Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια,

επιτέλους πλησιάζει η ημερομηνία που θα πρέπει να βγώ με άδεια εγκυμοσύνης(5/7/2007).Μήπως θυμάται κάποια από εσάς τί πρέπει να κάνω για να μπορέσω να βγώ σε άδεια;Θα πρέπει να πάω πρώτα στο ΙΚΑ και μετά τί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν έχεις ιδιωτικό γιατρό σου γράφει σε ένα χαρτί τελευταία ημερομηνία τοκετού (ΠΗΤ) και πας στο ΙΚΑ, το δίνεις στον εκεί γιατρό και σου γραφει και αυτός κάτι χαρτιά που τα πας στη δουλειά σου.Απο κει και μετά θα σου πούνε στη δουλειά τί να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

θα πας στο ΙΚΑ και θα σου συμπληρώσει ο γυναικολόγος ένα χαρτί, το οποίο θα καταθέσεις στον εργοδότη. Θα πάρεις και το επίδομα κυήσεως αν δεν κάνω λάθος. Αυτά θυμάμαι χονδρικά ότι έκανα πριν απο 3 χρόνια, τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρέπει να τους ενημερώσεις από τώρα γιατί σύμφωνα με τον ΙΚΑ δεν πρέπει να εργάζεσαι από αυτό το διάστημα και μετά , οπότε ο εργοδότης πρέπει να κάνει διακοπή (αλλό εαν εσύ συνεχίσεις να δουλέυεις ώστε να μαζέψεις μέρες για μετά τη γέννα)

 

Εγώ πάντως πήγα μόνη μου σε γιατρό του ΙΚΑ, του είπα την τελευταία περίοδο και έγραψε ένα χαρτί με την ΠΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

Πας στον γιατρό του ΙΚΑ με το τελευταίο υπέρηχο όπου εκεί φαίνεται η ΠΗΤ και σου συμπληρώνει ένα χαρτί που πρέπει να πας στον εργοδότη σου για να κάνει την διακοπή λόγω εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από λίγες μέρες το ξαναέκανα.

Σου δίνει ο γιατρός σου ένα χαρτί με την ΠΗΤ σου και με αυτό πας στον γυναικολόγο του ΙΚΑ. Εκείνος σου δίνει ένα χαρτί που ουσιαστικά επιβεβαιώνει την ΠΗΤ σου, το οποίο το δίνεις στην δουλειά σου.

 

Όταν με το καλό σταματήσεις να δουλεύεις, με αυτό το χαρτί, υπογεγραμμένο από τον εργοδότη, και μαζί με υπόλοιπα δικαιολογητικά (ένσημα και δεν θυμάμαι τί άλλο, αλλά ρωτάς στο ΙΚΑ), πάς στο ΙΚΑ (στα διοικητικά αυτή τη φορά) και εισπράτεις το τους μισθούς για τις 56 ημέρες που δεν θα δουλεύεις πριν γεννήσεις.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

υπόψην ότι όλα τα δήθεν επιδόματα, ουσιαστικά δεν είναι επιδόματα, αλλά μισθοδοσία. Δηλ πληρώνεσαι τις μέρες της άδειας σαν να δούλευες. Δεν είναι επιπλέον χρήματα (μόνο το επίδομα τοκετού είναι).

Πήγα και εγώ μες την τρελή χαρά να εισπράξω και μετά απο λίγο καιρό μου έκαναν κρατήσεις απο το μισθό μου (δημόσιο) και έπεσα απο τα σύννεφα!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωνομαι κανονικα το μισθο μου και ουτε επιδομα τοκετου δεν πηρα γιατι για να παρω επρεπε να πληρωσω το μαιευτηριο και να παω απόδειξη αλλα εγω δεν πληρωσα το μαιευτηριο καθοτι δημοσιο και μου το κάλυπτε η ασφαλεια οπότε δεν δικαιούμουν τιποτα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωνομαι κανονικα το μισθο μου και ουτε επιδομα τοκετου δεν πηρα γιατι για να παρω επρεπε να πληρωσω το μαιευτηριο και να παω απόδειξη αλλα εγω δεν πληρωσα το μαιευτηριο καθοτι δημοσιο και μου το κάλυπτε η ασφαλεια οπότε δεν δικαιούμουν τιποτα...

 

και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο γέννησα, με ασφάλεια ΙΚΑ, αλλά το επίδομα το εισέπραξα...είσαι σίγουρη ότι δεν το δικαιούσαι;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Εγώ πάντως (για άδεια ασθενείας,καθώς είμαι ακόμα στην 14 εβδομάδα)πήρα μια γνωμάτευση από τη γυναικολόγο μου, πήγε ο σύζυγος με το βιβλιάριό μου στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (γιατί στο ΙΚΑ μας είπανε οτι μετά τον 3ο μήνα εκεί πρέπει να πάμε) κι ένας γυναικολόγος εκεί του έγραψε την αναρρωτική άδεια 15 ημερών και τα φάρμακα που παίρνω, σίδηρο κ ασβέστιο δηλαδή. Πήγαμε τα χαρτιά αυτά στο λογιστήριο της κλινικής που εργάζομαι, τα σφράγισαν, τα έβγαλαν φωτοτυπία και με αυτά είπαν να πάμε στο ΙΚΑ να πληρωθούμε.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο όμως. Εκτός από την κανονική μου δουλειά, κάνω μάθημα σε ένα σχολείο 1 φορά την εβδομάδα ως ωρομίσθια. Μπορώ να συνεχίσω τα μαθήματα εκεί ενώ θα έχω αναρρωτική από το ΙΚΑ?Γιατί κι εκεί ένσημα από ΙΚΑ κολλάνε.Μάλλον δεν γίνεται,έτσι?Ξέρει κάποια να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια...μια ερωτησουλα να κανω...καπου ακουσα οτι για να παρεις το επιδομα του ικα (επιδομα γεννας κλπ) πρεπει οπωσδηποτε να εχεις γραψει κατα καιρους καποιες εξετασεις στο βιβλιαριο του ικα αλλιως αν δεν εχεις καμια γραμμενη δε σου δινουν το επιδομα...εχει ακουσει καποια κοπελα κατι παρομοιο? ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα malme και με το καλό!!! Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εγώ όταν πήρα το επίδομα τοκετού, δεν είχα γραμμένη ούτε μια εξέταση στο βιβλιάριο.. Μόνο την άδεια τοκετού νομίζω χρειάζεται να έχεις γράψει

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ηθελα να ρωτισω το εξης -

Για να παρει κανεις το επιδομα του ΙΚΑ(μετα τη γεννα),πρεπει οποσδιποτε να σε παρακολουθει ο γιατρος του ΙΚΑ,εαν δεν πας καθολου στο ΙΚΑ κατα την διαρκεια την εγυμοσυνης περνεις το επιδομα??Εχω μια στο ΙΚΑ ,και μονο που την σκευτομαι ανακατευομε,μπορω να την αποφυγω?

Α ναι ,εγω δεν εργάζομαι.Με έχει ασφαλίσει ο άντρας μου στο ΙΚΑ .

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΕΙΤΕ ΟΧΙ . ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΙΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου τι δουλεία έχει ο γιατρος του ΙΚΑ με το επίδομα που θα πάρει ο αντρας σου.Από την στιγμή που είσαι άμεσσα ασφαλισμένη στον άντρα σου είτε γεννησεις στο νοσοκομείο έιτε γεννησεις σε ιδιωτική κλινική είται στο...σπίτι το επιδομα δεν το χανεις.....Μόλις γεννήσεις με το καλό και δηλώσει ο άντρα σου το μωρό στο ληξιαρχειό με την ληξ.πραξη γέννησης και τα βιβλιάρια του ΙΚΑ θα πάει στα γράφεία για να πάρει άμεσως το επίδομα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

Γνωρίζει καμία πόσο καιρό πριν πρέπει να ενημερωθεί εγγράφως ο εργοδότης για την πιθανή ημερομηνία τοκετού ώστε να υπολογισθεί η άδεια; Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός;

 

Ευχαριστώ

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...