Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ?


αγοροmummy!

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα τη γνωμη σας αν μπορειτε να βοηθησετε... Πριν 3 εβδομαδες ακριβως εκανα αποξεση λογω παλινδρομης και παιρνω τα αντισυλληπτικα yasmin απο την 5η μερα αποξεσης για να ρυθμιστει ο κυκλος μου που ειναι ασταθης. Τις τελευταιες μερες εχω μικρη αιμορραγια ενω δε θα επρεπε, και μου ειπε ο γιατρος να κανω μια χοριακη γιατι αν ειναι ακομα θετικη τοτε εχουν μεινει υπολειματα. Εκανα και οντως ειναι θετικη και η αιμορραγια συνεχιζει. Μου ειπε πως ειναι απαραιτητο να κανουμε υστεροσκοπηση τωρα γιατι προκειται για υπολειματα του εμβρυου που εχουν προσκοληθει στη μητρα και δεν ηταν ορατα κατα την αποξεση για να αφαιρεθουν και ο οργανισμος δεν προκειται να τα αποβαλει. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο????!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω περασα κατι ισως παρομοιο. μετα την δευτερη γεννα δεν καθαριζε η μητρα και εξακολουθουσα να εχω αιμα. Μου εδωσε για 10 μερες φαραμακα για να κανει συσπασεις η μητρα και αν δεν καθαριζε θα εκανα αποξεση.

Υστεροσκοπιση ειχα κανει μηνες μετα απο αποξεση γιατι ειχαν δημιοργηθει συμφισεις και δεν ειχα περιοδο

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα κατι ισως παρομοιο. μετα την δευτερη γεννα δεν καθαριζε η μητρα και εξακολουθουσα να εχω αιμα. Μου εδωσε για 10 μερες φαραμακα για να κανει συσπασεις η μητρα και αν δεν καθαριζε θα εκανα αποξεση.

Υστεροσκοπιση ειχα κανει μηνες μετα απο αποξεση γιατι ειχαν δημιοργηθει συμφισεις και δεν ειχα περιοδο

σε ευχαριστω παρα πολυ...τουλαχιστον δηλαδη ειναι κατι που συμβαινει ετσι? γιατι ανησυχησα πως και δεν ειδε κατι ο γιατρος κατα την αποξεση και μου εξηγησε οτι δε φαινεται ουτε με απλο υπερηχο το σημειο εκεινο οπου υπαρχουν υπολειματα! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ...τουλαχιστον δηλαδη ειναι κατι που συμβαινει ετσι? γιατι ανησυχησα πως και δεν ειδε κατι ο γιατρος κατα την αποξεση και μου εξηγησε οτι δε φαινεται ουτε με απλο υπερηχο το σημειο εκεινο οπου υπαρχουν υπολειματα! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!

 

Εμενα φαινοταν στον υπερηχο. Στην δικια μου περιπτωση ηταν πειγμα αιματος που δεν ελεγε να φυγει. και οι ουλες απο την αποξεση φαινονταν ακομη και μετα την ιστεροσκοπηση αλλα δεν επιρεασε σε κατι.

Σου ευχομαι οτι καλυτερο.

Παντως μην ανυσηχεις, εγω μετα την ιστεροσκοπιση γυρισα με τα ποδια σπιτι γιατι εψαχνα φαρμακιο (και μετα με πλακωσε στο ξυλο η μαμα μου). Δηλαδη η ιστεροσκοπιση ειναι βεβαια επεμβαση (εγω εκανα ολικη ναρκωση) αλλα το απογευμα ημουν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα τη γνωμη σας αν μπορειτε να βοηθησετε... Πριν 3 εβδομαδες ακριβως εκανα αποξεση λογω παλινδρομης και παιρνω τα αντισυλληπτικα yasmin απο την 5η μερα αποξεσης για να ρυθμιστει ο κυκλος μου που ειναι ασταθης. Τις τελευταιες μερες εχω μικρη αιμορραγια ενω δε θα επρεπε, και μου ειπε ο γιατρος να κανω μια χοριακη γιατι αν ειναι ακομα θετικη τοτε εχουν μεινει υπολειματα. Εκανα και οντως ειναι θετικη και η αιμορραγια συνεχιζει. Μου ειπε πως ειναι απαραιτητο να κανουμε υστεροσκοπηση τωρα γιατι προκειται για υπολειματα του εμβρυου που εχουν προσκοληθει στη μητρα και δεν ηταν ορατα κατα την αποξεση για να αφαιρεθουν και ο οργανισμος δεν προκειται να τα αποβαλει. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο????!

καλημερα! και εγω πριν ενα μηνα εκανα αποξυση.μου ειχε δωσει τα mitrotan, για να κανει συσπασεις η μητρα. περυση που εκανα δυστιχως ξανα αποξυση, ειχα πολυ αιμα για πολλες μερες. δεν μου ειχε πει για υστεροσκοπηση. υστεροσκοπηση εκανα μετα πο 2 μηνες λογω συμφησεων. η γνωμη μου ειναι να σε δει και αλλος γιατρος. καταρχην στην αποξηση φενονται ολα μεσα.. και η υστεροσκοπηση δεν ειναι και τοσο απλη..εγω εφυγα βραδυ απο το μητερα που την εκανα,και ειχα παρει και 2 μερες αδεια απο την δουλεια μου. ολικη ναρκωση παιρνεις...αν την κανεις να σου δωσουν το cd!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια! κι εγω εχω προβληματιστει για το αν πρεπει να γινει! δε με εχει εξετασει απο κοντα, ο,τι ειπαμε απο το τηλ... αν ειχα σκετη αιμοραγια σιγουρα δε θα εκανα υστεροσκοπηση αλλα εχω και ανεβασμενη χοριακη που δειχνει οτι σιγουρα κατι υπαρχει μεσα και πρεπει να φυγει, εγκυμοσυνη δεν ειναι σιγουρα γιατι και αντισυληπτικα παιρνω και Mitrotan μου ειχε δωσει! θα δουμε τωρα! δεν ειναι και απλο πραγμα η υστεροσκοπηση!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια! κι εγω εχω προβληματιστει για το αν πρεπει να γινει! δε με εχει εξετασει απο κοντα, ο,τι ειπαμε απο το τηλ... αν ειχα σκετη αιμοραγια σιγουρα δε θα εκανα υστεροσκοπηση αλλα εχω και ανεβασμενη χοριακη που δειχνει οτι σιγουρα κατι υπαρχει μεσα και πρεπει να φυγει, εγκυμοσυνη δεν ειναι σιγουρα γιατι και αντισυληπτικα παιρνω και Mitrotan μου ειχε δωσει! θα δουμε τωρα! δεν ειναι και απλο πραγμα η υστεροσκοπηση!!

 

αγοροmummy, καλημέρα κι από μένα!

Μην σε αγχώνει η υστεροσκόπηση, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Είναι πολύ πιο απλή από τη λαπαροσκόπηση, με την έννοια ότι στη λαπαροσκόπηση μου έκαναν ολική αναισθησία. Στην υστεροσκόπηση που έκανα πέρυσι ήταν με μέθη, έμεινα 1 ώρα περίπου μετά στην κλινική και πήγα σπίτι. Φυσικά πρέπει να έχεις έναν συνοδό. Ο γιατρός μετά την υστεροσκόπηση έχει καλύτερη εικόνα της μήτρας και σίγουρα θα "καθαρίσει" με τον καλύτερο τρόπο την περιοχή.

 

Καλή επιτυχία να έχεις!:)

Link to comment
Share on other sites

αγοροmummy, καλημέρα κι από μένα!

Μην σε αγχώνει η υστεροσκόπηση, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Είναι πολύ πιο απλή από τη λαπαροσκόπηση, με την έννοια ότι στη λαπαροσκόπηση μου έκαναν ολική αναισθησία. Στην υστεροσκόπηση που έκανα πέρυσι ήταν με μέθη, έμεινα 1 ώρα περίπου μετά στην κλινική και πήγα σπίτι. Φυσικά πρέπει να έχεις έναν συνοδό. Ο γιατρός μετά την υστεροσκόπηση έχει καλύτερη εικόνα της μήτρας και σίγουρα θα "καθαρίσει" με τον καλύτερο τρόπο την περιοχή.

 

Καλή επιτυχία να έχεις!:)

smamy μου καλημερα!! σε ευχαριστω πολυ! ξερω οτι ειναι απλη διαδικασια οσον αφορα την διαρκεια και τον τροπο που γινεται! απλα με ανησυχει κατα ποσο ειναι καλο να παρεμβει ο γιατρος στη μητρα παλι μεσα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα. φοβαμαι μην επηρεαστει η γονιμοτητα γιατι θελω να κανω κι αλλο παιδακι!! μια ερωτηση ακομα θα σου κανω!!!! εχεις αιμοραγια μετα την υστεροσκοπηση??? μετα απο ποσο καιρο ερχεται η περιοδος???

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...