Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ίδια Τάξη/Δασκάλα - Να προχωρήσω σε αλλαγή τάξης???


Recommended Posts

Καλημέρα!!! είμαι καινούργια εδώ στο forum και 8α ήθελα πολύ την βοήθειά σας, ειδικά από την Μαρία Στυλιανάκη.

 

Μένω μόνη μου είμαι άγαμη και η κόρη μου (μοναχοπαίδι) είναι τώρα 3 χρόνων και 4 μηνών ( γεννήθηκε 13-06-2006). Έχει κοντά και την γιαγιά της και τον παππού της (σχεδόν καθημερινά τους βλέπει..ιδίως τον παππού). Πάει τώρα στον ίδιο ιδιωτικό παιδικό σταθμό για 2η χρονιά.

 

Την βάλανε στην ίδια τάξη λόγω ηλικίας με την ίδια δασκάλα. Κάποιοι συμμαθητές τις προχώρησαν τάξη.

Είναι όμως το μεγαλύτερο παιδάκι σε ηλικία τις τάξης της. Η λογοθερεύτρια του σταθμού είπε ότι έχει πάρα πολύ καλή αντίληψη και γενικά είναι ένα πολύ έξυπνο παιδί. :-P

 

Τα έκανε όλα νωρίς...μίλησε πολύ νωρίς, περπάτησε πολύ νωρίς, βγάλαμε την πάνα όταν ήταν 2 ετών ακόμα και ο σωματότυπός της είναι για 4-5 χρονών. Δεν την κάνεις για την ηλικία της. Επίσης είναι ένα πολύ κοινωνικό παιδί.... κάνει πολύ εύκολα φιλίες. Και πολύ δραστήρια σε σημείο να είναι υπερκινητική.... δεν κάθεται σε καρέκλα.....όμως θεωρώ ότι δεν έχει πρόβλημα υπερκινητικότητας απλά είναι ζωηρούλα..... γενικά βαριεται πολύ εύκολα....θέλει να την τροφοδοτούμε με πληροφορίες και καινούργια πράγματα...... ( από μωρό...)

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι είδα κάποια πράγματα στην κόρη μου σε σχέση με τον σταθμό αυτόν τον καιρό που με προβλημάτισαν..... όπως:

 

1) ότι άρχισε να μπεμπεκίζει :cry:( δηλαδή ενώ μιλούσε πεντακάθαρα άρχισε να μου μιλάει σαν να ήταν μωρό...... έλεγε νινινι ενώ ενοούσε ότι 8έλει νερό....και άλλα τέτοια.... στην αρχή είπα μαλλον το λέει για αστείο... όμως για αρκετές μέρες ιδίωσ όταν είναι κοθρασμένη και έχει υπερένταση μου μιλάει έτσι..... και όταν 8έλει να μου τραβήξει την προσοχή....)

 

2) επίσης όταν νευριάζει και κλαίει ενώ μου ότι θέλει να κάνει τσίσα της δεν με αφήνει να την πάω στην τουαλέτα και τα κάνει επάνω της :|.......

( κάτι που στο παρελθόν δεν έκανε ..... ημερήσια ενούρηση έχουμε πάνω από χρόνο!!! )

 

3) έχει αρχίσει να τρώει τα νύχια της!!!!! :?και δεν ξέρω πως να της το κόψω...... αυτό το άρχισε πριν ένα μήνα περίπου

 

4) και γενικά έχει πολλά νεύρα - γκρίνια :?αυτό το διάστημα (τον τελευταίο μήνα) όταν την παίρνω από το σχολέιο.

 

Έκανα κουβέντα με την διευθύντρια του σχολείου και τις είπα να την αλλάξει τάξη... να την προχωρήσει στα προνήπια, μαζί με τους άλλους συμμαθητές της. Η δασκάλα των προνήπιων είναι έγκυος και θα φύγει αυτόν τον μήνα με την άδειά της για να γεννήσει. Έχει φέρει καινούργια δασκάλα λοιπόν, και με την ευκαιρία αυτή είπα λοιπόν στην διευθύντρια να την άλλάξη τάξη.

Στην αρχή μου είπε ότι ήταν θέμα θέσεων όμως επειδή μάλλον θα πάρει 2 παιδάκια στην ηλικία των 2 ετών... αυτά θα πάνε στο τμήμα της κόρης μου και έτσι μπορεί η κόρη μου να προχωρήσει τάξη (χαρισματικά όμως και επειδή έχει ανεπτυγμένη αντίληψη γιατί ηλικιακά δεν είναι για αυτό το τμήμα). Ακόμα δεν την έχει βάλει είπε στα μέσα του μήνα....

 

Και λέω τώρα έπραξα σωστά που είπα να αλλάξει τάξη?? ( εγώ πάντως προτιμώ να είναι η μικρότερη της τάξης και να μιμείται μεγαλύτερα παιδάκια - παρά να είναι η μεγαλύτερη στην τάξη της και να μιμείται μικρότερα παιδάκια - γιατί αυτά που κάνει τελευταία η κόρη μου πιστέυω είναι καθαρά μιμητισμός.... ότι βλέπει στην τάξη της κάνει..... έχει συμμαθητές με πάνα...

παιδάκια που δεν μιλάνε κα8όλου καθαρά )

 

Είμαι παράλογη??? :confused:

μήπως να μείνει στην ίδια τάξη με την δασκάλα που ξέρει και εμπιστεύεται??

μήπως και αυτή η αλλάγη δεν είναι καλή .... με καινούργια δασκάλα και καινούργια τάξη????? ( βέβαια μην φανταστείτε.. η καινούργια τάξη δίπλα είναι.... ;))

 

Σας παρακάλω πείτε μου την γνώμη σας....... θα με βοηθήσει πολύ...... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τη φετινή σχολική χρονιά νηπιαγωγείο πηγαίνουν τα παιδιά που εάινι γεννημένα από 1/1/2004 έως και 31/12/2004,

προνήπιο τα παιδιά που εάινι γεννημένα 1/1/2005 έως και 31/12/2005 και ούτω κάθ' εξής.

Η δική σου λοιπόν, που είναι γεννημένη το 2006, στην ταξη πρέπει (σύμφωνα με το Υπ. Παιδείας) να είναι με παιδιά γεννημένα από 1/1/2006 έως και 31/12/2006, γιατί έτσι θα συνεχίσει πλεον σε ολη τη σχολική της ζωή.

Περυσι ισως την είχε βάλει στο τμήμα με παιδιά γεννημενα το 2005, ίσως γιατί δεν είχε τμήμα με παιδιά του 2006!!!!?????

Δεν μπορει να μπει στο τμήμα των προνηπίων. Εκεί είναι παιδιά γεννημένα το 2005.

Και πες... τη βάζει με τα προνήπια, του χρονου; Θα πάει νηπιαγωγείο; και αν πάει σε δημόσιο σχολειο...δεν θα την παρουν.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου......:)

στην τάξη την επόμενη είναι παιδάκια προ-προνηπίου.... από 3.5 χρονών και πάνω. Η κόρη μου 8α γίνει 3.5 τον Δεκέμβρη. και λέω για ένα μήνα είναι κρίμα να μην πάει...... απλά δεν θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο.

Τελικά μου είπαν ότι αυτές τις μέρες 8α την βάλουν σε αυτή την τάξη (των 3.5 και άνω...) και του χρόνου προνήπιο με άλλη δασκάλα.

Άπλα σκέφτομαι αν τελικά έκανα καλά......

δηλαδή πήγα να κάνω καλό και μου βγει σε κακό.... από την άποψη μην της πέσουν αρκετές αλλαγές. Αλλαγή τάξης και δασκάλας και μετά από ένα μήνα πάλι αλλαγή δασκάλας γιατί η πρώτη 8α πάει να γεννήσει.... το καλό βέβαια είναι ότι η καινούργια είναι μαζί με την κοπέλα που θα γεννήσει στην ίδια τάξη τώρα και έτσι θα την έχει συνηθίσει.........τί να πω????? μάλλον θα δείξει!!!!.....:|

Πάντως από την άλλη είμαι κάπως ανακουφισμένη γιατί δεν θα έχει μικρά στην τάξη της για να τα μιμείται......:-)

Link to comment
Share on other sites

thumbelina... μπερδευτηκα λίγο με το 3,5... νομίζω οτι πρεπει να επιμείνεις να ειναι το παιδί στην τάξη που είναι γεννημένα την ίδια χρονιά. καλώς ή κακώς ετσι θα παει νηπιαγωγείο και στη συνέχεια δημοτικό.

ετσι κι αλλιώς στην α' δημοτικού στην ίδια τάξη θα εχει παιδιά γεννημένα ιανουάριο και παιδιά γεννημένα δεκέμβριο της ιδιας χρονιάς (2006). στην ιδια ακριβώς τάξη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ναι.... εχεις δικιο....... :D προνήπιο 8α παει κανονικα του χρονου.......

εχει μια ταξη που ξεκινανε απο 3.5 ετων και πανω.......... και την εβαλε εκει τελικα..... ( δηλαδη δεν έχει πιο μικρα παιδάκια) είναι προ - προνήπιο φέτος...

και θα πάει κανονικα του χρονου προνήπιο.......

 

σε ευχαριστώ πολύ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις απαντήσεις :-P

 

Ήδη από χθες την έβαλε μαζί με τα άλλα παιδάκια και το έχει πάρει πολύ καλά η κόρη μου μέχρι στιγμής.......για να δούμε.......:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...