Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προσωπικά δεδομένα κ σχολείο - σημείωμα προς γονείς


Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς, πήρατε και εσείς το παρακάτω κείμενο

για να τα συμπληρώσετε στοιχεία σας (προσωπικά δεδομένα)

και να τα παραδώσετε στα σχολεία της περιοχής σας;

εάν ναι, ήταν όπως αυτό, ή διαφορετικό;

"να δηλώσετε το επάγγελμά σας προκειμένου να καταχωρηθεί στο ηλεκτρονικό αρχείο του σχολείου, μέχρι τη Δευτέρα 18 Μαΐου 2015.

Ονοματεπώνυμο Μαθητή: ..................

Τάξη: ..............

Επάγγελμα γονέα/κηδεμόνα: ...................."

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι το προσωπικό δεδομένο. Μήπως ζητούσε κάτι άλλο που δεν το αναφέρεις;;

Εδώ για τις αιτήσεις στους δημοτικούς σταθμούς ως και φορολογική δήλωση δώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα είναι προσωπικό δεδομένο αλλά η συλλογή του δεν απαγορεύεται. Προφανώς υπάρχει σχετική άδεια για τήρηση αρχείου και επεξεργασία. Οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν τέτοιες άδειες. Για το συγκεκριμένο σχολείο δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια συμπληρωματική οδηγία που ήρθε για τη συμπλήρωση του πεδίου που απαιτεί το πρόγραμμα myschool και έχει βρει και αυτή αντιδράσεις όπως ολόκληρη η χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος/λογισμικού στα σχολεία.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για μια συμπληρωματική οδηγία που ήρθε για τη συμπλήρωση του πεδίου που απαιτεί το πρόγραμμα myschool και έχει βρει και αυτή αντιδράσεις όπως ολόκληρη η χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος/λογισμικού στα σχολεία.

 

Δεν ξέρω την οδηγία και δεν ξέρω το πρόγραμμα. Όμως εξακολουθώ να μην βλέπω κάποιο πρόβλημα στο να έχει το σχολείο του παιδιού μας τα στοιχεία της οικογένειας, εκτός μάλλον από το ότι θα έπρεπε να μπορεί να τα βρει μόνο του από μία αξιόπιστη βάση δεδομένων που θα έπρεπε να τηρείται κεντρικά - σε επίπεδο δήμου προφανώς- για όλους τους πολίτες και κάτοικους αυτής της χώρας. Θα πρόσθετα 'όπως γίνεται σε κάθε πολιτισμένη χώρα' αλλά θα ακούγονταν αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα my school είναι μια ηλεκτρονικη πλατφορμα στην οποια εχει γινει πληρη καταγραφη του μαθητικου και εκπαιδευτικου δυναμικου της χωρας. Σε αυτο περναμε βαθμους, ελεγχους , απουσιες μεχρι και σχολικες εκδρομες, τους μαθητες ειδικων κατηγοριων. Σε αυτη την πλατφορμα ελεγχονται οι εγγραφες, οι μετεγγραφες για να γνωριζει το υπουργειο τα παιδια που δεν παρακολουθουν την υποχρεωτικη φοιτηση. Σε αυτα τα πλαισια κατα διαστηματα προφανως χρησιμοποιουνται στοιχεια για στατιστικους λογους παρ'ολα αυτα η καταγραφη των στοιχειων αν βγει εγκυκλιος ειναι δεσμευτικη για το σχολειο και ειναι υποχρεωτικο να πραγματοποιηθουν οι καταγραφες

Link to comment
Share on other sites

Τα στοχεία επικοινωνίας θα πρέπει να τα έχει το σχολείο. Τώρα για το επάγγελμα φαντάζομαι ότι δεν μπορουν να σε υποχρεώσουν να το δηλώσεις. Μπορείς να το αφήσεις κενό και να επιστρέψεις την φόρμα, ή να γράψεις "προσωπικό δεδομένο"

Link to comment
Share on other sites

Τα στοχεία επικοινωνίας θα πρέπει να τα έχει το σχολείο. Τώρα για το επάγγελμα φαντάζομαι ότι δεν μπορουν να σε υποχρεώσουν να το δηλώσεις. Μπορείς να το αφήσεις κενό και να επιστρέψεις την φόρμα, ή να γράψεις "προσωπικό δεδομένο"

 

Προσωπικό δεδομένο το επάγγελμα?Αν είναι δυνατόν!Τότε προσωπικό δεδομένο είναι και το τήλεφωνο επικοινωνίας και η διεύθυνση.Κοντεύω 40 ετών και πάντα και στα δικά μου σχολικά χρόνια, μας έδιναν ένα χαρτί να γράψουμε ονοματεπώνυμο δικό μας,την διεύθυνσή μας,τηλέφωνα επικοινωνίας και τα επαγγέλματα των γονιών μας.Ας μην γινόμαστε υπεροβολικοί..και "διυλίζουμε τον κώνωπα "....

 

υ.γ Ηλικία βέβαια των γονέων(και τότε και τώρα) δεν ζητάνε...άντε για να ευθυμήσουμε :-P

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό, στην ιστοσελίδα της Αρχής Προστασίας Δεδομένων.:

 

1. Τι είναι τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα (ή αλλιώς προσωπικά δεδομένα); Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες. Το άτομο (φυσικό πρόσωπο) στο οποίο αναφέρονται τα δεδομένα ονομάζεται υποκείμενο των δεδομένων.

 

2. Ποια είναι τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα; Ευαίσθητα χαρακτηρίζονται τα προσωπικά δεδομένα ενός ατόμου που αναφέρονται στη φυλετική ή εθνική του προέλευση, στα πολιτικά του φρονήματα, στις θρησκευτικές ή φιλοσοφικές του πεποιθήσεις, στη συμμετοχή του σε συνδικαλιστική οργάνωση, στην υγεία του, στην κοινωνική του πρόνοια, στην ερωτική του ζωή, τις ποινικές διώξεις και καταδίκες του, καθώς και στη συμμετοχή του σε συναφείς με τα ανωτέρω ενώσεις προσώπων. Τα ευαίσθητα δεδομένα προστατεύονται από τον Νόμο με αυστηρότερες ρυθμίσεις από ότι τα απλά προσωπικά δεδομένα.

 

Συμπεραίνω ότι το επάγγελμα δίνεται με την ίδια λογική που δίνονται τα στοιχεία επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ ποια προσωπικά δεδομένα; Εδώ όλες οι τράπεζες με τις οποίες έχουμε συναλλαγές και όλες οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν όλα μας τα προσωπικά δεδομένα - αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, κλειδάριθμους, αριθμούς μητρώου, ημερομηνία γέννησης, τελευταίο εκκαθαριστικό, συν ονοματεπώνυμο δικό μας και των γονέων, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ. Και μην μου πείτε ότι αυτά κρατούνται κλειδωμένα... Σε κάθε γραφείο δημοσίου υπαλλήλου υπάρχει άπειρη χαρτούρα με "προσωπικά" δεδομένα, σκεφτείτε τι γίνεται στις αποθήκες. Έχει πρόσβαση σε όλα τα στοιχεία σας η κουτσή Μαρία και σας πειράζει να ρωτήσει το σχολείο το επάγγελμά σας; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όλα προσωπικά δεδομένα είναι. Απλώς κάποια δικαιούται και υποχρεωτικά πρέπει να έχει το σχολείο. Αυτά είναι τα στοιχεία επικοινωνίας. Νομίζω έίναι αυτονόητοι οι λόγοι πρέπει να τα έχουν. Το επάγγελμα μπορεί να το ζητάνε για σκοπούς στατιστικής αλλά δεν εί αστε υποχρεωμένοι να συμμετέχουμε σε όποια στατιστική θέλει να συμμετέχει το σχολείο. Το επάγγελμά συνήθως το χρησιμοποιούνε για να κατατάξουν τα παιδιά οικονομικά, κοινωνικά ακόμη και μορφωτικά, η για να δουνε πόση "δύναμη" έχουν κάποιοι γονείς. Τα προσωπικά δεδομένα, ακόμα και το όνομα, τα δίνεις όταν χρειάζονται. Ε τοεπάγγελμα δεν χρειάζεται να το έχειτο σχολείο καταγεγραμένο. Αν μια δασκάλα θέλει να ξέρει 2 πράγματα για το περιβάλλον των παιδιών θα τα καταλάβει από μια κουβένταμε τους γονείς. Μπορείναμην είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο το επάγγελμα αλλά υπάρχουν πολλάαρνητικά γιατον τρόπο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί η συλλογή του. Στην τελική τίποτα δενσε υποχρεώνει να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν ο διευθυντής του σχολείου αρνήθηκε να συμπληρώσει την πλατφόρμα, γιατί αποτελεί προσωπικό δεδομένο του είπαν κάτι για παράβαση καθήκοντος. Έτσι για να έχετε υπόψιν και την άλλη γωνιά του πράγματος.

 

Το επάγγελμα είναι χρήσιμο, γιατί ένας γονιός ίσως να μπορεί να φανεί χρήσιμος στο σχολείο ως εμπειρογνώμων ή ως επαγγελματίας (αχ πείτε μου κυρία μοδίστρα μου μπορείτε να οργανώσετε άλλες πέντες μαμάδες για τα κοστούμια της γιορτή; Πείτε μου καλέ κύριες ελαιοχρωματιστή μου, τι μπορώ να κάνω που μου πετάει υγρασία ο τοίχος κι είμαστε μες τη μούχλα; μπλα μπλα μπλα). Επίσης τα επαγγέλματα συλλέγονται για στατιστικούς λόγους (αν και ποτέ μου δεν έχω δει να αξιοποιούνται τα δεδομένα που συλλέγονται για στρατηγικό προγραμματισμό τεσπα).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορέας, ιδιωτικός ή δημόσιος μπορεί να συλλέγει προσωπικά δεδομένα (όχι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα) και να τα επεξεργάζεται, αρκεί να έχει άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Στην αίτηση για την άδεια, πρέπει να αναφέρει ποια στοιχεία θα επιλέξει και για ποιο λόγο, τι θα τα κάνει δηλαδή. Θεωρώ και το επανέλαβα παραπάνω, ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει φροντίσει να πάρει αυτή την άδεια. Αν κάποιος έχει αμφιβολία μπορεί να το ψάξει μέσω της Αρχής. Θα του απαντήσουν.....

Φυσικά ο διευθυντής του σχολείου δεν μπορεί να αρνηθεί να συμπληρώσει την πλατφόρμα. Αν δεν είναι αυτό παράβαση καθήκοντος, τότε ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν ο διευθυντής του σχολείου αρνήθηκε να συμπληρώσει την πλατφόρμα, γιατί αποτελεί προσωπικό δεδομένο του είπαν κάτι για παράβαση καθήκοντος. Έτσι για να έχετε υπόψιν και την άλλη γωνιά του πράγματος.

Ο διευθυντής δεν μπορεί να αρνηθεί, αλλά ο γονιός σίγουρα μπορεί. Στην οποία περίπτωση φαντάζομαι πως ο διευθυντής μπορεί να αφήσει το ανάλογο πεδίο κενό; Αν τα στοιχεία συλλέγονται για στατιστικούς λόγους, τότε σίγουρα υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

Το επάγγελμα είναι χρήσιμο, γιατί ένας γονιός ίσως να μπορεί να φανεί χρήσιμος στο σχολείο ως εμπειρογνώμων ή ως επαγγελματίας (αχ πείτε μου κυρία μοδίστρα μου μπορείτε να οργανώσετε άλλες πέντες μαμάδες για τα κοστούμια της γιορτή; Πείτε μου καλέ κύριες ελαιοχρωματιστή μου, τι μπορώ να κάνω που μου πετάει υγρασία ο τοίχος κι είμαστε μες τη μούχλα; μπλα μπλα μπλα).

Το σχολείο, αν χρειάζεται βοήθεια, μπορεί κάλλιστα να στείλει μια επιστολή στους γονείς με όλα τα θέματα στα οποία χρειάζεται τη συνδρομή τους. Ή να επικοινωνήσει με το σύλλογο γονέων. Άλλωστε αν ο σκοπός είναι να ραφτούν κουστούμια για μια γιορτή, ίσως μπορεί να βοήθησει και μια μαμά που δεν είναι μοδίστρα στο επάγγελμα ή ίσως η μαμά που είναι μοδίστρα να μην θέλει να βοηθήσει και να έρθει σε δύσκολη θέση αν της το ζητήσουν στα ίσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εδω δηλωνουμε και εθνικοτητα αλλα και ιατρικο ιστορικο και των παιδιων αλλα και δικο μας. Επαγγελμα ομως νομιζω πως οχι. Βεβαια εχουν ρωτησει τα παιδια τι δουλεια κανουν η μαμα και ο μπαμπας. (αμφιβαλω αν οι δικοι μου ειναι σε θεση να το εξηγησουν). Παντως επειδη εχω κατι θεματακια πραγματικα θα ηθελα να ξερω αν συσχετιζει το σχολειο την προοδο των παιδιων με το επαγγελμα/ σπουδες των γονεων...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω σοβαρές αμφιβολιες για το αν το υπουργείο έχει πάρει άδεια και πραγματικά τηρεί τις προυποθέσεις τοης νομοθεσίας (Ν2472/1997). Ο δ/ντης μπορει να έχει υποχρέωση να συμπληρώσει την πλατφόρμα αλλά επίση υποχρέωση να δώσει πληροφορίες για τον λόγο που συλλέγονται τα δεδομένα, τι επεξεργασία θα γίνει και γιατί, και διάφορες άλλες πληροφορίες για την τήρηση του αρχείου. Αν το υπουργείο είχε άδεια θα φρόντιζε να βγάλει και ένα ενημερωτικό έντυπο προς στους γονεις που να εξηγά το τι και πως. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση μπορεί κάποιος να αρνηθεί την επεξεργασία των δεδομένων του. Σιγουρα δεν υπάρχει κάτι που να τον υποχρεώνει να βοηθήσει στην συλλογή τους. Το ότι μαζεύονται για στατιστικές δεν σημαίνει ότι υποχρεούμαστε να συμμετεχουμε στις στατιστικές. Εγώ δεν θα το συμπλήρωνα. Αν επέμενε το σχολείο εγγράφως θα απαντούσα εγγράφως και θα ζητούσα πολλές πληροφορίες πρώτα, αν έχουν άδεια, τον λόγο που μαζεύουν το συγκεκριμένο δεδομένο, τι επεξεργασία γίνεται και από ποιον... και ότι άλλο προβλέπει ο νόμος ότι οφείλουν να σε πληροφορήσουν. Και αν μου απαντούσαν θα αποφάσιζα αν δέχομαι ή αν θα υποβάλω άντίρηση. Δεν είναι πρώτη φορά πάντως που Δημόσιος φορέας θεωρεί ότι είναι υπεράνω νόμου...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγκυκλιος του υπουργειου που λεει οτι κανεις δεν μπορει να χρησιμοποιει αυτα τα δεδομενα και ειναι αυστηρα προς χρηση της σχολικης μοναδας. Υπάρχει γνωμοδοτηση της αρχης προστασιας προσωπικων δεδομενων και εχει ενσωματωθει στην εγκυκλιο

http://www.esos.gr/arthra/36557/myschool-aystira-kai-mono-i-sholiki-monada-ehei-prosvasi-se-prosopika-dedomena-mathiton

 

http://www.alfavita.gr/arthron/

Link to comment
Share on other sites

kel στο πιο πάνω link λέει ότι η Αρχή έκραξε το υπουργείο γιατί δεν έκανε τίποτα από αυτά που έπρεπε και μετά το υπουργείο έβγαλε μια απόφαση που λέει ότι τα κάνει....Ενδιαφέρονέχει να διαβάσει κανεις την απόφαση της αρχής. Ειδικά εκεί που ζητά να μην συλλέγονται επιπλέον στοιχεία που δεν προβλέπονται από νομοθεσία. Το επάγγελμα του πατέρα (ναι μόνο του πατέρα) αναφέρεται ως στοιχείο εισόδου και όχι μητρώου ( η πλατφόρμα είνα μητρώο) και αυτό μόνο γιατί το 79 που βγήκε το ΠΔ ήταν στοιχείο ταυτότητας.Στην απόφαση λέει επίσης ποια έγγραφα μπορουν να χρησιμοποιηθούν για συλλογή στοιχείων και δεν περιλαμβάνουν ερωτηματολόγια προς τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Και εγω γι'αυτο το παρεθεσα... επειδη η αρχη ειχε ηδη γνωμοδοτησει οτι η κατασταση ηταν προβληματικη και το υπουργειο εβγαλε εγκυκλιο για να τα μαζεψει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...