Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ και ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΣ


ASma

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!Πριν από 4 μήνες είχα τη δεύτερη παλίνδρομη κύηση. Ευτυχώς έχω ήδη ένα υγειέστατο παιδάκι.Στην πρώτη παλίνδρομη δεν έκανα καμμία εξέταση καθώς ο γιατρός μου δυστυχώς δεν μου έδωσε καμμία σημασία. Στη δεύτερη άλλαξα γιατρό αλλά ήμουν ήδη έγκυος και ανακάλυψα ότι το TSH ήταν πολυ ανεβασμένο πράγμα που είναι αρνητικό για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Αλλαξα το χαπι T4, πήρα salospir, πήρα utrogestan .Δυστυχώς πάλι παλινδρόμησε (ανεμβρυική κύηση).Έχω κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας αλλά είναι μεν αρνητικές αλλά από τα γεγονότα μάλλον έχω θρομβοφιλία.

Επειδή έχω μπλεκτεί και θέλω πολυ να χαρίσω αδερφάκι στο γιο μου και η όλη διαδικασία είναι μαρτύριο πλέον αναζητώ γιατρό με εξειδίκευση στις παλίνδρομες (γυναικολόγο).Αν έχετε περάσει παρόμοια περιστατικά θα έχετε καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να έχεις ένα γιατρό να σου εξηγεί και να σε καθοδηγεί.Γνωρίζετε κανένα???

HELP!!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

εγω εχω περασει 2 παλινδρομες και εχω το αντιθετο απο σενα: υπερθυροειδισμο, δυστυχως ο τοτε γιατρος δεν μου εδωσε εξετασεις θυροειδη στον προγεννητικο καμια απο τις 2 φορες

Τωρα βρηκα εναν νεο γιατρο εξειδικευμενο στην παθολογια κυησεων ο οποιος απλα και λιτα ... με ξεσκονισε

Μπορει να εχω κανει και εκατο εξετασεις

 

Δεν ξερω που θα βγει γιατι εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στους γιατρους παντως αυτος δειχνει να μην αφηνει τιποτα στην τυχη

και αν με διαβασεις λιγο απο το φορουμ μεσα θα καταλαβεις οτι δεν πρεπει να ειμαι και η πιο πειθηνια ασθενης, τον εχω τρελανει στα τηλ και τις ερωτησεις, αλλα ακομα ..... δεν με εχει βρισει!!

 

Σου στελνω τα στοιχεια με πμ, αλλα τωρα ειναι κλειστος αν θες για ραντεβου τηλ γυρω στις 28/8

κανε μια βολτα δεν εχεις να χασεις τιποτα, εμενα με κερδισε γιατι στο πρωτο ραντεβου με εβαλε κατω και επι 1,5 ωρα μου εξηγουσε που οφειλονται οι παλινδρομες και τι ακριβως θα ψαξουμε, μεχρι και σαιτ στο νετ μου εδωσε να διαβασω.

Ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις και να χαρισεις ενα αδερφακι στο παιδακι σου.

 

Υ.Γ. Δεν ξερω γιατι το λες αυτο με την θρομβοφιλια παντως αυτη ή την εχεις ή δεν την εχεις, δεν μπορει να εκανες το πρωτο σου παιδακι μια χαρα και να παρουσιαστηκε μετα, αντιθετα ο θυροειδης ειναι υπουλος και απροβλέπτος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ είχα μια παλίνδρομη κύηση περίπου πριν 25 μέρες. Δεν ξέρω που οφείλεται δεν έχω μπει ακόμη στην διαδικασία των εξετάσεων. Ο γιατρός μου το θεωρεί τυχαίο γεγονός και μάλιστα ειδικά στην περίπτωση μου κατά 99% αλλά θα κάνω κάποιες εξετάσεις μεταξύ αυτών και για θρμβοφιλία. Όπως έχω διαβάσει όμως η θρομβοφιλία δεν οδηγεί αναγκαστικά σε αποβολή, απλά αυξάνει τις πιθανότητες. Γνωρίζω επίσης μι κοπέλα που έχει ήδη ένα κοριτσάκι και η δεύτερη παλινδρόμησε και βρέθηκε πως πάσχει από θρομβοφιλία. Αποτέλεσμα? Είναι και λίγο θέμα τύχης. Όσο για τον θυροειδή μου είχε πει ο γιατρός μου πως πρέπει να παραμείνει σε φυσιολογικά όρια κατά την διάρκεια της εγυμοσύνης αλλά δεν ξέρω παραπέρα, δεν είχα τέτοπιο πρόβλημα εγώ. Και κάτι ακόμη, η ανεμβρυική κύηση μου είπε ο δικός μου παραπέπτει αλλού, πχ. σε ορμονικά προβλήματα και είναικάτι άλλο από ένα έμβρυο που πέθανε. Αυτά επί του θέματος. Φιλιά!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.όσο ζει κανείς μαθαίνει !Τι να πω πια. Στην δεύτερη παλίνδρομη το μωρό έκανε καρδιά και μετά πέθανε....ύστερα απορροφήθηκε από τον αμνιακό σάκκο. Αυτά με τα ιατρικά.....

Εύχομαι female , και andro 2 γρήγορα να κρατάμε τα παιδάκια μας στα χέρια μας....

Link to comment
Share on other sites

ASma μου σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου. Η αλήθεια είναι ότι όσους γιατρούς ρωτήσεις τόσες διαφορετικές γνώμες θα σου πουν. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι παίζει ρόλο και η ψυχολογία. Εγώ από την ώρα που έκανα το τεστ είχα άγχος και αμβιφολία ότι μπορεί και να μην ολοκληρωνόταν η εγκυμοσύνη, χωρίς απολύτως καμία ένδειξη. Τώρα απλά λέω πως η επόμενη εγκυμοσύνη θα πάει πολύ καλά και η ψυχολογία μου θα είναι η δέουσα!!!

Πάντως μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν βλάπτει. Εγώ θα επισκεπτώ ήδη άλλο γιατρό αν και στον δικό μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Δυστυχώς γιατρό δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί είμαι Κρήτη!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ASma,ΑΝ εισαι Αθηνα,στειλε μου πμ,για να σου στειλω καποια στοιχεια,ωστε να προχωρησεις παρα κατω,με εξετασεις και ειδικευμενους ιατρους.

Μπορει να εχω ξαναγραψει εδω μεσα,σε αλλο τοπικ,τα ονοματα των ιατρων που λεω,αλλα αν δεν εχεις βρει τιποτα ακομα,πες μου ,να σου πω λεπτομερειες!!!

Εγω ? βρηκα φως,παντως!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...