Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενηλικες και γαλα και τα φριχτα θυματα -οι αγελαδες


Recommended Posts

Morchelina υπάρχει πάντα το γνήσιο ελληνικό τυρί από κατσικίσιο ή πρόβειο γάλα Η ΦΕΤΑ. Προσωπικά εδώ και χρόνια στα κίτρινα προτιμώ μη ελληνικά τυριά.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aκόμη και η φέτα παραδοσιακά φτιαχνότανε από μη-παστεριωμένο γάλα.

Δυστυχώς από τότε που ανάλαβαν οι μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες την παραγωγή φέτας η παστερίωση του γάλακτος επιβάλλεται από το νόμο.

 

Διαβάζω ένα (ελληνικό) βιβλίο διατροφής αυτό τον καιρό το οποίο λέει ότι ακόμη και το μητρικό γάλα από τη στιγμή που θα φύγει από το στήθος και δεν θα πάει στο στόμα του μωρού θα έρθει σε επαφή με τον αέρα, το φως, τη θερμότητα κτλ και θα αρχίσει να αλλοιώνεται δραματικά.

Η μετέπειτα θέρμανσή του (για να το πιεί το μωρό από το μπουκάλι) θα αλλοιώσει ακόμη περισσότερο τα θρεπτικά του συστατικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Morchelina υπάρχει πάντα το γνήσιο ελληνικό τυρί από κατσικίσιο ή πρόβειο γάλα Η ΦΕΤΑ. Προσωπικά εδώ και χρόνια στα κίτρινα προτιμώ μη ελληνικά τυριά.

 

Mα αυτό λέω. Αλλά γίνεται τόση πλύση εγκεφάλου για light κίτρινα τυριά. Εγώ παίρνω από κίτρινο τυρί μόνο γραβιέρα από πρόβειο γάλα, έχουμε πλέον συνηθίσει σε πιο πικάντικες γεύσεις, αλλά σπανίως. Προσπαθώ να κρατήσω τη συνήθεια του κίτρινου τυριού έξω από το σπίτι για όλους τους λόγους που προανέφερα.

 

Και γιατί δεν κάνουμε τυριά από κατσικίσιο γάλα όπως οι Γάλλοι; Οι κατσίκες στην Ελλάδα είναι ελευθέρας βοσκής αλλά το παραδοσιακό κατσικίσιο τυρί είναι σκληρό και θεωρείται υποδεέστερο. Περιμένω ποιος θα φέρει την τεχνογνωσία του κατσικίσιου τυριού από τη Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ την να σου πει τι συμβαίνει με τα γάλατα των επιστροφών... τα "ληγμένα"... αν ξέρει!

 

Ρωτήσα κάποιον άλλον.....

ο οποίος τα ξέρει απο πρώτο χέρι! :mrgreen:

 

Οι "επιστροφές" πάνε για ζωοτροφές.

Υπάρχει έλεγχος για αυτό,

Γιαούρτια κλπ δεν γίνονται!!! Αυτό είναι μύθος!

 

 

Soevan07, θα εμπιστευόμουν τον άντρα σου αλλά όχι τους κτηνοτρόφους γιατί βλέπω ότι όπως και οι γεωργοί είναι τόσο εθισμένοι σε έναν τεχνητό τρόπο παραγωγής/εκτροφής που τον θεωρούν σχεδόν φυσικό και τείνουν να απορρίπτουν οποιαδήποτε αντίθετη άποψη.

 

Η αλήθεια είναι οτι ο άντρας μου ελέγχει την σύσταση του γάλακτος/γιαουρτιού

αφού έχει μπει στην βιομηχανία.

 

Ο ποιοτικός έλεγχος μιας γαλακτοκομικής βιομηχανίας

αποτελείται απο το μικροβιολογικό τμήμα

το οποίο ελέγχει τα προίόντα απο μικροβιολογικής απόψεως

και υπάρχει και το χημείο το οποίο ελέγχει τη σύσταση ενος προϊόντος

πχ το ph, τα λιπαρά κλπ

 

Ο τρόπος "επεξεργασίας" των προϊόντων μέσα στην βιομηχανία

είναι απόλυτα φυσικός:

 

Ο διαχωρισμός των λιπαρών απο το γάλα (η αποβουτύρωση)

γίνεται με ένα μηχάνημα που λέγεται "κορυφολόγος"

το οποίο (να σας το πω μπακαλίστικα)

"κουνάει" και "γυρνάει" το γάλα τόσο γρήγορα

που τα λιπαρά επειδή είναι πιο ελαφριά

πάνε στην επιφάνεια, διαχωρίζονται και αποσπώνται απο το προϊόν.

 

Σε καμία περίπτωση και σε καμία φάση δεν έχουν προστεθεί χημικά.

 

Φυσικός τρόπος είναι και η "παστερίωση"

οπου τα προιόντα "περνάνε" για μερικά δευτερόλεπτα απο ένα μικρό βράσιμο (70-75) βαθμούς.

Και γιαυτό άλλωστε αυτά τα προιόντα "κρατάνε" περισσότερο

απο αυτά του χωριού και του βοσκού!

 

Εγώ πάντως όταν βλέπω τον άντρα μου

να "τολμάει" να ψωνίζει τα προϊόντα της εταιρείας που δουλεύει,

αυτό μου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

 

και υπάρχει και το χημείο το οποίο ελέγχει τη σύσταση ενος προϊόντος

πχ το ph, τα λιπαρά κλπ

 

Το αν τηρούν τις "προδιαγραφές" οι κτηνοτρόφοι

αυτό δεν το εξετάζουν εκείνοι που δουλεύουν μέσα στην βιομηχανία.

 

 

Aχ δεν με καθησύχασες. Και το χημείο τους δεν κάνει καμιά ανάλυση για αντιβιοτικά, ορμόνες, φυτοφάρμακα;

 

Και ποιος εξετάζει αν τηρούν τις προδιαγραφές οι κτηνοτρόφοι; Το κράτος; Δηλ. κανένας. Άρα δίκιο είχε ο φίλος μου που δούλευε σε γαλακτοβιομηχανία για βρεφικά γάλατα.

 

Επιβεβαιώνεις τους φόβους μου γιαυτό πάντα έπαιρνα εισαγόμενο γάλα και ας λέει η Rosie για την παστερίωση, φοβάμαι τα παραπάνω χημικά πιο πολύ. Και τώρα παίρνω εισαγόμενο βιολογικό. Τι στην ευχή, αυστριακό είναι, δεν κάνουν καμιά ανάλυση παραπάνω; Σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από το ελληνικό κράτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία το αν χρησιμοποιούνε χημικά ή όχι κατά την επεξεργασία του γάλακτος στις βιομηχανικές μονάδες δεν είναι και τόσο σχετικό.

Γιατί οι διαδικασίες αυτές καθαυτές (πχ ομογενοποίηση και παστερίωση) όχι μόνο καταστρέφουνε τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος (πχ ένζυμα, αντισώματα) αλλά το καθιστούνε και επικίνδυνο λόγω αλλοίωσης της σύνθεσης των πρωτεϊνών του.

 

Γι' αυτό και όπως ανέφερα σε πολλές δυτικές χώρες ο κόσμος ξαναστρέφεται στα ωμά γαλακτοκομικά προϊόντα.

Στην Αγγλία για παράδειγμα πολλά παραδοσιακά τυριά γίνονται ακόμη από μη-παστεριωμένο γάλα (γι αυτό και φορτώνομαι κάθε φορά που την επισκέπτομαι :mrgreen: ) και στη Γαλλία τα πιο πολλά τυριά είναι από ωμό γάλα, μερικά απ' αυτά τα βρίσκω και στα ελληνικά Carrefour!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Aχ δεν με καθησύχασες. Και το χημείο τους δεν κάνει καμιά ανάλυση για αντιβιοτικά, ορμόνες, φυτοφάρμακα;

 

Και ποιος εξετάζει αν τηρούν τις προδιαγραφές οι κτηνοτρόφοι; Το κράτος; Δηλ. κανένας. Άρα δίκιο είχε ο φίλος μου που δούλευε σε γαλακτοβιομηχανία για βρεφικά γάλατα.

 

Επιβεβαιώνεις τους φόβους μου γιαυτό πάντα έπαιρνα εισαγόμενο γάλα και ας λέει η Rosie για την παστερίωση, φοβάμαι τα παραπάνω χημικά πιο πολύ. Και τώρα παίρνω εισαγόμενο βιολογικό. Τι στην ευχή, αυστριακό είναι, δεν κάνουν καμιά ανάλυση παραπάνω; Σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από το ελληνικό κράτος.

 

Υπάρχουν διάφορα στάδια ποιοτικών ελέγχων.

 

Αυτό που λες εσύ YΠΑΡΧΕΙ!!!!!

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ απο άλλο χημείο όμως: το "χημείο παραλαβής" !!!!

 

Aυτό το χημείο μεταξύ τους το λένε "εξωτερικό χημείο"

 

Για τον άντρα μου μίλαγα,

που βρίσκεται "μέσα"

Είδες ο δαίμονας του γραπτού λόγου πως μπορεί να τα διαστρεβλώσει??

(sorry είμαι και κουρασμένη....)

Link to comment
Share on other sites

Rosie, προσοχή! Ακολουθεί ερώτηση που θα σου φανεί ηλίθια (αλλά εμένα μου φαίνεται λογική!)

 

Με μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά δεν υπάρχει κίνδυνος ασθένειας, μελητέου πυρετού κλπ που μας μαθαίναν στο σχολείο;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosie, να σου κάνω ένα κονέ με το βλάχο να πάρεις απαστερίωτη φέτα όπως την πήζει στον έλατο το καλοκαίρι πάνω στο Βελούχι; Με τους τρόπους παραγωγής που έχουν στην Ελλάδα δεν θα εμπιστευόμουν απαστερίωτο τυρί. Θα ρωτήσω εκεί που παίρνω φέτα αν παστεριώνουν στο τυροκομείο του το γάλα και θέλω να δω αν θα καταλάβει τι λέω.

 

Πάντως για να απαντήσω στην Palladin όποιος παράγει παραδοσιακά φέτα για το σπίτι του την κάνει με απαστερίωτο γάλα. Και εδώ είναι πολύ συχνή πρακτική στα σπίτια και όλοι ξέρουν για το μελιταίο και ίσως παλιά είχαν δει και θύματα αλλά με τους εμβολιασμούς που ακολουθούν τα ζώα σήμερα το θεωρούν προφανώς απίθανο να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι διαδικασίες αυτές καθαυτές (πχ ομογενοποίηση και παστερίωση) όχι μόνο καταστρέφουνε τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος (πχ ένζυμα, αντισώματα) αλλά το καθιστούνε και επικίνδυνο λόγω αλλοίωσης της σύνθεσης των πρωτεϊνών του.

 

Οταν λες "επικίνδυνο" τι εννοείς?

Mήπως θες να πεις "λιγότερο ωφέλιμο" λόγω καταστροφής κάποιων βιταμινών?

Εκεί ο άντρας μου συμφωνεί.

Οτι όντως καποιες λιποδιαλυτές βιταμίνες κλπ

καταστρέφονται με την παστερίωση.

Αλλά είναι "αναγκαίο κακό"!

 

Γι' αυτό και όπως ανέφερα σε πολλές δυτικές χώρες ο κόσμος ξαναστρέφεται στα ωμά γαλακτοκομικά προϊόντα.

Στην Αγγλία για παράδειγμα πολλά παραδοσιακά τυριά γίνονται ακόμη από μη-παστεριωμένο γάλα (γι αυτό και φορτώνομαι κάθε φορά που την επισκέπτομαι :mrgreen: ) και στη Γαλλία τα πιο πολλά τυριά είναι από ωμό γάλα, μερικά απ' αυτά τα βρίσκω και στα ελληνικά Carrefour!

 

Στην Γαλλία εαν θυμάμαι καλά είχαν βρει "λιστέρια" σε κάποια τυριά απο μη παστεριωμένα γάλατα που τους είχε θερίσει όλους.

 

Να σου πω την αλήθεια....

θα προτιμούσα να κατανάλωνα ένα προϊον με λιγότερα θρεπτικά συστατικά

παρά να έτρωγα κάτι που θα με θέριζε!....:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie, προσοχή! Ακολουθεί ερώτηση που θα σου φανεί ηλίθια (αλλά εμένα μου φαίνεται λογική!)

 

Με μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά δεν υπάρχει κίνδυνος ασθένειας, μελητέου πυρετού κλπ που μας μαθαίναν στο σχολείο;

 

Όχι, δεν είναι ηλίθια καθόλου η ερώτηση!

 

Κατ΄αρχήν δεν πίνουμε ποτέ μη-παστεριωμένο γάλα από ζώα που προέρχονται από μεγάλες κτηνοτροφικές μονάδες μια και αυτά είναι τίγκα στις ασθένειες και στους ιούς.

Θα πρέπει το ωμό γάλα να προέρχεται από μικρές κτηνοτροφικές μονάδες όπου τα ζώα είναι υγιή, βόσκουνε ελεύθερα χορτάρι (που είναι η φυσική τους τροφή σε αντίθεση με τις σύγχρονες ζωοτροφές) και τηρούνται κάποιες βασικές προυποθέσεις υγιεινής κατά το άρμεγμα.

 

Αν κάποια από σας έχει πάει για παράδειγμα στην περιοχή του Lake District στη Β. Αγγλία ή στα Yorkshire Dales όπου τα προβατάκια και οι αγελάδες είναι ελεύθερα στα καταπράσινα λειβάδια θα καταλάβει τι εννοώ. Όταν ζούσα για λίγο καιρό στη Β. Αγγλία δεν δίσταζα να καταναλώνω πεντανόστιμα τυράκια από μη-παστεριωμένο γάλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μη-θρεπτικό αλλά και επικίνδυνο, αυτός είναι ο λόγος που δεν δίνω στα παιδιά μου ποτέ γάλα.

Αυτό προκύπτει από την αλλοίωση των πρωτεϊνών.

Το είχαμε συζητήσει και στο θέμα με τις αλλεργίες στα παιδάκια που θηλάζουν.

 

Αν κάνεις μια αναζήτηση για raw milk (στο Mercola για παράδειγμα) θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να θυμηθώ αν η γιαγιά μου έβραζε το γάλα, πριν το πήξει για τυρί (φέτα), αλλά δεν μπορώ. Νομίζω όμως πως ναι. Μετά το βάζανε σε ξύλινο κάδο μαζί με τη λεγόμενη πυτιά (ένζυμα από στομάχι αγελάδας νομίζω ήταν αυτά) κι αυτό γινότανε γιαούρτι. Στη συνέχεια αυτό το γιαούρτι το βάζανε σε υφάσματα με μικρές-μικρές τρυπίτσες, τις λεγόμενες τσαντίλες, και το κρεμούσανε μέχρι να στραγγίσουν όλα τα υγρά. Μετά το κόβανε σε φέτες, το πασπαλίζανε παντού με χοντρό αλάτι, το βάζανε σε τενεκέδες και το άφηναν τουλάχιστον 6 μήνες στο υπόγειο να ψηθεί, όπως έλεγαν. Αν έβγαζαν νωρίτερα από τους 6 μήνες, το λέγανε "χλωρό" κι αυτό μόνο μαγειρεμένο το έτρωγαν. Νομίζω ότι αυτό το ψήσιμο με το αλάτι ήταν η δική τους μορφή παστερίωσης.

 

Πάντως η γιαγιά μου, από όταν σταμάτησε να φτιάχνει τυρί γιατί δεν μπορούσε πλέον, δεν ξαναέφαγε ποτέ τυρί, θεωρούσε ότι του εργοστασίου ήταν βρώμικο :-D

 

Rosie νομίζω ότι το αγελαδινό γάλα είναι πιο διαδεδομένο στη Β. Ελλάδα, εκεί τα βοσκοτόπια είναι πιο πλούσια και είναι καταλληλότερα για αγελάδες, ενώ στα μέρη μας (Ήπειρος) που ο τόπος δεν είναι τόσο εύφορος, η κτηνοτροφία βασίζεται κυρίως σε πρόβατα και κατσίκια. Δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι ξένο το αγελαδινό γάλα, απλά είναι σε άλλες περιοχές.

 

Και κάτι τελευταίο, όταν ζούσαμε Μακεδονία, πίναμε κι εμείς γάλα από την αγελάδα κατευθείαν, αλλά δεν το πίναμε ποτέ ωμό, παρόλο που προερχόταν από μικρή φάρμα (5-10 ζώα είχε ο άνθρωπος). Πάντα το βράζαμε και μετά το πίναμε, μπορεί να καταναλωθεί απευθείας από το ζώο χωρίς βράσιμο;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να θυμηθώ αν η γιαγιά μου έβραζε το γάλα, πριν το πήξει για τυρί (φέτα), αλλά δεν μπορώ. Νομίζω όμως πως ναι.

 

Όχι αν βράσει δεν γίνεται τυρί. Το ζεσταίνουν σε κάποια θερμοκρασία 35C και μετά ρίχνουν την πυτιά. Γιαυτό το σπιτικό τυρί είναι πάντα απαστερίωτο και παίρναν αυτές τις προφυλάξεις. Αντίθετα όταν κάνεις σπιτικό γιαούρτι ανεβάζεις τη θερμοκρασία πιο ψηλά, παστεριώνεται και δεν έχεις πρόβλημα να το καταναλώσεις κατευθείαν. Γιαυτό αν καμιά φορά πας στα μέρη σου και κανένας θείος σου σας προσφέρει δικό του τυρί, είναι απαστερίωτο.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν βοσκοτόπια στη Βόρεια Ελλάδα. Η επίπεδη γη είναι καλλιεργήσιμη οπότε όλη η κτηνοτροφία είναι εσταυλισμένη. Βοσκοτόπια υπάρχουν μόνο στα βουνά εκεί που δεν μπορεί να καλλιεργηθεί δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μη-θρεπτικό αλλά και επικίνδυνο, αυτός είναι ο λόγος που δεν δίνω στα παιδιά μου ποτέ γάλα.

Αυτό προκύπτει από την αλλοίωση των πρωτεϊνών.

Το είχαμε συζητήσει και στο θέμα με τις αλλεργίες στα παιδάκια που θηλάζουν.

 

Μήπως είναι "επικίνδυνα" ακριβώς για τα άτομα που έχουν αλλεργίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μorchelina μου, σου διευκρίνησα τι ήθελα να πω πριν.... :mrgreen:

δεν ξέρω εαν το είδες!

(ελπίζω να σε κάλυψα τώρα)

 

Hθελα να μου απαντήσεις μήπως ξέρεις εσύ:

Eαν το γάλα δεν είναι τόσο ωφέλιμο για τον οργανισμό όσο λένε

τότε γιατί το δίνουν σε αυτούς που παθαίνουν δηλητηρίαση?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να θυμηθώ αν η γιαγιά μου έβραζε το γάλα, πριν το πήξει για τυρί (φέτα), αλλά δεν μπορώ. Νομίζω όμως πως ναι. Μετά το βάζανε σε ξύλινο κάδο μαζί με τη λεγόμενη πυτιά (ένζυμα από στομάχι αγελάδας νομίζω ήταν αυτά) κι αυτό γινότανε γιαούρτι. Στη συνέχεια αυτό το γιαούρτι το βάζανε σε υφάσματα με μικρές-μικρές τρυπίτσες, τις λεγόμενες τσαντίλες, και το κρεμούσανε μέχρι να στραγγίσουν όλα τα υγρά. Μετά το κόβανε σε φέτες, το πασπαλίζανε παντού με χοντρό αλάτι, το βάζανε σε τενεκέδες και το άφηναν τουλάχιστον 6 μήνες στο υπόγειο να ψηθεί, όπως έλεγαν. Αν έβγαζαν νωρίτερα από τους 6 μήνες, το λέγανε "χλωρό" κι αυτό μόνο μαγειρεμένο το έτρωγαν. Νομίζω ότι αυτό το ψήσιμο με το αλάτι ήταν η δική τους μορφή παστερίωσης.

 

Πάντως η γιαγιά μου, από όταν σταμάτησε να φτιάχνει τυρί γιατί δεν μπορούσε πλέον, δεν ξαναέφαγε ποτέ τυρί, θεωρούσε ότι του εργοστασίου ήταν βρώμικο :-D

 

 

ακριβως ετσι το κανει και η μαμα μου!με αυτη την διαδικασια οπως την εγραψες.και οπως το διαβαζα,με τις λεξεις που χρησιμοποιησες (πυτια,τσαντιλα)ημουν σιγουρη οτι εισαι απο τα μερη μου (ηπειρο-πρεβεζα):P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι "επικίνδυνα" ακριβώς για τα άτομα που έχουν αλλεργίες?

 

Όχι, επικίνδυνο για όλους. τελεία! ;)

 

Από τη Β. Ελλάδα κατάγεται ο σύζυγός μου και η Σαρακατσάνα γιαγιά του μας είπε ότι τότε είχανε μόνο πρόβατα.

 

Και τέλος άλλο το ζέσταμα που κάνουμε στο σπίτι και άλλο η τυποποιημένη διαδικασία της παστερίωσης.

Αν δεν εμπιστευόμαστε τον κτηνοτρόφο καλό είναι να κάνουμε ένα ζέσταμα πριν το καταναλώσουμε.

 

Η ομογενοποίηση επίσης είναι μια διαδικασία που μετατρέπει το γάλα σε μια ακατάλληλη τροφή για τον άνθρωπο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα μη-ομογενοποημένο γάλα ας είναι και παστεριωμένο, στην Αγγλία έβρισκα πολύ εύκολα (τα γάλατα του Waitrose για παράδειγμα, μιας μεγάλης αλυσίδας supermarket, ειναι όλα μη-ομογενοποιημένα).

 

To μωράκι δηλαδή πώς καταναλώνει ωμό μητρικό γάλα και εμείς δεν μπορούμε;

Επίσης όσες από μας θηλάσαμε γνωρίζουμε ότι ακόμη και αν αντλήσουμε γαλά δεν πρέπει ποτέ να το ζεστάνουμε κατευθείαν για να το δώσουμε στο μωρό αλλά να το βάλουμε για λίγο σε μπεν-μαρί ώστε να μην είναι παγωμένο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν βράσει δεν γίνεται τυρί. Το ζεσταίνουν σε κάποια θερμοκρασία 35C και μετά ρίχνουν την πυτιά. Γιαυτό το σπιτικό τυρί είναι πάντα απαστερίωτο και παίρναν αυτές τις προφυλάξεις. Αντίθετα όταν κάνεις σπιτικό γιαούρτι ανεβάζεις τη θερμοκρασία πιο ψηλά, παστεριώνεται και δεν έχεις πρόβλημα να το καταναλώσεις κατευθείαν. Γιαυτό αν καμιά φορά πας στα μέρη σου και κανένας θείος σου σας προσφέρει δικό του τυρί, είναι απαστερίωτο.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν βοσκοτόπια στη Βόρεια Ελλάδα. Η επίπεδη γη είναι καλλιεργήσιμη οπότε όλη η κτηνοτροφία είναι εσταυλισμένη. Βοσκοτόπια υπάρχουν μόνο στα βουνά εκεί που δεν μπορεί να καλλιεργηθεί δηλ.

 

Στη Μακεδονία θυμάμαι ότι τα ζώα έβοσκαν κι έξω, αλλά ήταν και εσταυλισμένα. Στην Ήπειρο πάλι τα αμνοερίφια είναι έξω, αλλά το χειμώνα είναι μέσα, κι εκεί προκύπτει θέμα τροφής τους, μέχρι πριν καμιά 10-15 χρόνια οι κτηνοτρόφοι αγόραζαν το καλοκαίρι μπάλες σανό για να ταΐζουν τα ζώα το χειμώνα, αλλά την εποχή εκείνη περίπου έσκασαν μύτη και οι ζωοτροφές σε μεγάλο βαθμό, έγινε δλδ μεγάλο άνοιγμα προς τους μικρούς κτηνοτρόφους να τις προτιμήσουν, γιατί ήταν και πιο φτηνές.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

To μωράκι δηλαδή πώς καταναλώνει ωμό μητρικό γάλα και εμείς δεν μπορούμε;

Επίσης όσες από μας θηλάσαμε γνωρίζουμε ότι ακόμη και αν αντλήσουμε γαλά δεν πρέπει ποτέ να το ζεστάνουμε κατευθείαν για να το δώσουμε στο μωρό αλλά να το βάλουμε για λίγο σε μπεν-μαρί ώστε να μην είναι παγωμένο.

 

Νομίζω ότι έχει να κάνει με ασθένειες των ζώων (π.χ. μελιταίος, τύφος κλπ) που μπορούν να προσβάλλουν τον άνθρωπο μέσω των γαλακτοκομικών. Δεν νομίζω δλδ το αρνί να πάθει κάτι, πίνοντας το γάλα της προβατίνας, αλλά για τον άνθρωπο είναι κάποια παθογόνα διαφορετικά που μπορούν να του κάνουν κακό. Με επιφύλαξη αυτό όμως

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Η ομογενοποίηση επίσης είναι μια διαδικασία που μετατρέπει το γάλα σε μια ακατάλληλη τροφή για τον άνθρωπο.

 

Γιατί το λες αυτό?

Και η "ομογενοποίηση" μου λεει ο άντρας μου οτι είναι μια

φυσική επεξεργασία:

 

Eίναι ένα μηχάνημα ο "ομογενοποιητής"

που στην ουσία (να το πω μπακαλίστικα) ανακατεύει το μείγμα

για να το κάνει ομοιογενές.

 

Η παστερίωση θα μπορούσες να πεις οτι καταστρέφει και κάποιες βιταμίνες

αλλα όχι η ομογενοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μorchelina μου, σου διευκρίνησα τι ήθελα να πω πριν.... :mrgreen:

δεν ξέρω εαν το είδες!

(ελπίζω να σε κάλυψα τώρα)

 

Hθελα να μου απαντήσεις μήπως ξέρεις εσύ:

Eαν το γάλα δεν είναι τόσο ωφέλιμο για τον οργανισμό όσο λένε

τότε γιατί το δίνουν σε αυτούς που παθαίνουν δηλητηρίαση?

 

Το είδα και σε ευχαριστώ αλλά την έκανα πιο νωρίς από εσάς..

 

Τώρα φαντάζομαι στη δηλητηρίαση οι πρωτεϊνες του γάλακτος δεσμεύουν το δηλητήριο, πχ. χλωρίνη, από το στομάχι και το καθιστούν λιγότερο δραστικό. Είναι μία ιδιότητά τους που δεν έχει σχέση με την ωφελιμότητα. Π.χ. προχθές μου έπεσε μελάνι στο παντελόνι και έβαλα το σημείο να μουλιάσει με γάλα ολονυχτίς. Μετά το έπλυνα μόνο στους 40 και για μεγάλη μου χαρά το μελάνι έφυγε. Το γάλα δέσμευσε το μελάνι από το ύφασμα.

 

Τώρα για την ομογενοποίηση δεν γνωρίζω όσα λέει η Rosie γιατί δεν το έχω ψάξει. Αυτές οι διαδικασίες ονομάζονται φυσικές (physical) για να διαχωρίζονται από τις χημικές. Δεν είναι όμως natural δηλ. μπορεί από το ισχυρό "ανακάτεμα" σε μεγάλες στροφές τα συστατικά να οξειδώνονται ή/και να αλλάζουν, π.χ. οι πρωτεϊνες ξεδιπλώνονται και αλλάζουν μορφή.

 

Δεν το έχω ψάξει γιατί ακολουθώ την πεπατημένη, απλώς έχω μειώσει το γάλα που καταναλώνουμε. Δεν αγοράζω πλέον γιαούρτια γιατί το πολύ ασβέστιο δεσμεύει το σίδηρο και είπα να το μειώσω στην κατανάλωση των παιδιών. Θεωρώ επίσης τα γιαούρτια μεγάλη εκμετάλλευση αλλιώς δεν θα μας είχαν ταράξει στις διαφημίσεις. Και μετά έχω και εγώ να θυμάμαι την εξαιρετική ποιότητα των γαλακτομικών στην Αγγλία (πλούσια και κρεμώδη) και εδώ μου φαίνονται σαν από ασβεστόνερο. Που μάλλον θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Palladin, η πεθερα σου παιρνει ακομα γαλα απο γαλατα;

 

Επαιρνα κι εγω, ειχα παει να δω και τα ζωα του, ειχε 15 -20 αγελαδες ΜΑΖΙ με τα μωρα τους, που εβοσκαν ελευθερα, και οι σταυλοι που τις εβαζε το βραδυ ελαμπαν.

 

Εφτιαχνα light γαλα για να πινω και την κρεμα την κρατουσα ειτε για γλυκα ή εφτιαχνα βουτυρο.

 

Αλλα γερασε ο ανθρωπος και τις χαλασε τις αγελαδες και δεν ξερω αλλον εδω γυρω :(

 

Εμενα γενικως μου κανει εντυπωση οτι διαβαζω παρα πολυ συχνα εδω στο φορουμ την κατακραυγη εναντιον της φορμουλας και μαμαδες που ειχαν την πολυτελεια να θηλασουν ολα τους τα παιδακια να λενε πχ "δε θα εδινα ποτε στο μωρο μου ξενο γαλα", το βρισκουν απολυτως ΟΚ να δινουν στα μεγαλυτερα παιδια τους "ξενο" γαλα, η και να το καταναλωνουν οι ιδιες :confused::confused::confused:

 

Αληθεια, υπαρχουν ελληνικες εταιριες παραωγης φορμουλας ή ειναι ολες εισαγωμενες;;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, και πάλι έχει να κάνει με την αλλοίωση των πρωτείνων.

Είναι ποτέ δυνατόν να είναι φυσική μια διαδικασία που αλλοίωνει τη σύνθεση του λίπους του γάλακτος;

 

Πολλοί θεωρούνε την ομογενοποίηση πολύ χειρότερη από την παστερίωση.

Διάβασα ότι αν δεν βρίσκουμε μη-ομογενοποιημένο γάλα καλύτερα είναι να πάρουμε παστεριωμένη φρέσκια κρέμα (όχι όμως UHT που είναι σχεδόν όλες οι κρέμες στην Ελλάδα, αυτό το είδος παστερίωσης/αποστείρωσης είναι ό,τι χειρότερο) και να την αραιώσουμε με νερό για να φτιάξουμε γάλα.

 

Καλά έχω πάθει πλάκα με την καμπάνια που γίνεται στην Ελλάδα για το γάλα και τα παράγωγά του! Δεν νομίζω σε κάποια άλλη χώρα να κάνουνε τόσο brain-washing!

Είναι που είναι και αίσχος το γάλα στην Ελλάδα και προσπαθούνε να το προωθήσουνε με κάθε τρόπο :?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

. Τι στην ευχή, αυστριακό είναι, δεν κάνουν καμιά ανάλυση παραπάνω; Σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από το ελληνικό κράτος.

 

Χμμμμμμμμμ...

είσαι σίγουρη Morchelina? Σκέψου τις διατροφικές κρίσεις που έχουν ξεσπάσει κατά κειρούς.... Πχ το θέμα των διοξινών πριν από δυο μήνες έλαβε χώρα στη Γερμανία με τους υποτιθέμενους αυστηρούς ελέγχους...

 

Επίσης σχετικά με την καταναλωση απαστεριωτων τυριών με φοβίζει πολύ το θέμα της Listeria monocytogenes. Την άνοιξη στην αυστρία (νομίζω) κιόλας πέθαναν κάμποσοι άνθρωποι από Λιστέρια.

Τι λέτε?

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...