Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε καταλαβαίνουμε ότι έχουμε εδραιώσει τη γαλουχία?


Recommended Posts

Την Τρίτη που μας έρχεται κλείνουμε 40 μέρες. Έχω διαβάσει εδώ ότι περίπου τότε εδραιώνεται η γαλουχία. Πως όμως το καταλαβαίνουμε? Και τι "ελευθερίες" έχουμε μετά? Μπορόυμε πιπίλα άνετα? Θήλαστρο μπορούμε ξεκινάμε για "τράπεζα"? Γιατί εμείς ακόμα είμαστε πολύ ώρα στο στήθος...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Rosalita,

 

Και για μένα το θέμα έχει παραμείνει ολίγον ασαφές, πάντως μια παλαιότερη συζήτηση έχει γίνει εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6230

 

Αν θέλουν οι έμπειρες να προσθέσουν και κάτι παραπάνω, περιμένουμε :)

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πραγματικά δεν είχε κάτι σαφές εκεί. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος δείκτης? Ξερω γω...κοιμάται πιο καλά, τρώει πιο λίγη ώρα,πιο σταθερές ώρες μήπως?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πραγματικά δεν είχε κάτι σαφές εκεί. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος δείκτης? Ξερω γω...κοιμάται πιο καλά, τρώει πιο λίγη ώρα,πιο σταθερές ώρες μήπως?

 

Θα σας πω σε εμένα τι αλλαγές έγιναν αλλά φαντάζομαι δεν είναι ο κανόνας και μπορεί να διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα...

 

:arrow: Στον ύπνο (το νυχτερινό) πράγματι ξυπνούσε λιγότερο

:arrow: Η διάρκεια του κάθε θηλασμού ήταν πράγματι μικρότερη (παρόλα αυτά και επειδή είχε κάνει το στήθος πιπίλα δεν μου προσέφερε κάτι η μείωση αυτή)

:arrow: Η συχνότητα των θηλασμών παρέμενε μεγάλη :?

 

Νομίζω όμως ότι η δική μου περίπτωση πραγματικά δεν αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία.... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή για πόσο καιρό είχε το στήθος σου για πιπίλα, και για πόσο καιρό έτρωγε συχνά και πόσο συχνά...πολλές ερωτήσεις... :oops::D

 

Το στήθος πιπίλα το είχε για κανά 6μηνο... με αυτό έτρωγε, με αυτό νανουριζόταν, με αυτό παρηγοριόταν, έπαιζε κτλ κτλ...

 

Τα γεύματα, με την έννοια των συνεχιζόμενων θηλαστικών κινήσεων, ήταν κάθε 1 ώρα περίπου... αλλά όπως είπα και πριν αυτό δε μου έκανε διαφορά (λόγω "πιπίλας") γιατί συνολικά αισθανόμουν σα να ήταν συνεχώς στο στήθος μου...

 

Όμως σκέψου το δικό μου σενάριο δεν είναι και από τα καλύτερα... εδώ μέσα υπάρχουν αρκετά πολύ καλύτερα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα εδραίωση θηλασμού ήταν ότι άρχισαν να υπάρχουν patterns, τα οποία και μπορούσα να διακρίνω και να παραξενευτώ (αδίκως) αν πάνε να αλλάξουν. δηλ:

Οι νυχτερινοί θηλασμοί έγιναν 3 ή 4 (δεν θυμάμαι καλα), το πρωί θήλαζε ανα 2μισι με 3 ώρες συνήθως και το απόγευμα ανα 2 ώρες εκτος της ώρας από 8 έως 9 (περίπου λέμε τώρα) που θήλαζε πολυ πολύ συχνα (μπορεί και ανα τέταρτο!!!!! :shock: )

 

Η Μάγια δεν έκανε ποτέ πολύ ώρα να θηλάσει (10 με 5 λεπτά).

 

Εδραίωση (το παραπάνω που περιγράφω λοιπόν) το είδα στους 2 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Εδραίωση για εμένα (περίπου στις 50 μέρες) σήμαινε λίγο καλύτερο ωράριο με την έννοια ότι οι θηλασμοί από 1- 1,5 ώρα γεύμα κρατούσαν 20-30 λεπτά. Οπότε αραίωσαν και τα γεύματα. Επίσης πήρε πιπίλα εκείνη την εποχή (οι θείες μου τα κατάφεραν :roll: ) και άρχισα να νιώθω πραγματικές θηλαστικές κινήσεις...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...