Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται και δεν ξυπνάει


myrto21

Recommended Posts

Έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου από εκεί που ήταν γκρινιαρούλα συνέχεια, δεν κοιμόταν και ήθελε συνέχεια βόλτα και αγκαλιές, εδώ και πέντε ημέρες κοιμάται όλη ημέρα και δεν ξυπνάει, βρε τι της κάνω την τσιμπάω την κουνάω και αυτή τίποτα κοιμάται του καλού καιρού. Εχθές κοιμόταν σχεδόν 20 ώρες, ξυπνούσε για κανένα 10λεπτο και μετά ξανακοιμόταν. Ξύπνησε μόνο το απόγευμα για περίπου 3 ώρες, είναι φυσιολογικό αυτό ή πρέπει να ανησυχήσω;;;;;;;;;; Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να το παρακολουθήσω και αν το παιδί κοιμάται συνέχεια και όταν είναι ξύπνιο δεν είναι ζωηρό να κάνουμε εξετάσεις, όμως το παιδάκι μου όταν ξυπνάει μας κάνει γελάκια, παρατηρεί τριγύρω και γενικά είναι φυσιολογικό στις αντιδράσεις του. Υπάρχει καμία μανούλα που να μου πει πόσο κοιμάται το δικό της το παιδάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κοριτσάκι μου είναι δύο μηνών και εξετάσεις της έκανα γενική αίματος και ούρων που βγήκαν καλές και για αυτό έχω ανησυχήσει, τι να συμβαίνει. Σήμερα π.χ. από τις 1 το βράδυ (εχθές) ξύπνησε για μισή ώρα το πρωί που την τάισα (6:30) και μετά ξαναξύπνησε στις 4:30 όπου κάθησε ξύπνια με μέχρι τις 6:30 και μετά την ξύπνησα στις 8:15 για να φάει όπου κατά τις 10:00 ξανακοιμήθηκε, δηλαδή είναι ξύπνια μέχρι τώρα μόνον 4,5 ώρες περίπου και να πω ότι τρώει πολύ, πίνει το ανώτερο 100μλ μητρικό γάλα (που βγάζω με θήλαστρο) ανά 3,5 ώρες όπου έχει και παλινδρόμηση και πολλές φορές το βγάζει σχεδόν όλο το γεύμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Χμ μαλλον ειναι το πρωτο σου γι αυτο εισαι τοσο ανχομενη με τον υπνο!! Ειναι μικρο το παιδακι σου κ εμενα δυο μηνων κοιμοταν ολη τη μερα κ ολοι η οικογενεια περιμεναμε απο πανω του ποτε θα ξυπνησει το παιδι για να το χαρουμε!!! Μετα απο ενα μηνα εστρωσε κ κοιμοταν ανα 3ωρες για 2ωρες το πολυ. Τωρα που ειναι 14μηνων τα πραγματα εχουν αλλαξει, κοιμαται για 45λεπτα μονο καθε τεσσερις ωρες, αφου οταν κοιμαται παραπανω ξεκιναω να ανυσηχω κ εγω. Εχουν το προγραμμα τους τα μωρα κ ξερουν ποσο υπνο χρειαζονται για να ξεκουραστουνε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον είσαι απο τις τυχερές μανούλες εσύ χιχιχιχιχιχιχι,μακάρι να κοιμόντουσαν και τα δικά μου παιδάκια τόοοοοοοοοσο πολύ να ξεκουραζόμουν λιγάκι και εγώ τότε!!!!!!Πάντως μην αγχώνεσαι αφού έκανες εξετάσεις αίματολογικές,απλά παρακολούθησε το κι αν σε στεναχωρεί δεν χάνεις και τίποτα να το πάς πάλι στον γιατρό σου(να σου φύγει και εσένα το άγχος δηλαδή!!!).Εμένα αυτό που θα με ανησυχούσε περισσότερο είναι τα γέυματα της που αν είναι και με τόσο μεγάλη απόσταση μεταξύ τους(αφού λες ότι κοιμάται πολύ) δεν τα καταναλώνει καλά αφού έχει παλλινδρόμηση και μετά δεν ξυπνάει για να φάει!!!!Πιστέυω και εγώ ότι είναι μικρούλη ακόμα και τα μωρά σ'αυτήν την ηλικία είναι φαί και υπνο(τα ξένα τα παιδιά,τα δικά μου ΔΕΝ ήταν έτσι κλαψ κλάψ),σε έναν περίπου μήνα θα δείς μεγάλη διαφορά με τον ύπνο της!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω πολύ αγχος από "φυσικού" μου, αλλά με τρόμαξε λίγο και ο παιδίατρος που μου είπε πως αν το παιδί κοιμάται συνέχεια και όταν ξυπνάει είναι οκνό τότε να κάνουμε έναν υπέρηχο εγκεφάλου, βέβαια το παιδί όταν είναι ξύπνιο νομίζω ότι είναι φυσιολογικό κλαίει, γκρινιάζει παίζει ποδαράκια χεράκια παρατηρεί τριγύρω, αλλά βέβαια επειδή είναι το πρώτο μου και εγώ έχω ανησυχίες μήπως τα βλέπω εγώ φυσιολογικά ή μήπως πρέπει να είναι αλλιώς τα πράγματα.

Σύγνώμη σας τρέλανα αλλά έχω τρομάξει πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε τόσο εύκολα να λέμε σε κάποιον ότι όλα είναι καλά και να μην ανησυχεί. Εντάξει, ούτε κι εγώ σου λέω ότι πρέπει σώνει και καλά να ανησυχήσεις. Αλλά θα πρέπει να το παρακολουθείς το παιδί. Πόσο καιρό συμβαίνει αυτό? Η γενική αίματος από μόνη της ίσως να μη λέει και πολλά. Του έκανες και καθίζηση και CRP? Δεν ξέρω, γιατρός δεν είμαι, απλά επέιδή ο δικός μου γιατρός μας έλεγε απ' την αρχή να μην ανησυχούμε για ένα παιδί που γκρινιάζει, αλλά για ένα παιδί που είναι οκνό, γι' αυτό ίσως επιμένω λίγο. Βάρος παίρνει? Εχεις να μας πεις τις ζυγίσεις? Μετράς βρεγμένες πάνες? Ψαξτο λίγο με τον γιατρό σου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

CRP κάναμε και βγήκε καλή και η ούρων (και καλιέργεια). Το παιδί μου τρώει ανά 3,5 ώρες περίπου 80 με 100 μλ., και βάρος πήρε από τότε που γεννήθηκε σταδιακά την εβδομάδα 190γρ./250γρ/320γρ/220γρ/290γρ/290γρ/120γρ. Εχθές την πήγα στον παιδίατρο για το εμβόλιο, μου είπε ότι πήρε τον μήνα 1κιλό και είναι φυσιολογικό, οι εξετάσεις της είναι καλές και το παιδί αντιδρά καλά, αλλά αν θέλω για να μου φύγει η ιδέα να πάμε να κάνουμε εξετάσεις βιοχημικές. Το παιδί βέβαια παρόλο ότι ταλαιπωρήθηκε με το εμβόλιο και την εξέταση στον γιατρό σήμερα ήταν ξύπνια αρκετή ώρα και ήρεμη. Ο γιατρός μου είπε πως μπορεί να την έπιασε το epadoren που πέρνει για την παλινδρόμηση και να ησύχασε, εγώ όμως να ανησυχώ;;;;; από εκεί που το παιδί μου ήταν γκρινιάρικο είναι πολύ ήσυχο γελάει συχνά και γκρινιάζει σπάνια.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς το ίδιο!Μετά το πρώτο εμβόλιο κοιμόταν δύο μέρες. Ξυπνούσε ΜΟΝΟ για φαγητό. Πάντως γενικά και εμάς (ίσως και λόγω ζέστης) κοιμάται πολύ. Βέβαια το απόγευμα ρίχνει και τις γκρίνιες του!Σκέψου ψύχραιμα και αν ανησυχείς τόσο πολύ κοίταξέ το. Αλλά παρακολούθησέ το πρώτα, μήπως ήταν κάτι παρωδικό!Και σου τα λέει αυτά μια μαμά που για ένα 37.2 και μύξες στη μυτούλα έσυρε το παιδί της στο Διαβαλκανικό και δέχτηκε να μείνει μέσα δύο μέρες με το μωρό να έχει 36.6, να θηλάζει κανονικότατα και χωρίς να του κάνουν ΤΙΠΟΤΑ! Αυτοί το έκαναν για τα 500ευρώ!Εγώ;;;Μάλλον επειδή είμαι αγχωμένη σαν εσένα!!!Φιλάκια και ψυχραιμίιιιααα...

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι μου από την επόμενη ημέρα του εμβολίου πήρε τα πάνω του, είναι ξύπνια περισσότερες ώρες μας κάνει πολλές χαρούλες και είναι ζωηρούλα. Είμαι χαρούμενη γιατί το παιδάκι μου φαίνεται να έχει συνέλθει, μπορεί να έφταιγε η ζέστη, ίσως και να έκανε "δουλειά" το επαντορέν!!!!! και βοήθησε το στομαχάκι του και ηρέμησε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πολυ μεγαλη πειρα γιατι οπως θα δεις ο δικος μου ειναι μονο 2 μηνες μεγαλυτερος απο την κορουλα σου.θα σου πω ομως ενα πραγμα.πολλες φορες πια ευχομαι να ηταν οπως 2 μηνων που ηταν ησυχος.τωρα δεν μπορω να τον αφησω πουθενα μονο στο παρκο γιατι με το που τον αφηνω γυριζει μονος του μπρουμητα και ξανα πλαγια και αντε παλι απο την αρχη.τρωει τα χερια του τα ποδια του τα σεντονια και ολη μερα μιλαει,μιλαει,μιλαει.ευτυχως κοιμαται το βραδυ το λιγοτερο 11 ωρες στο δωματιο του πλεον.να εισαι σιγουριος οτι μετα τον σεπτεμβρη θα σκεφτεις πολλες φορες τα λογια μου.ειλικρινα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και δυο τρεις ημέρες το κοριτσάκι μου είναι όλο χαμόγελα και φωνούλες το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν μου πολυτρώει δινουμε μάχη δηλαδή με το μπιμπερό για να φάει, έχει και την παλινδρομηση και μόλις πιεί το γάλα της τρέμει η ψυχή μου μη το βγάλει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κι από μένα! Εγώ έχω μια μικρούλα 15 μηνών η οποία τις τελευταίες 5 νύχτες κοιμάται 15-16 ώρες σερί!!! Το κανονικό της ήταν περίπου 12 ώρες σερί εδώ και 2 μήνες. Να ανησυχήσω? Είναι φυσιολογικό? Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Εγώ έχω μια μικρούλα 15 μηνών η οποία τις τελευταίες 5 νύχτες κοιμάται 15-16 ώρες σερί!!! Το κανονικό της ήταν περίπου 12 ώρες σερί εδώ και 2 μήνες. Να ανησυχήσω? Είναι φυσιολογικό? Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?

 

πες οτι κανεις πλάκα...ελά, σε παρακαλώ!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνονται πολλές οι ώρες που κοιμάται!Ο γιος μου είναι 11 μηνών και μέχρι πριν ένα μήνα κοιμόταν το βράδυ 12 ώρες(ξυπνούσε κατά διαστήματα για να θηλάσει αλλά σύνολο κοιμόταν τόσο) και τώρα το έκοψε και κοιμάται 10 ώρες!Όσο μεγαλώνουν τα μωρά κοιμούνται λιγότερες ώρες όχι περισσότερες.Επικοινώνησε με τον παιδίατρο.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

καλησπερα σας!

εχω μια κορουλα 3 μηνων κ εδω κ 2 μερες κοιμαται ολη μερα ξυπναει μονο για φαι καθεται 10 λεπτα ξυπνια κ ξανακοιμαται οσο μενει ξυπνια ειναι νευρικη κ διχνει σαν να εχει πονακια

η αληθεια ειναι οτι τωρα αρχισε να τρωει λιγο παραπανω εκει που παλευαμε για να φαει 120γρ το 4ωρο τωρα τρωει 170 κ πεφτει ξερη στον υπνο εχω αρχισει να ανυσηχω εμβολια καναμε πριν μια εβδομαδα 3 μαζι 2 ενεσιμα κ ενα ποσιμο μου εκανε κ πυρετο 39 αλλα απο το σαββατο ηταν καλα ουτε πυρετο ουτε τπτ κ τωρα πανω που αρχισε να στρωνει στο φαι που ηταν το μονιμο προβλημα μας τρωει αλλα δεν ξυπναει

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην μενεις ησυχη απλος.Παρακαλοθησε το και προπαντως μιλα με το παιδιατρο κ μη το περνας στα ψιλα γραμματα....Να προσεχεις οτι τρεφεται επαρκως δηλαδη 500-600 γρ. γαλα τη μερα(αν θυμαμαι καλα)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας εμενα ο γιος μου ειναι 8 μηνων και κοιμωμαστε 12 ωρες

Angel22 εσενα ειναι 15 μηνων ειναι πιο μεγαλητερο συγα συγα θα κοιμαται πιο πολυ μεγαλωει ο υπνος του

μην σε ανησυχει αυτο ο υπνος κανει καλο

adnihor1 τ παιδακι σου μπορει να περνα αλμα αναπτυξης αν δεις οτι κοιμαται καλα και δεν παρατηρεις τπτ ασυνηθυστο ολα ειναι καλα ο υπνος κανει καλο μεγαλωνει το παιδι γιαυτο

συγνωμη αλλα δεν νομιζεις οτι 170 ειναι πολλα για 3 μηνων ? μηπως βαρυστομαχιαζει ?

το παιδι θα περνει 1 κιλο καθε μηνα μετα τον 7 μηνων θα περνουν γραμαρια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...