Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κανω κακό στο μωρό μου;


niadk

Recommended Posts

Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι. Την Τρίτη 1η Ιουλίου επέστρεψα στην δουλειά. Μέχρι τότε η μικρή μου έτρωσε 7.30 το πρωί, 11.30, 3.30. 8 και 12 το βράδυ. Πριν το γευμα στις 8.00 την έκαναν μπανάκι και από τις 9.15 με 9.30 κοιμόταν ως τις 9 το άλλο πρωί. Γύρισα όμως στην δουλειά που είμαι απόγευμα και γυρίζω σπίτι στις 10.00 το βράδυ. Ετσι, για να μπορώ να την κάνω εγώ μπάνιο γύρω στις 10.15 να την ταίζω και να την κοιμίζω άλλαξα το πρόγραμμα της. Δηλαδή τα γεύματα της είναι 6.00 το πρωί, 10.00, 2.00, 6.00 και 10.30 το βράδυ. Η μητέρα μου όμως, που κρατάει το παιδί μου λέει ότι από τις 9.30 το βράδυ εκείνο νυστάζει πολύ και το κρατάει ξύπνιο μέχρι να γυρίσω. Μήπως παιδεύω το μωράκι μου; Τι να κάνω όμως; Στη δουλειά τώρα πάω 6 με 10 το βράδυ. Να το κάνω μπάνιο από τις 5.30 δεν είναι πολύ νωρίς; Το μπανάκι του με νοιάζει, αφού τρώει και κοιμισμένο. Είναι κακό που το παιδί μου ξενυχτάει; Χθες κοιμήθηκε τελικά στις 11.15, ενώ νύσταζε πολύ. Είχε εκνευριστεί φαίνεται... Μάλλον με την μάνα της... :oops:

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρωτον δεν ειναι νωρις για μπανιο... το μπανιο δεν εχει ωρα ειδικα τωρα το καλοκαιρι..

Σκεψου οτι μεγαλωνοντας θα κανει ολο και νωριτερα γιατι καποια στιγμη θα παει και σχολειο και θα πρεπει να κοιμαται νωρις..

επειτα μπορει να το κανει και η μαμα σου μπανιο.. αν θες να συνδιασεις το μπανιο με τον υπνο τελοσπαντως..

Δεν ειναι καο να κοιμαται εκεινη την ωρα αλλα αφου νυσταζει δεν θα επρεπε να το κρατας ξυπνιο για το μπανιο.. δεν ειναι τοσο σημαντικο..και να μεινει μια μερα απλυτο δεν θα παθει και τιποτα.. Αλλωστε τα μωρακια ολη μερα κατω απο το νερο ειναι με τα τσισακια και τα κακακια που κανουν ολη την ωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν του κάνεις απλά όταν το παιδί έχει μπει σε ένα πρόγραμμα καλό είναι να μην του το χαλάς γιατί αρχίζει να εκνευρίζεται, ασε την μαμά σου να το κάνει μπάνιο πριν τον ύπνο καλύτερα να κοιμάται την ώρα που έχει μάθει παρά εκνευρισμένο να μην μπορεί να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην του κάνεις νωρίς μπάνιο;

συνήθως τα μωρά που εκνευρίζονται στο τέλος δεν μπορούν να κοιμηθούνε. Καλύτερα άλλαξέ του την ώρα του μπάνιου και άσε τη ρουτίνα του ύπνου όπως είναι. Και να είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου είναι πολύ μικρό ακόμα και θα αλλάξει τα ωράριά του από μόνο του ούτως ή άλλως...

:roll::roll::roll:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν του κάνεις απλά όταν το παιδί έχει μπει σε ένα πρόγραμμα καλό είναι να μην του το χαλάς γιατί αρχίζει να εκνευρίζεται, ασε την μαμά σου να το κάνει μπάνιο πριν τον ύπνο καλύτερα να κοιμάται την ώρα που έχει μάθει παρά εκνευρισμένο να μην μπορεί να κοιμηθεί.

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!Καλυτερα να μην αλλαξεις την ωρα του μπανιου γιατι κι αυτο ειναι μεσα στη ρουτινα της.Μπορει,αν την κανεις μπανιο στις 5 να ψιλομπερδεψει το προγραμμα της.Τωρα παλι,εσυ ξερεις καλυτερα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην εκνευρίζεις το μωρό γιατί εσύ θα την πληρώσει τη νύφη! Αν δεν μπορεί η μητέρα σου να το κάνει μπάνιο να το κάνεις εσύ πιο νωρίς και μπορεί ίσως η μαμά σου να του κάνει ένα ντουζάκι στα πεταχτά το κορμάκι να χαλαρώσει και να δροσιστεί λίγο. Να έχεις το μωρό χαρούμενο για να είσαι εσύ χαρούμενη. Μην του πηγαίνεις κόντρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...