Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδόματα τοκετού & λοχείας για δίδυμη κυηση με καισαρικ


Recommended Posts

Κυοφορώ δίδυμα με ΠΗΤ 11/4/2008. Φυσικά δεν πρόκειται να φθάσω μέχρι εκείνη την μέρα και κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

 

Το θέμα είναι ότι έχω σταματήσει την δουλειά μου από τον πέμπτο μήνα περίπου (αρχές Νοεμβρίου 2007) με χαρτί από τον γιατρό του ΙΚΑ και από τότε κάθε μήνα περίπου ανανεώνω την ασθένεια μου και εισπράττω από το ΙΚΑ ένα ποσό περίπου στο ύψος των 2/3 του μισθού που έπαιρνα.

 

Τώρα όμως έχει φθάσει ο καιρός που πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου με την ΠΗΤ έτσι ώστε να πάρω ότι δικαιούμαι από τα επιδόματα τοκετού και λοχείας. Τις προϋποθέσεις τις πληρώ. Πριν μείνω έγκυος εργαζόμουν τουλάχιστον 3-3,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη.

 

Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

Το ότι κυοφορώ δίδυμα και το ότι τελικά θα γεννήσω με καισαρική έχει καμιά διαφορά στο θέμα των χρημάτων που έχω να λαμβάνω?

 

Το ότι ο τοκετός μου θα είναι πρόωρος έναντι της ΠΗΤ θα έχει κάποια διαφορά ως προς το τι δικαιούμαι?

 

Εχω να παίρνω κάποιο μέρος των ποσών που δικαιούμαι από τον εργοδότη μου?

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έχω να λαμβάνω ακριβώς με δεδομένο ότι καθαρά ο μηνιαίος μου μισθός ήταν 930??

 

Από άλλες σχετικές απαντήσεις που διάβασα, κατάλαβα χονδρικά, ότι έχω να λαμβάνω τα 880 που είναι το επίδομα τοκετού (κάπου διάβασα ότι πάει εις διπλούν αν πρόκειται για δίδυμα. Αληθεύει?) και 3,5 Χ τον μισθό που έπαιρνα?

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν γνωρίζει κάποιος κάτι από όλα αυτά να με διαφωτίσει σχετικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μοναδικό που γνωρίζω (πρόσφατα συνέβη σε μια φίλη) είναι ότι οι μέρες που δικαιούσαι για τον τοκετό από το ΙΚΑ είναι 119 (56 πριν και 63 μετά την ΠΗΤ) και αφού έχεις ήδη άδεια (αναρρωτική φαντάζομαι) πριν θα σου δικαιολογήσουν ως άδεια τοκετού ακριβώς 63 μέρες μετά την ημερομηνία γέννησης.

Τουλάχιστον αυτό έγινε με τη φίλη μου που είχε και δικό της άνθρωπο στο ΙΚΑ.

 

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι εδω να προσθεσω οτι η αναρρωτικη σου θα σταματησει μολις θα ξεκινησουν οι 56 ημέρες πριν τη γεννηση. Εφοσον θα γεννησεις πριν την ΠΗΤ τοτε οι υπολοιπες μερες μεταφέρονται μετα και προστιθενται στις 63.

Link to comment
Share on other sites

1)Επιδομα τοκετου- Σε περίπτωση διδυμων το ΙΚΑ διπλασιαζει το επιδομα τοκετου, δηλαδή 880*2.

2)Επιδομα μητρότητας-λοχειας από το ΙΚΑ

3)Συμπληροματικες παροχες μητρότητας από ΟΑΕΔ - http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

οσον αφορα την καισαρική ξερω οτι το ΙΚΑ δινει κατι επιπλεον, κανεις στη συνεχεια ενσταση και αυξανουν το ποσό, αλλά αυτα τα ξερουν οι συμφορμιτισσες που γεννησαν με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

MARIA30, Lia2007 & Ilonka19 σας ευχαριστώ όλες σας πολύ για τις πληροφορίες.

 

Σήμερα όμως που πήγε ο άντρας μου να ανανεώσει την άδεια ασθενείας μου, την τελευταία που θα έπαιρνα λογικά προτού ξεκινήσει η άδεια λοχείας, έγινε κάτι που με μπέρδεψε.

 

Εκείνος πήγε με το χαρτί του γιατρού μου (ιδιώτης και όχι του ΙΚΑ μιας και το ΙΚΑ Ρόδου για άλλη μια φορά δεν έχει καθόλου γυναικολόγο στο δυναμικό του) στο όποίο συνταγογραφούσε ότι χρήζω κατ' οίκον ανάπαυσης όπως έκανε πάντα για να μου ανανεωσει την άδεια ασθενείας με την οποία δικαιολογούσα την αποχή μου από την εργασία μου, και με το χαρτί της βεβαίωσης της ΠΗΤ η οποία ήταν 11/4/2008.

Ο υπάλληλος του ΙΚΑ τώρα, αντί να υπολογίσει πόσες μέρες υπολείπονται μέχρι να ξεκινήσουν οι 56 μέρες πριν την άδεια λοχείας και να τις γράψει σαν ασθένεια, του είπε ότι είναι ακόμα νωρίς και του ανανέωσε την ασθένεια για ένα ολόκληρο μήνα!

 

Δεν ξέρω αν έτυχε σε καμιά άλλη κάτι τέτοιο, να πληρωθεί για ασθένεια δηλαδή περισσότερες μέρες.

 

Μήπως, όταν τελικά παραλάβουν το χαρτί της ΠΗΤ κάνουν συμψηφισμό των ποσών που εισέπραξα και μου δώσουν την διαφορά?

 

Επίσης ποιο είναι το χρονικό όριο που υποχρεούμαι να καταθέσω το χαρτί της βεβάιωσης της ΠΗΤ?

 

Λογικά δεν θα πρέπει να μου δώσουν κάποιο χαρτί από το ΙΚΑ που να φαίνεται η ΠΗΤ για να το προσκομίσω και αυτό στον εργοδότη μου όπως κανω με αυτά που μου δίνουν όταν μου ανανεώνουν την ασθένεια μου??

 

Εχω καταμπερδευτεί με το σημερινό πάλι!!!

 

Please! Αν κάποιος ξέρει ή έχει ακούσει οτιδήποτε ας μου πει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...