Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......?


Recommended Posts

Κορίτσια μου γειας σας. Θέλω για άλλη μια φορα την πολύτιμη βοήθειά σας. Σε λίγε μερες το αγοράκι μου γίνεται 3μηνών. Εδώ και 3εβδομάδες έχει σταματήσει να ξυπνάει το βράδυ ξυπνάει 6 ή 7 το πρωί για να φάει. Επίσης πλεον σταμάτησε το 2ωρο η ανα ώρα που ήθελε να φάει και τώρα κάνει 3ωρο και ακόμα και 4ωρο. Είναι λογικό? Να τον ξυπνάω το βράδυ για να φάει? Να τηρήσω το 3ωρο σε αυτή την ηλικία ή ειμαι μια υπερβολική μαμα που νοιώθει ανασφάλεια με το βάρος του μωρού της. Τώρα δεν έχει πάρει κιλό γεμάτο όπως έπερνε τους 2προηγούμενους μήνες έχει πάρει γύρω στα 700γραμμάρια .... Ακόμα και οταν είναι ξύπνιος δεν κλαίει για φαί μπορεί να περάσει και τις 3ωρες και να φάει μετά από 4! Είναι επικύνδινο αυτό για αφυδάτωση? Τι να κάνω? Την Δευτέρα θα παω και στον παιδίατρο να ρωτήσω και να κάνουμε και το δεύτερο εμβόλιο αλλά θα ήθελα πολύ και την δική σας γνώμη και τι σας έχουν πει οι δικοί σας παιδίατροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Σωτηρία! Η μπεμπούλα μου έχει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα το μωράκι σου. Είναι τώρα 3 μηνών αλλά έχουμε μπει σε αυτούς τους ρυθμούς εδώ και τουλάχιστον 1 μήνα. Ρώτησα την παιδίατρό μου και μου έχει πει ότι αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να την ξυπνάω για να φάει. Επίσης και το δικό μου μωράκι έχει σταματήσει να παίρνει ολόκληρο κιλό. Τον τελευταίο μήνα πήρε πέριπου 800 γραμμάρια. Από εδώ και πέρα θα παίρνουν, από όσο ξέρω, γύρω στα 400-600 γραμμάρια το μήνα. Η γνώμη μου είναι, εφόσον το βάρος του παιδιού και η ανάπτυξη του είναι φυσιολογική, να μην το ξυπνάς. Εκείνο ξέρει πότε πρέπει να φάει. Ας μας πουν όμως και οι πιο έμπειρες μανούλες!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου μάλλον εισαι Κ@λόφαρδη! Εφόσον το παιδί αναπτύσσεται σωστά με βάση τις καμπύλες αναπτυξης (για τα θηλάζοντα βρέφη προσοχή!) τότε δεν εχεις κανενα λόγο να ανησυχείς. Εμένα αντιθέτως αρχισε να ξυπνάει μετά τον 3ο μήνα ενω πριν κοιμόταν όλο το βράδυ. Το στήθος σου θα προσαρμοστεί ανάλογα στις ανάγκες του παιδιού. Πάντως να ξέρεις οτι αλλαζουν καθε τόσο τα τροπάρια πχ ξαφνικά μπορει για 1-2 μέρες να ξυπνάει ανα μια ώρα! Κι εμενα δεν έκλαψε ποτέ για φαγητό και τον τάιζα μονη μου μολις περνούσε η ώρα. Απλά προσεξε να μην σε πανικοβάλλει ο παιδιατρος γιατι το εχουν χούι!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι Σωτηρια, μην το λες ουτε του παπα!!!!!!!! Ο δικος μου ειναι τρειων μηνων και 15 ημερων περιπου και δεν εχει κοιμηθει ποτε πανω απο δυομιση ωρες!!!!!!!!!!!!!!

Φτυστο το παιδι να μην το ματιασεις!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) :) :) Καλά κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ με ανεβάσατε πάρα πολύ γιατί είχα αγχωθεί..... α και κατι άλλο κορίτσια . Κορόιδευα τις μανάδες που δίνουν με το ζόρι φαί στο παιδί τους και εγώ έλεγα δεν θα γινόμουν ποτέ έτσι...... συγκεκριμένα το χειμώνα ενώ είμουν έγκυος μια ξαδέλφη του άντρα μου είχε γεννήσει και το μωράκι της ήταν 4 μηνών . Ήταν ζουμπουρλούδικο με τα μπουτάκια του και τα μάγουλά του και του έδινε γάλα χωρίς εκέινο να το ζητήσει. Γυρίζω και λέω στον άντρα μου α πα πα κοίτα πως έκανε το παιδί. Του το δίνει με το ζόρι εγώ δεν θα γίνω ποτέ έτσι...............

ΕΓΙΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ! Τα λούστηκα μου αρέσει να πιάνω τα μαγουλάκια του και αγνώνομαι όταν δεν κλαίει για φαί. Σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ για την άμεση απάντηση σας με βοηθήσατε πολύ. Προτιμώ καμιά φορά να παίρνω την γνώμη άλλων μαμάδων παρά πάντα την ΄΄επιστημονική άποψη του γιατρού! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και ότι θέλετε άλλο ας το συζητήσουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το μωρό βρέχει τουλάχιστον 5-6 πάνες στο 24ωρο, δεν ανησυχείς για αφυδάτωση.

 

Χοντρικά, αυτά που περιγράφεις φαίνεται φυσιολογικά, απλά να επισημάνω ότι γενικά, δεν είναι ανάγκη το μωρό να κλάψει, για να προσφέρουμε το στήθος. Τα μωρά, από μια ηλικία και μετά, αρχίζουν να προσέχουν πολύ το περιβάλλον και ξεχνιούνται, οπότε μπορεί να χάνουν γεύματα, κι έτσι, πρέπει να έχουμε το νου μας να προσφέρουμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να μην τον ξυπνάω. Το μωρό πήρε 700γραμμ αυτόν τον μήνα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος του αλλά.............. εντάξει θα μπορούσε να ήταν και παραπάνω. Τον ρώτησα μήπως να του έδινα και συμπλήρωμα και μου λέει εφόσον δείχνει ότι χορταίνει άστον και βλέπουμε και τον άλλο μήνα....... Τι να κάνω εν το μεταξύ πιπιλίζει και αυτον τον αντίχειρα και με αγχώνει τόσο πολύ γιατί νομίζω ότι πεινάει και δεν του φτάνει πάντα το γάλα.. και το λέω αυτό γιατί όταν βγάζω γάλα απο το θήλαστρο μετά το στήθος μου πέφτει δεν έχει πολύ και το μωρό μετά πεινάει και δεν αισθάνομαι ότι τρωει αρκετα.. έχω την αίσθηση ότι τρώει ισα ισα .. τι πρόβλημα και αυτό.. κάνω άντληση όταν γυρίζω απο την δουλειά όταν δηλαδή το στήθος μου είναι φουσκωμένο και μετά κάνω άντληση μετά τις 6 το πρωι αφου έχει φαει ο μικρός. Το πρόβλημα μου είναι το απόγευμα γιατί το στήθος μου το νοιωθω δεν έχει αρκετο γάλα μετα το θηλαστρο. Απο το άγχος μου μπορεί και να τον κάνω να τρώει και ανα 2ωρο και το κακο/καλο δείχνει καμια φορα να ανταποκρίνεται...... άρα??????? πειναει ε?

Link to comment
Share on other sites

Sotiria να σου ζησει !! Ολα μια χαρα μου φαινονται , αδικα ανησυχεις , οσο περναει ο καιρος , το στηθος σου θα ειναι ολο και πιο μαλακο . Εγω στους 7 μηνες αδιαθετησα για πρωτη φορα και ενω ηξερα οτι υπαρχει μια παροδικη μειωση και αργουσε να μου κατεβει το γαλα , παρολο που το ειχα διαβασει , οταν μου ετυχε νομιζα πως μου κοπηκε το γαλα , αλλα αυτοπαρηγοριομουν κι ελεγα πως αποκλειεται να εξαφανιστηκε το γαλα . Στα γραφω αυτα γιατι νιωθω οτι εισαι αγχωδης και πως θα λες τα ιδια με εμενα , οταν θα πρωτοαδιαθετησεις , εκτος και αν εχεις ηδη . 700 γραμμαρια σε ενα μηνα ειναι τελειο βαρος , να κανεις γενικα και αυτο που σου ειπε η αμαρετο και μην τρελενεσαι με το βαρος . Ο δικος μου ειχε στρωσει απο 3 μηνων μεχρι 7 μηνων και δεν ξυπνουσε και τωρα ξυπναει καθε 3 ωρες και θηλαζει τη νυχτα . Αυτα ξερουν τι κανουν , εχει φροντισει η φυση γι'αυτο . Απολαυσε το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι , οποτε θηλαζουν δεν σημαινει απολυτα οτι πεινανε , μπορει να θελουν παρηγορια ή επαφη με τη μαμα .:):):)

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ, XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!

Να σας ζήσει το παιδάκι σας. Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος ότι το στομάχι του παιδιού σ΄αυτή την ηλικία δε πρέπει να μένει χωρίς φαγητό πάνω από 6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πάρα πολυ! :) Να είδες εσένα ο γιατρός σου σου λέει άλλα......... τι να κάνω? Εχω μπερδευτεί. Γιατί όλοι οι γιατροί να μην συμφωνουν μεταξύ τους και μας ταλαιπωρούν και εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Eλα ντε! Κι εγώ λυπόμουν να τα ξυπνάω το βράδυ. Αυτό που έκανα ήταν να θηλάζω κατά τις 12 το βράδυ και το επόμενο το πρωϊ, αλλά ξυπνούσαν μόνα τους κατά τις 6-7 το πρωϊ. Πάντως με τους παιδίατρους είχα και εγώ "θέμα". Αυτή τη στιγμή έχω 4 που παίρνω γνώμες + γραμμή τηλεφωνικής βοήθειας από ΜΗΤΕΡΑ και ΙΑΤΡΙΚΟ. Σε κανέναν όμως δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια ώρα δίνω το τελευταίο του γεύμα. Κατά τις 11:30 και μου ξυπνάει 6 σήμερα μόνο μου ξύπνησε στις 5. Αλλά το θέμα μου εμένα είναι και την ημέρα.. δηλαδή μου λέει η μητέρα μου ότι μπορεί να φάει και μετά απο τρισίμισι εως και 4ώρες. Βέβαια απο την μια αυτό με βολεύει γιατί δεν αναγκάζομαι να δίνει η μητέρα μου συμπλήρωμα μιας και και τον προλαβαίνω όταν σχολάω για να τον ταισω αλλα απο την άλλη καλοκαιριάτικα αυτό το παιδί δεν διψάει, δεν πεινάει να φάει? Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι δείχνει λεει να χορταίνει αλλα θα το κοιτάξουμε λέι και τον άλλο μήνα με βάση το βάρος του...... και μου αφήνει ερωτηματικά.. Α κάτι άλλο νερό απο πότε δίνουμε ξέχασα να τον ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και η μπεμπα μου 3 μηνων ειναι. Αλλα βραδια θα φαει τελευταιο γευμα στις 8 και θα ξυπνησει στις 6 , αλλα βραδια στις 10 και θα ξυπνησει στις 8. Μην το ξυπνας το παιδι, δεν ειναι χαζο, οταν πεινασει θα ξυπνησει. Για νερο εμενα μου ειπε η παιδιατρος να της δινω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΜΕ, ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥΕ ΘΕΛΕΙ. Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...(ΧΑ, ΧΑ , ΧΑ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΝΗΣΤΙΚΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ (Π.Χ. 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ , 7 ΤΟ ΠΡΩΙ) ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ, ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΕΙΝΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕ ΘΑ ΤΟ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

ΕΧΕ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ 3Ο ΜΗΝΑ "ΚΟΒΟΥΝ" ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ.

ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ, ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΟΝΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΕΝ ΠΙΕΙ ΗΠΙΕ. ΑΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ, ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΛΑ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ, ΔΕΝ ΗΠΙΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΜΛ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΨΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Της δίνεις ε? Πόσο της δίνεις και κάθε πότε?

 

 

 

 

Η αληθεια ειναι πως δεν το θελει καθολου το νερο. Ολο κ ολο να εχει πιει 40 γρμ ειναι ζητημα. Αλλα δεν πειραζει κι αν δεν πιει. Μην ανυσηχεις τοσο πολυ( μιλαω κ εγω!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αφού τον θηλάζεις, δε χρειάζεται να του δινεις τίποτε άλλο, το γάλα σου είναι αρκετό για να ξεδιψάσει. Ο δικός μου κοιμάται το βράδυ πολλές ώρες, από τις 12 μέχρι τις 7-8 το πρωί. Ο δικός μοας γιατρός λέει να μην τον ξυπνάω, αν πεινάει ή διψάει θα ξυπνήσει από μονος του. Και πράγματι, κάποιες μέρες που έκανε ζέστη (ήμασταν στα πεθερικά μου, που δεν έχουν A/C) ξύπναγε τουλάχιστον δυο φορές το βράδυ. Στην αρχή νόμιζα ότι απλά ήταν ανησυχος, επειδή άλλαξε περιβάλλον και του έδωσα πιπίλα (δεν την πολυθέλει, κάποιες φορές στον ύπνο του μόνο μπορεί να την παρει) και κατάλαβα σα να κολλαγε η πιπίλα στο στοματάκι του, μάλλον δίψαγε ο καυμενούλης απ' τη ζέστη (συμφώνησε και ο γιατρός μας ότι κάτι τέτοιο μάλλον συνέβαινε).

Την ημέρα πάντως κι εγώ τον ταϊζω πριν το ζητήσει, δλδ δεν αφήνω να περάσουν πάνω από 3 ώρες. Αν δεν πολυπεινάει, αφήνει το στήθος και αρχίζει τα χαμόγελα, έτσι όπως ειναι μέσα στα γάλατα κι εγώ τρελλαίνομαι! :)

Αχ, να είναι καλά τα παιδάκια μας και να αγχωνόμαστε μόνο με αυτά τα ψιλοπράγματα... αυτός ειναι τώρα ο μικρόκοσμός μας!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΖΟΥΖΟΥΝΕΛ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Που είσαι εσυ? Δεν σε βλέπω τώρα πια συχνά εδώ μέσα και σε σκεφτόμουν..... τι κάνετε τι κάνει ο μπεμπάκος σου?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία,Χρόνια σου Πολλά και καλά!!!!Να σου ζήσει και το μωράκι σου!Και γω είμαι της γνώμης να μην το ξυπνάς το παιδάκι,ξέρει αυτό πότε είναι η ώρα του!

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΖΟΥΖΟΥΝΕΛ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Που είσαι εσυ? Δεν σε βλέπω τώρα πια συχνά εδώ μέσα και σε σκεφτόμουν..... τι κάνετε τι κάνει ο μπεμπάκος σου?

 

Μια χαρά είμαστε! Μεγαλώνουμε και θέλουμε τη μαμά μας κατά αποκλειστικότητα! Πού χρόνος για το φόρουμ... όποτε μπορώ, μια κλεφτή ματιά ρίχνω! Ελπίζω μεγαλώνοντας να βρούμε λίγο χρόνο, ούτε να βγάλω τους φακούς μου το βράδυ δεν προλαβαίνω! :)

Να μου φιλήσεις το μπεμπάκι σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...