Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

καλησπερα! εχω και εγω στο ιστορικο μου τρεις παλλινδρομες!! αυτο που εχω να σου πω ειναι να το απολαυσεις οσο μπορεις! εισαι εγκυος!! κοιτα μπροστα και σκεψου θετικα, και να εχεις πιστη!! καταλαβαινω οτι φοβασαι, αλλα σκεψου οτι αυτη τη φορα θα προχωρησει η εγκυμοσυνη σου!!! εγω προσπαθω ξανα και ξανα!!! σου ευχομαι να εχεις μια εγκυμοσυνη ζαχαρη!!! οοολαααα καλααααα θα πανε!!! σε φιλω!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

OLA ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΕΧΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΝΕΜΒΡΥΑΚΗΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΞΕΣΞ.3 ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΥΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΑΛΙ ΚΕΝΟ ΣΑΚΟ.....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ DNA KAI ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ DNA ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ.....ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λεμονιά καλημέρα,

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσο σου είπαν ότι κοστίζουν τα αντιπατρικά στο Αλεξάνδρας? Σε ποιον γιατρό πήγες και στα ζήτησε? Εγώ λέω να πάω στον Δρακάκη.Έχω ασφάλεια ΕΟΠΠΥ κλασικά και μάλλον θα κάνω κι εγώ αυτές τις εξετάσεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα 70 ευρω. Και τις υπολοιπες που μου εγραψαν και θα γινοταν στο Αλεξανδρας τις καλυπτει το ΕΟΠΠΥ, εκτος απο αυτες που επρεπε να κανω στο Ιπποκρατειο θρομβοφιλιας κια γιαυτες πληρωσα 170 περιπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

Koritsaki mou kalispera!

 

blepw exei na mas grapseis apo ton Oktwbrio!Pws ta pas??Elpizw ola na einai kala...!!!

Egw exw perasei 2 pallindromes.. i teleutaia mou htan stis14/7/13 akoma den prospathw gt fobamai poly an kai ekana polles eksetaseis kai oles itan kales! Oi giatroi lene oti mexri 3 einai ok...meta psaxnesai alla egw epemena na ta kanw ola wste na eimai sigouri...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νιώθω οτι δεν θα αποκτήσω αλλο παιδακι.Την Πέμπτη εκανα αποξεση και ειναι η τριτη αποβολη στη σειρα.Νιωθω πολυ χαλια.Ξερω οτι εχω θρομβοφιλια και εκανα κι ενέσεις,εκανα και τα αντιπατρικα αλλα δεν...Δυσκολεύομαι να το απο δεχθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια γεια σας κι απο μενα. ειμαι καινουργια εδω. εχει μηνες που σας διαβαζω κ πηρα την αποφαση να γραψω κι εγω τις σκεψεις μου κ τις ανησυχιες μου.

πριν 3 βδομαδες περιπου ειχα κι εγω την δευτερη αποβολη μου. σακο χωρις εμβρυο ειπε ο γιατρος. αυτοματη αποβολη. χαθηκε η γη κατω απ τα ποδια μου αφου αυτη την φορα ημουν πολυ αισιοδοξη. την πρωτη φορα εκανα αποξεση αφου ημουν στην 8 εβδομαδα , χωρις καρδιακο παλμο κ χωρις να πεφτουν οι μοναδες μου.

τωρα ειμαστε στην φαση να ηρεμισουμε λιγο για να δουμε τι θα κανουμε. ακομη δεν πηκαμε στην διαδικασια των εξετασεων κ αναλυσεων. ισως φοβαμαι να το κανω. ακουω τοσα πολλα!

η αληθεια δεν το βαζω κατω. ειμαι πολυ αισιοδοξη κ το θεωρω απλα θεμα χρονου. ειμαι 34 αλλα η ηλικια δεν με πτοει. ειμαι σιγουρη οτι θα ερθει ειναι απλα θεμα χρονου. ειτε με τον αλφα η βητα τροπο θα τα καταφερουμε!!!!!

θελει πιστη κοριτσια! πιστη στον εαυτο σου κ στον Θεο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια γεια σας κι απο μενα. ειμαι καινουργια εδω. εχει μηνες που σας διαβαζω κ πηρα την αποφαση να γραψω κι εγω τις σκεψεις μου κ τις ανησυχιες μου.

πριν 3 βδομαδες περιπου ειχα κι εγω την δευτερη αποβολη μου. σακο χωρις εμβρυο ειπε ο γιατρος. αυτοματη αποβολη. χαθηκε η γη κατω απ τα ποδια μου αφου αυτη την φορα ημουν πολυ αισιοδοξη. την πρωτη φορα εκανα αποξεση αφου ημουν στην 8 εβδομαδα , χωρις καρδιακο παλμο κ χωρις να πεφτουν οι μοναδες μου.

τωρα ειμαστε στην φαση να ηρεμισουμε λιγο για να δουμε τι θα κανουμε. ακομη δεν πηκαμε στην διαδικασια των εξετασεων κ αναλυσεων. ισως φοβαμαι να το κανω. ακουω τοσα πολλα!

η αληθεια δεν το βαζω κατω. ειμαι πολυ αισιοδοξη κ το θεωρω απλα θεμα χρονου. ειμαι 34 αλλα η ηλικια δεν με πτοει. ειμαι σιγουρη οτι θα ερθει ειναι απλα θεμα χρονου. ειτε με τον αλφα η βητα τροπο θα τα καταφερουμε!!!!!

θελει πιστη κοριτσια! πιστη στον εαυτο σου κ στον Θεο!!!!!!!!!

 

Καλησπέρα!Να σου ευχηθώ τα καλυτερα και γρηγορα να κρατησεισ στα χερια σου ενα γερο μωρο!Για μενα δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι γιατι εισαι νεα κοπελα και γονιμη αφου συλλσμβανεισ!Καλο θα ηταν για να εισαι σιγουρη να κανεισ καποιεσ εξετασεισ που δεν ειναι τιποτα το να δωσεισ αιμα και οτι αλλο σου πει ο γιατροσ σου!Για μενα να τισ κανεισ απλα για να ξερεισ τι μπορει να ειναι και σιγουρα θα δ

 

υπαρχει λυση!Τα κυτερα σου ευχομαι και πανω απο ολα θετικη σκεψη:-D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!Νομιζω με ολα αυτα που μου έχουν τύχει θα τρελαθώ!Αν θυμάστε στις 18 Δεκέμβρη 2014 εχω κάνει απόξεση λογω παλλινδρομης κύησης!Εδω και αρκετό καιρο εχω αιμοραγια ενω κανονικά θα πρέπε να εχω μονο περιοδο,και συνολικά ειμαι πανω κάτω δυο μηνες με αιμα!Πηγα δυο φορες στον γιατρο μου,μου εκανε γυναικολογική εξέταση και υπερηχο μου ειπε οτι ηταν ολα καλα και οτι κατι έβλεπε το οποίο σιγουρα ηταν πηγματα αίματος και θα έφευγαν!παραλληλα μου έδωσε και αντιβιωση για δυο βδομαδες και πρόγεστερονη για να καθαρίσω!Πηγα την Παρασκευη προχθές να με δει και βλέπει οτι το πηγμα αιμα απο 7 χιλιοστά ειναι 1 εκατοστό και δεν εχει φυγει και πρεπει να κανω παλι αποξεση!Θα τρελαθώ!σας εχει τύχει η εχετε ακούσει κατι ανάλογο η μονο εγω ειμαι η γκαντεμο σε αυτόν τον κοσμο;Μαλλον μ@λ@κια του γιατρού ειναι!Ολοι οι μ@λ@κες γιατροί σε μενα;Εχω αλλαξει στην τελευταια 7ετια 8 γυναικολογους!Και ολοι κατι εχουν!Με παιδίατρο δεν το χω παθει με παθολόγο ουτε εχω τον καλυτερο οδοντίατρο και άλλων ειδικοτήτων!Η κατάρα των γυναικολόγων ειναι!Απο τοτε που εκανα την κορη μου μετα απο λιγο καιρο ο γυναικολόγος μου πεθανε!Εμενε Αγια Παρασκευη ο Μπριανης για όσους τον γνώριζαν πολυ πολυ καλος ανθρωπος!Ε!Μετα τιποτα!Πειτε μου τι να κανω;Να αλλάξω γιατρο προλαβαίνω;Να παω άλλου να κανω αποξεση;Μηπως ο γιατρός που εχω ξεχάσει παλι κανα πλακούντα μεσα μου και τρέχω παλι;Δεν ξερω τα χω παρει στο κρανίο!Τρεις μερες ειμαι σε αδράνεια!Κοιμαμαι κάθομαι κλαίω!Δεν ξερω τι γινεται!Μου λεει ο γιατρός δεν εχουμε οπτική επαφή λειτουργούμε με την αφή γι αυτο συμβαινει καμια φορα!Ελεος!Μαλλον δεν εχεις αφή πηγα να του πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι κοριτςια!Λοιπον ψαχνω για γυναικολόγο στην Αθήνα που να ειναι πανω απο ολα άνθρωπος,και έμπειρος σχετικά με θέματα θρομβοφιλιας και αποβολών!Επισης ενδιαφέρομαι και για καλο αιματολόγο επισης στην Αθηνα!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια διαβαζω συχνα αυτα που ανεβαζεται ειμαι και εγω στη 3 αποβολη που τη θεωρουν τυχαια,εχω κανει καποιες εξετασεις και ενεσεις αντιπικτηκες στη 3 αλλα παλι τα ιδια.τι εξετασεις θεωρουν απαραιτητες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

υπαρχουν πολλεσ εξετασεισ που πρεπει να κανεις...και στην ιδια κατηγορια ανοικω!μεταξυ 2ησ και 3ησ αποβολησ εκανα εξετασεισ θρομβοφιλιας που ομως δεν ηταν αρκετεσ,και παρα τισ ενεσουλεσ δεν εγινε παλι τιποτα!οι εξετασεισ ειναι ανοσολογικεσ,θρομβοφιλιας,καρυοτυποσ,ορμονολογικεσ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα,καιρουρια και εγω στο φορουμ,καιρο τωρα διαβαζω τις δημοσιευσεις σας και παιρνω κουραγιο,με 2 παλλινδρομες και μια βιοχημικη,ολα ξεκινησαν πριν δυο χρονια,μενω εγγυος αμεσως με πολυ χαμηλες χοριακες,δεν εβρισκαν σακο,3 γιατροι μου επιβεβαιωσαν οτι προκειται για εξωμητριο,εκανα λαπαροσκοπηση και τελικα ηταν ενδομητριο..εκανα ιστολογικη και εδειξε μαλλονν μυλη κυηση,6 μηνες παρακολουθηση χοριακης,ξαναμενω εγγυος,παλι χαμηλη χοριακη,αλλαζω γιατρο,μου δινει ορμονες λεγοντας μου δεν με ενδιαφερουν οι χοριακες,αουσαμε καρδουλα αλλα τελικα παλλινδρομησε στην 10η εβδομαδα(μα ειναι δυνατον 4000 χοριακη 10η εβδομαδα και να μου λεει δεν με ενδιαφερει??).παω σε εναν αλλο γιατρο μου επιβεβαιωνει την παλλινδρομηση και μου ζηταει καρυοτυπο εμβρυου,οπου και καναμε και το παιδι ειχε τριπλοειδια,δλδ μυλη κυηση,εφυγα απο εδω πηγα Αθηνα σε 2 γιατρους

και μου ειπαν πως δεν ηταν μυλη καμια απο τις δυο,και να προχωρησω σε τριτη,εκανα φυσικα παρα πολλες εξετασεις ξαναμενω εγγυος τον περασμενο μηνα κατεληξε σε βιοχημικη.Αλλα ελπιζω,εχω πολυ πιστη μεσα μου,φοβαμαι αλλα θα τα καταφερω..Πιστη κοριτσια μου..Θα τα καταφερουμε..

Παναγία μου βοηθησε με..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητες φιλες,

την τελευται φορα που εγραψα στο φορουμ (2μηνες πριν) σας μιλουσα για 2 συνεχομενες αποβολες που με τσακισαν κυριολεκτικα. ομως ειχα πιστη στο Θεο κι ημουν σιγουρη πως θα μας βοηθησει αφου το θελαμε τοσο πολυ!!!!! σημερα σας γραφω για να σας δωσω κουραγιο και δυναμη. τιποτα δεν εχει χαθει κι ολα γινονται φτανει να το πιστεψεις.

μετα την τελευταια μου αυτοματη αποβολη ο ιατρος μας συμβουλεψε να δοκιμασουμε κ 3 φορα. φοβομουνα δεν ηξερα τι να κανω. αμως φιλες μου εγινετο θαυμα. πανω στη σκεψη τι θα καναμε εμεινα για 3 φορα εγκυος. αμεσωςμετα την αποβολη. τελευταια μου περιοδος ηταν η αποβολη. πολυ συγκρατημενη πια πηρα τον γιατρο κ του το ειπα. αμεσως μου χορηγησε ασπιρινη, υποθετα προγεστερωνης, κ κατι για τις ορμονες.

ειμαι σημερα σχεδον 11 εβομαδων κι ολα φαινονται να πηγαινουν καλα! δεν σας κρυβο οτι φοβαμαι πολυ οτι μπορει να παει κατι λαθος αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τα καταφεραμε και προχωραμε μερα με τη μερα.

κοπελες μου μη χανεται την πιστη σας. κουραγιο κι ολα θα παρουν το δρομο τους. ειναι πολυ δυσκολο το ξερω, το βιωσα. εκλαψα, πονεσα αλλα παντα πιστευα οτι ο Θεος ειναι μεγαλος κια σιγουρα θα μας βοηθησει!!!!!!

συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα ενοιωθα την αναγκη να μοιραστω αυτο το ΘΑΥΜΑ μαζι σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mela1980 συγχαρητηρια κοπελα μου,με το καλο το μωρακι σου!!!!μακαρι να γινει και ενα θαυμα και για μενα τωρα που περναω τα ιδια για 4η φορα,μακαρι ο Άγιος Ελευθέριος ο προστατης μου να με βοηθησει,εκλαψα πολυ σημερα,με την εικονα του προστατη μου αγκαλια,μαζι το φυλαχτο του πατερουλη μου και τα λογια της μητερας μου,που μου ειπε πριν λιγες μερες,να ηχουν ακομα στα αυτια μου..'εισαι η ΖΩΗ μου'..ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ,ολα θα πανε καλα δεν προκειται να σας εγκαταλειψω ΠΟΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα. ηθελα να πω στο τζιτζικακι να μην φοβαται. λενε πως οταν θες κατι πολυ το συμπαν συνωμοτει για να το πετυχεις. κανε λιγο υπομονη μην αγχωνεσαι και ασε τα πραγματα να κυλησουν μονα τους. αν ειναι να ερθει θα ερθει... το ξερω πως το θελεις πολυ οπως το θελουν τοσες πολλες γυναικες.. δεν μπορω να σου πω κατι αλλο απλα οτι βρισκομουν στη δικη σου θεση ενα ολοκληρο χρονο και τελικα τα καταφερα και περιμενω διδυμακια... εχω φυσικα και ενα αγορακι. αλλα και παλι δεν μπορω να νιωσω αυτο που νιωθεις εσυ. απλα μπορω να φανταστω..

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

tzitzikaki mou, γλυκια μου κοπελα μην χανεις την πιστη σου! σου ευχομαι μεσα απ την ψυχη μου ολα να παρουν τον δρομο τους και να σου χαρισει ο Θεος αυτο που θελεις πραγματικα... ενα μωρακι στην αγκαλια σου! αυτο εξαλλου δεν θελουμε ολες? αλλες το καταφερνουν απ την πρωτη κι αλλες πρεπει να αγωνιστουμε λιγακι παραπανω! ολα ομως συμβαινουν για καποιο λογο! ο Θεος ξερει τι θα μας φερει και ποτε θα μας το φερει! Κουραγιο γλυκια μου κι ολα θα πανε καλα! Θετικη σκεψη και μονο. ολα θα ερθουν οπως ακριβως τα θελεις ειμαι σιγουρη!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου,να στε καλα και σας ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!η χοριακη δεν ανεβηκε δυστυχως,παω για βιοχημικη,δεν το βαζω κατω ομως,ευτυχως ειμαι δυνατη,βεβαια λυγιζω καποιες φορες,αλλα μετα σηκωνομαι..ξερω πως καποια στιγμη θα τα καταφερω κατι μου το λεει μεσα μου..δεν ξερω ποια δυναμη ειναι αυτη ..θελησεως??της πιστης??μπορει..παντως σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας να στε καλα..φιλια κοριτσακια μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα tzitzikaki mou και σε όλες τις κοπέλες, στις 04/04 έκανα αναρρόφηση και έζησα την τρίτη μου αποβολή.είναι η πρώτη φορά που γράφω και έχω λίγο άγχος ελπίζω να τα καταφέρω... το πόσο σε καταλαβαίνω δε χρειάζεται να το πω...

Από τις 14 Μαρτίου που ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι δεν μεγαλώνει ο σάκος και να περιμένω να αποβληθεί έχουν σταματήσει όλα δεν έχω κλάψει πιο πολύ στη ζωή μου και έχω στο βιογραφικό μου άλλες 2 αποβολές.

Η πρώτη αποβολή το 2012 φυσική σύλληψη με πολύ αιμορραγία στην 6 η εβδομάδα, η δεύτερη τον Σεπτέμβρη του 14 μετά από εξωσωματική (το πέρασα και αυτό) στην ίδια εβδομάδα περίπου, σε καμία δεν έχουμε ακούσει καρδιακή λειτουργία.Η τελευταία πρίν λίγες μέρες , ξεκίνησα με θετική χοριακή στις 20 Φεβρουαρίου και κατέληξε σε όπως ανέφερα.

Έχω κάνει πολλές εξετάσεις καρυότυπο ζεύγους, θρόμβοφιλίας που δεν έχω αλλά έκανα και τις ενέσεις μου λόγω ιστορικού, ορμόνολογικες, καμπύλη ζαχάρου, κιστική ίνωση, θυρεοειδή, αυτό που δεν έχω ασχολήθεί είναι τα αντιπατρικά τα οποία πολλοί γιατροί δεν τα δέχονται και όσοι έχω μιλήσει μου έχουν πει να το αφήσω.

Έχω ακούσει πολλές φορές ότι δυστυχώς υπάρχει η εξήγηση του τυχαίο γεγονότος ας είναι και 3η φορά αλλά πως να το χωνέψω αυτό όταν έχω κάνει τόσο αγώνα? Τόσες ορμόνες τόση αγωνία τόση ελπίδα χαμένη?

Τώρα απλά δε θέλω άλλο δράμα και θέλω να κάνω και άλλες εξετάσεις να πάρω δυνάμεις και να συνεχίσω να μην με παρασύρει η απογοήτευση και ο φόβος! Αυτό πρέπει να κάνουμε όλες αρκεί να βρούμε τη δύναμη μέσα μας! Συγνώμη αν είναι μακρύ και κουραστικό το μήνυμα πρώτη φορά γράφω... Καλή Δύναμη και μακάρι να έδω κουράγιο να γράφω στην παρέα σας.Να έχουμε πίστη και η Παναγία θα μας ακούσει και εμάς

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε mairyj! Μην απογοητεύεσαι! Μην το αφήνεις να σε παίρνει από κάτω!

Θα τα καταφέρεις! Δε μπορεί! Αυτό να λες στον εαυτό σου!

Αφού μπορείς και μένεις έγκυος, κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί η εγκυμοσύνη!

Δεν ξέρω και πολλά πράγματα να σου πω, ώστε να σε καθοδηγήσω, παρά μόνο να επισκεφθείς και να πάρεις γνώμη από 2-3 γιατρούς (εγώ νομίζω αυτό θα έκανα, εάν δεν το έχεις ήδη κάνει-σορρυ αν επαναλαμβάνομαι).

Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα mairyj,ξερω οτι ειναι δυσκολες στιγμες αυτες,αλλα να εχεις πιστη κοπελα μου,και καποια στιγμη ολες θα τα καταφερουμε,εχω κανει και εγω πολλες εξετασεις,αντιπατρικα δεν εχω κανει,γιατι το θεμα μου εμενα απο οτι φαινεται ειναι χρωμοσωμικες ανωμαλιες,λογω ωαριων,θα προχωρησω σε εξωσωματικη με προευφυτευτικο,δεν μενει κατι αλλο να κανω πια,απο τις αποβολες σου εχει σταλει κατι για βιοψια;η αναρροφηση ειναι κατι σαν αποξεση να υποθεσω;στο δειγμα που εστειλα για καρυοτυπο μετα την αποξεση το εμβρυο ειχε τριπλοειδια,το οποιο προφανως ηταν μητρικης προελευσης λογω κακης ποιοτητας ωαριου,να συμβουλευτεις και αλλον γιατρο και σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Kalispera tzitzikaki mou, μία φορά μόνο στείλαμε για βιοψία στη δεύτερη αποβολή αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα οπότε κάναμε καρυότυπο ζεύγους και βγήκε αρνητικό.

πήγα και σε άλλο γιατρό και το δικό μου είναι θέμα ωαρίων.... Οπότε με την βοήθεια του γιατρού και με προσευχή θέλουμε να πετύχουμε καλά ωάρια κατάλαβες. .. θα κάνουμε προεμφυτευτικό αν έχουμε αρκετά και καλά! Ο Θεός και η Παναγία τι να πω.

Βέβαια εγώ έχω και ένα ινομύωμα εκτός μήτρας στα τοιχώματα το οποίο έχω ψάξει πολύ και έχουμε καταλήξει ότι δεν ενοχλεί και όπως είδαμε και στην τελευταία εγκυμοσύνη ούτε καν ενοχλούσε το ενδομήτριο, δεν είχα κάποια αιμορραγία δεν ακούσαμε καρδιακή λειτουργία οπότε κάποια ανωμαλία υπήρχε στο έμβρυο και δεν προχώρησε.αυτό μας έδειξε ότι δεν ευθύνεται το ινομύωμα και αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε άλλη μια προσπάθεια όταν είμαστε έτοιμοι με την ευχή να μη ζήσω άλλη αποβολή.

Έχω ακούσει τόσες δύσκολες περιπτώσεις με θετική κατάληξη καί πιστεύω πως όλες θα φτάσουμε εκεί αν έχουμε επιμονή και πίστη! Δε λέω και εγώ πέφτω πολύ και ψάχνω τρόπους να δυναμώσω και να προσπεράσω το άγχος που είναι έντονο.... καλοδεχούμενες προτάσεις και ιδέες! Καλή δύναμη σε όλες και σε σένα όλα καλά tzitzikakimou

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...