Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

Θα μπορούσα να διέθετα μόνο ένα Χ ποσό και να μην ήθελα να ξεφύγω από τον προϋπολογισμό μου (στην περίπτωση αυτή βέβαια, θα υπολόγιζα μία μικρή απόκλιση)

 

Σε αυτή την περίπτωση τι λες?

Συγνώμη αλλά επειδή μπορώ να διαθέσω συγκεκριμένο ποσό για το πάρτυ, καλεσμένος είναι μόνο ο (ταδε) με ένα συνοδό, παρακαλώ επιβεβαιώστε αν θα έρθετε??

& νομίζεις ότι με αυτό τον τρόπο στα πηγαδάκια δεν θα σε πουν παράξενη ?

ή δεν θα πουν αφού έχει λεφτά τι το θέλει το πάρτυ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και άσχετα από πάρτυ νομίζω ότι αν εξαιρέσεις αδελφάκια, σε βγάζουν παράξενη.

Στα τέλη της Α δημοτικού που ο δικός μου είχε διαλέξει 2 παιδάκια για κολλητούς & αφού πήγαμε & ήρθανε οικογενειακώς & γνωριστήκαμε, μια μέρα μου ζήτησε να καλέσουμε μόνο τους φίλου του για να παίξουν, χωρίς τα μικρότερα αδερφάκια τους (τα οποία είναι & πιο ζωηρά λόγω ηλικίας). Παίρνω λοιπόν τηλ. τη μία μαμά & της λέω την Κυριακή αν θες φέρε το μεγάλο σου σε εμάς να παίξουν τα παιδάκια & αν θες έλα & εσύ για καφέ, αλλά αν γίνεται μη φέρεις το μικρό (4 ετών) για να είναι πιο ήσυχα να παίξουν τα μεγάλα. Η απάντηση ήταν ότι μόνο για αυτή τη φορά θα το επέτρεπε, γιατί δεν θέλει να αποκλείει τον μικρό & να τον απομονώνει από τον αδερφό του από τώρα. Αυτό ας γίνει όταν θα μεγαλώσει ο μικρός & αποκτήσει δικές του παρέες.....

Τι να της πω?? Ντράπηκα & της είπα αν το βλέπεις έτσι δεν θέλω να σου δημιουργήσω θέμα οπότε φέρε & το μικρό.

Εννοείται ότι από τότε, αν ήταν να τους καλώ στο σπίτι μας 2 φορές το μήνα, τώρα τους καλώ 2 φορές το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Και άσχετα από πάρτυ νομίζω ότι αν εξαιρέσεις αδελφάκια, σε βγάζουν παράξενη.

... Παίρνω λοιπόν τηλ. τη μία μαμά & της λέω την Κυριακή αν θες φέρε το μεγάλο σου σε εμάς να παίξουν τα παιδάκια & αν θες έλα & εσύ για καφέ, αλλά αν γίνεται μη φέρεις το μικρό (4 ετών) για να είναι πιο ήσυχα να παίξουν τα μεγάλα. Η απάντηση ήταν ότι μόνο για αυτή τη φορά θα το επέτρεπε, γιατί δεν θέλει να αποκλείει τον μικρό & να τον απομονώνει από τον αδερφό του από τώρα. Αυτό ας γίνει όταν θα μεγαλώσει ο μικρός & αποκτήσει δικές του παρέες.....

Τι να της πω?? Ντράπηκα & της είπα αν το βλέπεις έτσι δεν θέλω να σου δημιουργήσω θέμα οπότε φέρε & το μικρό.

.

 

Κοίτα, καταλαβαίνω τον αιφνιδιασμό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένιωσες ντροπή. Άποψή της να θέλει να έχει και τα δύο παιδιά μαζί, άποψή σου να θέλεις συγκεκριμένα παιδάκια στο σπίτι σου. Και γιατί δεν της είπες τη δική σου άποψη, ότι η πρόσκληση δεν είναι για να δεθούν τα παιδιά της αλλά για να δεθούν οι συμμαθητές?

Η γνώμη μου είναι ότι όλα εξαρτώνται από το πόσο συγκεκριμένη άποψη έχουμε για τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω ψιλοαπελπιστεί λίγο με αυτά που διαβάζω και ειδικά με τις απόψεις που θεωρούν αυτονόητο ότι θα πάει όλη η οικογένεια στο πάρτυ και με όλα τα παιδιά της.

 

 

Πείτε μου ειλικρινά βρε κορίτσια και δώστε μου λίγο θάρρος....το θεωρείτε αυτονόητο όντως ότι όταν καλούν το ένα παιδί σας εννούν όλη την οικογένεια όσα μέλη και να είναι; Γιατί πραγματικά μου έχει έρθει κάτι με αυτά που διαβάζω...

 

 

 

ομοιως εχω παθει σοκ με οσα διαβασα σε αυτο το τοπικ!!!!ακρως λυπηρο..!..γιατι ειναι αυτονοητο οταν δεχεστε μια προσκληση για το ενα σας παιδακι, να το θεωρειτε δεδομενο οτι θα πατε και το αλλο?? το παρτυ του αλλου, δεν ειναι οικογενειακη εξοδος για τους προσκαλεσμενους και μαλιστα με τα λεφτα των αλλων!!!τα οποια ειναι και πολλα !!!και οχι δεν τα εχουν ολοι,αλλα θελουν να ευχαριστησουν τα παιδακια τους που τυχον ζητανε παρτυ σε παιδοτοπο ...και δεν μπορουν να ξεφυγουν ουτε ευρω απο οσα εχουν υπολογισει...ολες εσεις που με τοσο παθος υποστηριζεται οτι θα πρεπει ολη η οικογενεια να παριστατε στην προσκληση του ενος, εχετε διοργανωσει ενα τετοιο παρτυ και το εχετε καταχαρει που αντι για το χ ποσο που ειχατε υπολογισει,πληρωσατε το χ επι δυο??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

...ολες εσεις που με τοσο παθος υποστηριζεται οτι θα πρεπει ολη η οικογενεια να παριστατε στην προσκληση του ενος, εχετε διοργανωσει ενα τετοιο παρτυ και το εχετε καταχαρει που αντι για το χ ποσο που ειχατε υπολογισει,πληρωσατε το χ επι δυο??

 

Συνήθως αυτοί που πάνε στα πάρτυ των άλλων οικογενειακώς δεν κάνουν συχνά οι ίδιοι πάρτυ ή κάνουν ένα κοινό & για τα δύο παιδιά τους, ή όταν κάνουν καλούν μόνο λίγους με τηλέφωνο όχι προσκλήσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτή την περίπτωση τι λες?

Συγνώμη αλλά επειδή μπορώ να διαθέσω συγκεκριμένο ποσό για το πάρτυ, καλεσμένος είναι μόνο ο (ταδε) με ένα συνοδό, παρακαλώ επιβεβαιώστε αν θα έρθετε??

& νομίζεις ότι με αυτό τον τρόπο στα πηγαδάκια δεν θα σε πουν παράξενη ?

ή δεν θα πουν αφού έχει λεφτά τι το θέλει το πάρτυ??

 

Λέω ότι, είτε έχω προγραμματίσει πάρτι στον παιδότοπο της γειτονιάς μου, είτε στη Μεγάλη Βρετανία, το σίγουρο είναι ότι έχω έναν προϋπολογισμό που δεν θέλω να τον περάσω και δεν είναι κακό αυτό. Δεν χρειάζεται να το πω έτσι, όπως το λες. Μπορώ να πω όμως στη μαμά, 'ξέρεις καλώ μόνο τους συμμαθητές και από έναν συνοδό, για να μπορέσω να τους καλέσω όλους, γιατί δεν ήθελα να αποκλείσω κάποιο παιδάκι από την τάξη'.

Τώρα, αν δεν το καταλάβει και με φέρει σε δύσκολη θέση, με αποφάσεις τύπου 'εμείς πάμε όλοι μαζί' θα έχω έτοιμη την απάντηση: κρίμα! θα χαιρόμασταν πολύ να ερχόταν ο φίλος του. Δεν πειράζει, μπορούμε να κανονίσουμε μία άλλη φορά να έρθετε σπίτι, να σας γνωρίσουμε και οικογενειακώς.

 

Εννοείται ότι πρέπει βέβαια να έχουμε προβλέψει τις έκτακτες περιπτώσεις και να υπολογίσουμε 1-2 παιδάκια παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις μεγάλο πάρτυ, ή δεν διαθέτεις τον απαραίτητο χώρο, τότε πολύ απλά κάνεις ένα μικρότερο. Επιλέγεις ποιους θα καλέσεις (με δικά σου κριτήρια), αλλά σε αυτούς που θα προσκαλέσεις, δεν θα βάλεις περιορισμούς.

Δεν λέω να εμφανιστεί ένα παιδάκι με όλο του το σόι , αλλά αν κάνεις παρέα με κάποια οικογένεια τι θα τους πεις; Να έρθει μόνο ο μπαμπάς με το μεγάλο παιδί και το μικρότερο με τη μαμά του θα τους καλέσουμε στο επόμενο πάρτυ; Ή αν γίνεται στείλτε μόνο το παιδί γιατί δεν βγαίνουμε; Ε, μην με καλέσεις καθόλου τότε.

Epang, δεν έχουν καμιά τεράστια διαφορά τα αδερφάκια που λες. 4 και 6 ετών. Ούτε εμένα θα μου άρεσε να μου έλεγαν φέρε μόνο το ένα. Στο κάτω κάτω, εκεί θα ήμουν για να οριοθετήσω αν χρειαστεί το μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει να γράφετε στις προσκλήσεις : Γιαννάκη, καλώ εσένα και τη μαμά σου στο πάρτυ μου. και θα υπονοείτε, για όποιον δεν το πιάσει το μήνυμα, ότι: βασικά, εσένα μόνο θέλω για να παίξουμε, οπότε, αν γίνεται, έλα μόνος. κανείς μας δεν έχει όρεξη να γνωρίσει τους γονείς σου και τα αδέρφια σου. ένα πάρτυ με τους συμμαθητές μου είπα να κάνω να χαρώ, όχι να πάρω και δάνειο για να τραπεζώσω το σόι σου.

Link to comment
Share on other sites

ολες εσεις που με τοσο παθος υποστηριζεται οτι θα πρεπει ολη η οικογενεια να παριστατε στην προσκληση του ενος, εχετε διοργανωσει ενα τετοιο παρτυ και το εχετε καταχαρει που αντι για το χ ποσο που ειχατε υπολογισει,πληρωσατε το χ επι δυο??

 

Εγώ δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να πάει απαραιτήτως όλη η οικογένεια. Υποστηρίζω ότι είναι αγενές να καλέσεις κάποιον με περιορισμούς. Στο γάμο σας βάζατε περιορισμούς; Αν θα έρθει μια οικογένεια ολόκληρη ή χωρίς τα παιδιά ή κάποιος χωρίς συνοδό;Εγώ δεν έβαλα. Απλώς ζήτησα να με ενημερώσουν ώστε να υπολογίσω περίπου τα άτομα.

Από την άλλη πλευρά, εννοείται και οι καλεσμένοι οφείλουν να ενημερώσουν εγκαίρως για την παρουσία τους και να μην οργανώσουν εκδρομή για όλο το σόι, αλλά ας μην φθάνουμε στα άκρα. Μια μέση λύση.

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει πάρτυ όπου θα καλέσω μια ολόκληρη τάξη. Γιατί δεν βγαίνω οικονομικά και γιατί θεωρώ καλύτερα να επιλέγουμε με ποιους κάνουμε παρέα. Ούτε και το παιδί έχει εκφράσει τέτοια επιθυμία. Τώρα αν αργότερα μου το ζητήσει, θα δω τι θα κάνω. Πάντως δεν θα βάλω περιορισμούς. Ίσως να ζητήσω να ενημερωθώ για την παρουσία (αν θα έρθουν και πόσοι), ώστε να υπολογίσω περίπου τα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει να γράφετε στις προσκλήσεις : Γιαννάκη, καλώ εσένα και τη μαμά σου στο πάρτυ μου. και θα υπονοείτε, για όποιον δεν το πιάσει το μήνυμα, ότι: βασικά, εσένα μόνο θέλω για να παίξουμε, οπότε, αν γίνεται, έλα μόνος. κανείς μας δεν έχει όρεξη να γνωρίσει τους γονείς σου και τα αδέρφια σου. ένα πάρτυ με τους συμμαθητές μου είπα να κάνω να χαρώ, όχι να πάρω και δάνειο για να τραπεζώσω το σόι σου.

 

χαχαχα! Νομίζω είναι σαφέστατη η πρόσκληση.:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να πάει απαραιτήτως όλη η οικογένεια. Υποστηρίζω ότι είναι αγενές να καλέσεις κάποιον με περιορισμούς. Στο γάμο σας βάζατε περιορισμούς; Αν θα έρθει μια οικογένεια ολόκληρη ή χωρίς τα παιδιά ή κάποιος χωρίς συνοδό;Εγώ δεν έβαλα. Απλώς ζήτησα να με ενημερώσουν ώστε να υπολογίσω περίπου τα άτομα.

Από την άλλη πλευρά, εννοείται και οι καλεσμένοι οφείλουν να ενημερώσουν εγκαίρως για την παρουσία τους και να μην οργανώσουν εκδρομή για όλο το σόι, αλλά ας μην φθάνουμε στα άκρα. Μια μέση λύση.

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει πάρτυ όπου θα καλέσω μια ολόκληρη τάξη. Γιατί δεν βγαίνω οικονομικά και γιατί θεωρώ καλύτερα να επιλέγουμε με ποιους κάνουμε παρέα. Ούτε και το παιδί έχει εκφράσει τέτοια επιθυμία. Τώρα αν αργότερα μου το ζητήσει, θα δω τι θα κάνω. Πάντως δεν θα βάλω περιορισμούς. Ίσως να ζητήσω να ενημερωθώ για την παρουσία (αν θα έρθουν και πόσοι), ώστε να υπολογίσω περίπου τα άτομα.

 

πολύ-πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πρέπει να γράφετε στις προσκλήσεις : Γιαννάκη, καλώ εσένα και τη μαμά σου στο πάρτυ μου. και θα υπονοείτε, για όποιον δεν το πιάσει το μήνυμα, ότι: βασικά, εσένα μόνο θέλω για να παίξουμε, οπότε, αν γίνεται, έλα μόνος. κανείς μας δεν έχει όρεξη να γνωρίσει τους γονείς σου και τα αδέρφια σου. ένα πάρτυ με τους συμμαθητές μου είπα να κάνω να χαρώ, όχι να πάρω και δάνειο για να τραπεζώσω το σόι σου.

 

δεν είναι κακή η ιδέα σου από ό,τι φαίνεται πρέπει να γράφουμε το αυτονόητο για να καταλάβουν κάποιοι γονείς ότι το πάρτυ γίνεται για τα γενέθλια του παιδιού μας και όχι για να γνωρισουμε όλο το σόι του καλεσμένου.

Αν θες να γνωρίσεις την οικογένεια του άλλου, όπως προείπα σε άλλο μήνυμα, θεωρώ πολύ όμορφο και σωστό να καλέσεις την οικογένειά του σπίτι σου και να γνωριστείτε.

Τώρα γιατί πρέπει να γνωρίσει το παιδί μου και τα 3 μικρά αδερφάκια της συμμαθήτριάς της ειλικρινά δε το καταλαβαίνω....

Οταν μια οικογένεια κάνει έτσι και αλλιώς παρέα εννοείται πηγαίνουν οικογενειακώς στο πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καλέσει στο γάμο μου έναν πολύτεκνο, με τον οποίο δεν γνωριζόμασταν οικογενειακώς(θέλω να πω δεν ήταν οικογενειακός φίλος ή συγγενής). Είχα υπολογίσει βεβαίως να έρθει με όλη του την οικογένεια. Ο άνθρωπος με ρώτησε 10 φορές για να βεβαιωθεί ότι δεν έχω πρόβλημα, γιατί (όπως μου είπε) δεν τους καλούν ποτέ όλους μαζί... Δεν είναι αυτό απαράδεκτο;

Link to comment
Share on other sites

ομοιως εχω παθει σοκ με οσα διαβασα σε αυτο το τοπικ!!!!ακρως λυπηρο..!..γιατι ειναι αυτονοητο οταν δεχεστε μια προσκληση για το ενα σας παιδακι, να το θεωρειτε δεδομενο οτι θα πατε και το αλλο?? το παρτυ του αλλου, δεν ειναι οικογενειακη εξοδος για τους προσκαλεσμενους και μαλιστα με τα λεφτα των αλλων!!!τα οποια ειναι και πολλα !!!και οχι δεν τα εχουν ολοι,αλλα θελουν να ευχαριστησουν τα παιδακια τους που τυχον ζητανε παρτυ σε παιδοτοπο ...και δεν μπορουν να ξεφυγουν ουτε ευρω απο οσα εχουν υπολογισει...ολες εσεις που με τοσο παθος υποστηριζεται οτι θα πρεπει ολη η οικογενεια να παριστατε στην προσκληση του ενος, εχετε διοργανωσει ενα τετοιο παρτυ και το εχετε καταχαρει που αντι για το χ ποσο που ειχατε υπολογισει,πληρωσατε το χ επι δυο??

 

Δυστυχώς, αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά και απλώς γεμίζουν σελίδες. Το λέω αυτό, γιατί όταν άνοιξα το θέμα αυτό πριν από περίπου δύο χρόνια, την ίδια διαφωνία είχαμε και αν ανατρέξετε στις προηγούμενες σελίδες, τα ίδια ακριβώς θα διαβάσετε. Εν τέλει εγώ δεν βοηθήθηκα τότε. Όπως είπα, τελικά κάλεσα όλα τα παιδιά, ήρθαν οικογενειακώς και οι περισσότεροι από αυτούς δεν μας κάλεσαν καν σε πάρτυ τους, είτε γιατί δεν έκαναν είτε γιατί κάλεσαν άλλα παιδιά. Πέρυσι πάντως που κάλεσα τα παιδιά που ο δικός μου διάλεξε, δηλαδή την παρέα του μόνο , πάλι ήρθαν οικογενειακώς, αλλά δεν με πείραξε καθόλου, γιατί με τους γονείς των παιδιών αυτών γνωριστήκαμε κι εμείς οικογενειακώς και περνάμε πολύ ωραία όποτε βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά και απλώς γεμίζουν σελίδες. Το λέω αυτό, γιατί όταν άνοιξα το θέμα αυτό πριν από περίπου δύο χρόνια, την ίδια διαφωνία είχαμε και αν ανατρέξετε στις προηγούμενες σελίδες, τα ίδια ακριβώς θα διαβάσετε. Εν τέλει εγώ δεν βοηθήθηκα τότε. Όπως είπα, τελικά κάλεσα όλα τα παιδιά, ήρθαν οικογενειακώς και οι περισσότεροι από αυτούς δεν μας κάλεσαν καν σε πάρτυ τους, είτε γιατί δεν έκαναν είτε γιατί κάλεσαν άλλα παιδιά. Πέρυσι πάντως που κάλεσα τα παιδιά που ο δικός μου διάλεξε, δηλαδή την παρέα του μόνο , πάλι ήρθαν οικογενειακώς, αλλά δεν με πείραξε καθόλου, γιατί με τους γονείς των παιδιών αυτών γνωριστήκαμε κι εμείς οικογενειακώς και περνάμε πολύ ωραία όποτε βρισκόμαστε.

 

Άρα κάπου βγάζει η συζήτηση. Ήρθες στα λόγια μου. Ό,τι καλύτερα είναι (από διάφορες απόψεις) να καλείς επιλεκτικά και χωρίς περιορισμούς.

Για να καλέσεις όλη την τάξη πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος, να αντέχεις οικονομικά και να μην περιμένεις ότι θα σε καλέσουν μετά στα γενέθλια και των 25 παιδιών...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είναι κακή η ιδέα σου από ό,τι φαίνεται πρέπει να γράφουμε το αυτονόητο για να καταλάβουν κάποιοι γονείς ότι το πάρτυ γίνεται για τα γενέθλια του παιδιού μας και όχι για να γνωρισουμε όλο το σόι του καλεσμένου.

Αν θες να γνωρίσεις την οικογένεια του άλλου, όπως προείπα σε άλλο μήνυμα, θεωρώ πολύ όμορφο και σωστό να καλέσεις την οικογένειά του σπίτι σου και να γνωριστείτε.

Τώρα γιατί πρέπει να γνωρίσει το παιδί μου και τα 3 μικρά αδερφάκια της συμμαθήτριάς της ειλικρινά δε το καταλαβαίνω....

Οταν μια οικογένεια κάνει έτσι και αλλιώς παρέα εννοείται πηγαίνουν οικογενειακώς στο πάρτυ.

 

 

ετσι ειναι!!!

 

εκαβη δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο η προσκληση σε ενα γαμο, και το ιδιο η προσκληση σε ενα παρτυ γενεθλιων...αλλα και στην προσκληση ενος γαμου, παλι πρεπει να σεβαστουμε την επιθυμια του ζευγαριου για οτι εχει κανονισει...γιατι με τις αντιληψεις σου,οπως και πολλων αλλων μαμαδων που ειναι ιδιες με της δικες σου (και τις οποιες φυσικα και σεβομαι) αμεσως αμεσως, εμενα μου στερεις το δικαιωμα να κανονισω ενα παρτυ σε παιδοτοπο για το παιδι μου,το οποιο παιδι μου το ζητα και εγω σαν μαμα του,επιθυμω να πραγματοποιησω την επιθυμια του,γιατι καλωντας τα 20 παιδακια του παιδικου σταθμου που θελει ο γιος μου και μου ερθουν 40 επειδη οι γονεις θεωρουν απαραδεκτο να αποδεχτουν το αυτονοητο, εγω θα κληθω να επωμιστω ενα οικονομικο κοστος το οποιος δεν διαθετω!!! αν θελω να γνωρισω τα αδερφακια και ολη την οικογενεια, θα τους προσκαλεσω στο σπιτι μου...και ειναι πολυ κριμα...

 

ακρη ομως δεν βγαινει οπως ειπε και η cateyes...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα και από μένα.

Νομίζω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η ηλικία του παιδιού.

Αν καλείς ένα τετράχρονο-πεντάχρονο-εξάχρονο που είναι απολύτως ενσωματωμένο με την οικογένειά του, δεν είναι τόσο αποδεκτό να χωρίσεις την οικογένεια.

Αν καλείς ένα παιδί Πέμπτης - Έκτης δημοτικού, ναι, εκεί έχει πια δικαίωμα στη δική του κοινωνική ζωή και το πάρτυ έχει δικάιωμα να είναι μόνο για 11χρονα.

Νομίζω ότι, όπως σε έναν αριθμό πραγμάτων, η οπτική μας γωνία διαμορφώνεται ανάλογα με την ηλικία που είναι τα παιδιά μας.

 

Σοφία, σε έχω για πρόχειρο παράδειγμα αυτού που λέω: επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το δίλημμα, διάβασα χθες το θέμα από την αρχή. Αν δεις το ποστ σου αρ.30, θα δεις πόσο αλλάζει η νοοτροπία μας από φάση σε φάση. Το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάπου βγάζει η συζήτηση. Ήρθες στα λόγια μου. Ό,τι καλύτερα είναι (από διάφορες απόψεις) να καλείς επιλεκτικά και χωρίς περιορισμούς.

Για να καλέσεις όλη την τάξη πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος, να αντέχεις οικονομικά και να μην περιμένεις ότι θα σε καλέσουν μετά στα γενέθλια και των 25 παιδιών...

 

Και εγώ συμφωνώ στο να μη καλείς όλη τη τάξη....υπάρχουν παιδιά στη τάξη της κόρης μου που δε μου τα έχει αναφέρει ποτέ, δε πρέπει δηλαδή να παίζουν καθόλου μαζί στα διαλείμματα. Γιατί να τα καλέσουμε αυτά τα παιδιά αφού δεν υπάρχει επαφή μεταξύ τους;

Εχουν περάσει 3 μήνες στο σχολείο και είναι υπεραρκετό το διάστημα για να έχουν κάνει κάποιες φιλίες μεταξύ τους. Μπορεί του χρόνου να κάνει παρέα και με τα παιδιά που δε κάνει τώρα αλλά στη προκείμενη φάση θα καλέσουμε τα 5 κοριτσάκια που κάνει παρέα, και κάποιους φίλους της εκτός της τάξης της.

Παντως δε νομίζω η cateyes να γνωρίστηκε με τους γονείς των παιδιών και να ήρθε πιο κοντά λόγω του πάρτυ τους....φαντάζομαι θα έχουν κανονίσει να βρεθούν και εκτός έτσι ώστε να έρθει η οικειότητα και να περνάνε καλά. Από ό,τι μας είπε στο πάρτυ της δεν πρόλαβε να μιλήσει και με κανένα ή θυμάμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάπου βγάζει η συζήτηση. Ήρθες στα λόγια μου. Ό,τι καλύτερα είναι (από διάφορες απόψεις) να καλείς επιλεκτικά και χωρίς περιορισμούς.

Για να καλέσεις όλη την τάξη πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος, να αντέχεις οικονομικά και να μην περιμένεις ότι θα σε καλέσουν μετά στα γενέθλια και των 25 παιδιών...

 

 

μονο που το παρτυ θα αφορα το παιδι σου και οι προσκαλεσμενοι θα πρεπει να ειναι επιλογη του παιδιου σου και οχι δικη σου...αρα βαζεις περιορισμους στο παιδι σου,να αποδεχτει τους ορους σου και να επιλεξει αναμεσα στους φιλους του...

εγω ομως θελω να επιλεξει το παιδι μου και να κανει αυτο που επιθυμει...το παιδι μου,οχι εγω!!!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα και από μένα.

Νομίζω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η ηλικία του παιδιού.

Αν καλείς ένα τετράχρονο-πεντάχρονο-εξάχρονο που είναι απολύτως ενσωματωμένο με την οικογένειά του, δεν είναι τόσο αποδεκτό να χωρίσεις την οικογένεια.

Αν καλείς ένα παιδί Πέμπτης - Έκτης δημοτικού, ναι, εκεί έχει πια δικαίωμα στη δική του κοινωνική ζωή και το πάρτυ έχει δικάιωμα να είναι μόνο για 11χρονα.

Νομίζω ότι, όπως σε έναν αριθμό πραγμάτων, η οπτική μας γωνία διαμορφώνεται ανάλογα με την ηλικία που είναι τα παιδιά μας.

 

Σοφία, σε έχω για πρόχειρο παράδειγμα αυτού που λέω: επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το δίλημμα, διάβασα χθες το θέμα από την αρχή. Αν δεις το ποστ σου αρ.30, θα δεις πόσο αλλάζει η νοοτροπία μας από φάση σε φάση. Το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό.

 

Μα δεν είπαμε να αποκοπεί από την οικογενειά του το 6χρονο απλά να έρθει με έναν συνοδό και όχι με ΟΛΗ την οικογένειά του.

 

Το διάβασα το μήνυμα που λες, σίγουρα η άποψη του καθενός είναι ανάλογη με τη ζωή του, με τις ανάγκες του και με το τι βολεύει την οικογένειά του, λογικό δεν είναι;

Εγώ πάντως τρομάζω με τον ευατό μου όταν αλλάζω άποψη για κάτι μέσα σε 2 χρόνια...για αυτό δε πρέπει να είμαστε απόλυτες

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάπου βγάζει η συζήτηση. Ήρθες στα λόγια μου. Ό,τι καλύτερα είναι (από διάφορες απόψεις) να καλείς επιλεκτικά και χωρίς περιορισμούς.

Για να καλέσεις όλη την τάξη πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος, να αντέχεις οικονομικά και να μην περιμένεις ότι θα σε καλέσουν μετά στα γενέθλια και των 25 παιδιών...

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είτε από τα δικά μας πάρτυ είτε από τα πάρτυ των άλλων που ήμαστε προσκεκλημένοι, είναι ότι είναι εντελώς ξένο προς την νοοτροπία του Έλληνα ο περιορισμός της πρόσκλησης στον συμμαθητή του και σε 1 σύνοδο. Είναι αδιανόητο, ξένο προς την κουλτούρα μας. Είτε γιατί είμαστε έξω καρδιά άνθρωποι (εντάξει, όχι όλοι), κοινωνικοί και μας αρέσει η διασκέδαση, οπότε μια πρόσκληση σε πάρτυ είναι μια ευκαιρία για διασκέδαση, είτε γιατί είμαστε άνθρωποι με στενούς οικογενειακούς δεσμούς και δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί πρέπει να χωρίσουν τα παιδάκια μας και να μην διασκεδάσουν όλα, είτε γιατί λέμε, "ωραία ευκαιρία να διασκεδάσουν τα παιδιά μας, έχουμε και κρίση, αυτό μας έρχεται πιο οικονομικά", πάντως όπως και να το γράψεις στην πρόσκληση, ό,τι και να πεις στο τηλέφωνο, πάλι θα έρθουν οικογενειακώς, εντάξει όχι όλοι, αλλά πολλοί θα αγνοήσουν αυτό που γράφεις ή λες.

Εγώ έχω ένα παιδί, αλλά και περισσότερα να είχα, δεν θα τα έπαιρνα όλα μαζί στο πάρτυ του ενός. Για μένα είναι αυτονόητο, δεν είναι όμως για όλους. Δεν το κατακρίνω, δεν λέω "εγώ είμαι σωστή κι αυτοί είναι λάθος", δεν θυμώνω και δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Προσαρμόζομαι στις καταστάσεις. Ευτυχώς όπως είπα, στη δική μας περίπτωση, με τις οικογένειες των 10 παιδιών κάνουμε παρέα και προσπαθούμε να βρισκόμαστε συχνά. Οπότε χαίρομαι όταν τους βλέπω οικογενειακώς.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι!!!

 

εκαβη δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο η προσκληση σε ενα γαμο, και το ιδιο η προσκληση σε ενα παρτυ γενεθλιων...αλλα και στην προσκληση ενος γαμου, παλι πρεπει να σεβαστουμε την επιθυμια του ζευγαριου για οτι εχει κανονισει...γιατι με τις αντιληψεις σου,οπως και πολλων αλλων μαμαδων που ειναι ιδιες με της δικες σου (και τις οποιες φυσικα και σεβομαι) αμεσως αμεσως, εμενα μου στερεις το δικαιωμα να κανονισω ενα παρτυ σε παιδοτοπο για το παιδι μου,το οποιο παιδι μου το ζητα και εγω σαν μαμα του,επιθυμω να πραγματοποιησω την επιθυμια του,γιατι καλωντας τα 20 παιδακια του παιδικου σταθμου που θελει ο γιος μου και μου ερθουν 40 επειδη οι γονεις θεωρουν απαραδεκτο να αποδεχτουν το αυτονοητο, εγω θα κληθω να επωμιστω ενα οικονομικο κοστος το οποιος δεν διαθετω!!! αν θελω να γνωρισω τα αδερφακια και ολη την οικογενεια, θα τους προσκαλεσω στο σπιτι μου...και ειναι πολυ κριμα...

 

ακρη ομως δεν βγαινει οπως ειπε και η cateyes...

 

Καταλαβαίνω και τη δική σου πλευρά. Εγώ είτε θα καλούσα και τα 20 παιδιά χωρίς περιορισμούς (στατιστικά αν το πάρεις δεν θα έρθουν όλα μαζί με τυχόν αδέρφια και 2 γονείς, αλλά τους δίνεις την ελευθερία να το πράξουν εάν θελήσουν) και θα έκοβα πχ από τον μπουφέ ή από άλλου είδους έξοδα ώστε να μην βγω εκτός προυπολογισμού, είτε δεν θα καλούσα και τα 20 και θα εξηγούσα στο παιδί γιατί δεν μπορώ να καλέσω όλη την τάξη.

 

Αλλά αν επιμένεις στη δική σου εκδοχή (όχι δεν είναι η αυτονόητη), θα προσπαθούσα να βρω έναν κομψό τρόπο (δεν ξέρω ποιος είναι αυτός) να πω ότι δέχομαι μόνο 20 παιδιά + 1 συνοδό, επειδή βγαίνω για 40 άτομα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα και από μένα.

Νομίζω ότι αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η ηλικία του παιδιού.

.

 

Συμφωνώ.

 

μονο που το παρτυ θα αφορα το παιδι σου και οι προσκαλεσμενοι θα πρεπει να ειναι επιλογη του παιδιου σου και οχι δικη σου...αρα βαζεις περιορισμους στο παιδι σου,να αποδεχτει τους ορους σου και να επιλεξει αναμεσα στους φιλους του...

εγω ομως θελω να επιλεξει το παιδι μου και να κανει αυτο που επιθυμει...το παιδι μου,οχι εγω!!!!!

 

Επιλογή του παιδιού μου θα είναι. Ο μόνος περιορισμός που θα βάλω θα είναι ως προς τον αριθμό των καλεσμένων παιδιών (και θα του εξηγήσω το γιατί). πχ δεν μπορεί να καλέσει όλη την τάξη + τα παιδιά από το μπαλέτο + τους φίλους από τα αγγλικά + τους φίλους που γνώρισε το καλοκαίρι κτλ.

 

Σίγουρα δεν θα κάνει παρέα με όλα τα παραπάνω παιδιά. Με κάποια θα έχει πιο στενές επαφές. Ε, αυτά θα επιλέξει. Του χρόνου μπορεί να είναι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ στο να μη καλείς όλη τη τάξη....υπάρχουν παιδιά στη τάξη της κόρης μου που δε μου τα έχει αναφέρει ποτέ, δε πρέπει δηλαδή να παίζουν καθόλου μαζί στα διαλείμματα. Γιατί να τα καλέσουμε αυτά τα παιδιά αφού δεν υπάρχει επαφή μεταξύ τους;

Εχουν περάσει 3 μήνες στο σχολείο και είναι υπεραρκετό το διάστημα για να έχουν κάνει κάποιες φιλίες μεταξύ τους. Μπορεί του χρόνου να κάνει παρέα και με τα παιδιά που δε κάνει τώρα αλλά στη προκείμενη φάση θα καλέσουμε τα 5 κοριτσάκια που κάνει παρέα, και κάποιους φίλους της εκτός της τάξης της.

Παντως δε νομίζω η cateyes να γνωρίστηκε με τους γονείς των παιδιών και να ήρθε πιο κοντά λόγω του πάρτυ τους....φαντάζομαι θα έχουν κανονίσει να βρεθούν και εκτός έτσι ώστε να έρθει η οικειότητα και να περνάνε καλά. Από ό,τι μας είπε στο πάρτυ της δεν πρόλαβε να μιλήσει και με κανένα ή θυμάμαι λάθος;

 

Καλά θυμάσαι! Έγραψα ότι στο πάρτυ γινόταν Ο ΧΑΜΟΣ!!! Υπήρχαν οικογένειες, που με ευχαρίστησαν και μιλήσαμε αρκετή ώρα, υπήρχαν οικογένειες, που δεν μπήκαν καν στον κόπο να συστηθούν, απλώς κάθισαν, παρήγγειλαν καφέ και μίλαγαν στο κινητό :eek: κι εγώ πήγαινα από τραπέζι σε τραπέζι σαν τον παπαγάλο και πάταγα το on: "γεια σας, είμαι η μαμά του Χ., εσείς; ....κλπ. κλπ. κλπ.", υπήρχε και μαμά που μας είπε: "ευχαριστούμε που μας καλέσατε, θα πάμε εδώ δίπλα στο εμπορικό κέντρο για ψώνια (ήταν Σάββατο μεσημέρι) και θα επιστρέψουμε να τους πάρουμε όταν τελειώσει το πάρτυ!!! και μας άφησαν δύο παιδιά, το ένα 6 και το άλλο 4 να τα προσέχουμε εμείς!!!! :eek::eek::eek::eek:

Γενικά, η εμπειρία δεν ήταν καλή και οπωσδήποτε πανάκριβη. Τελικά με τους γονείς που ήρθαμε τότε κοντά, με αυτούς "κολλήσαμε" και με αυτούς κάνουμε έως σήμερα παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια να σας πω τη δικη μου εμπειρία δύο χρόνια τώρα. Πέρσυ στο πρώτο μας πάρτυ στο νηπιαγωγείο, καλέσαμε στο παιδότοπο σχεδόν όλα τα παιδάκια. Κλείσαμε πακέτο 20 παιδάκια και 25 μεγάλοι, φαντάστηκα ότι θα ερχόταν ένας γονιός. Ε, μαζεύτηκαν τελικά 31 παιδάκια (ήρθαν και αδελφάκια) και 47 μεγάλοι, ναι 47! ήρθαν όλοι ζευγάρια!

 

Φέτος κάλεσα όλοι τη τάξη Α΄δημοτικού με το ίδιο πακέτο 20 παιδάκια και 25 μεγάλοι. Ευτυχώς στους μεγάλους ήμασταν και λιγότεροι, αλλά στα παιδάκια μαζεύτηκαν 28, σημειωτέον ότι στη τάξη είναι 20, και 3 ξέραμε ότι δεν θα έρθουν γιατί ήταν άρρωστα. Νομίζω ότι τα αδελφάκια είναι δεδομένα πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...