Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Καλημέρα!

είναι δυνατόν να νιώθει κάποια γυναίκα συσπάσεις αραιά και πού βέβαια στην κοιλιά της από νωρίς, δηλ 7 - 8η εβδομάδα??εννοώντας κάπου μέσα στην μερα να νιώσει στιγμιαίο ΄΄πετρωμα΄΄στην κοιλιά της ή κάτι σαν τσίμπημα, ούτε που ξέρω πως να το περιγράψω??είναι φυσιολογικό?εσείς έχετε/είχατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαράκι εμένα μου είχε δώσει στην αρχή μαγνήσιο και δεν είχα ενοχλήσεις. Στη 10η εβδομάδα που πήγα για 2η επίσκεψη μου τα σταμάτησε.

Την Παρασκευή που μας πέρασε είχα αυτά τα τσιμπηματάκια που περιγράφεις και τον πήρα τηλ. και μου είπε να ξαναρχίσω το μαγνήσιο.

Εσύ δεν παίρνεις μαγνήσιο; Πάρε το γιατρό σου ένα τηλ. καλού - κακού.

Και πρόσεχε! Εμένα αυτό μου είπε: να μην κουράζομαι, να αποφεύγω την ορθοστασία και άλλα πολλά.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που περιγράφεις τα είχα από την αρχή. Κάτι σαν πόνους περιόδου μάλλον εννοείς όταν παγώνει όλη η κοιλιά από τον πόνο...ε? διάβασα ότι είναι από την αλλαγή του μεγεθούς της μήτρας κλπ και δεν ανησύχησα...αλλά πεστο στο γιατρό σου καλύετρα. Τώρα που έχω πάλια συσπάσεις μου έδωσε μαγνήσιο...αλήθεια κορίτσια ποια μάρκα μαγνήσιο πέρνετε? εμένα μου έγραψε την trofocard αλλά αγόρασα κατά λάθος μαγνήσιο της εταιρείας quest γιατί μου φάνηκαν και πιο φυτικά...τα πέρνει καμιά? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε δώσει μαγνήσιο στον 7ο μήνα...ο γιατρός όμως που ειχα πάει για τον προγεννητικό μου είχε πει ότι στο εξωτερικό το μαγνήσιο χορηγείται από την αρχή μαζί με τον σιδηρο, το φυλλικό αξύ και αργότερα το ασβέστιο. απλά εδώ στην Ελλάδα ακολουθούνε άλλο πρωτόκολλο λέει οι περισσότεροι...τελοσπαντων, και εγώ τροφοκαρντ έπαιρνα, και από ότι ξέρω οι περισσότερες τροφοκάρντ παίρνουνε..την παρασκευή που εχω ραντεβού θα της πω μήπως να τα ξαναρχίσω και εγώ...τελικά είτε πρώτο είτε δεύτερο το αγχος άγχος κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα συσπασεις απο τους πρωτους μηνες και οφειλοταν στο εγαλωμ ατης μητρας, καλο ειναι να ενημερωνεις και τον γιατρο σου για να σου δωσει αγωγη αν χρειαζεται τωρα η στο μελλον..μην το αμελησεις..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ trofocard παίρνω. Γράφει στο κουτί εντεροδιαλυτά, δεν ξέρω αν έχει κι άλλα. Και δεν ξέρω αν ο γιατρός μου έγραψε αυτά ή ο φαρμακοποιός μου τά δωσε. Τα παίρνω 3 φορές την ημέρα. Προσπαθώ να τα παίρνω μετά το φαγητό, γιατί έχω με το στομάχι μου ένα ζήτημα, αλλά κάνει; Εννοώ μήπως το φαγητό τα κρατάει στο στομάχι και διαλύονται εκεί αντί για το έντερο.

Μαζί μου είχε δώσει και φυλλικό οξύ και μετά τις 1ες εξετάσεις μου έγραψε fysiofol που είναι σίδηρος και φυλλικό οξύ. Για ασβέστιο και μένα αργότερα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω εγώ βρε μαρία μου?μάλλον σαν κράμπες είναι, στιγμιαία.τώρα έχει εμφανιστεί και στα πόδια μου το βράδυ όταν κοιμάμαι..μάλλον μαγνήσιο θα πρέπει να παρω..θα τη ρωτήσω αύριο.

 

άσχετο..τα τίκερ μήπως είναι άσχετα??εμένα αυτό το 178 ημέρες μάλλον εντελώς κουφό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειναι κραμπες δεν χρειαζεται να παρεις μαγνησιο οτι σου πει κι ο γιατρος σου βεβαια. Εγω ειχα πολλες τετοιες κραμπες μεταξυ 7-9 βδομαδας, πηγαινα να σηκωθω απο καρεκλα και νταν! πετρωνε η κοιλια και ποναγα για λιγη ωρα. Τωρα μου εχουν μειωθει πολυ, μονο αμα παρω καμια αποτομη σβουρα στο κρεβατι :P

 

(Αυτο με τα τικερ το χω προσεξει οτι οι μερες διαφερουν, σε καποια απο τις 2 μας ειναι λαθος μαλλον)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

το διόρθωσα εγώ!! ναι αυτό σαν πετρωμα κάτι...μα το μαγνησιο για αυτές τις περιπτώσεις δεν το δίνουν?έτσι νόμιζα τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπαρα μου μου ειχε πει οτι ο γιατρος της εδωσε μαγνησιο οταν αρχισαν να μουδιαζουν τα χερια της. Κι αυτο εγινε πολυ αργοτερα στην εγκυμοσυνη της αποτι ειμαστε εμεις τωρα. Οι κραμπες ειναι απολυτα φυσιολογικες δε σημαινει οτι εχεις ελειψη μαγνησιου. Το χα διαβασει σε ενα βιβλιο που πηρα για την εγκυμοσυνη. Εμφανιζονται οταν ξεκιναει να μεγαλωνει η μητρα και μειωνονται μετα οποτε θα ελεγα να μην ανησυχεις. Προσεχε τις αποτομες κινησεις (ειδικα στον υπνο τις κανουμε χωρις να το συνειδητοποιουμε) και να δεις που θα υποχωρησουν αυτα τα πετρωματα.

 

(εσενα τελικα ηταν λαθος ε?αρα δε γλιτωσα καμια μερα παλι τοσες πολλες μου μενουν :cry: )

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια εχω κράμπες και πονάκια από την ημέρα που κατάλαβα οτι είμαι εγκυος. Βεβαια αντιμετώπισα πολλά προβλήματα σ ολη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (επιπωματικός πλακούντας που ευτυχώς βελτιωθηκε) αλλά τα πετρώματα και τα πονάκια καλά κρατούν...και να σκεφτείτε οτι ήμουν σε ακινησια 4,5 μήνες..!!! Τα τροφοκαρντ μου τα έδωσε η γιατρός μου από την 9η εβδομάδα και μαζι μπουσκοπάν. Από 5 μηνών παιρνω και πρεπάρ, ενω πριν από 10 μόλις μέρες έκοψα τα ουτροτζεστάν...Εγω πια δεν θα βγάλω παιδί, ντοπαρισμένο αθλητή θα βγάλω!!!!!!

Καλό κουράγιο σε όλες!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Εγώ αυτά που περιγράφεις τα είχα από την αρχή. Κάτι σαν πόνους περιόδου μάλλον εννοείς όταν παγώνει όλη η κοιλιά από τον πόνο...ε? διάβασα ότι είναι από την αλλαγή του μεγεθούς της μήτρας κλπ και δεν ανησύχησα...αλλά πεστο στο γιατρό σου καλύετρα. Τώρα που έχω πάλια συσπάσεις μου έδωσε μαγνήσιο...αλήθεια κορίτσια ποια μάρκα μαγνήσιο πέρνετε? εμένα μου έγραψε την trofocard αλλά αγόρασα κατά λάθος μαγνήσιο της εταιρείας quest γιατί μου φάνηκαν και πιο φυτικά...τα πέρνει καμιά? :roll:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΧΟΡΙΑΚΗ ΧΘΕΣ 26.4 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ MAG 2 ΜΑΓΝΗΣΙΟ.(ΜΠΛΙΑΧ)...ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ? ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι συσπάσεις που νιώθεται εντοπίζονται μόνο στην κοιλιά ή και στα πλάγια. Εγώ διανύω την 12η εβδομάδα, στην αυχενική διαφάνεια δε φάνηκε κάτι ύποπτο, αλλά έχω σουβλιές, τραβήγματα, καμιά φορά και λίγο πόνο εκεί που είναι οι ωοθήκες. Να σημειώσω επίσης πως έτσι κατάλαβα πως είμαι έγκυος από την 3η εβδομάδα, έχει περάσει όμως τόσος καιρός, και ενώ είχαν σταματήσει αυτοί οι πόνοι τώρα ξανάρχισαν δριμύτατοι, ειδικά αν σταθώ για ώρα όρθια ή καθιστή..

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κατι τσιμπιματα χαμηλα,μια αρηστερα μια δεξια αλλεσ φορεσ στο κεντρο αλλα πολυ πολυ χαμηλα παιρνω μαγνησιο(magnesium sandoz αναβραζον) αλλα ακομα εχω μερηκα και αν στεκομαι ωρα ορθια με πιανει και παω καθομαι οπου βρω.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι συσπάσεις που νιώθεται εντοπίζονται μόνο στην κοιλιά ή και στα πλάγια. Εγώ διανύω την 12η εβδομάδα, στην αυχενική διαφάνεια δε φάνηκε κάτι ύποπτο, αλλά έχω σουβλιές, τραβήγματα, καμιά φορά και λίγο πόνο εκεί που είναι οι ωοθήκες. Να σημειώσω επίσης πως έτσι κατάλαβα πως είμαι έγκυος από την 3η εβδομάδα, έχει περάσει όμως τόσος καιρός, και ενώ είχαν σταματήσει αυτοί οι πόνοι τώρα ξανάρχισαν δριμύτατοι, ειδικά αν σταθώ για ώρα όρθια ή καθιστή..

 

ναι ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ όπως τα περιγράφεις δεν ξέρω τι εννοούν λέγοντας συσπάσεις και πετρώνει η κοιλιά μαλλόν δεν το έχω αν είναι αυτο έτσι όπως το λένε έχω όμως σουβλιές χαμηλά στα πλάγια όχι κάθε μέρα μερικές μέρες όμως και μια αίσθηση ότι έχω περίοδο........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ναι ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ όπως τα περιγράφεις δεν ξέρω τι εννοούν λέγοντας συσπάσεις και πετρώνει η κοιλιά μαλλόν δεν το έχω αν είναι αυτο έτσι όπως το λένε έχω όμως σουβλιές χαμηλά στα πλάγια όχι κάθε μέρα μερικές μέρες όμως και μια αίσθηση ότι έχω περίοδο........

 

καλισπερα σε ολεσ χρονια πολλα!!κ ευχομαι ολα να παν καλα σε ολεσ σασ.

tha ithela na rotisw k egw giayta ta ta tsimpimatakia ta trabhgmata einai fisiologika?megalonei imitra gi ayto tora ksekinisa magnisio eimai 15,5 ebdomadwn.anisixw ligo giati o giatros mou eipe oti tha prepei na stamatisoyn nami diarkesoun k 10 mers..fobamai giati prin apo ena xrono ekana xeirourgio afairesi giafragmatos tis mitras...k fobamai giati ein pio lepti sti periptosi mou i mitra k ti na pw..kserei kamia...me to magnisio tha sinelthw mallon e?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολεσ χρονια πολλα!!κ ευχομαι ολα να παν καλα σε ολεσ σασ.

tha ithela na rotisw k egw giayta ta ta tsimpimatakia ta trabhgmata einai fisiologika?megalonei imitra gi ayto tora ksekinisa magnisio eimai 15,5 ebdomadwn.anisixw ligo giati o giatros mou eipe oti tha prepei na stamatisoyn nami diarkesoun k 10 mers..fobamai giati prin apo ena xrono ekana xeirourgio afairesi giafragmatos tis mitras...k fobamai giati ein pio lepti sti periptosi mou i mitra k ti na pw..kserei kamia...me to magnisio tha sinelthw mallon e?

 

δεν παιζει ρολο το χειρουργειο, αλλα αμα νιω8εις οι πονας, η εχεις ενοχλησεις η πονους περιοδου παρε καλυτερα τον γιατρο σου τηλεφωνο να σου πει τ να κανεις, και παρε σιγουρα μαγνησιο που σου εδωσε. μην το αφησεις ετσι παντως. γιατι εγω το τουβλο νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο να ποναω και λογω του οτι ποναα πολυ στην περιοδο νομιζα οτι ετσι ειναι και στην εγκυμοσυνη και επα8α τρελη αποκολληση δυστυχως. περασα μια βδομαδα σε επαρχιακο νοσοκομειο με τρομερες συσπασεις και την γιατρο μου 800 χιλιομετρα μακρυα δυστυχως γιατι ημουν διακοπες!!!!!!!!!

 

ολα καλα 8α πανε, μην αγχωνεσαι, με το καλο το μωρακι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...