Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.....


Recommended Posts

Οπως εγραψα κ εδω.. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4932&postdays=0&postorder=asc&start=9135

ειχαμε ενα δυσαρεστο γεγονος με αισιο τελος

αυτη τη φορα....κ επειδη δεν θελουμε να υπαρξει

δευτερη.....αποφασισαμε να βαλουμε πορτα ασφαλειας

με αλουμινενια θωρακιση κλπ κλπ...

 

επειδη ομως δεν εχουμε ιδεα απο πορτες ασφαλειας

θα ηθελα οσες εχετε βαλει να μας βοηθησετε να

επιλεξουμε....βαση της εμπειριας σας...

 

σαν πρωτη προσφορα μας ειπαν για μια πορτα

με αλουμινενια θωρακιση κ 17 κλειδωματα

γυρω στα 900 ευρωπουλα με τοποθετηση....

 

εσεις τι λετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mporo na se voithiso alla de katalavaino ti enois otan les aloyminenia thorakisi mipos ennois porta alouminioy me asfalias klidaria?

mporis na moy pis pias eterias ine i porta?

 

 

...εννοοω οτι το εσωτερικο της πορτας θα εχει

αλουμινενια θωρακιση...ετσι μας ειπε δηλαδη..

λες να μην καταλαβα καλα??...γιατι μας το εδειξε

κ σε προσπεκτους.....ειναι της protecta...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω !! Τι πηγατε να παθετε!! Ακριβως το ιδιο συνεβη σε εμας πριν 2 μηνες http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12120&postdays=0&postorder=asc&start=255

 

Εμεις ειχαμε ηδη πορτες ασφαλειας,αλλα οι κλειδαριες της cisa (αυτες με το μεγαλο κλειδι που μπροστα εχει κατι ορθογωνια "δοντακια" ) ηταν απο οτι μας πληροφορησαν οι πιο αποτυχημενες κλειδαριες "ασφαλειας". Ετσι αλλαξαμε κλειδαρια και βαλαμε μια καινουργια που προς το παρον δεν παραβιαζεται. Η μαρκα της ειναι "esety" απο οτι ειδα και το κλειδι ειναι στρογγυλο. Τωρα πλεον κλειδαμπαρωνομαστε και οταν ειμαστε μεσα την ημερα! Προσοχη..Να κλειδωνετε παντα!! Δυστυχως ακομα και οι κλειδαριες ασφαλειας ξεκλειδωτες ανοιγουν πανευκολα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που σε ενδιαφερει...δεν ειναι η θωρακιση της πορτας.

Κανεις κλεφτης δεν ανοιγει τρυπα στην πορτα για να μπιε μεσα. :lol:

Η κλειδαρια ειναι το παν.

Για μαρκες δεν ξερω να σου πω...απλα αν σε μια πορτα ασφαλειας,κλειδωσεις και αφησεις τα κλειδια απο πισω...ανοιγει ευκολοτερα και απο συμβατικη.

οποτε...ΠΑΝΤΑ κλειδωνουμε απο μεσα και τα κλειδια μακρυα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας

κ ειδικα οτι πρεπει να προσεξουμε τις κλειδαριες

κ απο θεμα μαρκας...να κατι που μαθαμε..

 

αν η θωρακιση δεν χρειαζετε τοτε γιατι την βαζουν portishead?

να μια απορια.... :roll: εχεις δικιο για τα κλειδια τους

διευκολυνουμε να ανοιξουν...

Link to comment
Share on other sites

Ντινακι,πρεπει να τρομαξες πολυ.Ελπιζω να μην ξανατυχει τιποτε παρομιο,κουκλα μου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε βάλει Balomenos Doors και πριν από κάνα χρόνο αλλάξαμε κλειδαριά γιατί νομίζαμε ότι ίσως τα κλειδιά μας να τα πήρανε κάποια στιγμή και να βγάλανε αντικλείδια.

Το καλό με τα καινούρια κλειδιά είναι ότι από ότι μας είπε η εταιρεία δεν βγαίνει αντίγραφο σε κλειδαρά απλά (όπως τα προηγούμενα). Τώρα, δεν έχει πάει κανείς να την παραβιάσει - από ότι ξέρουμε - για να σας μιλήσω για την θωράκισή της...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς πρόσφατα κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και αλλάξαμε και την πόρτα απο την εταιρεία porta block. Έπείδη με τις πόρτες γενικά έχω ένα κόλλημα πήραμε μια με 17 κλειδώματα και εσωτερικό σύρτη με αλουμινένια θωράκιση, μέχρι στιγμής δεν έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα αλλά όλοι μα όλοι μου είπανε οτι αν οι κλέφτες έχουν χρόνο ανοίγουν πόρτες που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε απλά θα τους πάρει λίγο περισσότερο χρόνο. Οπότε βάλε οτι καλύτερο αντέχει η τσέπη σου για να αισθάνεσαι ασφάλεια. Τώρα αν πέσουμε σε έξπερ του είδους τί να πω, τουλάχιστον να μην είμαστε μέσα! Μόνο αυτό εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christiana08 οντως τρομαξα πολυ....

κ με χαρα σας λεω οτι μολις την παραγγειλαμε

με 15 κλειδωματα θωρακιση κλειδια με κλπ κ σε

λιγες μερες θα ερθουν να την τοποθετησουν

 

οντως τιποτα δεν ειναι ασφαλες αλλα τουλαχιστον

ας κανουμε αυτο που ειναι δυνατον....

 

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια να ειστε

καλα κ ο Θεος μαζι μας...μας βοηθησατε

οσο δεν φανταζεστε ..σας ευχαριστουμε!

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κατόπιν εορτής βάλαμε ασφαλείας, μου φάνηκε ό'τι καλύτερο βρήκα, τιμή γύρω στα 900€ εξαρτάται και απο το εξωτερικό σχέδιο της πόρτας http://www.siamo.gr/

Link to comment
Share on other sites

christiana08 οντως τρομαξα πολυ....

κ με χαρα σας λεω οτι μολις την παραγγειλαμε

με 15 κλειδωματα θωρακιση κλειδια με κλπ κ σε

λιγες μερες θα ερθουν να την τοποθετησουν

 

οντως τιποτα δεν ειναι ασφαλες αλλα τουλαχιστον

ας κανουμε αυτο που ειναι δυνατον....

 

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια να ειστε

καλα κ ο Θεος μαζι μας...μας βοηθησατε

οσο δεν φανταζεστε ..σας ευχαριστουμε!

:D:D

 

Μπραβο,κουκλα μου.Χαιρομαι που αισθανεσαι καλυτερα..... :D:D:D:D

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

christiana08 οντως τρομαξα πολυ....

κ με χαρα σας λεω οτι μολις την παραγγειλαμε

με 15 κλειδωματα θωρακιση κλειδια με κλπ κ σε

λιγες μερες θα ερθουν να την τοποθετησουν

 

οντως τιποτα δεν ειναι ασφαλες αλλα τουλαχιστον

ας κανουμε αυτο που ειναι δυνατον....

 

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια να ειστε

καλα κ ο Θεος μαζι μας...μας βοηθησατε

οσο δεν φανταζεστε ..σας ευχαριστουμε!

:D:D

 

Μπραβο,κουκλα μου.Χαιρομαι που αισθανεσαι καλυτερα..... :D:D:D:D

 

Ναι αισθανομαι πολυ καλυτερα κ αντεδρασα κ

γρηγορα πιστευω....σε ευχαριστω πολυ!! :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονάχα ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη τα χέρια των παιδιών, γιατί η θωρακισμένη αμά κλείσει με δύναμη δεν μαγκώνει το δάκτυλο αλλά το ...... :cry:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, εγώ προτιμώ να μπούνε κλέφτες παρά να βάλω τέτοια πόρτα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μονάχα ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη τα χέρια των παιδιών, γιατί η θωρακισμένη αμά κλείσει με δύναμη δεν μαγκώνει το δάκτυλο αλλά το ...... :cry:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, εγώ προτιμώ να μπούνε κλέφτες παρά να βάλω τέτοια πόρτα

 

το....???

 

σορρυ αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις....

 

εγω παλι δεν προτιμω να μπει κανενας αλλος περα απο

εμας :wink:

Link to comment
Share on other sites

το....???

σορρυ αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις....

εγω παλι δεν προτιμω να μπει κανενας αλλος περα απο

εμας :wink:

 

 

...κόβει

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλυτερα να μπει κλεφτης και να σου κλεψει και το παιδι παρα να βαλεις πορτα ασφαλειας??? Κι εγω παντως που το εζησα απο πρωτο χερι, χιλιες φορες πορτα ασφαλειας(και δεν εχω ακουσει ποτε να εχει κοψει παιδι δαχτυλο σε πορτα) παρα να τον δω φαντη μπαστουνι μπροστα μου....Γιατι να λειπω και να μπει δεν με ενδιαφερει,ας παρει οτι θελει. Να μην εισαι μεσα ειναι το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλυτερα να μπει κλεφτης και να σου κλεψει και το παιδι παρα να βαλεις πορτα ασφαλειας??? Κι εγω παντως που το εζησα απο πρωτο χερι, χιλιες φορες πορτα ασφαλειας(και δεν εχω ακουσει ποτε να εχει κοψει παιδι δαχτυλο σε πορτα) παρα να τον δω φαντη μπαστουνι μπροστα μου....Γιατι να λειπω και να μπει δεν με ενδιαφερει,ας παρει οτι θελει. Να μην εισαι μεσα ειναι το θεμα...

 

Δυστυχώς έχει συμβεί σε μια γνωστή μου, 12 χρονών ήταν το κορίτσι της τότε, ευτυχώς πέτυχε 100% πλήρως η επανασυγκόλληση του δακτυλου στο Παίδων.

 

Πάντως είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Αν πω ότι εγώ δεν φοβάμαι θα είναι ψέματα.

Ιδιώς εδώ που είναι μονοκατοικία και να βάλω τη θωρακισμένη αφού η μπαλκονόπορτα είναι δίπλα.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καλυτερα να μπει κλεφτης και να σου κλεψει και το παιδι παρα να βαλεις πορτα ασφαλειας??? Κι εγω παντως που το εζησα απο πρωτο χερι, χιλιες φορες πορτα ασφαλειας(και δεν εχω ακουσει ποτε να εχει κοψει παιδι δαχτυλο σε πορτα) παρα να τον δω φαντη μπαστουνι μπροστα μου....Γιατι να λειπω και να μπει δεν με ενδιαφερει,ας παρει οτι θελει. Να μην εισαι μεσα ειναι το θεμα...

 

 

Αα μπραβο συμφωνω μεσα να μην ειμαστε γιατι εχουν

γινει αδιστακτοι δεν τους σταματα τιποτα....τωρα οσων

αφορα τα παιδια εε θα υπαρχει προσοχη εννοειται ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ πιστεύω πως τα παιδιά μπορείς να τα προσέχεις όσο φυσικά αυτό είναι ευφικτό, τους κλέφτες όμως όχι! Κακά τα ψέμματα οι πόρτες ασφαλείας στην εποχή που ζούμε είναι απαραίτητες..Εγώ την πόρτα μου την αλλαξα πριν κανα χρόνο μετά από πολλή αναζήτηση!Πολύ ακρίβεια!Τελικά επέλεξα την Golden door που μου την συνέστησε και ένας φίλος μου. Ήταν και οικονομική, είχε και ποικιλία και άκουσα και τα καλύτερα περι ασφάλειας. Προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Kαι εγώ άλλαξα την πόρτα μου με μια ασφαλείας!Ησύχασα!!

Την πήρα από την εταιρεία PALIOURAS DOORS πλήρωσα 780 ευρώ και έχω και ένα φίλο κλειδαρά που τον ρώτησα για την κλειδαριά που μου βάλανε (CISA) με μικρό κλειδί και μου είπε πως είμαι καλυμένη!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...όταν διάβαζα τα παραπάνω ΔΕΝ φανταζόμουνα ότι θα έπεφτα κι εγώ θύμα κλοπής ,αν και στην Θεσσαλονίκη δεν έχουμε ιδιαίτερα κρούσματα !!

Δυστυχώς δεν είχα ούτε κι εγώ πόρτα ασφαλείας...

Έκαναν το σπίτι αγνώριστο !!!

Ελπίζω τώρα με την καινούργια μας πόρτα να γίνει μακρινή ανάμνηση.

Λόγω ανά-δουλειάς (έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο) πήγα με την μικρή μου σε 6-7 εταιρίες και κατέληξα σε δύο (για να μην κάνω και διαφήμιση) εταιρείες ΠΛΑΙΣΙΟ και ΣΧΕΔΙΟ. Νομίζω πως είναι μακράν (τουλάχιστο για την πόλη μας) οι δύο πιο καταρτισμένες εταιρείες στο χώρο. Ότι θέλετε κορίτσια ρωτήστε με ...έχω γίνει διάνοια

YG Τα πόσα κλειδώματα 12,14,16 κλπ είναι «παραμύθι»

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...