρα πολλοι ακομη ειναι φανατικοι οπαδοι του υπαρχοντος κομματος και δε λενε να ξεκολλησουν, ακομη και να τους ξεγυμνωσουν.Εγω τετοιο φανατισμο δεν το καταλαβαινω και αν γινει συγκεντρωση ευχαριστως να παω.

 

Πανε να με κοψουν το φαι των παιδιων μου; Θα τους μαυρισω και θα αντισταθω. Ειδικα τωρα που ερχονται νεες εκλογες. Γιατι οι πολυτεκνοι να μη δωσουν το ισχυρο μηνυμα τους;

Αλλα δεν το κανουν, ειπαμε, φανατισμος. Αλλα η πολιτικη κατα των πολυτεκνων δεν εχει χρωμμα. Ειναι πρασινη, μπλε, κοκκινη...

 

Για τα εξοδα, αστο, ειναι φοβερα. Και γι' αυτα δουλευουμε αλλωστε...Αλλα να μας παιρνουν το φαι απο το στομα...Καλα, διαιρεση κανεις τους δεν εμαθε στα κολλεγια που πηγανε σχολειο;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω γιατι δεν ξεσηκωνονται οι πολυτεκνοι; Γιατι παρα πολλοι πιστεψαν τα προεκλογικα λογια και παρα πολλοι ακομη ειναι φανατικοι οπαδοι του υπαρχοντος κομματος και δε λενε να ξεκολλησουν, ακομη και να τους ξεγυμνωσουν.Εγω τετοιο φανατισμο δεν το καταλαβαινω και αν γινει συγκεντρωση ευχαριστως να παω.

 

Πανε να με κοψουν το φαι των παιδιων μου; Θα τους μαυρισω και θα αντισταθω. Ειδικα τωρα που ερχονται νεες εκλογες. Γιατι οι πολυτεκνοι να μη δωσουν το ισχυρο μηνυμα τους;

Αλλα δεν το κανουν, ειπαμε, φανατισμος. Αλλα η πολιτικη κατα των πολυτεκνων δεν εχει χρωμμα. Ειναι πρασινη, μπλε, κοκκινη...

 

Για τα εξοδα, αστο, ειναι φοβερα. Και γι' αυτα δουλευουμε αλλωστε...Αλλα να μας παιρνουν το φαι απο το στομα...Καλα, διαιρεση κανεις τους δεν εμαθε στα κολλεγια που πηγανε σχολειο;

Μπα....διαιρεση????τιν τουτο???? αφορα μονο τα παιδάκια του δημοτικου...αυτοί απο εξισώσεις,λογαριθμους και πανω....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κατάλαβα!!!!

Το ότι μια οικογένεια με χ εισόδημα και 4 παιδιά είναι διαφορετική από την οικογένεια με ψ εισόδημα και επίσης 4 παιδιά!!!!!!

 

Με ακριβώς το ίδιο τρόπο γεννήθηκαν και εξίσου ανάγκες να μεγαλώσουν έχουν!!!!!!

 

Είναι τελείως ρατσιστικό και απάνθρωπο αυτό που θέλουν να κάνουν :evil: :evil:

 

Απλώς οι ανθέλληνες καρεκλοκένταυροι προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξαθλιώσουν τελείως τις Ελληνικές οικογένειες!!!!!!!

 

Έχει σκεφτεί κανένας, έχει ρωτήσει κάποιος δημοσιογράφος, έχει γράψει κάποια εφημερίδα

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που εισπράξανε, από τις περικοπές, από τα δάνεια και από τις αυξήσεις στους φόρους ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ????

 

Μήπως πήγανε για τα έξοδα του γιου της κ. Διαμαντοπούλου, στα τηλέφωνα που έκανε η κ. Μπατζελή ή την δεξίωση που έδωσε???? Ή μήπως για να καλύψουν τις βρωμιές των Καραμανλικών????

 

Αλήθεια πόσα ξόδεψε ο Γιωργάκης στις ολιγοήμερες καλοκαιρινές του διακοπές, που συνολικά διέρκησαν 35 ημέρες, ακολουθούμενος και από μια πλειάδα σπογκοκωλάριων?????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν κατάλαβα!!!!

Το ότι μια οικογένεια με χ εισόδημα και 4 παιδιά είναι διαφορετική από την οικογένεια με ψ εισόδημα και επίσης 4 παιδιά!!!!!!

 

Με ακριβώς το ίδιο τρόπο γεννήθηκαν και εξίσου ανάγκες να μεγαλώσουν έχουν!!!!!!

 

Είναι τελείως ρατσιστικό και απάνθρωπο αυτό που θέλουν να κάνουν :evil: :evil:

 

Απλώς οι ανθέλληνες καρεκλοκένταυροι προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξαθλιώσουν τελείως τις Ελληνικές οικογένειες!!!!!!!

 

Έχει σκεφτεί κανένας, έχει ρωτήσει κάποιος δημοσιογράφος, έχει γράψει κάποια εφημερίδα

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που εισπράξανε, από τις περικοπές, από τα δάνεια και από τις αυξήσεις στους φόρους ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ????

 

Μήπως πήγανε για τα έξοδα του γιου της κ. Διαμαντοπούλου, στα τηλέφωνα που έκανε η κ. Μπατζελή ή την δεξίωση που έδωσε???? Ή μήπως για να καλύψουν τις βρωμιές των Καραμανλικών????

 

Αλήθεια πόσα ξόδεψε ο Γιωργάκης στις ολιγοήμερες καλοκαιρινές του διακοπές, που συνολικά διέρκησαν 35 ημέρες, ακολουθούμενος και από μια πλειάδα σπογκοκωλάριων?????

 

Φαγωθηκες μαρη με τις 35μέρες του γιώργου!:-P :-Pτουλάχιστον είπαμε εσυ πηγές 35λεπτά.εγώ θάλασσα ούτε πέρισυ είδα ούτε ΦETOΣ!ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορια το επιδομα δεν δινεται για να ανταπεξελθουν οι τριτενκοι και οι πολύτεκνοι στις αναγκες της πολυμελης οικογενειας αλλα΄δινεται σαν κινητρο για την βελτιωση και διορθωση του δημογραφικου προβλήματος που αντιμετωπιζει η χωρα μας και πανω σε αυτό πατησε το ΣΤΕ και κατηργησε το οικονομικό πλαφον που ειχε βάλει τα προηγούμενα χρονια η κυβέρνηση......οποτε παλι προς τα εκει παμε...θα βαλουν εισοδηματικο κριτηριο,θα προσφυγουν στην δικαιοσυνη και παλι θα δικαιωθουν......και φτου απ την αρχη.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαγωθηκες μαρη με τις 35μέρες του γιώργου!:-P :-Pτουλάχιστον είπαμε εσυ πηγές 35λεπτά.εγώ θάλασσα ούτε πέρισυ είδα ούτε ΦETOΣ!ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ

 

καλέ ούτε εγώ πήγα πουθενά!!!!!!!! ούτε καν 35 λεπτά, όσο για την θάλασσα, ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν θα δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά για εμένα δικαίως τίθεται θέμα εισοδηματικού ορίου για τη χορήγηση επιδόματος στους πολύτεκνους. Το ποιο θα είναι αυτό το όριο είναι άλλη κουβέντα. Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος.

Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά. Το επίδομα είναι βοήθημα. Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα.

Μιλάω ως παιδί πολύτεκνης οικογένειας. Ήμασταν 4 παιδιά. Μεγαλώσαμε με τον μισθό ενός καθηγητή. Σε ένα σπιτι 89τμ. Και σπουδάσαμε και τα τέσσερα. Και πήγαμε στα αγγλικά μας και τα τέσσερα. Και στα γαλλικά. Και ο ένας πήρε υποτροφία για μεταπτυχιακό. Και ποτέ μα ποτέ δεν νιώσαμε στερημένοι.

Και ναι, το σπίτι δεν μας το χαρίσανε. Με δάνειο το πήρε και ο δικός μας πατέρας. Ο οποίος ΔΕΝ έκανε ιδιαίτερα. Επειδή δίδασκε στη 3βάθμια και όχι στη 2βάθμια εκπαίδευση. Και οδηγούσε ένα skoda. Και ήμασταν αρτιμελείς και οι 4.

Θα μου πείτε άλλες εποχές. Θα συμφωνήσω. Αλλά τώρα έχουμε ειδικές συνθήκες.

Τι εννοώ. Στη παρούσα φάση της οικονομίας, και λόγω του ότι δεν είμαστε Σουηδία, τα βοηθήματα θα πρέπει να δίνονται ως τέτοια και μόνο. Και πριν κάποια φίλη θελήσει να μου απαντήσει ας σκεφτεί με το χέρι στην καρδιά πόσα περιττά πράγματα πιθανά έβαλε στο σπίτι της.

Και πάλι θα τονίσω ότι για μένα καλώς δίνεται το επίδομα. Αλλά σαφέστατα θα πρέπει να απευθύνεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες εισοδημάτων. Το όριο όμως θα πρέπει σαφώς να επανεξεταστεί, γιατί με 50.000,00 σήμερα και με στεγαστικά δάνεια να τρέχουν δεν ζει ούτε το ζευγάρι με ένα μόνο παιδί.

Πάντα φιλικά.

Πάντα από την μεριά ενός ανθρώπου που βλέπει τα πράγματα περισσότερο σαν οικονομολόγος και με λιγότερο συναισθηματισμό. Είναι κάτι που δεν μπορώ να αποβάλω. Δυστυχώς ή ευτυχώς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θεωρώ οτι έχεις δίκιο για τα επιδόματα δεν πρέπει να κοπούν από κανέναν είναι ένα πολύ καλό κίνητρο.Επίσης πρέπει να στηριχτούν οι οικογένειες που έχουν πραγματικό πρόβλημα επιβίωσης και όχι απλά που έχουν δήθεν απαιτήσεις επειδή με ένα πχ της αναφερόμενης τάξης ποσό,ζούν στη φτώχεια!!!!!

!Είναι κοροιδία να αναφερόμαστε σε τέτοια ποσά όταν κάποιοι δεν μπορούν να βρούν εργασία για να ζήσουν. Δεν υποστηρίζω την κυβέρνηση είμαι αντίθετη σε όσα κάνει αλλά δεν μπορούν κάποιοι ενώ έχουν δουλιά και εισοδήματα να παίρνουν αυτό το βοήθημα. Είναι χρήματα που όπως είπες κλάρα δεν καλύπτουν ανάγκες απλά είναι extra για κάποιους αλλά για κάποιους που τα έχουν ανάγκη πραγματική είναι εισόδημα.

Ας μην είμαστε πλεονέκτες και υπερμετροι πρέπει να μπούν αξιοκρατικά εισοδηματικά κριτήρια για να μην γίνονται καταχρήσεις. Όπως έκοψε τα <<παραπανήσια>> από το δημόσιο(άδικο για πολλούς) ας κόψει τα παραπανήσια και από αυτούς που έχουν εργασία και μπορούν άνετα αν πορευτούν δίχως αυτά τα επιπλέον χρήματα. Σύμφωνα με το Σύνταγμα η εκάστοτε κυβέρνηση -δυστηχώς για όλους μας- μπορεί να πάρει νόμους-μέτρα και αλλάγες συνταγματικών νόμων εφόσον η άσχημη οικονομική κατάσταση της χώρας το απαιτεί. Αξιοκρατία σε όλους οχι όπου μας συμφέρει.

Είμαι τρίτεκνη και δουλεύουμε αρκετά με τον σύζυγο αλλά τέτοια ποσά δεν υπάρχουν για όλους. Καλή μου φίλη Rea και εγώ σαν οικονομολόγος απαντάω ως πτυχιούχος και ως μητέρα-σύζυγος-υπάλληλος και γυναίκα, ας μάθουμε να είμαστε ικανοποιημένοι από αυτά που δημιουργούμε και οχι από αυτά που απαιτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν θα δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά για εμένα δικαίως τίθεται θέμα εισοδηματικού ορίου για τη χορήγηση επιδόματος στους πολύτεκνους. Το ποιο θα είναι αυτό το όριο είναι άλλη κουβέντα. Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος.

Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά.

Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα.

 

παιδιά συμφωνώ και εγώ με τη Rea..

σε όλα τα σημεία του ποστ..

επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν ένα ζευγάρι αποφασίσει ότι θέλει να κάνει πολλά παιδιά βάζει όλους τους παραμέτρους μέσα και φυσικά δεν βασίζεται σε πιθανή βοήθεια της πολιτείας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ας μάθουμε να είμαστε ικανοποιημένοι από αυτά που δημιουργούμε και οχι από αυτά που απαιτούμε.

 

αυτής της σχολής είμαι και εγώ...

πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ που διάβασα κάτι τέτοιο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω και εγω με την Rea_1971.

Φυσικά και πρέπει να ισχύουν εισοδηματικά κριτήρια. Δηλαδή ο Βαρδινογιάννης που έχει 4 παιδιά, να παίρνει και πολυτεκνική σύνταξη? Μην τρελαθούμε.

Σε όλον τον κόσμο τα βοηθήματα δίνονται με εισοδηματικά κριτήρια και όχι άκριτα.

Και εφόσων γίνει αυτό, να είναι και μεγαλύτερα τα επιδόματα. Και με κλίμακες. Οσο πιο φτωχός, τόσο μεγαλύτερο επίδομα. Αυτό βλέπω εγώ ως λογικό.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος...........Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά. Το επίδομα είναι βοήθημα. Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα

 

Φιλικά πάντα

 

Είσαι λάθος, γιατί τα 3 παιδιά της αυτή η "πλούσια μάνα" δεν τα είχε 9 μήνες το καθένα στην κοιλιά της, δεν τα γέννησε??? Δεν κάνει κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσει (έστω κι αν πληρώνει Φιλιπινέζα)

 

Δεν είναι ζητιανιά αυτό το επίδομα, κανένας τρίτεκνος/ πολύτεκνος δεν είναι ζητιάνος, ούτε περιμένει να ζήσει τα παιδιά του από αυτό!!! Μπορεί να καλύπτεις κάποιες τρύπες, όχι όμως και έτσι!!!

άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέμε εμέις αλλά ποιός μας ακούει??? Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι μαζί με τους υπεύθυνουν των σωματίων μας είτε πολύτεκων είτε τρίτεκων!!! Πρέπει να βρούμε το θάρρος να κερδίσουμε αυτά που μας στερούν κάποιοι.Συμφωνώ με την rkt και ελπίζω να γίνει και αυτό-ιδανικό- αλλά παραμυθένιο.

Link to comment
Share on other sites

άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

 

Ισοι ναι, ίδιοι όχι.

Και φυσικά όλες οι μάνες πόνεσαν για να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους, αλλά αν αυτό αποτελεί κριτήριο για το επίδομα, ε, τότε να το πάρουμε όλες. Ολες πονέσαμε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα

 

Είσαι λάθος, γιατί τα 3 παιδιά της αυτή η "πλούσια μάνα" δεν τα είχε 9 μήνες το καθένα στην κοιλιά της, δεν τα γέννησε??? Δεν κάνει κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσει (έστω κι αν πληρώνει Φιλιπινέζα)

 

Δεν είναι ζητιανιά αυτό το επίδομα, κανένας τρίτεκνος/ πολύτεκνος δεν είναι ζητιάνος, ούτε περιμένει να ζήσει τα παιδιά του από αυτό!!! Μπορεί να καλύπτεις κάποιες τρύπες, όχι όμως και έτσι!!!

άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

 

κανένας δεν μίλησε για ζητιανιά...ας μη χρησιμοποιούμε λέξεις που ούτε ειπώθηκαν ούτε υπονοήθηκαν...:?

Και φυσικά δεν είναι το ίδιο κάποιος να έχει 5 παιδιά και εισόδημα 180.000 και ο άλλος με 5 παιδιά να έχει 30,000..η διαφορά είναι τεράστια...

 

Ισοι ναι, ίδιοι όχι.

Και φυσικά όλες οι μάνες πόνεσαν για να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους, αλλά αν αυτό αποτελεί κριτήριο για το επίδομα, ε, τότε να το πάρουμε όλες. Ολες πονέσαμε.

 

ακριβώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα

 

Είσαι λάθος, γιατί τα 3 παιδιά της αυτή η "πλούσια μάνα" δεν τα είχε 9 μήνες το καθένα στην κοιλιά της, δεν τα γέννησε??? Δεν κάνει κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσει (έστω κι αν πληρώνει Φιλιπινέζα)

 

Δεν είναι ζητιανιά αυτό το επίδομα, κανένας τρίτεκνος/ πολύτεκνος δεν είναι ζητιάνος, ούτε περιμένει να ζήσει τα παιδιά του από αυτό!!! Μπορεί να καλύπτεις κάποιες τρύπες, όχι όμως και έτσι!!!

άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

 

 

Τότε και εγώ η γυναίκα, που κουβαλάω το μωρό μου επτά μήνες τώρα και έπονται άλλοι δύο, θα πρέπει να πάρω κάποιο επίδομα.

Ξαναλέω. Τα επιδόματα είναι βοηθήματα. Όχι βραβεία.Τουλάχιστον στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φαγωθηκες μαρη με τις 35μέρες του γιώργου!:-P :-Pτουλάχιστον είπαμε εσυ πηγές 35λεπτά.εγώ θάλασσα ούτε πέρισυ είδα ούτε ΦETOΣ!ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ

xaaxaxaxaaxaxaaaxaaxa!εγω ειμαι παντρεμενη 17 χρονια και πηγα μια φορα με κοιν.τουρισμο στην Κω,και περισσι με κοιν.τουρισμο παλι στην λευκαδα,ευτυχως που εχει η γιαγια μας εξοχικο γτ οχι κικιρικου και εγω δεν ξερω τι θα καναμε.ποιες διακοπες?τι ειναι αυτο?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχετε όλες δίκιο το επίδομα τόσο στους τρίτεκνους όσο και στους πολυτεκνους αν και εγω δεν βλεπω διαφορα γιατι πλεον όσοι έχουν πάνω από 1 παιδί θα πρέπει να θεωρειται πολυτεκνοι μιας και παμε δημοσιονομικα από το κακο στο χειροτερο θα πρεπει να δινεται οπως και να χει,αλλα σκεφτειτε οτι συγκεκριμενο επιδομα δεν ξερω αν το παιρνει αλλα δεν νομιζω να μην το παιρνει το δικαιουται και η Μενεγακη και η Μανωλιδου οποτε μην μου πειτε οτι αυτες και εμεις παιρνουμε τα ίδια χρηματα γιατι θα τρελαθω οποτε ας μπει ενα πλαφον λογικο για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Νasia αν ήταν εδώ και η Αντζελίνα με τον Brad και αυτοί οπωσδήποτε..

Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχετε όλες δίκιο το επίδομα τόσο στους τρίτεκνους όσο και στους πολυτεκνους αν και εγω δεν βλεπω διαφορα γιατι πλεον όσοι έχουν πάνω από 1 παιδί θα πρέπει να θεωρειται πολυτεκνοι μιας και παμε δημοσιονομικα από το κακο στο χειροτερο θα πρεπει να δινεται οπως και να χει,αλλα σκεφτειτε οτι συγκεκριμενο επιδομα δεν ξερω αν το παιρνει αλλα δεν νομιζω να μην το παιρνει το δικαιουται και η Μενεγακη και η Μανωλιδου οποτε μην μου πειτε οτι αυτες και εμεις παιρνουμε τα ίδια χρηματα γιατι θα τρελαθω οποτε ας μπει ενα πλαφον λογικο για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι.

Μου θύμισες το τραγούσι των ΦΑΤΜΕ " Ολοι δίκιο έχουμε"!

Κανείς δεν είπε να μην δίνεται, είπαμε να δίνεται με κριτήρια.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...