Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥ


elias-christina

Recommended Posts

ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΞΑΝΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ. Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ. ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΝΙΩΣΑΤΕ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ καλη ερωτηση!

Οσο περνα ο καιρος με αγχωνει το θεμα αυτο,φοβαμαι μην εχω πονους τοκετου και εγω "αρμενιζω" αμεριμνη :lol::lol::lol: ή και το αντιθετο,δλδ μηπως εχω κανα ασχετο πονακι και τρεχω καθε τρεις και λιγο στην γιατρο ή στην κλινικη :shock::shock::lol::lol:

Ας μας απαντησουν οι εμπειρες μανουλες :)

Αντε λιγος καιρος εμεινε μεχρι να παρετε το μπεμπακι σας αγκαλια!!!!Με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΩ Κ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΕΜΠΕΔΩΣΗ! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες. Ρώτησα λοιπόν τη μαία μου πως θα καταλάβω ότι γεννάω? Εγώ μπορεί να νομίζω ότι και το παραμικρό πονάκι είναι πόνος τοκετού. Μου έκανε λοιπόν μια μέρα μια ξενάγηση στο μαιευτήριο(για να μου δείξει και τους χώρους, δωμάτια ωδινών κλπ), κι εκεί μου εξήγησε κάποια πράγματα για αναπνοές και τα συμπτώματα του τοκετού. Λοιπόν ήμουνα τυχερή και πήγαν όλα με τη σειρά που μου τα είπε. Αρχικά ξύπνησα στις 4 το πρωί θέλοντας να πάω τουαλέτα(έχω φοβερή συχνουρία και στις 2 εγκυμοσύνες μου). Τότε είδα λίγη ροζ βλέννη,αποβάλεται βλέννης από τον τράχηλο και αυτό σημαίνει ότι ο τοκετός θα πραγματοποιηθεί μέσα στις επόμενες 3-4 μέρες. Βέβαια για μένα δε χρειάστηκε τόσο γιατί μέσα στην επόμενη ώρα έσπασαν τα νερά. Αφού σπάσουν τα νερά πάμε μαιευτήριο. Τώρα οι πόνοι είναι σαν τους πόνους της περιόδου, κρατάνε μερικά δευτερόλεπτα (δε θυμάμαι ακρίβώς πόσα)και έχουν περιοδικότητα π.χ. αρχίζουν κάθε 20 λεπτά και γίνονται συχνότεροι. Στην τελική φάση κάθε πόνος κρατάει 40-50 δευτερόλεπτα και έρχονται με συχνότητα λεπτού.Επίσης πάμε στο μαιευτήριο κυριολεκτικά πετώντας αν δούμε αίμα(σαν αυτό της περιόδου) ή αν τα "νερά" έχουν πρασινωπό χρώμα. Επειδή όμως έχω ακούσει ότι σε αρκετές δεν σπάνε τα νερά, όταν αρχίσετε να έχετε πόνους σαν της περιόδου(και την ώρα εκείνη "πετρώνει" η κοιλιά), οι οποίοι επαναλαμβάνονται(εδώ χρονομετράμε κάθε πόσα λεπτά) επικοινωνείτε με το γιατρό ή τη μαία σας και θα σας πουν ακριβώς τι να κάνετε.Ελπίζω να βοήθησα. Πάντως μην πανικοβληθείτε...και όλα θα πάνε καλά. Άλήθεια πως μπαινει αυτό το πένθος? Δοκίμασα και απλά με πηγαίνει στη σελίδα με το μαυρό τετραγωνάκι...

.png.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΩ Κ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΕΜΠΕΔΩΣΗ! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Σε ποιά εβδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ 36η. ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΝΟΙΩΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ... ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΕΧΤΩ ΑΝΕΤΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ. :)

Link to comment
Share on other sites

νεραϊδομαμά σε ευχαριστω εκ μερους ολων των αγχωμενων εγκυων!!! :lol:

 

Οσο για το εικονιδιο του πενθους,

γραφεις >και μετα

 

Εσυ ολα αυτα θα τα γραψεις σε μια γραμμη,εγω δεν μπορω να το κανω γιατι δεν θα δεις οδηγιες απλα το εικονιδιο :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σας πω ότι εγώ εδώ και ένα μήνα αισθάνομαι διάφορα πονάκια, να σκληραίνει η κοιλιά κ.τ.λ. Μία νύχτα ξυπνούσα ανά ώρα από αρκετά έντονους πόνους. Όσο όμως δεν ήταν περιοδικοί πόνοι (το 20λεπτο που ειπώθηκε) έλεγα μέσα μου " άσε , δεν είναι τίποτα, άσε , μην ξυπνήσω τον άντρα μου δίχως ουσιαστικό λόγο" . Και καλά έκανα, γιατί κάποια στιγμή με έπαιρνε πάλι ο ύπνος και το πρωί δεν ένιωθα το παραμικρό! Είναι απλώς ασκήσεις που κάνει η μήτρα, έτσι μου εξήγησε ο γιατρός. Άρα για να συνοψίσουμε 3 είναι τα σημάδια έναρξης τοκετού:

1. Περιοδικοί πόνοι που γίνονται όλο πιο συχνοί και όλο πιο δυνατοί (και δεν είναι συνεχόμενοι)

2. αίμα ή κοιλίδες αίματος-βλένας που σημαίνει πως το "βλενώδες πώμα" που φράζει τον τράχηλο αρχίζει και διαλύεται και

3. σπάσιμο νερών (σταδιακά ή μονομιάς!)

Και πάλι βέβαια υπάρχει χρόνος να συνεννοηθείς πρώτα τηλεφωνικά με τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ψυχραιμια και μην αγχωνεστε!!

Εγώ με το που μπηκα στον 9ο ενιωθα χαμηλα κατι πονακια τυπου περιοδου και μαλιστα αρκετα δυνατα...πηρα τον γιατρο μου τηλεφωνο και μου ειπε πως απλα πλησιαζει ο καιρος και αρχιζει η προαιτημασια!! Τελικα 4 μερες πριν να γεμισω το μηνα μου μου εσπασαν τα νερα... οι πονοι ηρθαν πολυ αργοτερα στο μαιευτηριο...

Με το καλο να παρετε τα μωρακια σας αγκαλια και να μας γραψετε μετα πως καταλαβατε οτι ηταν πονοι τοκετου!!!

 

 

και νεραϊδομαμά,

μετα απο την υπογραφη σας γραφετε >και μετα παλι κολλητα (χωρις κενο) γραφετε

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τώρα το κατάφερα. Πάντως εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έχω από την αρχή πονάκια, ευτυχώς όχι τοκετού...Ελπίζω να μη βιαστεί το ζουζούνι, γιατί θα είναι και πιο μικρό λόγω ομφαλικής αρτηρίας, οπότε καλό θα είναι να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερο...

 

.png.png

mourning.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....Άρα για να συνοψίσουμε 3 είναι τα σημάδια έναρξης τοκετού:

1. Περιοδικοί πόνοι που γίνονται όλο πιο συχνοί και όλο πιο δυνατοί (και δεν είναι συνεχόμενοι)

2. αίμα ή κοιλίδες αίματος-βλένας που σημαίνει πως το "βλενώδες πώμα" που φράζει τον τράχηλο αρχίζει και διαλύεται και

3. σπάσιμο νερών (σταδιακά ή μονομιάς!)

Και πάλι βέβαια υπάρχει χρόνος να συνεννοηθείς πρώτα τηλεφωνικά με τον γιατρό.

 

Πολύ καλά τα αναφέρεις, όπως και η νεραιδομαμά τα περιγράφει πολύ καλά!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

.....Άρα για να συνοψίσουμε 3 είναι τα σημάδια έναρξης τοκετού:

1. Περιοδικοί πόνοι που γίνονται όλο πιο συχνοί και όλο πιο δυνατοί (και δεν είναι συνεχόμενοι)

2. αίμα ή κοιλίδες αίματος-βλένας που σημαίνει πως το "βλενώδες πώμα" που φράζει τον τράχηλο αρχίζει και διαλύεται και

3. σπάσιμο νερών (σταδιακά ή μονομιάς!)

Και πάλι βέβαια υπάρχει χρόνος να συνεννοηθείς πρώτα τηλεφωνικά με τον γιατρό.

 

Πολύ καλά τα αναφέρεις, όπως και η νεραιδομαμά τα περιγράφει πολύ καλά!

 

ΑΝΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ :roll:

ΣΤΙΣ 05/03 ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ -ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΠΥΘΗΜΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ ΒΛΕΠΕΙΣ- Κ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ Κ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ?

ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ :roll:

ΣΤΙΣ 05/03 ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ -ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΠΥΘΗΜΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ ΒΛΕΠΕΙΣ- Κ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ Κ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ?

ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εβδομάδων θα είσαι όταν θα μπεις με πρόκληση τοκετού…

 

Σχετικά με το ποια μέθοδο θεωρώ ως καλύτερη, είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω γιατί υπάρχουν θετικά και αρνητικά σε όλες τις μεθόδους. Όπως και να το κάνεις, είναι μια παρέμβαση στην αυθόρμητη έναρξη του τοκετού, που, πολλές φορές καταλήγει σε καισαρική λόγω επιπλοκών που μπορεί να παρουσιαστούν και λόγω της καθυστέρησης στην εξέλιξη του τοκετού που, πολλές φορές παρουσιάζεται…

Βέβαια, αυτά δεν είναι ο κανόνας, πολλές φορές σε πρόκληση τοκετού έχουμε πολύ καλή και γρήγορη εξέλιξη χωρίς καθόλου επιπλοκές (όταν λέω επιπλοκές, μην πάει αμέσως ο νους στο χειρότερο! Θα μπορούσαμε απλά να τις πούμε «αρνητικές καταστάσεις» που δεν ευνοούν την εξέλιξη ενός φυσιολογικού τοκετού και παραπέμπουν σε καισαρική )

 

Ρόλο για την καλή και γρήγορη εξέλιξη ενός τοκετού με πρόκληση, παίζει και η ηλικία κύησης, η ποιότητα (διαστολή, εξάλειψη, σύσταση) του τραχήλου και αν το μωρό είναι εμπεδωμένο.

Η πιο συνηθισμένη τακτική, πάντως, είναι η εισαγωγή ορού με οξυτοκίνη όπου σταδιακά θα εμφανιστούν οι ωδίνες.

Σχετικά με την επισκληρίδιο, δεν είμαι αρνητική ούτε την θεωρώ επικίνδυνη. Θεωρώ όμως περιττό να αποφασίσεις από τώρα αν θα κάνεις ή όχι. Η γυναίκα έχει μεγάλη δύναμη μέσα της και μπορεί να αντέξει τους πόνους της γέννας. Άσε καλύτερα να ανακαλύψεις την δική σου «δύναμη» την ώρα εκείνη!!! Που ξέρεις, μπορεί να κάνεις έναν σύντομο τοκετό ή ακόμα και να θεωρήσεις του πόνους ανεκτούς.

 

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι ο πόνος είναι ένα υποκειμενικό φαινόμενο και η αντίληψη του πόνου διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Χρήσιμο είναι όμως να συζητήσεις το θέμα της επισκληριδίου με τον γιατρό σου, ώστε αν τελικά κάνεις να ξέρεις την άποψή του και σε ποιο στάδιο την κάνει. Συνήθως γίνεται γύρω στα 2-4 εκατοστά.

 

Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο…

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αnnak να πω την αλήθεια με άνχωσες τώρα..Θα πάω κι εγώ με ραντεβού και πρόκλση για γέννα στην 38η εβδομάδα-Ένδειξη του πνευμονολόγου μου λόγο χρόνιας βροχίτιδας για να μην ζοριστούν άλλο οι πνεύμονές μου που πιέζονται από τώρα και δυσκολεύομαι στην αναπνοή.Δεν θέλω με τίποτα την καισαρική αλλά έχω διαβάσει και για την οκυτοκίνη πολλά και ανχώνομαι.Για την επισκληρίδιο μου είπε ο γυναικολόγος οτι στην περίπτωσή μου είναι καλύτερο να γίνει επισκληρίδιος από την αρχή για να μην ζωριστώ στις εξωθήσεις.Θα ήθελα τα φώτα σας :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Αnnak να πω την αλήθεια με άνχωσες τώρα..Θα πάω κι εγώ με ραντεβού και πρόκλση για γέννα στην 38η εβδομάδα-Ένδειξη του πνευμονολόγου μου λόγο χρόνιας βροχίτιδας για να μην ζοριστούν άλλο οι πνεύμονές μου που πιέζονται από τώρα και δυσκολεύομαι στην αναπνοή.Δεν θέλω με τίποτα την καισαρική αλλά έχω διαβάσει και για την οκυτοκίνη πολλά και ανχώνομαι.Για την επισκληρίδιο μου είπε ο γυναικολόγος οτι στην περίπτωσή μου είναι καλύτερο να γίνει επισκληρίδιος από την αρχή για να μην ζωριστώ στις εξωθήσεις.Θα ήθελα τα φώτα σας :!::!:

 

Μην αγχώνεσαι καλή μου, άλλωστε από μόνη σου είσαι ήδη ενημερωμένη για την οκυτοκίνη! Δεν τίθεται θέμα υγείας της μητέρας ή του παιδιού, περισσότερο τίθεται θέμα φυσιολογικού ή καισαρικής. Είναι απλά αυξημένες οι πιθανότητες για καισαρική, δεν σημαίνει ότι κάθε κοπέλα που πήγε με πρόκληση δεν μπόρεσε να γεννήσει φυσιολογικά…

 

Η 38η εβδομάδα είναι καλή για πρόκληση τοκετού, η τράχηλος και η μήτρα είναι πολύ πιο έτοιμα από ότι στις 37 εβδομάδες. Για να καταλάβω, ο πνευμονολόγος σου, σου λέει να μην ζοριστούν οι πνεύμονες περιμένοντας κι άλλο για να γεννήσεις και γι΄ αυτό προτείνει να γεννήσεις στις 38 εβδομάδες ή να μην ζοριστείς στον τοκετό?

 

Σχετικά με την επισκληρίδιο συμφωνώ με τον γυναικολόγο, δεν υπάρχει λόγος να ζοριστείς επιπλέον εάν υπάρχει βεβαρυμμένο ιστορικό.

 

Καλό θα ήταν πάντως να μην τα παίρνουμε όλα κατά γράμμα, δεν υπάρχουν κανόνες, μιλάμε απλά για πιθανότητες αυξημένες ή μειωμένες. Κάθε περίπτωση, κάθε γυναίκα, κάθε γιατρός, και κάθε τοκετός είναι μοναδικά και διαφορετικά!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Συγμνώμη δεν το διευκρύνησα..Και για να μην ζοριστούν οι πνεύμονες μου από μια πιθανόν μεγάλη διόγκωση της μήτρας και κατά την διάρκεια του τοκετού.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ψυχραιμια και μην αγχωνεστε!!

Εγώ με το που μπηκα στον 9ο ενιωθα χαμηλα κατι πονακια τυπου περιοδου και μαλιστα αρκετα δυνατα...πηρα τον γιατρο μου τηλεφωνο και μου ειπε πως απλα πλησιαζει ο καιρος και αρχιζει η προαιτημασια!! Τελικα 4 μερες πριν να γεμισω το μηνα μου μου εσπασαν τα νερα... οι πονοι ηρθαν πολυ αργοτερα στο μαιευτηριο...

Με το καλο να παρετε τα μωρακια σας αγκαλια και να μας γραψετε μετα πως καταλαβατε οτι ηταν πονοι τοκετου!!!

 

Και εγώ έτσι ακριβώς!

Έσπασαν τα νερά.

Οι πόνοι ήταν τεχνιτοί λόγω μηδενικής διαστολής.

Η μικρή είχε προσωπική προβολή και πηγαίναμε για καισαρική.

Και την ώρα που λέγαμε για ολική νάρκωση η μικρή δίνει μια τούμπα και αποφασίζει να βγει κανονικά. Όχι επισκληρίδιο, ούτε κιχ δεν πρόλαβα να κάνω.

Όλα έγιναν σε 3,5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΤΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ :roll:

ΣΤΙΣ 05/03 ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ -ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΠΥΘΗΜΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΛΕΜΕΣΟ ΒΛΕΠΕΙΣ- Κ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ Κ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ?

ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εβδομάδων θα είσαι όταν θα μπεις με πρόκληση τοκετού…

 

Σχετικά με το ποια μέθοδο θεωρώ ως καλύτερη, είναι πολύ δύσκολο να απαντήσω γιατί υπάρχουν θετικά και αρνητικά σε όλες τις μεθόδους. Όπως και να το κάνεις, είναι μια παρέμβαση στην αυθόρμητη έναρξη του τοκετού, που, πολλές φορές καταλήγει σε καισαρική λόγω επιπλοκών που μπορεί να παρουσιαστούν και λόγω της καθυστέρησης στην εξέλιξη του τοκετού που, πολλές φορές παρουσιάζεται…

Βέβαια, αυτά δεν είναι ο κανόνας, πολλές φορές σε πρόκληση τοκετού έχουμε πολύ καλή και γρήγορη εξέλιξη χωρίς καθόλου επιπλοκές (όταν λέω επιπλοκές, μην πάει αμέσως ο νους στο χειρότερο! Θα μπορούσαμε απλά να τις πούμε «αρνητικές καταστάσεις» που δεν ευνοούν την εξέλιξη ενός φυσιολογικού τοκετού και παραπέμπουν σε καισαρική )

 

Ρόλο για την καλή και γρήγορη εξέλιξη ενός τοκετού με πρόκληση, παίζει και η ηλικία κύησης, η ποιότητα (διαστολή, εξάλειψη, σύσταση) του τραχήλου και αν το μωρό είναι εμπεδωμένο.

Η πιο συνηθισμένη τακτική, πάντως, είναι η εισαγωγή ορού με οξυτοκίνη όπου σταδιακά θα εμφανιστούν οι ωδίνες.

Σχετικά με την επισκληρίδιο, δεν είμαι αρνητική ούτε την θεωρώ επικίνδυνη. Θεωρώ όμως περιττό να αποφασίσεις από τώρα αν θα κάνεις ή όχι. Η γυναίκα έχει μεγάλη δύναμη μέσα της και μπορεί να αντέξει τους πόνους της γέννας. Άσε καλύτερα να ανακαλύψεις την δική σου «δύναμη» την ώρα εκείνη!!! Που ξέρεις, μπορεί να κάνεις έναν σύντομο τοκετό ή ακόμα και να θεωρήσεις του πόνους ανεκτούς.

 

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι ο πόνος είναι ένα υποκειμενικό φαινόμενο και η αντίληψη του πόνου διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Χρήσιμο είναι όμως να συζητήσεις το θέμα της επισκληριδίου με τον γιατρό σου, ώστε αν τελικά κάνεις να ξέρεις την άποψή του και σε ποιο στάδιο την κάνει. Συνήθως γίνεται γύρω στα 2-4 εκατοστά.

 

Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο…

 

ΑΝΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜ/ΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ 18/03 ΕΝΩ Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΙΣ 06/03.

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΕΣΙΜΗ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ 2-4 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΡΩΞΩ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ), ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ?

 

ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Συγμνώμη δεν το διευκρύνησα..Και για να μην ζοριστούν οι πνεύμονες μου από μια πιθανόν μεγάλη διόγκωση της μήτρας και κατά την διάρκεια του τοκετού.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει το δεύτερο...

 

Βασικά, δεν είμαι πνευμονολόγος και δεν γνωρίζω καλά το ιστορικό σου για να σου δώσω πιο ξεκάθαρη απάντηση.

 

Εγώ στην θέση σου θα τον ρωτούσα, τι εννοεί «για να μην ζοριστούν οι πνεύμονες», δηλαδή, ποιες θα είναι οι επιπτώσεις (αν υπάρχουν) και μετά θα αποφάσιζα για πρόκληση ή όχι.

 

Π.χ. και στην μυωπία οι περισσότεροι προτείνουν πολύ εύκολα την καισαρική, για να μην ζοριστούν τα μάτια και γίνει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, χωρίς να διευκρινίσουν ότι το πρόβλημα υπάρχει με υψηλούς βαθμούς μυωπίας και εφόσον η εξώθηση είναι παρατεταμένη και η γυναίκα σφίγγεται στο πρόσωπο.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜ/ΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ 18/03 ΕΝΩ Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΙΣ 06/03.

 

Αρα θα είσαι 38 εβδ + 2 ημερών. Αρκετά καλά από θέμα ετοιμότητας μήτρας και τραχήλου!

 

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΕΣΙΜΗ.

 

Είναι και αυτό μια μέθοδος πρόκλησης, πολλές φορές με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ 2-4 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΡΩΞΩ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ), ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ?

 

Σε όποιο στάδιο και να την κάνεις θα αισθάνεσαι όταν έρθει ή ώρα, το μπούκωμα και την τάση ότι κάτι σε πιέζει και να θέλεις να σπρώξεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε δυσκολέψει εκτός και αν σου κάνουν πολύ υψηλή δόση, πράγμα σπάνιο!

ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!! :D:D:D

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν γεννησα την Μαρινουλα μου ειχα μπει στον μηνα

μου 12 ημερες μονο,ηταν του Αγιου Νικολαου και ειμασταν στου θειου μου

την γιορτη. το πρωι ειχα κατεβει στην αγορα για κατι τελευταια ψωνακια

και δεν ενιωθα και πολυ καλα,ενιωθα κατι πονακια χαμηλα και γενικα

δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου.το βραδυ λοιπον παμε στην γιορτη και

λεω εχω ενα προαισθημα οτι αποψε θα γεννησω. Σιγα μην γεννησεις απο τωρα μου ελεγαν ολοι!!!!!!κατα τις 12 λεω στον αντρα μου παμε σπιτι γιατι νυσταζω και θελω να κοιμηθω στις 2 πεταγομαι απο το κρεβατι και νιωθω

οτι κατι θα φυγει απο κατω μου παω γρηγορα τουαλετα και μου ειχαν σπασει τα νερα τοτε πηρα τον γιατρο και μου λεει ετοιμασου με την υσηχια σου και ελα πηγα κατα 4 οπου αρχισαν τα μικρα πονακια και μετα οσο περνουσε η ωρα γινοταν ολο και πιο δυνατα και πιο συντομα ετσι γεννησα

τελικα στις 10΄00 το πρωι.νομιζω οτι τελικα δεν γινεται να μην το καταλαβεις το ενστικτο της μανας που λενε!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...